Jump to content

Απο νωρις στα βασανα...


Recommended Posts

Εδω και ενα μηνα τρεχει το ενυδειο μου και προλαβα να μπω στα βαθεια απο νωρις με τις ασθενειες. Τα ψαρακια μου εχουν μια ασθενεια που την λενε fungus και απο την παρασκευη που την ανακαληψα μεχρι σημερα εχω χασει 4 ινδιανακι 2 πιγκουινακια και ενα γατοψαρο pepper.

Εχω παρει ενα φαρμακο και μου ειπε ο πετσοπας να αλλαξω το 1/4 του νερου,να ρηξω την αναλογια του φαρμακου και ανεβασω την θερμοκρασια στους 28.Την ιδια διαδικασια να κανω και μετα απο τρεις μερες.

Θα ηθελα καποιος να μου πει αν πρωτα απ ολα μου τα ειπε σωστα ο μαστορας,απο τι μπορει να προηλθε η ασθενεια και αν τελικα θα μπορεσω τουλαχιστον να σωσω τα υπολοιπα ψαρακια.

και μια φωτο απο ενα αρρωστο ινδιανακι μου

http://yfrog.com/jn061qj

Ευχαρηστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε αναλυτικά την παρακάτω φόρμα για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

IPB Εικόνα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ογκο καδου δεν ξερω,υλικα εχω μεσα μακαρονι και κατι σαν μακαρονι κρατανε τα βακτηρια και συνθτηκη ινα(master filter)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 μηνας

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

10 x NEON TETRA

2 x ινδιανακια (6 ειχα αλλα τα 4 πεθαναν απο το fugus)

2 x KONGO TETRA

1 x Πλεκοστομο GOLDEN STRIRE

5 x ZEBRA DANIO RED

3 x ΠΟΙΓΚΟΥΙΝΟΙ(2 πεθαναν)

1 x ΓΑΤΟΨΑΡΑ PEPPER(1 πεθανε)

1 x ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟ ALBINO

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Ταιζω μια πρωι(wave basic) και μια βραδυ (wave color)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5-8(δεν μπορω να πω ακριβως λογο του ειδους του τεστ)

- KH:17

- GH:18

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):δεν εχω τεστ

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):20

- Θερμοκρασία:ειχα 26 αλλα τωρα με την ασθενει μου ειπε να το ανεβασω στα 28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:με τετοια

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:παρουσιαστηκε πρωτα στα γατοψαρα pepper και μετα στα πικγουινακια

- Ιστορικό Ψαριού:τα γατοψαρα απο την αρχη ηταν φοβισμενα και καβατζομενα σε μια γωνια του ενυδρειου μονο οταν εσβεινα το φως εβγαιναν μπροστα και παλι ηταν διστακτηκα.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Ασπρα σημμαδια σε ολο το σωμα σαν βαμβακι.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:κανενα,τρεχει εναν μηνα και τα ψαρακια τα εχω λιγες μερες.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:fungistop της TETRA

-Δοσολογία:10ml/20l

-Χρόνος Χρήσης:το εβαλα μια φορα και θα ξαναβαλω αλλη μια μετα απο τρεις μερες

-Αναλυτική περιγραφή:Αλλαξα το 1/4 του νερου,εβαλα το φαρμακο και ανεβασα την θερμοκρασια στους 28.το ιδιο θα ξανακανω σε τρεις μερες.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. το ινδιανακι ...photo1... http://yfrog.com/jn061qj

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

τα ψαρακια μου ολα ειναι απο το ιδιο πετσοπ και φενοντουσαν μια χαρα οταν τα πηρα.Μου ειπε πως θα ειναι καλητερα αν στην διαρκεια της θεραπειας εχω κλειστο το φως.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_4
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού δεν μας είπες κάθε πότε κάνεις, σε τι αναλογία και με ποιον τρόπο...

Πολλά ψάρια πολύ νωρίς πιθανόν να είναι το πρόβλημα σου και μάλλον δεν έχει αναπτυχθεί η απαραίτητη βιολογία στο φίλτρο σου. Αλλαγή νερού 50% με διπλή δόση αντιχλώριο στο σύνολο των λίτρων, ΕΚΤΟΖΟΝ και ζωντανά βακτήρια.

Προσπάθησε να είσαι αναλυτικός για να βοηθήσουμε όπως μπορούμε καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού δεν μας είπες κάθε πότε κάνεις, σε τι αναλογία και με ποιον τρόπο...

Πολλά ψάρια πολύ νωρίς πιθανόν να είναι το πρόβλημα σου και μάλλον δεν έχει αναπτυχθεί η απαραίτητη βιολογία στο φίλτρο σου. Αλλαγή νερού 50% με διπλή δόση αντιχλώριο στο σύνολο των λίτρων, ΕΚΤΟΖΟΝ και ζωντανά βακτήρια.

Προσπάθησε να είσαι αναλυτικός για να βοηθήσουμε όπως μπορούμε καλύτερα :D

Αλλαγη νερου δεν ειχα κανει ακομα γιατι μου ειχε πει ο πετσοπας μετα απο εναν μηνα να κανω την πρωτη αλλαγη αλλα λογο ασθενειας την εκανα και αλλαξα το 1/4.

Το στρωσημο εγηνε με κατι καψουλες με τις οποιες μου ειπε ο πετσοπας οτι σε μια εβδομαδα θα ειμαι ετοιμος.

Για τα ψαρια επειδη ειναι ολα μικρα νομιζα οτι δεν θα ειχα προβλημα αλλα μαλλον εχω.

το κακο ειναι οτι δεν βλεπω καποια βελτιωση λες και η ασθενεια τρεχει ποιο γρηγορα απο την θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου δεν ειχα κανει ακομα γιατι μου ειχε πει ο πετσοπας μετα απο εναν μηνα να κανω την πρωτη αλλαγη αλλα λογο ασθενειας την εκανα και αλλαξα το 1/4.

Το στρωσημο εγηνε με κατι καψουλες με τις οποιες μου ειπε ο πετσοπας οτι σε μια εβδομαδα θα ειμαι ετοιμος.

Για τα ψαρια επειδη ειναι ολα μικρα νομιζα οτι δεν θα ειχα προβλημα αλλα μαλλον εχω.

το κακο ειναι οτι δεν βλεπω καποια βελτιωση λες και η ασθενεια τρεχει ποιο γρηγορα απο την θεραπεια.

Πιθανόν αυτές οι κάψουλες που σου έδωσε να στρώνουν γρήγορα το ενυδρείο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το ενυδρείο και το φίλτρο είναι έτοιμα να δεχτούν άμεσα όλο το πλήθος των ψαριών που μπορεί να χωρέσει. Χρειάζεται τμηματική εισαγωγή ανά βδομάδα ανάλογα πάντα και με τις μετρήσεις που σου δίνει το νερό σου. Κανονικά πρέπει να αποκτήσεις και τεστ αμμωνίας για να είμαστε εντάξει.

Όπως είπα προτείνω αλλαγή νερού 50%, αντιχλώριο, ΕΚΤΟΖΟΝ και βακτήρια. Επίσης μία φορά τη μέρα τροφή και αυτή περιορισμένη δόση. Τεστάκι αμμωνίας και από αύριο μας ενημερώνεις και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και ποιό φίλτρο έχεις ακριβώς.

Το φιλτρο μου ειναι το WAVE stream 700 220v -50Hz Q710l/h Hmax 115cm

Link to comment
Share on other sites

omnipur στο ενυδρείο μετα απο αλλαγή νερού και κάρβουνο για να φύγει το παλιό φάρμακο .

Ακολουθας τις οδηγίες που σου γράφει μεσα .

Εκτοζόν και αντιχλωριο κανονικά όπως σου είπαν παραπάνω .

Η θερμοκρασία στους 30 βαθμούς για 10 μερες .

Σταματάς το τάισμα για 3 ημέρες το ίδιο και το φωτισμό όπως σου είπε το κατάστημα .

Σε ενα 24ωρο απο τη στιγμή που κάνεις αυτά που σου λέμε θα πρέπει να δεις σημάδια βελτίωσης .

Να μας ενημερώνεις καθημερινά .

Μετα θα χρειαστούμε βιταμίνες απ όταν ταΐσουμε και να ανοίξεις ενα νέο θέμα στο φόρουμ μας για το φίλτρο σου , νομιζω οτι χρειάζεσαι ενα ακόμα φίλτρο , συζήτησε το με τα παιδιά όμως και θα σε κατατοπίσουν .

Link to comment
Share on other sites

omnipur στο ενυδρείο μετα απο αλλαγή νερού και κάρβουνο για να φύγει το παλιό φάρμακο .

Ακολουθας τις οδηγίες που σου γράφει μεσα .

Εκτοζόν και αντιχλωριο κανονικά όπως σου είπαν παραπάνω .

Η θερμοκρασία στους 30 βαθμούς για 10 μερες .

Σταματάς το τάισμα για 3 ημέρες το ίδιο και το φωτισμό όπως σου είπε το κατάστημα .

Σε ενα 24ωρο απο τη στιγμή που κάνεις αυτά που σου λέμε θα πρέπει να δεις σημάδια βελτίωσης .

Να μας ενημερώνεις καθημερινά .

Μετα θα χρειαστούμε βιταμίνες απ όταν ταΐσουμε και να ανοίξεις ενα νέο θέμα στο φόρουμ μας για το φίλτρο σου , νομιζω οτι χρειάζεσαι ενα ακόμα φίλτρο , συζήτησε το με τα παιδιά όμως και θα σε κατατοπίσουν .

Εχω ηδη ξεκινησει μια θεραπεια και εχω ρηξει fugistop της tetra.

Τι να κανω να το σταματησω και να ξεκινησω αλλη θεραπεια?Σορυ ρε παιδια αλλα ειμαι πολυ μπερδεμενος...

Κι αν ξεκινησω αλλη θεραπεια,το φαρμακο που εχει πεσει ηδη μεσα τι γηνετε?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ξεκινησει μια θεραπεια και εχω ρηξει fugistop της tetra.

Τι να κανω να το σταματησω και να ξεκινησω αλλη θεραπεια?Σορυ ρε παιδια αλλα ειμαι πολυ μπερδεμενος...

Κι αν ξεκινησω αλλη θεραπεια,το φαρμακο που εχει πεσει ηδη μεσα τι γηνετε?

Θα πάρεις άνθρακα

Θα κάνεις αλλαγή νερού 50%

Θα βάλεις τον άνθρακα στο φίλτρο σου για 24 ώρες

Θα βγάλεις και θα πετάξεις τον άνθρακα

Θα βάλεις βάση οδηγιών ΕΚΤΟΖΟΝ και omnipur

Καλή οξυγόνωση

Σβηστά φώτα

Καθόλου τροφή

Καθημερινή ενημέρωση

:D

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις άνθρακα

Θα κάνεις αλλαγή νερού 50%

Θα βάλεις τον άνθρακα στο φίλτρο σου για 24 ώρες

Θα βγάλεις και θα πετάξεις τον άνθρακα

Θα βάλεις βάση οδηγιών ΕΚΤΟΖΟΝ και omnipur

Καλή οξυγόνωση

Σβηστά φώτα

Καθόλου τροφή

Καθημερινή ενημέρωση

:D

[/quo

Eυχαρηστω ρε παιδια για την βοηθεια σας...

Θα το κανω το βημα για αλλαγη θεραπειας ξεκιναω μολλις ανοιξουν τα μαγαζια.

Για την καλη οξυγονωση που λες,εχω mouse 4 με 2 εξοδους(πιστευω με καληπτει)

και μια ακομα ερωτηση αν οι 24 ωρες γηνουν 30-32 (για τον ανθρακα)θα χω προβλημα?

για να το κανονησω με το ωραριο εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η αεραντλία σου.

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με τον άνθρακα αν μείνει και 48 ώρες. Μόνο φρόντισε να μη καθυστερήσεις την θεραπεία.

Περιμένουμε νέα σου :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα...οταν βγαλω τον ανθρακα θα ξανακανω αλλαγη νερου?και αν ναι ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Bonus σημείωση: Το φυτό που φαίνεται πίσω από το ψάρι (το δίχρωμο) δεν κάνει για ενυδρείο :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα...οταν βγαλω τον ανθρακα θα ξανακανω αλλαγη νερου?και αν ναι ποσο?

Όχι... Δεν χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Bonus σημείωση: Το φυτό που φαίνεται πίσω από το ψάρι (το δίχρωμο) δεν κάνει για ενυδρείο :D

Ναι μου το ειπαν τα παιδια και ηδη το εχω βγαλει,εχω δεσει και τις ανουμπιες και θα παρω μια μικρη ριζα να δεσω και αυτο που ειναι διπλα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω στα ψαρακια που εμειναν κανενα δεν εχει σημαδια τις ασθενειας.

μηπως εγηναν καλα με την θεραπεια που εκανα η λες να την κανω την καινουρια εστω και προληπτικα?

Ο ενα ο πλεκο που εχω ο πιτσιλοτος εχει στο δερματου κατι σαν θαμπωμα των χρωματων του σε διαφορα σημεια αλλα απ οτι βλεπω μεγαλωνουν οι σταμπες...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που βλέπεις βελτίωση συνεχίζεις σύμφωνα με τις οδηγίες που σου λέει το φάρμακο .

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που βλέπεις βελτίωση συνεχίζεις σύμφωνα με τις οδηγίες που σου λέει το φάρμακο .

Σταματη καμια αλλη ευκολη συμβουλη οπως φως και ταισμα?

Για τον πλεκο τι λες?Κατι αλλο μαλλον εχει ε?

και το εχω παρητηρησει απο πριν το fungus οτι αλλαζε κατι στο χρωμα του δερματος του.

Αν τα καταφερω να τον φωτογραφησω θα την ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη καμια αλλη ευκολη συμβουλη οπως φως και ταισμα?

Για τον πλεκο τι λες?Κατι αλλο μαλλον εχει ε?

και το εχω παρητηρησει απο πριν το fungus οτι αλλαζε κατι στο χρωμα του δερματος του.

Αν τα καταφερω να τον φωτογραφησω θα την ανεβασω.

οριστε και τρεις φωτο του φουκαρα του πλεκο

post-18204-1268037107_thumb.jpg

post-18204-1268037118_thumb.jpg

post-18204-1268037130_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα παω μεχρι το πετ σοπ,αν ειναι καποιος μεσα ας μου πει για το ΕΚΤΟΖΟΝ.Τι ειναι και αν μπορω να το χρησημοποιω σαν προληψη αν ειναι να το παρω η αν εχει κατι αλλο υποψην του.

Link to comment
Share on other sites

Εκτοζόν πρέπει να το έχεις πάντα .

οι φωτογραφίες δεν βοηθούν .

Link to comment
Share on other sites

Τι βιταμηνες να παρω για μετα την θεραπεια που θα κανω,ξερει κανεις να μου προτηνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...