Jump to content

Βυθος ενυδρειου.


Recommended Posts

Αγαπητοι μου ακουαριστες προσφατα ενημερωθηκα, για την τοποθετηση στο κατω μερος του ενυδρειου αντιστασης αγωγου σιλικονης για την θερμανση της αμμου, που βοηθα στη μετατροπη της σε βιολογικο φιλτρο αφου δημιουργει η θερμοκρασια ροη νερου στο ψιλοκοκκο χαλικι μας.

Αυτο το θεμα το διαβασα στο σαιτ της DENNERLE.

Εαν γνωριζετε κατι η εχετε εμπηρεια θα ηθελα τις αποψης σας.

Σας παραθετω και τον δεσμο.

http://www.dennerle.de/de/index.php?option...&Itemid=117

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι μου ακουαριστες προσφατα ενημερωθηκα, για την τοποθετηση στο κατω μερος του ενυδρειου αντιστασης αγωγου σιλικονης για την θερμανση της αμμου, που βοηθα στη μετατροπη της σε βιολογικο φιλτρο αφου δημιουργει η θερμοκρασια ροη νερου στο ψιλοκοκκο χαλικι μας.

Αυτο το θεμα το διαβασα στο σαιτ της DENNERLE.

Εαν γνωριζετε κατι η εχετε εμπηρεια θα ηθελα τις αποψης σας.

Σας παραθετω και τον δεσμο.

http://www.dennerle.de/de/index.php?option...&Itemid=117

απ'όσο ξερω η θερμανση του υποστρωματος με καλωδιο ειναι για τη μεταφορα των θρεπτικων στοιχειων για τα φυτα και οχι για βιολογικη φιλτρανση...αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

απ'όσο ξερω η θερμανση του υποστρωματος με καλωδιο ειναι για τη μεταφορα των θρεπτικων στοιχειων για τα φυτα και οχι για βιολογικη φιλτρανση...αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

:D:hysterical:

Συμφωνω και εγω με αυτό, ο βυθός θα πιάσει βιολογία και χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Knight77. Νομίζω ότι η τελευταία φράση στο site της Dennerle ότι ένα καλώδιο θέρμανσης υποστρώματος μετατρέπει όλο το βυθό σε βιολογικό φίλτρο είναι λίγο υπερβολική. Σε κάθε ενυδρείο ο βυθός αποικείται και αυτός από ωφέλιμα βακτήρια αλλά δεν αντικαθιστά ποτέ την ανάγκη φίλτρανσης.

Διάβασε και αυτό

και αυτό ίσως βοηθήσει

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που θα έχουμε στην αποίκηση θα είναι σημαντική.

Σε έναν νορμάλ βυθό τα βακτήρια αποικούν τα σημεία που φτάνει το οξυγόνο και αυτά είναι τα πρώτα 1-2 εκατοστά ανάλογα με το μέγεθος του κόκκου.

Σε ένα ενυδρείο με θερμαινόνενο καλώδιο βυθού υπάρχει ροή σε όλο το βάθος του βυθού με αποτέλεσμα να φτάνει σε όλα τα σημεία οξυγόνο, έτσι όλο το υπόστρωμα μπορεί να αποικηθεί με βακτήρια.

Όλα αυτά θεωρητικά αλλά υποστηρίζουν την παραπάνω τοποθέτηση της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω οτι όλα τα ενυδρεία θα πρέπει να έχουν το θερμαντικό καλώδιο .

Αναπαύσετε εκεί ένα άλλο είδος βιολογίας που δεν έχει σχέση με την υπόλοιπη φίλτρανση του ενυδρείου σε συνδυασμό με υπόστρωμα για τα φυτά .

Link to comment
Share on other sites

Ομως στο βυθο, δεν ειναι καλο να υπαρχουν και αναεροβιες περιοχες που να φιλοξενουν αναεροβια βακτηρια που βοηθουν στην απονιτροποιηση?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι μου φιλοι ακουαριστες σας ευχαρηστω ολους για την μεχρη τωρα ανταποκρηση για το θεμα μου.

Σας παραθετω δεσμο http://aquaticconcepts.thekrib.com/Article...M_Substrate.htm για περισοτερη ενημερωση για το θεμα και προβληματισμο.

Περιμενω τις αποψεις σας (με αγαπη για το χομπυ μας) tonypenely.

Link to comment
Share on other sites

....................................................

Διάβασε και αυτό

και αυτό ίσως βοηθήσει

Αγαπητοι μου φιλοι ακουαριστες σας ευχαρηστω ολους για την μεχρη τωρα ανταποκρηση για το θεμα μου.

Σας παραθετω δεσμο http://aquaticconcepts.thekrib.com/Article...M_Substrate.htm για περισοτερη ενημερωση για το θεμα και προβληματισμο.

Περιμενω τις αποψεις σας (με αγαπη για το χομπυ μας) tonypenely.

Προφανώς δεν τις διάβασες προσεχτικά φίλε μου τις απόψεις που σου παραθέσαμε πιο πάνω.

:hysterical::ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...