Jump to content

ΟΙ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΦΤΩΧΟΙ


Recommended Posts

Το Φεβρουάριο του 1998 έφτασε στη δημοσιότητα έρευνα που αφορούσε τη μεγαλύτερη συγκέντρωση ραδονίου στον Ελληνικό χώρο και συγκεκριμένα στο χωριό Νεράιδα Θεσπρωτίας. Η μέτρηση ήταν 9550 Μπεκερέλ ανά τετραγωνικό μέτρο και με όριο επιφυλακής τα 150 !

Παρόμοιες υψηλές μετρήσεις είχαμε και στις περιοχές Σερρών, Θεσσαλονίκης, Μύκονου, Καβάλας, Ικαρίας, Λέσβου, Φθιώτιδα, Λουτράκι, Νιγρίτα, Σουρωτή (1), κλπ. Το ραδόνιο είναι φυσικό ραδιενεργό στοιχείο και για όσους γνωρίζουν, αποτελεί ένδειξη για την ύπαρξη στο υπέδαφος των άνω τουλάχιστον περιοχών ΟΥΡΑΝΙΟΥ. Στο όρος Παγγαίο στην Καβάλα επίσης υπάρχει ήδη έντονο ενδιαφέρον από ξένο επενδυτή για την εξόρυξη των τεράστιων κοιτασμάτων χρυσού.

Στην Ολυμπιάδα Χαλκιδικής ήδη έχει ξεκινήσει η εκμετάλλευση του εκεί υπεδάφους από την TVX Gold του George Soros, η οποία περιέχει αρκετό χρυσό, αλλά και ουράνιο !!!.

Εμείς ερωτάμε..... ΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ;

Μία απόρρητη έκθεση που ήρθε στο φως με δημοσίευμα της εφημερίδας «Επενδυτής» στις 23/2/96, αναφέρει για τα αποτελέσματα των μετρήσεων του ΙΓΜΕ. Γύρω στο ποσό των 100 τρισεκατομμυρίων δραχμών εκτιμάται η αξία των κοιτασμάτων ουρανίου και άλλων σπανίων μετάλλων για δορυφόρους και πυραύλους. Το κείμενο της έρευνας υπογράφεται από επτά διακεκριμένους Έλληνες επιστήμονες και κάνει λόγο για κοίτασμα ουρανίου που περιέχει 300 εκατομμύρια τόνους με συμπύκνωμα ουρανίου 16%, καθώς και σπάνια άλλα ορυκτά όπως ρουτίλιο, λουτέσιο και λανθάνιο, που έχουν εξαιρετικά ειδικές χρήσεις στην κατασκευή πυραυλικών συστημάτων. Αναφέρεται ΜΟΝΟΝ για την περιοχή του όρους Σύμβολο του νομού Καβάλας. Αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα ουρανίου ΔΙΕΘΝΩΣ. Η αξία του εμπλουτισμένου ουρανίου 235 στην διεθνή αγορά (το 1998) ήταν 20.000 δολάρια το γραμμάριο !.

Βάσει των παραπάνω, με κάθε επιφύλαξη και σύμφωνα με υπολογισμούς από τα παραπάνω. εμπεριέχονται 48 εκατ τόνοι ουρανίου προς 20δις δολάρια ο τόνος δηλ. συνολικά $ 960.000.000. 000.000.000 (τα μηδενικά είναι σωστά και είναι : 960 τετράκις εκατομμύρια δολάρια !!!!

ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ $ 96.000.000.000

Διαβάστε το δυνατά (96 δισεκατομμύρια δολάρια) !!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΙΟ ... ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΦΤΩΧΟΙ .... Να γιατί θέλουν λοιπόν τη Μακεδονία....

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, κι έτσι να είναι να είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται ποτέ να μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε τα κοιτάσματα αυτά στα σοβαρά.

Απλά γιατί θα συμβεί ότι συνέβη και με το χρυσό στη Χαλκιδική, και με οποιαδήποτε άλλη δυνητικά σοβαρή επένδυση που θα μπορούσε να αλλάξει τα πράματα στον τόπο αυτό.

Δηλαδή, πρώτα παραχωρούνται χωρίς σοβαρότητα και προφυλάξεις για το περιβάλλον συνήθως με συμβάσεις της πλάκας και αποικιοκρατικές (οι κλέφτες που αναφέρεις), στη συνέχεια βγαίνουν τα διάφορα λαμόγια της τοπικής αυτοδιοίκησης που στην συντριπτική τους πλειονότητα δεν δίνουν δεκάρα παρά μόνο για τα ψηφουλάκια και τουε διορισμούς ημετέρων, και διαμαρτύρονται για τα περιβαλλοντικά (τάχα) ενώ άλλα έχουν στο μυαλό τους, ο κόσμος ακολουθεί πάντα τις φωνές και τους αλαλαγμούς και όχι τη νηφάλια συζήτηση και το διάλογο και το αποτέλεσμα... για άλλη μια φορά μηδενικές επενδύσεις, χαμένες ευκαιρίες να πάει λίγο μπροστά αυτός ο τόπος, ΑΝΕΡΓΙΑ, δάνεια (δανεικά κι αγύριστα) και ο λογαριασμός ??? εδώ και εδώ για το λογαριασμό, για περάστε όλοι από το ταμείο τώρα.

Λυπάμαι αλλά εγώ δεν βλέπω φως από πουθενά. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

κανείς....στο χέρι μας ειναι να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας και τη χώρα μας....

αυτή η χώρα έχει πολλά...πάρα πολλά...το θέμα ειναι πως δεν θέλουν ουτε να τα δούμε πόσο μάλλον να τα αξιοποιήσουμε :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση το κείμενο δεν το έγραψα εγώ μου ήρθε με email.

Παρόλο αυτά το θεωρώ αξιόπιστο γιατί είχα διαβάσει και παλιότερα για τα διάφορα κοιτάσματα στην Ελλάδα, επίσης γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και μένω στην καβάλα.

Δυστυχώς κάποιοι μας θέλουν δούλους και να μην σηκώσουμε κεφάλι οι εξωτερικές δυνάμεις που έχουν τα μέσα να ρουφήξουν από διάφορα κράτη το ζουμί τους το κάνουν χρόνια τώρα και στην Ελλάδα.

Κατάφεραν να μας δώσουν πολιτικούς που είναι Έλληνες μόνο στην ταυτότητα και όχι στην ψυχή.

Θεωρητικά θα μπορούσαμε να ζούσαμε μες στην χλιδή, αλλά τη να πω ότι και να πω θα είναι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να αμφισβητησω αυτα που λεει ο Χρηστος και θα ηταν ο μονος λογος

που θα πληρωνα ευχαριστως προκειμενου να γινει σωστα η εκμεταλευση του εθνικου

αυτου πλουτου της χωρας μας για το λογο οτι υπαρχει μελλον.

Σημερα μας καλουν να πληρωσουμε για αυτα που εφαγαν ολα αυτα τα λαμογια. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση το κείμενο δεν το έγραψα εγώ μου ήρθε με email.

Παρόλο αυτά το θεωρώ αξιόπιστο γιατί είχα διαβάσει και παλιότερα για τα διάφορα κοιτάσματα στην Ελλάδα, επίσης γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και μένω στην καβάλα.

Δυστυχώς κάποιοι μας θέλουν δούλους και να μην σηκώσουμε κεφάλι οι εξωτερικές δυνάμεις που έχουν τα μέσα να ρουφήξουν από διάφορα κράτη το ζουμί τους το κάνουν χρόνια τώρα και στην Ελλάδα.

Κατάφεραν να μας δώσουν πολιτικούς που είναι Έλληνες μόνο στην ταυτότητα και όχι στην ψυχή.

Θεωρητικά θα μπορούσαμε να ζούσαμε μες στην χλιδή, αλλά τη να πω ότι και να πω θα είναι λίγο.

Εγω εχω αρχισει να αμφιβαλλω και γι'αυτο.......................Μαλλον πλαστες ειναι κι εκεινες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αρχισει να αμφιβαλλω και γι'αυτο.......................Μαλλον πλαστες ειναι κι εκεινες.

έτσι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι μεγάλο.

Η κρίση του κοινωνικο-οικονομικού-πολιτικού συστήματος που επιβλήθηκε στην σύγχρονη Ελλάδα το φέρνει στην επιφάνεια.

Η ύπαρξη τεράστιου ορυκτού πλούτου και η δυνατότητα αξιοποίησης του σε όφελος του τόπου,είναι γνωστή εδω και πολλές δεκαετίες.

Στη δεκαετία του 40 κυκλοφόρησε μια μελέτη του Δημήτρη Μπάτση με τίτλο "Η βαριά βιομηχανία στην Ελλάδα".Επανεκδίδεται και κυκλοφορεί ακόμη για όποιον ενδιαφέρεται,αφού παρόμοια μελέτη δεν έχει κυκλοφορήσει απο τότε.(Ο Δ.Μπάτσης εκτελέστηκε μαζί με τον Ν.Μπελογιάννη)

Ο μόνος (αλλά όχι εύκολος) τρόπος για να δει χα'ί'ρι αυτός ο τόπος είναι να ενεργοποιηθεί η μεγάλη πλειοψηφία αυτών που πληρώνουν τη "νύφη"(για να τρώει δηλ.με χρυσά κουτάλια το 1% των Ελλήνων και τα ξένα αφεντικά τους).

Τότε μόνο θα βρεθούν και οι κατάλληλοι πολιτικοί εκπρόσωποι αυτής της πλειοψηφίας που δεν θα έχουν σχέση με κανέναν απο τους γνωστούς 300 βολεμένους αργόμισθους στυλοβάτες αυτού του συστήματος.

Και μόνο τότε ο πλούτος και η γνώση θα αξιοποιηθούν σε όφελος αυτής της πλειοψηφίας(που μπορεί αν θέλει να ορίσει την αξία της μοίρας της).

Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να βγούμε από το τέλμα, και αντί για μισθούς κλπ να προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε τον πλούτο της χώρας μας. Επιτέλους η Ελλάδα δεν είναι μόνο greek souvlaki, mousaka, ήλιος και αραλίκι.

Αυτοί οι πολιτικοί ρε παιδί μου δεν ντρέπονται καθόλου που διασυρόμαστε σαν χώρα;

Δεν τους νοιάζει; Εγώ ξέρω ότι όταν στρίβεις τα μάτια από κάτι και λες δεν είναι δικό μου πρόβλημα, κάποια στιγμή γίνεται και δικό σου.... και τότε τρως καλά....

Και έχω και μια άλλη απορία: στην τηλεόραση βλέπεις κατά καιρούς παππούδες να τους συλλαμβάνουν γιατί είχαν ξεχάσει να πληρώσουν ένα λογαριασμό από το 1980, πριν 3 χρόνια είχαν κατασχέσει το πλαστικό τραπεζάκι που είχε 1 στο σπίτι του καθώς δεν είχε άλλα περιουσιακά στοιχεία. Και ερωτώ: γιατί όταν οι γνωστοί-πλούσιοι κλέβουν ή χρωστούν δεν γίνεται καμιά κατάσχεση; Θα μου πείτε τα έχουν όλα σε άλλα ονόματα; Ε ας πάρουν από τα παιδιά τους. Εμένα τι με νοιάζει;

όταν δεν νοιάζει αυτούς που φαληρίζει 1 ολόκληρο κράτος θα με νοιάξει εμένα που θα πάρουν του παιδιού του τη bentley; Ας πάρει παπάκι.

Συγγνώμη για τον τόνο μου, αλλά τα πήρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι πολιτικοί ρε παιδί μου δεν ντρέπονται καθόλου .....

Χωρίς λόγια !!!

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη Μπας μπέρδεψαν την φάτσα και τα χρώματα γιατί αυτά εμένα μου φαίνονται γνωστά και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο καλο τους το ειχε πει ο Λεβεντης,οταν αποφασισαν να κλεισουν ολοι αυτοι οι δημοκρατες.......( :D;):huh: )....το καναλι 67

Link to comment
Share on other sites

έλεος.... όλοι τα ίδια είναι ασχέτος χρώματος και σήματος. Και όταν λέω όλοι εννοώ όλα τα κόμματα και όχι μόνο τα μεγάλα. Απ' τη στιγμή που οι ίδιες φάτσες κυβερνούν 40 χρόνια τι να περιμένουμε;

πρέπει να γίνει κάτι σαν εξέγερση. Δεν μπορούν να ανεβάζουν τους φόρους, αλλά οι βουλευτές μας να γυρίζουν με Lotus. Αν είναι να κόψουμε λεφτά, ας τα κόψουμε από παντού, όχι από τους αδύνατους όμως....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...