Jump to content

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων και εχω αρκετα φυτα μεσα.αλλα εχω ενα προβλημα υπαρχουν πολλα μικρα σαλιγκαρακια βγαζω καθε μερα 5 με 10 αλλα παλι υπαρχουν πολλα.υπαρχει καποιο ψαρι που να μπορει να τα τρωει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια φάρμακα τα οποία τα σκοτώνουν, όπως αυτό: eSHa Gastropex αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι ασφαλή για τα ψάρια.

Επίσης έχω δεί κάποιες παγίδες σε καταστήματα με ενυδρειακά ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να τα ελέγχεις αριθμιτικά με αυτό τον τρόπο (να αφαιρείς δηλαδή με το χέρι..- ίσως λίγο κουραστικός βεβαια), είναι ό,τι καλύτερο για το ενυδρείο σου. καθαρίζουν καθε υπολειμμα!

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια τρώνε τα πάφερ και οι κλόουν. Όμως τα μεν μπαίνουν μόνα τους, οι δε κλόουν μεγαλώνουν πολύ για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ αξιόλογο το κείμενο σου Χρήστο, μπήκε ήδη στο αρχείο μου... :D

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις πληροφοριες σας παιδια...σκεφτομαι να παρω ενα κλοουν ψαραι που εχει ενας φιλος μου μικρο σε μηκος να το κρατησω καμια εβδομαδα να μου τα εξαφανισει ολα τα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

...σκεφτομαι να παρω ενα κλοουν ψαραι που εχει ενας φιλος μου μικρο σε μηκος να το κρατησω καμια εβδομαδα να μου τα εξαφανισει ολα τα σαλιγκαρια.

Εδώ θα διαφωνήσω.

Το ψάρι είναι ζωντανός οργανισμός και θέλει προσαρμογή στο περιβάλλων που ζει. Τώρα εσύ να αφορέσεις ένα ψάρι από το οικείο του περιβάλλων να το βάλεις σε άλλο ενυδρείο και προτού καλά καλά προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλων θα το ξανά βάλεις στο παλιό.

Είναι πολύ κακό αυτό για το ψάρι και ίσος και να μην το επιβιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω.

Το ψάρι είναι ζωντανός οργανισμός και θέλει προσαρμογή στο περιβάλλων που ζει. Τώρα εσύ να αφορέσεις ένα ψάρι από το οικείο του περιβάλλων να το βάλεις σε άλλο ενυδρείο και προτού καλά καλά προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλων θα το ξανά βάλεις στο παλιό.

Είναι πολύ κακό αυτό για το ψάρι και ίσος και να μην το επιβιώσει.

σωστα εχεις δικιο τα κορι τρωνε σαλιγκαρια να παρω κανενα κοπαδακι?εχω ενα χρυσο μεγαλο σαλιγκαρι και 10 γαριδες αλλα δεν τα πειραζουν καθολου τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με το Χρήστο, τα σαλιγκάρια βοηθούν πολύ στη συντήρηση του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

εχω 1 γλυφτη και 10 γαριδες δεν φτανουν να κανουν δουλεια σε ενα 60 λιτρων?να ρωτησω κατι αλλο αγορασα γρασιδακι που ειναι πανω σε σιτα σε αμμο λεπτη αν το βαλω θα ειναι καλα ι θα μου χαλασει?

Link to comment
Share on other sites

εχω 1 γλυφτη και 10 γαριδες δεν φτανουν να κανουν δουλεια σε ενα 60 λιτρων?να ρωτησω κατι αλλο αγορασα γρασιδακι που ειναι πανω σε σιτα σε αμμο λεπτη αν το βαλω θα ειναι καλα ι θα μου χαλασει?

Γιατί να σου χαλάσει?

Αν περιορίσεις την τροφή θα μειωθούν και τα σαλιγκάρια! Στο χέρι σου είναι η ανάπτυξή τους!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα παλι την αμμο μεσα.πλεον εχω 17 νεον 9 γαριδες εναν κλουον που θα τον δωσω αργοτερα οταν μεγαλωσει σε εναν φιλο μου που εχει μεγαλο ενυδρειο ενα γλειφτη αυτος νομιζω ειναι Otocinclus arnoldi και ενα Beaufortia kweichowensis.μπορω να αφαιρεσω κανενα νεον και να βαλω 3-4 κοριντορας τωρα που εχω και την αμμο η θα ειναι πολλα?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα παλι την αμμο μεσα.πλεον εχω 17 νεον 9 γαριδες εναν κλουον που θα τον δωσω αργοτερα οταν μεγαλωσει σε εναν φιλο μου που εχει μεγαλο ενυδρειο ενα γλειφτη αυτος νομιζω ειναι Otocinclus arnoldi και ενα Beaufortia kweichowensis.μπορω να αφαιρεσω κανενα νεον και να βαλω 3-4 κοριντορας τωρα που εχω και την αμμο η θα ειναι πολλα?

ποσο καιρο εχεις βαλει την αμμο? νομιζω για να βαλεις κορυ πρεπει να στρωσει ο βυθος κατι που θα παρει κανα 2-3μηνο

Link to comment
Share on other sites

κοιτα την αμμο την ειχα ξαναβαλει πριν ενα μηνα και την ειχα 2 μηνες περιπου μεσα και την ειχα βγαλει πριν 1 μηνα και ειχα βαλει πετραδακια.αλλα χτες την ξαναεβαλα αρα ειναι στρωμενη επειδη ειχα και παλια κορι αλλα τα εδωσα επειδη αλλαξα και εβαλα τα πετραδακια για να μην μου τραυματιστουν τα μουστακια τους και τωρα σκεφτομαι να βαλω παλι μεσα ενα μικρο κοπαδακι.

Link to comment
Share on other sites

ομολογω οτι μπερδευτηκα...αλλα παντως δεν ξερω αν ειναι στρωμενη επειδη παλιοτερα ηταν στο ενυδρειο,,περιμενε να σου πουν και αλλοι τη γνωμη τους..

Link to comment
Share on other sites

ωχ τα ειπα καπως....το ενυδρειο το εχω 3 μηνες.τους δυο πρωτους μηνες ειχα την αμμο μεσα μετα εβαλα το χαλικι και χτες επειδη δεν μου αρεσε εβαλα την αμμο που ειχα πρωτα την ειχα κρατησει την ειχα βαλει να συεγνωσει και την εβαλα χτες.δυο μηνες δεν εστρωσε ακομα τοτε ερειχνα και ταμπλετες στα φυτα μου και ειχα και υποστρωμα βεβαια τωρα εχει γινει ενα με την αμμο αλλα λεμε τωρα.αν μπορω να βαλω μερικα κορι ποσα μου προτεινεις να αφαιρεσω απο τα νεον μου και ποσα κορι να βαλω για να ειναι ενταξει στο ενυδρειο μου?ευχαριστω παντως για ακομη μια φορα για τις πληροφοριες σας.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι οποιοδηποτε βακτηριο οφελιμο για το ενυδρειο υπηρχε στην αμμο θα εχω ψοφησει και το στρωσιμο θα πρεπει ναξεκινησει απ'την αρχη.οσο για τους πληθυσμους περιμενε να σου πει καποιος αλλος,δεν εχω εξοικειωθει ακομα..

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω περιμενω και γνωμες απο αλλα παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...