Jump to content

Προβληματισμοι-Αποριες


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους σας.Η πρωτη φορα που ασχοληθηκα με τα ενυδρεια ηταν το 1990 και ως αρχαριος και ασχετος επεσα στα πλοκαμια των εκαστοτε μαγαζατωρων pet που με φορτωναν με ενα καρο εξοπλισμους,φαρμακα,ζουμια και οτι αλλο ειχαν για ξεπουλημα.Ειχα τρια ενυδρεια, ενα 130cm και δυο 80cm.ΤΑ ειχα για πεντε χρονια και ειχα πλεον καταφερει να απεμπλακω απο τους επιτειδιους με πολυ διαβασμα και να εχω τρια ενυδρεια που το μονο που εκανα ηταν να τα καμαρωνω και να ταιζω τα ψαρακια μου.

Εκτοτε λογω οικογενειακων προβληματων δεν ξαναασχοληθηκα με τα ενυδρεια αλλα παντα ενημερωνομουν και διαβαζα οτι επεφτε στα χερια μου σχετικο με ενυδρεια γιατι το σαρακι παντα υπηρχε.Ετσι λοιπον πριν απο δυο χρονια ,και μεχρι σημερα ,καταφερα ξανα να εχω ενυδρειο ενα rio 180 με αφρικανες.Εκανα ολη αυτη την εισαγωγη για να σας δωσω μερικα στοιχεια για το ιστορικο μου στο χομπυ γιατι τωρα θελω να εκθεσω τις αποριες που μου γεννηθηκαν διβαζοντας τα διαφορα forums και βλεποντας τον συνεχη αγωνα των χομπιστων να διατηρησουν ενα ενυδρειο.

1 Σε τι εξυπηρετει το στησιμο δυο και τριων φιλτρων οταν με ενα φιλτρο και τα σωστα υλικα οι μετρησεις ειναι αυτες που πρεπει

2 Βλεπω οτι ολοι μιλανε για βιοτοπικα αλλα επι της ουσιας κανενας δεν θα ηθελε στο σαλονι του ενα βιοτοπικο ενυδρειο με αλγη θολουρα και λασπωδη βυθο γιατι κακα τα ψεματα κανενας βιοτοπος δεν ειναι "κρυσταλινος"

3 Ολοι λενε οχι στα χημικα αλλα ολα τα ενυδρεια ειναι μικρα χημεια απο λιπασματα και buffer σαν λαχανοκηποι γιατι φυσικα ειναι πολυ ομορφα στο ματι.

Προς το παρον λοιπον εκθετω αυτες τισ αποριες και προβληματισμους μου περιμενοντας τα σχολια σας και φυσικα απαντωντας σας στα οποια σχολια για να επεκταθουμε κι αλλο στο θεμα, γιατι υπαρχουν και αλλα τα οποια εγω θεωρω υπερβολες κανοντας πολλους που θελουν να εχουν ενα ενυδρειο να το αποφευγουν.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν παίζει ρόλο πόσα φίλτρα έχουμε αλλά η επιφάνεια φίλτρανσης ή ποιο απλά τα λίτρα του καθαρού φίλτρου που ιδανικά είναι 10%-15% του καθαρού όγκου νερού που έχει το ενυδρείο μας.

Σαφώς σε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο δεν θέλουμε τόσο μεγάλο φίλτρο όσο σε ένα αφρικάνικο.

2. Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν έχουμε βιοτοπικά ενυδρεία στο σπίτι μας. Απλά με βιοτοπικά εννοούμαι ότι στο ενυδρείο μας έχουμε ψάρια και φυτά από μια συγκεκριμένη περιοχή. Πχ αμαζόνας, Τανγκανίκα, ασιατικό κτλ.

3. Αποφεύγουμε όσο μπορούμε τα χημικά τελείως να τα αποφύγουμε δεν γίνεται γιατί έχουμε ένα ατελές μίνι οικοσύστημα, όσο αφορά την λίπανση δεν είναι κάτι το χημικό και είναι μονόδρομος. Buffer βάζουν πολλοί λίγοι και αυτοί δεν είναι καλά ενημερωμένοι.

Το χόμπι έχει πάει αρκετά μπροστά δεν είναι όπως παλιά.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν παίζει ρόλο πόσα φίλτρα έχουμε αλλά η επιφάνεια φίλτρανσης ή ποιο απλά τα λίτρα του καθαρού φίλτρου που ιδανικά είναι 10%-15% του καθαρού όγκου νερού που έχει το ενυδρείο μας.

Σαφώς σε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο δεν θέλουμε τόσο μεγάλο φίλτρο όσο σε ένα αφρικάνικο.

2. Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν έχουμε βιοτοπικά ενυδρεία στο σπίτι μας. Απλά με βιοτοπικά εννοούμαι ότι στο ενυδρείο μας έχουμε ψάρια και φυτά από μια συγκεκριμένη περιοχή. Πχ αμαζόνας, Τανγκανίκα, ασιατικό κτλ.

3. Αποφεύγουμε όσο μπορούμε τα χημικά τελείως να τα αποφύγουμε δεν γίνεται γιατί έχουμε ένα ατελές μίνι οικοσύστημα, όσο αφορά την λίπανση δεν είναι κάτι το χημικό και είναι μονόδρομος. Buffer βάζουν πολλοί λίγοι και αυτοί δεν είναι καλά ενημερωμένοι.

Το χόμπι έχει πάει αρκετά μπροστά δεν είναι όπως παλιά.

[/quote

Φιλε χρηστο για το πρωτο σκελος αυτο ακριβως εννοω και για παραδειγμα βλεπω πολλους να εχουν ετοιμα ενυδρεια με δικα τους φιλτρα τα οποια ειναι πολυ αποτελεσματικα οπως της juwel και να προσθετουν και εξωτερικα.Κανενας ομως δεν λεει οτι πρωτα ελεγχουμε την επαρκεια του υπαρχοντος και μετα μπενουμε στη διαδικασια αγορας δευτερου

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το 2ο εξωτερικο το βαλα σαν backup λυση

σε περιπτωση που χαλασει το εσωτερικο να μη τρεχω...φαντασου να το παθεις Σ/Κ... εκει κλαις τα ψαρακια σου

επισης οταν υπαρχει μεγαλη ιχθυοφορτηση η εχεις ψαρια που απαιτουν πολυ βιολογικο υλικο (π.χ. δισκοι)

νομιζω πως ειναι μονοδρομος....

σιγουρα υπαρχουν υπερβολες....3 εξωτερικα φιλτρα στη σειρα σε ενυδρεια 250 και 300 λιτρων...και αλλαγες μερα παρα μερα το 30%

γνωμη μου ειναι οτι ολα ειναι θεμα ισορροπιας...βλεπεις πως παει το ενυδρειο σου και αναλογα πρατεις

τα χημικα προσωπικα τα αποφευγω σαν το διαολο το λιβανι...η φυση εχει προνοησει και οτι μπορει να κανει το χημικο υπαρχει και αντιστοιχη φυσικη μεθοδος (πλην ασθενειων)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το 2ο εξωτερικο το βαλα σαν backup λυση

σε περιπτωση που χαλασει το εσωτερικο να μη τρεχω...φαντασου να το παθεις Σ/Κ... εκει κλαις τα ψαρακια σου

επισης οταν υπαρχει μεγαλη ιχθυοφορτηση η εχεις ψαρια που απαιτουν πολυ βιολογικο υλικο (π.χ. δισκοι)

νομιζω πως ειναι μονοδρομος....

σιγουρα υπαρχουν υπερβολες....3 εξωτερικα φιλτρα στη σειρα σε ενυδρεια 250 και 300 λιτρων...και αλλαγες μερα παρα μερα το 30%

γνωμη μου ειναι οτι ολα ειναι θεμα ισορροπιας...βλεπεις πως παει το ενυδρειο σου και αναλογα πρατεις

τα χημικα προσωπικα τα αποφευγω σαν το διαολο το λιβανι...η φυση εχει προνοησει και οτι μπορει να κανει το χημικο υπαρχει και αντιστοιχη φυσικη μεθοδος (πλην ασθενειων)

Συμφωνω απολυτα για την φυση μονο που εδω διατηρουμε παραφυση οποτε και δεδομενης της καταστασης ελλειψης νερου θα μπορουσαμε ας πουμε να ελλατοσουμε τις αλλαγες νερου και να προσθετουμε ετοιμα ολα τα ιχνοστοιχεια που απαιτουνται

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σκεπτικο ειχα και εγω καποτε. :ninja:

Οι αναγκες αλλαγων καθοριζοντε και απο τα ατομα, το ειδος και απο το ποσο ταιζεις σε σχεση με τα λιτρα.

Στην δικη μου περιπτωση εχοντας δισκοενυδρειο ξερακιανο, μονο αμμο και ξυλα χωρις ουτε

δειγμα πρασιναδας, ταιζοντας με το φτυαρι, 3-4 φορες ημερησιως ειμαι υποχρεομενος εκ των πραγματων να εχω

πολυ βιολογια και φυσικα αυτο σημαινει και μηδενικο αμμωνιο. Τα νιτρικα μονο με τις τακτικες αλλαγες παλευοντε μεχρι στιγμης

και εκτος αυτου, οσο πιο πολυ φρεσκο νερο βαζεις αρα χαμηλα νιτρικα, τοσο καλυτερη αναπτυξη βλεπεις.

Ιχνοστοιχεια δεν βαζω και το νερο ειναι σκετη α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σκεπτικο ειχα και εγω καποτε. :ninja:

Οι αναγκες αλλαγων καθοριζοντε και απο τα ατομα, το ειδος και απο το ποσο ταιζεις σε σχεση με τα λιτρα.

Στην δικη μου περιπτωση εχοντας δισκοενυδρειο ξερακιανο, μονο αμμο και ξυλα χωρις ουτε

δειγμα πρασιναδας, ταιζοντας με το φτυαρι, 3-4 φορες ημερησιως ειμαι υποχρεομενος εκ των πραγματων να εχω

πολυ βιολογια και φυσικα αυτο σημαινει και μηδενικο αμμωνιο. Τα νιτρικα μονο με τις τακτικες αλλαγες παλευοντε μεχρι στιγμης

και εκτος αυτου, οσο πιο πολυ φρεσκο νερο βαζεις αρα χαμηλα νιτρικα, τοσο καλυτερη αναπτυξη βλεπεις.

Ιχνοστοιχεια δεν βαζω και το νερο ειναι σκετη α/ο.

Θα μπορουσες να περιορισεις αρκετα τα νιτρικα σου θαβοντας ενα λιτρο μινι siporax.Οσο για τα ιχνοστοιχεια νομιζω οτι ειναι απαραιτητα σε καθε ζωντανο οργανισμο

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να περιορισεις αρκετα τα νιτρικα σου θαβοντας ενα λιτρο μινι siporax.Οσο για τα ιχνοστοιχεια νομιζω οτι ειναι απαραιτητα σε καθε ζωντανο οργανισμο

Μα οταν εχεις 40 λιτρα βιολογικο υλικο,τι διαφορα θα κανει το ενα λιτρο παραπανω και θαμμενο κιολας;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα οταν εχεις 40 λιτρα βιολογικο υλικο,τι διαφορα θα κανει το ενα λιτρο παραπανω και θαμμενο κιολας;;;;;

Αυτο, οχι ακριβως, εχω 50 λτ siporax. :ninja:

Tα ιχνοστοιχεια τα ψαρια απο που και σε τι ποσοστο τα παιρνουν mikkour?

Link to comment
Share on other sites

Μα οταν εχεις 40 λιτρα βιολογικο υλικο,τι διαφορα θα κανει το ενα λιτρο παραπανω και θαμμενο κιολας;;;;;

Θαμενο σαν υποστρωμα λειτουργει δημιουργοντας μεγαλη επιφανεια αναεροβιων βακτηριω που καταναλωνουν τα νιτρικα.Παληος και αρκετα αποτελεσματικος τροπος απονιτροποιησης.Εγω προσωπικα χρησιμοποιησα σφουγκαρι αλλα καποια στιγμη θελει αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Mια και με καλυψαν οι φιλοι για τα ερωτηματα..

Θελω να σταθω στην δευτερη ερωτηση-απορεια σου...

Γνωμη μου ειναι πως υπαρχουν ενυδρεια που πλησιαζουν παραπολυ τον Βιοτοπο...Βιοτοπικο ενυδρειο ειναι αυτο που προσομοιαζει μια περιοχη απο μια λιμνη η εναν ποταμο...

Προσωπικα ποτε δεν εκτιμησα ενα φυτεμενο ενυδρειο η ενα ενυδρειο βιτρινα οσο ενα Βιοτοπικο ενυδρειο...

Ασχολουμε λιγα χρονια με τα ενυδρεια,μολις 8 χρονια(οπου στα 7 ειμουν ασχετος) να πω την αληθεια ακομα Βιοτοπικο ενυδρειο δεν εχω φτιαξει και αυτο οφειλεται πως μολις τον τελευταιο χρονο εμαθα τι σημαινει βιοτοπος και αρχησα να διαβαζω και να ψαχνομαι...

Ειμαι σιγουρος πως θα προσπαθησω οσο μπορω να κανω τα 2 ενυδρεια μου βιοτοπικα...

Τελος..Φυτεμενο ειχα ενα χρονο αλλα λιπασματα δεν εριξα ποτε και τα φυτα πηγαιναν μια χαρα...Το μονο χημικο που εχω ριξει στο ενυδρειο μου ειναι Αντιχλωριο...Και τωρα που αγορασα την Α/Ο θα το μειωσω και αυτο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πραγματικα που καταλαβες το σκεπτικο της αποριας μου και αν φτιαξεις κατι τετοιο πολυ θα ηθελα φωτο.Θελω να πω οτι εκφραζοντας αυτες τις αποριες-σκεψεις δεν θελω να κανω τον παντογνωστη αλλα να μπορεσω να πω κυριως σε αρχαριους οτι τοστησιμο ενος ενυδρειου δεν απαιτει πολυεξοδο εξοπλισμο και τεραστιο κοπο και αγχος οπως βλεπω σε συζητησεις σε διαφορα forums

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πραγματικα που καταλαβες το σκεπτικο της αποριας μου και αν φτιαξεις κατι τετοιο πολυ θα ηθελα φωτο.Θελω να πω οτι εκφραζοντας αυτες τις αποριες-σκεψεις δεν θελω να κανω τον παντογνωστη αλλα να μπορεσω να πω κυριως σε αρχαριους οτι τοστησιμο ενος ενυδρειου δεν απαιτει πολυεξοδο εξοπλισμο και τεραστιο κοπο και αγχος οπως βλεπω σε συζητησεις σε διαφορα forums

Συγνωμη αλλα θα διαφωνησω διοτι εξαρταται απο το ενυδριο και το ειδος που φιλοξενει.

Το ιδιο ειναι ενα ενυδρειο για γκαπυ και το ιδιο για δισκους η θαλασσινο?

Δεν ειναι μονο ακριβος ο εξολπλισμος αλλα και το κοστος συντηρησης.

Απλα ο καθενας αποφασιζει μεχρι που μπορει να φτασει. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως υπαρχουν ενυδρεια που εχουν και την λασπη τους και την αλγη τους και το Black water τους θελω να σου δειξω καποια παραδειγματα :ninja:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28928

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=32202&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29014

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=30618&st=0(Δες απο την δευτερη σελιδα γιατι στην αρχη ηταν φυτεμενο:hysterical:)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33093

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38061

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33873

:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας παντα για γλυκο νερο γιατι ,το θαλασσινο ειναι μια αλλη κατηγορια, νομιζω οτι και στις δυο αλλες περπτωσεις πανω κατω τα εξοδα ειναι ιδια

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα μπερδέψατε

Βιοτοπικο δεν μπορείς να κάνει κανείς με την ουσιαστική και κατά λέξει έννοια μπορείς όπως είπα να μιμηθείς καταστάσεις άλλοτε 5% άλλοτε 10% και άλλοτε 15% τίποτα παραπάνω. Ιδιαίτερα στο φυτεμένο είναι αδύνατον ούτε κατά προσέγγιση να κάνεις βιοτοπικό το ξεχνάς τελείως. Το ίδιο και στο αφρικάνικό το ίδιο και στους δίσκους. Με το να βάλεις σε ένα ενυδρείο ρίζες, καφέ νερό και άγριους δίσκους δεν πάει να πει ότι έκανες βιοτοπικό.

Ξεχάστε τα βιοτοπικά έχουν έναν ρομαντισμό αλλά είναι ανέφικτα.

Επίσης μπορείς να κάνεις ένα ενυδρείο με λίγα έξοδα συντήρησης αλλά και ένα ενυδρείο με πολλά έξοδα συντήρησης.

Πχ ένα ενυδρείο με λίγα φυτά και εύκολα δεν θέλει και πολλά

Αλλά ένα ενυδρείο που είναι φυτεμένο κατά 80% με φυτά άκρος απαιτητικά εκεί θέλουμε και φως και λίπασμα και CO2, και πείρα.

Μπορούμε να κάνουμε ενυδρεία για όλα τα βαλάντια.

Όσο για της αλλαγές νερού που ειπώθηκαν, όσοι έχουν κουράγιο ας διαβάσουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοω και εγω Χρηστο λεγοντας οτι ο καθενας αποφασιζει. Επιλογες υπαρχουν πολλες.

Για το θεμα βιοτοπικο εγω αρκουμε στο ξερακιανο σαν χαρακτηρισμο σχετικα με το δικο μου. :ninja:

Στο λινκ που εβαλες στο #15 αναφερεις και τους κινδυνους των αναεροβιων περιοχων.

Υπαρχουν φιλοι που εχουν να αλλαξουν νερο πανω ενα χρονο,(δισκοι), απλα συμπληρωνουν την εξατμιση.(βλεπε Bleher)

Τα ψαρια δεν εχουν την αναπτυξη που πρεπει, ph οπως καταλαβαινεις στα ταρταρα.

Ενας ακομα τροπος καταπολεμισης των νιτρικων ειναι το φιλτρο αμμου που αρχιζει να επανερχεται

στο προσκηνιο και οχι μονο. Επισης καποιοι θεωρουν οτι αφαιρει και φωσφορικα..... δεν ξερω.

Σε λιγο θα λυθει πιστευω και το θεμα αυτο, κατι ετοιμαζεται οποτε μετα... :hysterical:

Σε αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι η λεξη ταλαιπωρια στο λεξιλογιο του χομπιστα δεν υπαρχει.

Οτι κανεις το κανεις επειδη σου αρεσει αλλοιως μην το κανεις καθολου. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...