Jump to content

Φιλτρα νιτρικων


ΜΑΡΜΑ

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος για τα φιλτρα νιτρικων.

Αξιζουν τα λεφτα τους?

Κανουν για γλυκο νερο?

Μαζευουν το ΝΟ3 και το ΝΟ2?

Εχω βρει το παρακατω.

post-870-1150132410_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Nitrate Reductor Aquamedic 400 που κοστίζει περίπου 120€ αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Πάντως αφαιρούν μόνο τα νιτρικά (NO3).

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες γι΄αυτά τα φίλτρα διάβασε αυτό το άρθρο:

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Them...enitrFilter.htm

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε ΜΑΡΜΑ

Το συγκεκριμένο sulphurdenitrator του Ratz, που αναφέρεις το χρησιμοποιώ από τότε που πρωτοεμφανίστηκαν αυτού του τύπου τα φίλτρα .

Έχει άριστα αποτελέσματα και το θεωρώ κορυφαίο από τα αντίστοιχα sulphur φίλτρα, αφού έχω δοκιμάσει και άλλα ανταγωνιστικά του, σε γλυκό νερό, χωρίς αποτελέσματα.

Αναλυτική αναφορά έχω κάνει σε κάποιο άλλο ποστ παλαιότερα, που δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω αυτή τη στιγμή.

Επιγραμματικά σου αναφέρω ότι τα sulphur denitrator έχουν τα εξής πλεονεκτήματα:

-Δεν χρειάζονται τάισμα

-Μπορείς να διακόψεις την λειτουργία τους, όταν μηδενιστούν τα νιτρικά σου και να το επαναλειτουργήσεις όταν εσύ κρίνεις, χωρίς να απαιτείται σετάρισμα από την αρχή. Όπως μπορείς να αυξομειώνεις την ροή όταν απαιτείται, οπότε παρατείνεις την διάρκεια της ζωής τους.

-Είναι εύκολα στην τοποθέτηση, δεν χρειάζονται συντήρηση, μπορείς να συνδέσεις περισσότερα του ενός στη σειρά ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου σου κλπ

-Χαμηλό κόστος αγοράς

Γενικά αυτού του τύπου τα φίλτρα απονιτροποίησης, τείνουν να αντικαταστήσουν τα παραδοσιακά ταΐσματος, αν δεν τα έχουν αντικαταστήσει κιόλας, λόγω της απλότητάς τους και του χαμηλού κόστους αγοράς και συντήρησης.

Σαν μειονέκτημα, που δεν θεωρείται μειονέκτημα για ορισμένης κατηγορίας ενυδρεία πχ Δίσκων, είναι ότι κατεβάζουν το ΡΗ. Αυτό όμως αντιμετωπίζεται με διάφορες απλές μεθόδους.

Προσωπικά, το συγκεκριμένο, το έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε θαλασσινό νερό. Αν θέλεις όμως να είσαι 100% σίγουρος για τα αποτελέσματά του στο γλυκό νερό, μπορείς να ρωτήσεις απ' ευθείας τον Ratz μέσω e-mail, ο οποίος είναι πρόθυμος να σου λύσει όλες σου τις απορίες.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις.

Το παραγγειλα και απο βδομαδα θα το εχω.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμή το πήρες και από που?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι... Γιατί να χρησιμοποιήσεις denitrator σε ενυδρείο γλυκού νερού με φυτά? Αφού τα φυτά καταναλώνουν NO3 και το χρειάζονται κιόλας για τη σωστή ανάπτυξη. Επίσης με τις αλλαγές νερού μπορείς να ρυθμίσεις κάλιστα την ποσότητα νιτρικών που θα χεις στο ενυδρείο σου.

Ρωτάω γιατί μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι... Γιατί να χρησιμοποιήσεις denitrator σε ενυδρείο γλυκού νερού με φυτά? Αφού τα φυτά καταναλώνουν NO3 και το χρειάζονται κιόλας για τη σωστή ανάπτυξη. Επίσης με τις αλλαγές νερού μπορείς να ρυθμίσεις κάλιστα την ποσότητα νιτρικών που θα χεις στο ενυδρείο σου.

Ρωτάω γιατί μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία...

25634[/snapback]

Και εγώ την ίδια απορεία έχω :o

Ρίχνω nitrogen δυο φορές την εβδομάδα και συνέχεια νιτρικά στο μηδέν έχω.

Δεν μπορώ να τα χορτάσω τα φυτά μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ενυδρειο μου δεν ειναι απλος φυτεμενο αλλα πυκνοφυτεμενο και τουλαχιστον το 1/3 με πολυσπερμα και κερατοφυλλο κι ομως αντιμετοπιζω μεγαλο προβλημα με το ΝΟ3.

Κανω αλλαγες νερου καθε 3 μερες 100 λιτρα για να μη πιασω αλγη αυτη η δουλεια γινετε εδω και 3 μηνες.Προβλημα με αμμωνια δεν υπαρχει μιας και τα 3 φιλτρα του ενυδρειου ειναι γεματα με siporax και μπλε σφουγγαρι.

Σημερα πχ αλλαζω νερο, αυριο το ΝΟ3 θα ειναι 20, μεθαυριο 30 και την επομενη το τεστ της sera χτυπαει κοκκινα (οπου και αλλαζω νερο).

Αυτο συμβενει συνεχεια.Εχω φτασει σε σημειο να ταιζω ελαχιστα και μαλιστα μερα παρα μερα.Σχεδον καθε μερα μαζευω (αν υπαρχουν)τα σαπια φυλλα.

Να σημειοσω οτι το νερο της βρυσης εχει ΝΟ3 15-20.

Οσο για φιλτρο νιτρικων εννοειτε πως δεν θα το εχω να δουλευει συνεχεια.

Εχω σκεφτει να το βαλω στην εξαγογη του μικρου φιλτρου που εχει μικρη ροη και θα το παρακολουθω συνεχεια.Αν χρειαστει μπορει να τοποθετισω στο φιλτρο και ενα χρονοδιακοπτη οστε να δουλευει 4-5 ωρες αναλογα με τις τιμες του ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμή το πήρες και από που?

25624[/snapback]

Απο aquaristic.net 60 euro.

Eχει ακομα 2 μεγαλιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωωω αυτό θα πει νιτρικά στο νερό της βρύσης!!!!

Χωρίς να ξέρω μετρήσεις και το ενυδρείο σου, ίσως θα ήταν προτιμότερο να φέρεις μια ισορροπία όχι τόσο με αλλαγές νερού, αλλά κάνοντας τα φυτά να απορροφούν περισσότερα νιτρικά. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με πειραματισμούς και βάζοντας μεγαλύτερες ποσότητες από τα υπόλοιπα συστατικά που χρειάζονται τα φυτά. Δηλ. αν ανεβάσεις φωσφορικά, CO2 και φωτισμό (δηλ. πουσάρεις το ενυδρείο) τότε τα φυτά θα αρχίσουν να "γκαζώνουν" και να απορροφούν και περισσότερα νιτρικά. Βέβαια μετά θα χρειάζεσαι περισσότερα χρήματα για λιπάσματα...

Άλλη λύση μήπως είναι να πας στη λύση μιας αντίστροφης όσμωσης, η οποία θα σου βγάζει νερό με μηδενικά νιτρικά και προσθέτοντας εσύ ό,τι χρειάζεται το ενυδρείο σου να φέρεις μια ισορροπία?

Ας μας πουν και τη γνώμη τους και οι πιο έμπειροι μποστανάδες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλησπερα.

Ειχαμε μιλησει και παλιοτερα μαζι για ΑΟ αλλα οταν εμαθα τη διαδικασια την απεριψα (τουλαχιστον για τωρα) λογο ελλειψης χρονου.

Τα φυτα μου Γιαννη δε νομιζω πως εχουν περιθωρια για περισσοτερη αναπτυξη.Μεγαλονουν σαν δαιμονισμενα εαν δεν κλαδεψω καθε 2 μερες φτανουν στην επιφενεια και μετα μεγαλονουν παραλληλα με αυτην κοβοντας φως απο τα χαμηλα φυτα.

Aν δεν ειχα προβλημα με το ΝΟ3 το κερατοφυλλο και το πολυσπερμα θα το ειχα πεταξει.

Ολες οι μετρησεις ειναι ΟΚ εκτος του GH που παιζει παντα 20-22(τοσο ειναι και της βρυσης)PH 6,9 KH12 PO4 1 NO2 O

Παντος αυτο που με παραξενευει ειναι οτι ναι μεν το νερο της βρυσης εχει νιτρικα

δε θα επρεπε ομως με τοσα φυτα να κατεβενουν αντι να ανεβενουν?

Να και μια φωτο

post-870-1150218068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα το καθαρίζεις? Επειδή όταν είναι βρώμικο επιβαρύνει αρκετά το ενυδρείο με νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πόσο καιρό είναι στημένο; Ο liquid έχει δίκιο..αν τρέχει πολύ καιρό ειδικά χωρίς φυτά η συσσώρευση οργανικών στο υπόστρωμα είναι πιθανόν μεγάλη. Κατά συνέπεια ως αποτέλεσμα αυτού όλα αυτά σιγά σιγά απελευθερώνονται στη στήλη.

Παρατήρησα ότι έχεις πολλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης αλλά τα περισσότερα από αυτά τρέφονται ως επί το πλείστον από τα φύλλα και όχι τις ρίζες. Υπάρχουν ορισμένες λύσεις γι αυτό.

Χρειάζεσαι φυτά με μεγάλη ανάπτυξη στο ριζικό σύστημα.π.χ. echinodorous, crypts, sagitaria. Μέχρι να γίνει αυτό, σε περίπτωση που δεν το έχεις ήδη κάνει χρειάζεται ένα γερό σιφωνάρισμα. Αν το αποτέλεσμα είναι να αναδύεται έντονη μυρωδιά κλούβιου αυγού τότε είναι σίγουρο το τι συμβαίνει.

Νομίζω ότι η αγορά α/ο είναι μονόδρομος για την περίπτωσή σου. Δεν μπορώ να καταλάβω πως την απορρίπτεις λόγω έλλειψης χρόνου και παρόλα αυτά προλαβαίνεις να κάνεις αλλαγές κάθε 3 μέρες και παράλληλα θα έχεις και χρόνο να παιδεύεσαι με το να ρυθμίσεις το denitrator. Με τα ίδια λεφτά περίπου (αγορά α/ο 3ων σταδίων) θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και θα κάνεις αλλαγές 30-40% κάθε εβδομάδα χωρίς να στρεσσάρεις συνεχώς ψάρια και φυτά από τις αλλαγές νερού άρα και συνθηκών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...