Jump to content

Απορια με φιλτο !


New Blood

Recommended Posts

καλημερα!! τελικα μετα το προβλημα με τη χαλασμενη βιολογια που ειχα (πλεον εστρωσε το φιλτρο παλι με bio nitrivec kai sera start filter) και με το ιck που ειχαν παρουσιασει , το ξεπερασα μονο με αλατι και ανεβασμενη θερμοκρασια 28-29.ως εδω ομως τελικα αντεξαν μονο 2 μολλυ (απο 4), 1 ξιφοφορος (απο 2) και 1 γατοψαρο.

θελω να ρωτησω το εξης!!

οι τιμεσ του νερου ειναι ολες οκ εκτος απο τα ΝΟ2!!!ποτε δεν εχω πιασει ως τωρα το πεδιο απτο στικ να ειναι τελειος ασπρο δηλαδη 0 τη τιμη του,πεζει καπου στο 10 ελαφρος ροζ δηλαδη!!

το ενυδριο ειναι 60 λτ και εχω 1 magi filter resun 380 στο οποιο προσθεσα λιγο sera mini siporax για να το βελτιωσω. και ρωταω!!! μηπως τελικα το φιλτρο αυτο ειναι αχρηστο,μικρο για το 60λτ ενυδριο??να παρω αλλο μεγαλυτερο??

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία....

Έλεγξες τα στικς στο νερό της βρύσης σου?

Link to comment
Share on other sites

μολις το τσεκαρα σε νερο βρυσης και ειναι κατασπρο.προφανοσ ειναι οκ οι ταινιες να υποθεσω. και κατι αλο,τελικα το βυθο να το καθαριζω καθολου η οχι οπως λενε καποιοι αλοι?

Link to comment
Share on other sites

μολις το τσεκαρα σε νερο βρυσης και ειναι κατασπρο.προφανοσ ειναι οκ οι ταινιες να υποθεσω. και κατι αλο,τελικα το βυθο να το καθαριζω καθολου η οχι οπως λενε καποιοι αλοι?

Προσωπικά δεν έχω καθαρίσει ποτέ τον βυθό σε κανένα ενυδρείο μου.

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει αλλού, αλλά καλό θα ήταν να μας πεις τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο σου, σε τι σειρά και σε τι όγκο!

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο εχει ενα σπογγο για βιολογικο και μηχανικο καθαρισμο μαζι και απο πανο ενα κουτακι με ανθρακα. εγω αφαιρεσα λιγο ανθρακα και εβαλα απο πανο του μια δοση sera mini siporax (οσο χωρουσε ωσπου να μην πιεστουν τα υπολιπα υλικα οπως ο σπογγος).

http://www.fish-street.com/resun_magi-380_internal_pump

σε πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι μικρο το φιλτρο κ θελει μεγαλυτερο.τελικα τι υσχειει???να βαλω αλλο η οχι??

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό ή μεγάλο φίλτρο εξαρτάται, όχι μόνο από τα λίτρα του ενυδρείου σου, αλλά και από την ιχθυοφόρτωση και τα υλικά που έχει μέσα. Ο άνθρακας είναι σχεδόν άχρηστος οπότε θα σου πρότεινα να τον πετάξεις εντελώς και να γεμίσεις το φίλτρο σου με Siporax ή Substrate. Παρ'όλ αυτά, πιστεύω πως ένα εξωτερικό φίλτρο θα σου πήγαινε καλύτερα απ'όλες τις απόψεις (αισθητική-πρακτική). Με ένα Eheim 2211 φουλ στη βιολογία ή ένα αντίστοιχου μεγέθους κινέζικο φίλτρο (πχ Dolphin C-500) θα έκανες την δουλειά σου μια χαρούλα...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω σχετικα!! αλλα εχω μια τελευταια απορια.ο ανθρακας δεν ειναι που κρατα το νερο καθαρο απο θολουρα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω σχετικα!! αλλα εχω μια τελευταια απορια.ο ανθρακας δεν ειναι που κρατα το νερο καθαρο απο θολουρα κτλ?

Κανει χημικο καθαρισμο.

Αν εχεις φυτα βγαλτον.

Αντιχλωριο βαζεις ετσι?

Link to comment
Share on other sites

kaliμερα βγαλε τον ανθρακα ειναι αχριστος και παρε ενα μικρο εξοτρικο και γεμισετο σιποραξ .για τορα μιοσε τα ταησματα στο ελαχιστο και κανε καθιμερινες μικρεσ αλαγες νερου ,μεχρι να στροση οκικλος του αζοτου. καλι επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο οσο εψαξα κατελιξα να βγαλω τον ανθρακα ,αφησα μονο μια στρωση λεπτη και εβαλα ολο το μινι σιποραξ που ειχα καβατζα.τωρα απλα τσεκαρω νερο και καταλιγω επειτα αν τελικα δε με καλιψει το φιλτρο αυτο. σασ ευχαριστω παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...