Jump to content

Recommended Posts

¨ξαφνικα" ενα γκαπακι αρκσενικο σημερα ειναι συνεχεια στον πατο αρκετα νοχελικο και με ταση απομονωσης...τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Για να μας βοηθήσεις, συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα με copy/paste :ninja:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Για να μας βοηθήσεις, συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα με copy/paste :ninja:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

ακομα δυστυχως δεν εχω παρει τεστ μιας και οπως μου ειπαν ακομα δεν θα τα χρειαστω.εχω ενα 60αρι με 7 γκαπακια και 2 μικρα σε διχυ ¨γεννηστρα¨.το συγκεκριμενο αρσενικο εδω και εναμιση μηνα που εχω το ενυδρειο ειναι γενικα αδυνατο και εχει και φαγωμενη ουρα.σημερα εριξα παραπανω τροφη...να φταιει αυτο?ξερω οτι δινω λιγα στοιχεια αλλα ειμαι "ψαρι" και γω ακομα και δεν ξερω πολλα.το φιλτρο ειναι εσωτερικο και τα εχω μονο γκαπυ μεσα(οχι μεσα στο φιλτρο :hysterical:)

Έγινε επεξεργασία - djmarios2003
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλλαγή νερού (50%+), πάντα με προετοιμασία με αντιχλώριο και βακτήρια ΤΩΡΑ. Δεν ταΐζεις για 2 μέρες και μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις καθημερινά.

ΑΜΕΣΑ πρέπει να προμηθευτείς τεστ. Το ενυδρείο σου είναι μάλλον άστρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλλαγή νερού (50%+), πάντα με προετοιμασία με αντιχλώριο και βακτήρια ΤΩΡΑ. Δεν ταΐζεις για 2 μέρες και μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις καθημερινά.

ΑΜΕΣΑ πρέπει να προμηθευτείς τεστ. Το ενυδρείο σου είναι μάλλον άστρωτο...

twra exei paei kai exei kolhsei sthn eisagwgh tou filtrou....mou teleiwsan ta vakthria kai mou eftasan gia 1.5 kapaki anti gia 2 kai kati ...na ftaiei kai ayto?pragmatika exei "ventouzarei" me ta plagia sto filtro kai miazei na ksekourazetai ekei

Έγινε επεξεργασία - djmarios2003
Link to comment
Share on other sites

twra exei paei kai exei kolhsei sthn eisagwgh tou filtrou....mou teleiwsan ta vakthria kai mou eftasan gia 1.5 kapaki anti gia 2 kai kati ...na ftaiei kai ayto?pragmatika exei "ventouzarei" me ta plagia sto filtro kai miazei na ksekourazetai ekei

Μη γράφεις Greeklish.

Δεν νομίζω ότι ξεκουράζεται... Αδύναμο είναι! Θέλεις αρκετό διάβασμα για να μπορέσεις να κρατήσεις υγιές το ενυδρείο σου. Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πιστεψετε...ειχα τη λυση ισως μπροστα μου....ειχε τσακισει το σωληνακι της αντλιας και ειχε σταματησει η παροχη αερα...με το που πηρε μπρος ολα αλλαξαν...παραξενο????????

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πιστεψετε...ειχα τη λυση ισως μπροστα μου....ειχε τσακισει το σωληνακι της αντλιας και ειχε σταματησει η παροχη αερα...με το που πηρε μπρος ολα αλλαξαν...παραξενο????????

Δεν νομίζω πως βρήκες την λύση... Θα ήθελα μία φωτογραφία του ενυδρείου σου, καθώς και να μας πεις αν το εσωτερικό φίλτρο που έχεις χτυπάει στην επιφάνεια του νερού ή προς τον βυθό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως βρήκες την λύση... Θα ήθελα μία φωτογραφία του ενυδρείου σου, καθώς και να μας πεις αν το εσωτερικό φίλτρο που έχεις χτυπάει στην επιφάνεια του νερού ή προς τον βυθό...

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3648...mp;id=637263680

ελπιζω να φαινεται εδω κατι...αν εννοεις φιλε stormtrooper την εξοδο της αντλιας ειναι προς τα κατω γυρισμενη...δεν εχω αναταραξη απο αυτην αλλα μονο απο τις φυσαλιδες!

αυτο που με παραξενευει ειναι οτι ολα τα αλλα ειναι πραγματικα πολυ δραστηρια...αυτο γενικα ειναι τζαναμπετικο το ατιμο...φφφφφ

ακομα στον πατο τελικα.......γαμωτο......

Έγινε επεξεργασία - djmarios2003
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλλαγή νερού (50%+), πάντα με προετοιμασία με αντιχλώριο και βακτήρια ΤΩΡΑ. Δεν ταΐζεις για 2 μέρες και μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις καθημερινά.

ΑΜΕΣΑ πρέπει να προμηθευτείς τεστ. Το ενυδρείο σου είναι μάλλον άστρωτο...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω...αν ριξω παραπανω βακτηρια ειναι κακο ή ειναι ενας τροπος να μειωθει γρηγοροτερα η αμονια???

Μέχρι 2πλάσια ποσότητα ΟΚ. Όχι παραπάνω. Καλύτερα την κανονική δόση καθημερινά. Διάβασες το link που σου έδωσα?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 2πλάσια ποσότητα ΟΚ. Όχι παραπάνω. Καλύτερα την κανονική δόση καθημερινά. Διάβασες το link που σου έδωσα?

ναι αλλα μου ειπαν μονο μια φορα τη βδομαδα...ελεος...ακουω τα παντα και δεν ξερω τι να κανω.......

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μου ειπαν μονο μια φορα τη βδομαδα...ελεος...ακουω τα παντα και δεν ξερω τι να κανω.......

Δεν σου είπα να ρίχνεις κάθε μέρα... Σου είπα καλύτερα κάθε μέρα παρά μεγαλύτερη ποσότητα σε μία μέρα. Χρειάζεσαι τεστάκια για να μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 οπωσδήποτε... Ότι και να λέμε τώρα είναι απλά εικασίες. Αλλαγή νερού έκανες?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μου ειπαν μονο μια φορα τη βδομαδα...ελεος...ακουω τα παντα και δεν ξερω τι να κανω.......

παρε τεστακια για να μπορουν να σε βοηθησουν οι πιο εμπειροι φιλοι μας στο φορουμ!!!

και ολα θα πανε καλα! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μαριε...

Ελπιζω να εκανς την αλλαγη... κι ας μην ειχες τεστακια....

Οταν εχεις νεωτερα... μας ενημερωνεις!!

Και μην ξεχασεις να συμπληρωσεις τη φορμα!!!

Υ.Γ. Ειναι γειτονικο το πετ σοπ που τα πηρες ολα??

Δυστηχως... τωρα που μετακομησα κι εγω εδω... στιε γειτονιες σας... εχει μεγαλο προβλημα με το χομπι η περιοχη!! απο επιλογες και λυσεις καταστηματων μιλάω παντα!!

Link to comment
Share on other sites

Μαριε...

Ελπιζω να εκανς την αλλαγη... κι ας μην ειχες τεστακια....

Οταν εχεις νεωτερα... μας ενημερωνεις!!

Και μην ξεχασεις να συμπληρωσεις τη φορμα!!!

Υ.Γ. Ειναι γειτονικο το πετ σοπ που τα πηρες ολα??

Δυστηχως... τωρα που μετακομησα κι εγω εδω... στιε γειτονιες σας... εχει μεγαλο προβλημα με το χομπι η περιοχη!! απο επιλογες και λυσεις καταστηματων μιλάω παντα!!

ναι νικολα στο μπλοκο αν ξερεις μετα τα διυληστηρια της πετρολα οταν μπαινεις ελευσινα....εχω φαει φρικη...το πρωι γρηγορα για βακτηρια και τεστ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...