Jump to content

Αντικατάσταση λαμπών


sailim

Recommended Posts

Έδω και ένα μήνα έχω το συγκεκριμένο ενυδρείο με τις λάμπες της εταιρίας του. Μια high-lite tube day T5 28w και μια high - lite tube nature T5 28w. Έχω αρκετά φυτάκια μέσα, τα οποια δειχνουν να μεγαλώνουν μια χαρα, χωρις προβληματα.

Αν ενδιαφέρει, γραφω πως λιπάσματα ρίχνω flourish, καλίο και excel σε μειωμένες δόσεις των προτεινόμενων.

Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω ειναι αν αξίζει να αλλαζω φωτισμό, καταλληλότερο για φωτοσύνθεση, μια και τα φυτά μου δεν έχουν προβλήματα, τουλάχιστον προσ το παρόν..

Φαντάζομαι πως με πιο εξειδηκευμένες λάμπες ίσως τα αποτελέσματα να ειναι εμφανή.. Ειναι θέμα οικονομικό για την επιλογή μου να θα αλλάξω λάμπες, μια και όλα βαίνουν καλώς τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Για τετοια χρηση που κανεις, ειναι υπεραρκετες.

Θα σε καλυψουν για τον επομενο εναμιση χρονο υπολογιζω, πριν αρχισουν να ψωφανε.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτόμουν το καλύτερο.. είναι πλεονασμός οπότε με τη συγκεκριμένη περίσταση..Σε ευχαριστώ

Κατώ απο ποιές συνθήκες θα έπρεπε να τις αντικαταστήσω; Σε ποιο απαιτητικα φυτά (να αναφέρω οτι έχω καρατόφυλλa, ανουμπιες, βαλισνεριες, καμπομπες, σαγκιτάριες, java και xmas moss, ντοματιές) και με χρήση αεριου CO2;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα φυτα δεν θελεις τιποτα παραπανω.

Για πιο δυκολα φυτα δεν χρειαζεσαι καλυτερες λαμπες. (οπως ειπαμε δεν ειναι ασχημες και οι μαμισες)

Χρειαζεσαι περισσοτερες.

Μαζι ομως θα πρεπει να αυξησεις τη λιπανση, να βαλεις παροχη διοξειδιου (με ph-controller ει δυνατον) και θα θελει φυσικα και πολυ περισσοτερο χρονο για φροντιδα (κλαδεμα, λιπανση κλπ) οπως και περισσοτερα εξοδα (δεη, λιπασματα).

Πριν φτασεις στο σημειο αυτο ομως μπορεις να παιξεις (οπως δοκιμασαν οι περισσοτεροι) με μετρια φυτα και DIY CO2 με τα υπαρχοντα φωτα και να δεις αν σου αρεσει το "σπορ".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...