Jump to content

καφέ άλγη από ελλιπή φωτισμό?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω 1 ενυδρείο 125lt και υποψιάζομαι βλέποντας κάτι καφέ σημάδια στους βράχους ότι μπορεί να είναι καφέ άλγη, από ότι διάβασα ι καφέ άλγη δημιουργείται από ελλιπή φωτισμό , οι λάμπες που έχω είναι 2 resun D-20W 10000K. Από το παλιό μου ενυδρείο έχω 3 λάμπες, 1 arcadia marine blue actinic 18w, 1 Philips tld 18w/54 και 1 sylvania gro-lux f18w/gro. Η ερώτηση μου είναι αν η παλιές λάμπες μου είναι καλύτερες από της resun και αν ναι πιες να χρησιμοποιήσω. Στο ενυδρείο μου έχω από φυτά 1 κερατοφυλο και 1 java moss.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση .. οι λαμπες απο το παλιο σου ενυδρειο ποσο παλιες ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

sorry gia tin kathisterisi. i lampes ine dekaetias ektos apo tin marine blue ala exoyn doulepsi poli ligo!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κάποιος να μου απαντήσει? Έχουν γίνει όλα καφέ μέσα! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ δεν είμαι ειδικός απλά καθάρισε καλά το φίλτρο και κάνε αλλαγή νερού πιο συχνά και πιο λίγο!

Για να καθαρίσεις ότι μπορείς απο αυτή που είναι στο νερό!

Λύση λένε ότι είναι η αύξηση του φωτισμού απλά δεν είμαι ειδικός όπως σου είπα!

Φρόντισε να υπάρχει ισοροποία ανάμεσα στα φυτά που έχεις και στα λιπάσματα τους!

Μείωσε τα ΝΟ3!

Δες στο νετ για κανα άρθρο!

Link to comment
Share on other sites

# Cure: Wipe off surfaces & vaccine gravel well

# Use silicate adsorbing resin in the filter

# Increase the lighting

# Stock a plecostomus or several otocinclus This type of algae does not adhere strongly to the tank surfaces, and is easily wiped away. Vacuuming the gravel with a siphon will quickly remove coatings from the substrate. Increasing the lighting will inhibit regrowth of brown algae. As a new tank matures brown algae is often eliminated naturally by plants and green algae competing for nutrients.

Some suckermouth catfish will readily eat brown algae, most notably plecostomus and otocinclus. If the problem is due to high silicates in the water, and the brown algae persists, a special silicate absorbing resin can be used in the filter.

Αυτό απο εδώ:

http://freshaquarium.about.com/cs/maintena.../algaebrown.htm

και δες και αυτό:

http://www.thetropicaltank.co.uk/algae.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...