Jump to content

ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΝΗ3-ΝΗ4 Sera Kai Tropic Marine


Recommended Posts

Χθες εκανα μετρησεις nh3-nh4 με υγρα της sera και της tropic marine και στις δυο περιπτωσεις ειχα δυο διαφορετικα αποτελεσματα με μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο. το sera μου εδειξε οτι εχω αμωννια 1mlg/l και το tropice marine 0,05mlg/l τι κανω τωρα εδω ποιο απο τα δυο να εμπιστευτω? εχει κανεις παρομοια αμπειρια με το θεμα? ποιο θεωρειτε ποιο αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

είσαι 1000% σίγουρος ότι κάποιο από τα τέστ δεν είναι ληγμένο ή ότι οι μετρήσεις έγιναν σωστά; Είναι τεράστια η διαφορά :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα μετρησεις nh3-nh4 με υγρα της sera και της tropic marine και στις δυο περιπτωσεις ειχα δυο διαφορετικα αποτελεσματα με μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο. το sera μου εδειξε οτι εχω αμωννια 1mlg/l και το tropice marine 0,05mlg/l τι κανω τωρα εδω ποιο απο τα δυο να εμπιστευτω? εχει κανεις παρομοια αμπειρια με το θεμα? ποιο θεωρειτε ποιο αξιοπιστο?

το ιδιο πραγμα ακριβως ειχα παθει και εγω και με τα δυο τεστ NH3/NH4

με της Sera εβλεπα 0.05 mg ενω με της Tropic Marine 0

και επειδη ρωτοντας πας στη πολη απο οτι εμαθα γενικα τα τεστακια της Sera εχουν αποκλισεις

(δεν δειχνουν PH<6 κλπ)

οπότε Tetra kai Τropic Marine απο τεστς για μενα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

το τεστ της sera μετραει απο 0 - 0,5 - 1,0 - 2,0 αυτο της tropic marine μετραει απο 0,02 - 0,05 - 0,5 κλπ.. αλλα η διαφορα που εχει προκυψει ειναι μεγαλη μεταξυ των δυο.. τα τεστ δεν εχου ληξει και μαλιστα αγορασα το tropic marine για καλυτερο. οι μετρισεις τον τελευταιο καιρο γινοντουσταν με το tropic marine και εδειχναν παντα 0,02mlg/l. ενο παλιοτερα με το sera εδειχνε 0,5mlg/l και σπανια 1mlg/l οταν ηταν αστρωτο το ενυδρειο..

πριν 4 μερες και λογο οτι εκανα καποιες αλλαγες στο διακοσμο και ανακατευτηκε λιγο ο βυθος μου παρουσιαστηκε θολουρα στο νερο και εκανα μετρισεις για αμμωνια και με τα 2 τεστ οπου και τα αποτελεσματα ηταν τα παραπανω. τωρα πραγματικα ειμαι σε διλλημα ποιο να εμπιστευτω και ποιο οχι. ποιο αλλο τεστ προτινεται να παρω για να κανω διασταυρωση αποτελεσματων? αυτο της tetra που ειπε ο φιλος?

Link to comment
Share on other sites

Στα τεστάκια της sera μετράς Nh4 και βγάζεις το Nh3 βάση του Ph σου, αν δεις στο πινακάκι των οδηγιών που έχεις μέσα. Tο επιθυμητό βέβαια είναι να έχεις και αμμώνιο και αμμωνία 0.

Link to comment
Share on other sites

Στα τεστάκια της sera μετράς Nh4 και βγάζεις το Nh3 βάση του Ph σου, αν δεις στο πινακάκι των οδηγιών που έχεις μέσα. Tο επιθυμητό βέβαια είναι να έχεις και αμμώνιο και αμμωνία 0.

Σωστά τα λέει ο φίλος έχω και εγώ αυτά τα test .

Τα πείρα ... ...γιατί........ είχαν ωραία κασετίνα είχαν καλή τιμή .

Και μετά είδα στο φόρουμ γνώμες και σχολεία.

Δεν έχω προσέξει κάτι παράξενο μέχρι στιγμής ούτε έχω κάποιο πρόβλημα και ούτε μπήκα στην διαδικασία να κάνω τα ίδια τεστ με διαφορετικές εταιρίες

Και όπως είπε και ο προλαλήσασας πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχεις μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

με παρομοιο τροπο μετραει και αυτο της tropic marine μετρας δηλ nh4 και αναλογα με το ph και την θερμοκρασια του νερου σου βγαζει πραγματικες τιμες αμωννιας ο λογος που αγορασα το tropice marine ειναι οτι το σετ της sera ειχε σχεδον τελειωσει και εχω να το χρησιμοποιησω σχεδον 4 μηνες.. απλα προχθες μου ηρθε και εκανα και τα δυο. μαλιστα μετα το αποτελεσμα πηγα και νερο σε εναν φιλο μου οπου εχει και αυτος sera και εβγαλε το ιδιο αποτελεσμα. οι τιμες τις αμωννιας τους τελευταιους 4 μηνες με μετρησεις με το tropic marine ειναι 0,01mlg/l ουσιαστικα μηδεν. το ενυδρειο τρεχει απο τον οκτωμβρη και απο τα χριστουγεννα φιλοξενει 2 oscar προβληματα αμωννιας δεν ειχα ποτε παρα μονο οταν το ενυδρειο ηταν αστρωτο. παραθετω χαρακτηριστικα του ενυδρειου

ενυδρειο= 400λ

βιολογια= 2 εξωτερικα φιλτρα οπου σινολικα γυριζουν 2400λ/ω 18λ βιολογικο υλικο siporax

PH= 7,5

GH=10

KH=5

NO2=0

NO3=20

NH3/NH4= TROPI MARINE πριν 3 μερες 0,05 σημερα 0,01ουσιαστικα μηδεν και τις δυο μερες

NH3/NH4= SERA πριν 3μερες 1,0 σημερα δεν εκανα τελειωσε

Link to comment
Share on other sites

με παρομοιο τροπο μετραει και αυτο της tropic marine μετρας δηλ nh4 και αναλογα με το ph και την θερμοκρασια του νερου σου βγαζει πραγματικες τιμες αμωννιας ο λογος που αγορασα το tropice marine ειναι οτι το σετ της sera ειχε σχεδον τελειωσει και εχω να το χρησιμοποιησω σχεδον 4 μηνες.. απλα προχθες μου ηρθε και εκανα και τα δυο. μαλιστα μετα το αποτελεσμα πηγα και νερο σε εναν φιλο μου οπου εχει και αυτος sera και εβγαλε το ιδιο αποτελεσμα. οι τιμες τις αμωννιας τους τελευταιους 4 μηνες με μετρησεις με το tropic marine ειναι 0,01mlg/l ουσιαστικα μηδεν. το ενυδρειο τρεχει απο τον οκτωμβρη και απο τα χριστουγεννα φιλοξενει 2 oscar προβληματα αμωννιας δεν ειχα ποτε παρα μονο οταν το ενυδρειο ηταν αστρωτο. παραθετω χαρακτηριστικα του ενυδρειου

ενυδρειο= 400λ

βιολογια= 2 εξωτερικα φιλτρα οπου σινολικα γυριζουν 2400λ/ω 18λ βιολογικο υλικο siporax

PH= 7,5

GH=10

KH=5

NO2=0

NO3=20

NH3/NH4= TROPI MARINE πριν 3 μερες 0,05 σημερα 0,01ουσιαστικα μηδεν και τις δυο μερες

NH3/NH4= SERA πριν 3μερες 1,0 σημερα δεν εκανα τελειωσε

σε αυτο το ph η αμμωνια ειναι τοξικη....απο τη στιγμη που δεν εχεις καποιο προβλημα μετα ψαρια σου τοσο καιρο, η σωστη μετρηση ειναι της Tropic Marine :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε υγρα τεστ βρίσκω εδώ Γιάννενα μόνο της Sera να τα προτιμήσω ή να παραγγείλω απέξω http://www.ebay.co.uk/itm/API-Freshwater-Master-test-kit-/261188999710?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3cd013da1e κ να ξεμπερδεύω λέτε? Γιατί κ της sera από 15e περίπου ξεκινάνε :cold:

Link to comment
Share on other sites

Σε υγρα τεστ βρίσκω εδώ Γιάννενα μόνο της Sera να τα προτιμήσω ή να παραγγείλω απέξω http://www.ebay.co.uk/itm/API-Freshwater-Master-test-kit-/261188999710?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3cd013da1e κ να ξεμπερδεύω λέτε? Γιατί κ της sera από 15e περίπου ξεκινάνε :cold:

Παρε αυτο το σετ της api....το εχουν παρει πολλα παιδια απο εδω και λενε οτι ειναι μια χαρα!Και πολυ φθηνο... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...