Jump to content

ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΑ η ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΕ Pseudochromis?


Recommended Posts

Πριν απο τρεις μερες ,τριτη συγκεκριμενα μου εφερε ο κουμπαρος μου 1 pseudochromis.Το ειχα δει την προηγουμενη εβδομαδα στο μαγαζι και ηταν μια χαρα ενεργητικο κ με τα χρωματα εντονα.οταν το αγορασε ο κουμπαρος μου το παρατηρουσε ωρα και τα χρωμματα ηταν μια χαρα κ το ψαρακι ηταν οκ.Οταν το πιασανε με την αποχη πεταξε μια ασπριλα.Ο μαγαζατορας ειπε οτι στρεσαριστηκε απο το κυνηγι και ολα ειναι οκ.Το εβαλα στο ενυδρειο και περιμενα να φυγει.εφαγε κανονικα κ τρωει κ πολυ.ειναι κυνητικοτατο και μεσα στην ενεργεια.Αλλα εχει φτασει παρασκευη και δεν εχει φυγει.Εψαξα στισ ασθενειες και δεν βρισκω κατι ν ταιριαζει.εχει ενα κομματι που φαινεται αποχρωμματισμενο σαν να ξεβαψε.επειδη ειναι το πρωτο μου ψαρι και θελω να βαλω και αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας.ΕΙΝΑΙ στρες η ασθενεια αυτο που εχει?παραθετω και 2 φωτο,οι καλυτερες που μπορουσα.post-7496-1268406454_thumb.jpgpost-7496-1268406487_thumb.jpg

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ

ΑΛΚΑΛΙΚΟΤΗΤΑ 14

ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1025

ΡΗ 8,1

ΝΗ3 0 ΝΟ2 ΝΟ3 1

CA 550

MG 1335

PO4 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο είναι να έχει βγει επειδή στρεσαρίστηκε .Μπορείς να εμπλουτίσεις την τροφή του με λίγο σκόρδοζούμι.

No2 και No3 είναι στο 1?μήπως έχεις γράψει λάθος γιατί δεν είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο είναι να έχει βγει επειδή στρεσαρίστηκε .Μπορείς να εμπλουτίσεις την τροφή του με λίγο σκόρδοζούμι.

No2 και No3 είναι στο 1?μήπως έχεις γράψει λάθος γιατί δεν είναι λογικό.

No2 0 δικό μου λάθος

Link to comment
Share on other sites

έχουμε αποκλείσει το ενδεχόμενο να είναι πληγή από το κυνηγητό ?

δεν μοιάζει με πληγή.πιο πολυ με ξεβαμμα μοιάζει.αυτό που μου είπε ο φίλος που το έφερε είναι ότι έφαγε ταλαιπωρία ο καταστηματάρχης για να τ πιάσει και πως όταν τ έβαλε στην αποχή πέταξε την ασπριλα.Σήμερα που το είδε ξανά ο φίλος μου μου είπε ότι έχει την αμυδρη υποψία ότι ίσως έχει μεγαλώσει λίγο.πιστεύετε είναι ασφαλές ν βάλω άλλο ψάρι η να περιμένω πως θα παει με αυτό;ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου παρουσίασε πριν μερικές μέρες τα ίδια συμπτώματα (χωρίς να προσδιορίσω τον λόγο), αλλά με βιταμίνες και σκορδοζούμι της seachem πάνω στη βδομάδα επανήλθε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στρεσαρισμα ειναι λογικα παιδια..

Οπως σου παν και τα παιδια δως του λιγο σκορδακι..

πως παει; συνηλθε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στρεσαρισμα ειναι λογικα παιδια..

Οπως σου παν και τα παιδια δως του λιγο σκορδακι..

πως παει; συνηλθε;

καλησπέρα, χρόνια πολλά.Τωρα είναι μια χαρά οκ.μάλλον στρεσαρισμα ήταν κ τώρα είναι μέσα στην όρεξη.ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, χρόνια πολλά.Τωρα είναι μια χαρά οκ.μάλλον στρεσαρισμα ήταν κ τώρα είναι μέσα στην όρεξη.ευχαριστώ

Καλησπερα και χρονια πολλα,

πολυ ωραια για το ψαρακι σου :thumbup:

καλη συνεχεια και καλη Ανασταση!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...