Jump to content

Προβλήματα με φυτά


Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω προβλήματα με την anubia και το cryptocoryne!

τα φύλλα της cryptocoryne φαίνονται σα να τα έχουν φάει!

η anubia αρχίζει να βγάζει άλγη κ σαν να μαραίνεται!

παρακαλώ τη βοηθειά σας!

το ενυδρείο(70 λίτρα) έχει μέσα: 10 καρδινάλιους, 2 ραμιρέζι, 3 corydoras aeneus, 1 οτο και 1 apple snail.

Έχει μία λάμπα 15w την οποία ανάβω κάθε μέρα από τις 11 το πρωί μέχρι τις 9:30 το βράδυ.

μετρήσεις μετα την αλλαγή νερού κάθε κυριακή: ΡΗ:7, ΚΗ:6, GH:9, NO3:5, NO2:0, NH4:0, Fe:0,5

θερμοκρασία: 27

λίπανση 1 φορά την εβδομάδα μετά την αλλαγή sera florena: 1 καπάκι , κάθε 2 βδομάδες ταμπλέτες της sera.

παροχή co2 με DIY συσκευή.

post-711-1150190019_thumb.jpg

post-711-1150190093_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να αυξήσεις λίγο τα watt ανα λίτρο.

Με 0,2 watt ανα λίτρο που είσαι τώρα είναι λογικό να μην βλέπεις ανάπτυξη στα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχει είναι τα φύλλα της cryptocoryne!

το ξέρω πως ο φωτισμός μου είναι λίγος για αυτό και τα φυτά που έχω διαλέξει είναι σχετικά εύκολα! Ξέχασα να πω χθες έβαλα κ ανακλαστήρα στη λάμπα!

Ο ανακλαστήρα έχει σημασία αν είναι λευκός ή ασημί?

Link to comment
Share on other sites

Απο φωσφορικά πως τα πας? Καλό θα ήταν να ανεβάσεις σιγά σιγά το φωτισμό σου. Βέβαια για τις anubia δεν χρειάζονται πολύ φωτισμό γιατί τότε βγάζουν άλγες! Επίσης τα νιτρικά σου θα μπορούσες να τα κρατάς και λίγο πιο ψηλά γύρω στο 10. Δεν κάνει κακό με 0.5 σίδηρο που έχεις. Τσέκαρε και τα φωσφορικά όπως είπα παραπάνω και συζητάμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο ανακλαστήρας συνήθως είναι σαν καθρέπτης... Αν είναι λευκός διαχέει το φως, δεν το ανακλά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!

Θα πάρω τεστ για φωσφορικά κ θα σας πω! θα βγάλω κ μια φωτο από το καπάκι να μου πείτε αν μπορεί να γίνει καμιά πατέντα!

Link to comment
Share on other sites

έκανα τεστ στα φωσφορικά! Στο θεό είναι!

Πως αντιμετωπίζεται κ που μπορεί να οφείλεται?

Έβαλα κ φώτο από το ενυδρείο κ το καπάκι!

Περιμένω τη γνώμη σας!

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά τα ραμιρέζι εδώ κ κάποιες μέρες ξύνονται με το πλευρό τους σε σκληρές επιφάνειες.

post-711-1150199502_thumb.jpg

post-711-1150199563_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα υψηλά φωσφορικά συνήθως οφείλονται σε υπερβολικό ταίσμα, σε σάπια φυτά, φύλλα και ψάρια.

Για να το αντιμετωπίσεις ελλάτωσε κάπως το τάισμα και κάνε μερικές αλλαγές νερού.

Αναφορικά με το καπάκι αν είναι ασημί ταινιά είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

έκανα τεστ στα φωσφορικά! Στο θεό είναι!

Πως αντιμετωπίζεται κ που μπορεί να οφείλεται?

25657[/snapback]

Όταν λες στο Θεό, πόσο??? Τι τιμή σου δείχνει το τεστ?

Αν είναι πολύ ψηλά >5 μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάνα προϊόν όπως το Phos Zorb της API ώστε να τα κατεβάσεις πιο γρήγορα. Γενικώς "στο περίπου" η τιμή που θα πρέπει να χεις είναι συνήθως γύρω στο 0.5-1 ppm ανάλογα με τα φυτά, το CO2, τις τιμές των υπολοίπων θρεπτικών συστατικών (π.χ. Fe) και το φωτισμό του ενυδρείου σου. Όπως καταλαβαίνεις η τιμή αυτή δεν είναι πανάκια, αλλά εξαρτάται από πολλά. Πάντως με φωσφορικά 0.5, σίδηρο 0.5 και νιτρικά γύρω στο 10, μπορείς να αρχίσεις να παίζεις με το φωτισμό και να προσπαθήσεις να φέρεις σε μια ισορροπία το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλεπω καλα την λαμπα σου, αν δεν ειναι ασιμη, μια φτινι πατεντα ειναι το αλουμινοχαρτο!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον θα κάνω κάνω μια καλή αλλαγή νερού κ θα μετρήσω μετά πάλι να δω που είμαστε!

Αν ήταν από υπερβολικό τάισμα δε θα έπρεπε να ήταν κ τα νιτρικά ψηλά?

Η λάμπα είναι της OSRAM(15w/77 FLUORA) Κ ο ανακλαστήρας της JUWEL ασημί! Στο κουτί βλέπετε να μπορεί να γίνει πατέντα?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον θα κάνω κάνω μια καλή αλλαγή νερού κ θα μετρήσω μετά πάλι να δω που είμαστε!

Αν ήταν από υπερβολικό τάισμα δε θα έπρεπε να ήταν κ τα νιτρικά ψηλά?

Η λάμπα είναι της OSRAM(15w/77 FLUORA) Κ ο ανακλαστήρας της JUWEL ασημί! Στο κουτί βλέπετε να μπορεί να γίνει πατέντα?

25679[/snapback]

Όχι απαραίτητα, τα φωσφορικά μπορεί να μην προλαβαίνουν να πορροφηθούν το ίδιο με τα νιτρικά. Τι τιμή φωσφορικών έχεις?

Το καπάκι όπως φαίνεται δεν πρέπει να χωράει και πολλά πράγματα. Ίσως κάποιες καλύτερες φωτό να μας διαφωτίσουν περισσότερο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή στο νερό κ μέτηησα πάλι! Μία από τα ίδια.

Δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς την τιμή από τα φωσφορικά γιατί με μπερδεύουν λίγο οι οδηγίες. Χρησιμοποιώ τεστ της sera. Το χρώμα γίνεται μπλε σκούρο αλλά πολύ σκούρο κάτι που σημαίνει ότι έχω πάνω από 2 mg/lt. Στη συνέχεια λέει γεμίζουμε το μπουκαλάκι μέχρι τα 5 ml κ προσθέτουμε άλλα 5 ml φαρμακευτικό αποσταγμένο! Βρασμένο νερό δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε?

Η λάμπα αυτή της OSRAM κάνει για το ενυδρείο? Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας κ για τις εξής λάμπες: sylvania gro-lux 15w, philips tld 15w-89 aqua-relle.

Το γεγονός ότι τα ραμιρέζι ξύνονται μπορεί να οφείλεται δτα φωσφορικά?

ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησα βρασμένο νερό για να υπολογίσω την τιμή των φωσφορικών πάνω από τα 2mg/lt και η τελική τιμή ήταν 10mg/lt!!!!!!!! κ όλα αυτά μετά από αλλαγή νερού!!

Βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στις οδηγίες στα ελληνικά ΕΔΩ του συγκεκριμένου τεστ.

Το βρασμένο νερό έχει μέσα άλατα. Το νερό που εξατμίζεται δεν έχει άλατα! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό απεσταγμένο για σίδερο (σιδερώματος)

Για τη λάμπα δυστυχώς δεν γνωρίζω αν κάνει η Osram που έχεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά δυστυχώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δε γινόταν!

Μέτρησα πάλι φωσφορικά κ είναι στα ίδια υψηλά επίπεδα! Ελπίζω αύριο να μπορέσω κάποια στιγμή να αγοράσω αποσταγμένο νερό για να έχω ακριβείς μετρήσεις καθώς και το Phos zorb που μου είπατε!

Μέτρησα κ νιτρικά τα οποία παραμένουν μόνιμα στα ίδια χαμηλά επίπεδα περίπου 5 (είτε πριν είτε μετά τις αλλαγές νερού).

Ελπίζω η φωτο που έβαλα από το καπάκι να είναι κάπως καλύτερη για να μου πείτε αν παίρνει πατέντα!

Ευχαριστώ!!

post-711-1150307537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι ακόμα. Στο τεστ που έχω για τα φωφορικά οι οδηγίες λένε ότι γεμίζουμε το μπουκαλάκι μέχρι τα 10ml. Στις οδηγίες που διάβασα εδώ από το site λένε ότι γεμίζουμε το μπουκαλάκι μεχρί τα 20ml. Τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα άλλη μία αλλαγή νερού κ στη συνέχεια μέτρησα τα φωσφορικά αυτή τη φορα με ακρίβεια:9 mg/lt.

Όπως βλέπετε τα φωσφορικά μου εξακολουθούν να είναι πολύ ψηλά!

Δυστυχώς το Phos zorb δεν μπορώ να το βρω στην πόλη που είμαι (Χανιά) κ θα αργήσει λίγο να έρθει (περίπου μια εβδομάδα)! Στο κατάστημα που πήγα μου πρότειναν μέχρι να έρθει να χρησιμοποιήσω άνθρακα (sera super carbon)!

Περιμένω τη γνώμη σας για το αν πρέπει να βάλω τον άνθρακα ή αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο!

Στο κατάστημα είχε κ ένα άλλο σκεύασμα που λεγόταν phosguard με τιμή 20ευρω! Το ξέρετε?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δεν θα κάνει τίποτα για τα φωσφορικά. Μπορείς να πάρεις και το Phosguard το οποίο κάνει την ίδια δουλειά με το PhosZorb και μπαίνει στο φίλτρο.

Όσο για το τεστ ακολούθησε τις δικές σου οδηγίες μιας και το τεστ μπορεί να έχει αλλάξει συσκευασία και περιεκτικότητες στα υγρά του.

Στο καπάκι τι θες να κάνεις? Να βάλεις κι άλλη λάμπα? Για πες μας τι σκέφτεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να δεις οδηγίες για το Seachem Phosguard μπορείς να δεις

ΕΔΩ & ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Istellas καλησπέρα! Συγχαρητήρια για την καινούρια εμφάνιση του site σου! Πολύ καλύτερα!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση για τον άνθρακα.

Νομίζω πως βρήκα που οφείλονται τα αυξημένα φωσφορικά μου κ αυτό με τη δική σου βοήθεια. Πριν 3 εβδομάδες περίπου χρησιμοποίησα 2 φορές το Neutral Regulator για ρύθμιση του ΡΗ γύρω στο 7 το οποίο μόλις διάβασα ότι περιέχει φωσφορικά.

Ευτυχώς που έβαλες τις οδηγίες για το PHOSGUARD ''ΔΕΝ ενδείκνυται όταν έχει χρησιμοποιηθεί σταθεροποιητής pH με βάση τα φωσφορικά για ενυδρεία γλυκού νερού.''

Οπότε τι κάνουμε τώρα???

Όσον αφορά το καπάκι θα ήθελα να βάλω άλλη μία λάμπα 15w εφόσον αυτό είναι εφικτό μιας και μου είπατε ότι τα 15w που έχω τώρα είναι λίγα!!!

Υπάρχουν κ λάμπες με λιγότερα watt που μπορώ να βάλω?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές πολλοί από εμάς γινόμαστε κουραστικοί με το ζητάμε από εσάς που κάνετε τις ερωτήσεις για το τι φταίει, να μας πείτε τι έχετε βάλει στο ενυδρείο σας, πως έχει στρωθεί κ.τ.λ. Σίγουρα όλοι μας τα έχουμε διαβάσει σε πολλά Post. Μπορείτε να δείτε λοιπόν ότι δεν ζητάμε αδίκως τα ίδια και τα ίδια στο να μας περιγράφετε λεπτομερέστατα τι χρησιμοποιείτε για να βρούμε το πρόβλημα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση έτυχε ο φίλος μας soupia να διαβάσει τις οδηγίες από ένα υλικό φίλτρου και να συνειδητοποιήσει τι έφταιγε τελικά. Γεγονός που δεν θα συνέβαινε βέβαια αν διαβάζουμε καλά τις οδηγίες και παρατηρήσεις του κατασκευαστή από τα σκευάσματα που βάζουμε στα ενυδρεία μας. Και δεν τα λέω αυτά για το φίλος μας soupia (εννοείται!), αλλά για να το ακούμε όλοι μας. Μια και είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή όλοι μας έχουμε ρίξει ζουμιά και χρησιμοποιήσει υλικά χωρίς να δώσουμε προσοχή στις οδηγίες χρήσης και στις παρατηρήσεις!

Φίλε μου τώρα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι τα εξής: σταματάς το buffering που περιέχει φωσφορικά (την έχω πατήσει κι εγώ έτσι στο παρελθόν και είχα φτάσει να έχω πάνω από 10 ppm!!!). Από κει και πέρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα 2 προαναφερθέντα σκευάσματα και να ρίξεις τα φωσφορικά με τη βοήθεια πάντα αλλαγών νερού. ΜΗΝ βιαστείς! Δεν πρέπει να κατέβουν μέσα σε μια μέρα από το 10 στο 1 ppm. Ενημερωτικά να σου πω ότι το υλικό που θα χρησιμοποιήσεις για να ρίξεις τα φωσφορικά μετά τη χρήση του κατά πάσα πιθανότητα να έχει κορεστεί πλήρως. Μπορεί και νωρίτερα. Πάντως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέχρι να δεις ότι δεν πέφτουν άλλο τα φωσφορικά. Το ΚΑΛΟ είναι ότι βρήκες την πηγή του προβλήματός σου και ακόμα βασικότερο ότι έμαθες πως λειτουργούν πολλά από τα pH buffers της αγοράς! Άρα όπως καταλαβαίνεις χαμηλό pH σημαίνει χρήση CO2. Είναι ο πιο "ασφαλής" τρόπος για να ρίξεις το pH σου εφόσον έχεις φυτά, με το σκεπτικό πάντα ότι ελέγχεις τις τιμές CO2 στο νερό σου να μην ανέβουν στα ύψη :thumbup:

Τώρα όσον αφορά τη λάμπα σου. Δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει χώρος στο καπάκι σου για την προσθήκη μιας ακόμα λάμπας από τις φωτογραφίες. Τι μήκος έχει η λάμπα σου? Πάντως τα φυτά που έχεις δεν έχουν πρόβλημα με το φωτισμό σου. Αν θελήσεις να βάλεις κάποια πιο απαιτητικά φυτά σε φως, μπορείς να αλλάξεις τη λάμπα σου σε κάποια Τ5 ή ακόμα και Power Compact ώστε να αυξήσεις τα Watt/lt. Αν όμως κάνεις κάτι τέτοιο τώρα και με τα φυτά που έχεις, θα ξανάχεις πάλι άλγες από τον πολύ φωτισμό.

Συνοψίζοντας για να μην κουράζω, φέρε πρώτα τα φωσφορικά σου σε ικανοποιητικές τιμές και αφού βρεις μια ισορροπία στο ενυδρείο σου, τότε ξεκίνα να πειραματίζεσαι με παραπάνω Watt, περισσότερο CO2 και περισσότερη ποσότητα σε λιπάσματα. Σιγά σιγά να είσαι σίγουρος πως με υπομονή και επιμονή θα πετύχεις το αποτέλεσμα που θες.

Kαι εννοείται πως για ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε :o

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια για το site μου :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Η λάμπα έχει μάκος 25εκ.. Υπάρχει κάποιο άρθρο ή κάποιο site όσον αφορά τις λάμπες κ που να εξηγεί τι είναι οι Τ5 και οι power campact?

Δυστυχώς δεν είμαστε μόνο αρχάριοι αλλά κ άσχετοι σε πολλά θεματα!

Θα εφαρμόσω όσα μου είπες για τα φωσφορικά κ θα σας ενημερώνω!

Το phosguard μπορώ να το χρησιμοποιήσω κανονικά? Γιατί οι οδηγίες λένε πως δεν κάνει στην περιπτωση που έχει χρησιμοποιηθεί σταθεροποιητής με βάση τα φωσφορικά!

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα αυτών των συσκευμάτων(σταθεροποιητών) από τη στιγμή που δημιουργούν τόσα άλλα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

To PHOSVEC GRANULAT της sera κάνει για να ρίξω τα φωσφορικά? Το βρήκα σε ένα μαγαζί με 10 ευρω σε αντίθεση με το phosguard που έχει 20 ευρω.

Φίλε istellas περιμένω τα φώτα σου!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...