Jump to content

Παρυσιαση Boyu 130lt


gante

Recommended Posts

Για σε ολους αλμυρους και μη σκεφτηκα να σας παρουσιασω και εγω το το προτο μου αλμυρο ενυδρειο που τρεχει εδω και 2,5 μηνες και να ακουσω γνωμες και ιδεες.

Ο εξοπλισμος του ενυδρειου ειναι

koralia nano

koralia 1

Skimmer (μανησιο)

Εξωτερικο φιλτρο Eheim 2217 με ανθρακα, αντιφοσφωρο και βαμβακι.

Eliwell controler για ψυξη-θερμανση και σε λιγες μερες θα εχω και ενα Teco TR5.

Ετοιμαζω και ενα diy wave simulator.

Θερμοστατη 100w.

Μπαρες led μπλε με Dimer.

Δυο λαμπες PL 10000k μλε-ασπρες.

Λαμπα UV Multimax Aquqrium 2000 Titanium στο εξωτερικο φιλτρο

Ψαρακια λιγα

2 clownfish, 1 cardinal red spot, 1 goby και δυο σαλιγγαρια.

Το ενυδρειο εχει γυρο στα 15 κιλα ζωντανο βραχο και 5 κιλα Base rock, τα ζωντανα βραχια και οτι κοραλακια εχω τα εχω βγαλει απο το ενυδρειο του πατερα μου που τρεχει εδω και 10 χρονια (600λ) και δεν θυμαμαι ονομασιες αν και μου ειπε τα παντα.

Μερικες φωτο.(απο κινητο)

post-15895-1267802246_thumb.jpgpost-15895-1267802223_thumb.jpgpost-15895-1267802276_thumb.jpgpost-15895-1267802310_thumb.jpgpost-15895-1267802375_thumb.jpgpost-15895-1267802452_thumb.jpgpost-15895-1267802531_thumb.jpgpost-15895-1267802562_thumb.jpg

Παρακαλω ολες οι παρατηρησεις δεκτες ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!

Το βαμβακι στο εξ.φιλτρο δεν σου προκαλει νιτρικα?

Πες λιγα πραγματακια για το diy wave simulator που ετοιμαζεις! :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!

Το βαμβακι στο εξ.φιλτρο δεν σου προκαλει νιτρικα?

Πες λιγα πραγματακια για το diy wave simulator που ετοιμαζεις! :D

Φιλε Κωστα θελω να σιγουρευτω οτι θα δουλεψει και μετα θα το παρουσιασω αναλυτηκα για οσους θελουν

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφος ο υφαλος σου...

Μπραβο :D

Σε ευχαριστω φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!!

Πολυ ωραιο στησιμο του βραχου.

Σαν μελλοντικες αναβαθμισεις θα σου προτεινα την αλλαγη της αντλιας επιστροφης απο την πλατη του ενυδρειου με την Eheim 1002 καθως και την αλλαγη skimmer.

Μπραβο ξανα για ολη την προσπαθεια :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Χρήστο. Πολύ ωραίο το έφτιαξες. Άντε γιατί καθόταν καιρό άδειο :D Βάλε το άλλο skimer. Θα δείς μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!Να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Χρήστο. Πολύ ωραίο το έφτιαξες. Άντε γιατί καθόταν καιρό άδειο :D Βάλε το άλλο skimer. Θα δείς μεγάλη διαφορά.

Φιλε Φωτη σε ευχαριστω και θα δεις και συνεχεια και σε αυτο και σε αλλο μεγαλυτερο που φτιαχνεται σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και προσεγμενο αν και ειναι το πρωτο ενυδρειο σου :D

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά φαίνονται φίλε μου και μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο όσο περνάει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια , καταλαβα οτι στο reef καθε μερα που περναει ανακαληπτω

και κατι καινουριο και αυτος ειναι ο λογος οπου εφυγα απο το γλυκο νερο και μαλλον δεν θα ξαναγυρισω.

Οπως εγραψα και παραπανω εχω ξεκινησει μαζι με εναν φιλο εμπειρο στην κατασκευη ενυδρειων ενα με μηκος περιπου στα 2.40m και σχεδιαζουμε ποσο πλατος και υψος θα του δωσουμε ωστε να εχει σωστο φωτισμο και ευκολη προσβαση. Το ενυδρειο αυτο λογο του ογουτου φτιαχνεται αργα στο δωματιο που θα στηθει μονιμα και οταν υπαρξει προοδος θα ανεβασω φωτο. απο την κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, να το χαίρεσαι. Θα περιμένουμε την παρουσίαση του μεγάλου που ετοιμάζεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

post-15895-1271255061_thumb.jpgKαλησπερα σε ολους ανεβαζω μερικες φωτο. απο το reefaki μου για να το δειτε μετα απο 3 μηνες λειτουργιας και με μερικες αναβαθμησεις.

Οι αναβαθμησεις ειναι αλλο φωτιστικο, καταργηση του καπακιου, τοποθετηση vortech mp10 και ψυκτικου teco tr5. Ελπιζω να εχω κανει σωστες επιλογες αλλα αυτο το αφηνω να το κρινεται εσεις και να με διορθωσετε.

post-15895-1271254726_thumb.jpgpost-15895-1271254775_thumb.jpgpost-15895-1271254807_thumb.jpgpost-15895-1271254856_thumb.jpgpost-15895-1271254910_thumb.jpgpost-15895-1271254979_thumb.jpg

Δεκτες ολες οι παρατηρησεισ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!!!

:):D:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι μερακλίδικο και περιποιημένο , ένα πολύ καλό παράδειγμα για την ομορφιά των μικρών ενυδρείων με κοράλλια , :):D

τι ψαράκια υπάρχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω,απο ψαρακια εχω 3 Green Chromis, 1 Yellow Watchman Goby και 1 Pajama Cardinal αυτα και λεω να βαλω αλλο ενα καρδηναλιο και μερικα Chromis ακομη.

Link to comment
Share on other sites

ο δεύτερος καρδινάλιος πιθανότατα θα φέρει καυγάδες στο ενυδρείο , δύσκολα θα ταιριάξουν

Link to comment
Share on other sites

ο δεύτερος καρδινάλιος πιθανότατα θα φέρει καυγάδες στο ενυδρείο , δύσκολα θα ταιριάξουν

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο που λες.Αν πετυχεις αρσενικο θηλυκο θα κανει κ ζευγαρι που θα σου γενναει κ ολας...Το θεμα ειναι πως πολυ δυσκολα ξεχωριζεις το αρσενικο απο το θηλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...