Jump to content

Απο νωρις στα βασανα...


Recommended Posts

Τι βιταμηνες να παρω για μετα την θεραπεια που θα κανω,ξερει κανεις να μου προτηνει?

Όποιες βιταμίνες βρεις από την όποια γνωστή εταιρεία ενυδρειακών προϊόντων... :hysterical:

Δεν είναι όλες ίδιες αλλά είναι όλες καλές :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συνακουαρηστες εκανα την δευτερη αλλαγη νερου και ερειξα την δεύτερη δόση φαρμακου.

Προς το παρων ολα πανε καλα και δεν ειχα αλλη απώλεια,ουτε σημαδια ασθενειας στα ψαρακια μου.

Δεν βρηκα βιταμινες.

Πηρα ανθρακα για μετα 3 μερες που θα καθαρησω το ενυδρειο αλλα ξεχασα να ρωτησω αν θα πρεπει να κανω και αλλαγη νερου μαζι με τον ανθρακα,ξερει μηπως καποιος να μου πει?

Α και ο πετσοπας μου ειπε να αφησω τον ανθρακα 2-3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Για να "καθαρίσεις" από φάρμακα, κάνεις πάντα μία αλλαγή νερού περίπου στο 50% και μετά βάζεις άνθρακα. Ο άνθρακας μπορεί να μείνει και παραπάνω από 2-3 μέρες χωρίς πρόβλημα. Σου είπα πιο πάνω να τον αφαιρέσεις στο 24ωρο για να μπεις άμεσα στη νέα θεραπεία :D

Link to comment
Share on other sites

Εκανε τεστ για αμμωνια και ειμαι σουπερ!!!

Αν και η τελευταια κλιμακα λεει 0,1 εγω εχω λιγοτερο στο νερο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Ειαχα μια ακομα απολεια.ενα πιγκουινακι αλλα δεν το ειχα δει να εχει σημαδια αρρωστιας.

Πιθανον να ηταν αλλος ο λογος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα καταστημα που πηγα και ο τυπος ασχολειται μονο με ενυδρεια και ειδικα με αλμυρου νερου μου ειπε οτι θα ειναι καλητερο την τριτη μερα να ρηξω λιγο ακομα φαρμακο και να περημενω αλλες δυο μερες πριν βαλω τον ανθρακα για να αποφυγω να κανει κυκλο η ασθενεια.

Για την αλλαγη νερου πριν τον ανθρακα μου ειπε να αλλαξω μονο το 20% για να μην χαλασω την βιολογια του νερου(ειναι ενος μηνος το ενυδρειο).

Θα ηθελα ενα σχολιο σας...

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα καταστημα που πηγα και ο τυπος ασχολειται μονο με ενυδρεια και ειδικα με αλμυρου νερου μου ειπε οτι θα ειναι καλητερο την τριτη μερα να ρηξω λιγο ακομα φαρμακο και να περημενω αλλες δυο μερες πριν βαλω τον ανθρακα για να αποφυγω να κανει κυκλο η ασθενεια.

Για την αλλαγη νερου πριν τον ανθρακα μου ειπε να αλλαξω μονο το 20% για να μην χαλασω την βιολογια του νερου(ειναι ενος μηνος το ενυδρειο).

Θα ηθελα ενα σχολιο σας...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αδικα χαρηκα που νομιζα οτι ολα ηταν μια χαρα,δυστηχως πεθανε και το ενα το molly χωρις ομως σημαδια της ασθενειας.Το παρατηρουσα σημερα γιατι δεν μου φενοταν και πολυ στα καλα του αλλα αν μπορω να βρω καποιο σημαδι,μου φανηκε σαν να ειχε πρισμενα ματια αλλα και αυτο το λεω με επιφυλαξη γιατι δεν εχω εμπηρεια απο τετοια... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα μου λες μου δείχνουν ως κύρια αιτία άστρωτο ενυδρείο που προκαλεί άλλου είδους προβλήματα και τελικά τον θάνατο των ψαριών!

Το σωστότερο είναι να προμηθευτείς υγρά τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 για να ελέγξεις εσύ το νερό σου (σε 2-3 φάσεις της ημέρας) και να είμαστε σίγουροι για το στρώσιμο!

Χωρίς εμφανή σημάδια και χωρίς σαφείς ενδείξεις φοβάμαι να βάλουμε άλλο φάρμακο και να ταλαιπωρήσουμε το ήδη ταλαιπωρημένο σου σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα μου λες μου δείχνουν ως κύρια αιτία άστρωτο ενυδρείο που προκαλεί άλλου είδους προβλήματα και τελικά τον θάνατο των ψαριών!

Το σωστότερο είναι να προμηθευτείς υγρά τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 για να ελέγξεις εσύ το νερό σου (σε 2-3 φάσεις της ημέρας) και να είμαστε σίγουροι για το στρώσιμο!

Χωρίς εμφανή σημάδια και χωρίς σαφείς ενδείξεις φοβάμαι να βάλουμε άλλο φάρμακο και να ταλαιπωρήσουμε το ήδη ταλαιπωρημένο σου σύστημα!

Απο τεστ δεν εχω καθολου εμπειρια και δεν ξερω ποιες μετρησεις ειναι καταληλες για ενα ενυδρειο.

Εχω παρει 2 υγρα τεστ για αμμωνία και ph και για τα υπολοιπα εχω στικακια.καθε ποτε πρεπει να κανω μετρησει?Τωρα που υπαρχει το φαρμακο μεσα στο νερο επηρεάζει το αποτελεσμα των μετρησεων?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!!!Θα ηθελα να σας ενημερώσω για την πορεία της ασθένειας που χτυπησε το ενυδρειο μου,λοιπον απο την Δευτερα σταματησαν οι απωλειες και εχω φτασει στην φαση του ανθρακα.Εβαλα σημερα τον ανθρακα , ερηξα βιταμινες για να παρουν τα πανω τους τα ψαρακια μου και κατεβασα και την θερμοκρασια στους 26.

Θα ηθελα να ευχαρηστησω οσους ειχαν την καλοσυνη και τον χρονο να με βοηθησουν σ αυτην την δυσκολη φαση!!!Να ειστε καλα ρε παιδια!!! :ninja::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που κάναμε κάτι... :ninja:

Όποτε ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία, αν θες γράψε ΕΔΩ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...