Jump to content

Φυτεμένο 400λ


Mpampis11

Recommended Posts

Να λοιπόν και το δικό μου ενυδρείο μετά το τελευταίο Setup

Διαστάσεις:1.50Χ50Χ60

Όγκος:450 λίτρα

Καθαρό:398 λίτρα

Ψάρια / Άλλα είδη: Guppy 15, Molly 4, Platty 14, Ξιφοφόροι 2, Neon 8, Black Neon 6, Corry 5, Pleco 2, Αρλεκίνοι 6, Amano 2, Clown botia 2

Διακοσμητικά υλικά:λευκή αμμος-ξυλα-Πέτρα-Διάφορα φυτά

Φόντο:μαυρο χαρτονι

Φωτισμός:2χ54w 10000k white, 2x54w 10000k red

Διάρκεια φωτισμού:10-12 ωρες

Φιλτράρισμα:Unimax 500 - 500l - 1500l/h

Θερμοστάτης:Scuba 300watt

Παροχή αέρα:Jad s2000

Λίπανση:Ελάχιστη έως καθόλου

Παροχή CO2:οχι

Ανάπτυξη φυτών:Πολύ καλή

Παράμετροι:

pH:7,5

Γενική σκληρότητα (GH):8

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): <10

Αλλαγές νερού: 20% ανα 15 μερες (Προετοιμασία μόνο με αντιχλώριο)

Θερμοκρασία:26

Λοιπα στοιχεια:το ενυδρειο τρεχει απο τις 29/11/2009

http://s849.photobucket.com/albums/ab56/mp...nt=DSC01041.jpg

http://s849.photobucket.com/albums/ab56/mp...nt=DSC01038.jpg

http://s849.photobucket.com/albums/ab56/mp...nt=DSC01040.jpg

http://s849.photobucket.com/albums/ab56/mp...nt=DSC01039.jpg

Όλα τα σχόλια καλοδεχούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια στημενο και θα γινει και πιο ωραιο με τον καιρο.

Τα ψαρακια θα αισθανονται ομορφα με τοσο χωρο για κολυμπι.

Αν ειχες και ψαρια που ζουν σε παρομοιες παραμετρους νερου θα ηταν καλα.

Στις ανουμπιες ειναι φυτεμενο και το ριζωμα μεσα στο βυθο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε .Συγχαρητήρια! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο..

Αλλα δυστιχως θα συμφωνισω με τον Σπυρο..Πρεπει να διαλεξεις αν θες να εχεις Χαμηλο η ψηλο Ph στο ενυδρειο σου :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια στημενο και θα γινει και πιο ωραιο με τον καιρο.

Τα ψαρακια θα αισθανονται ομορφα με τοσο χωρο για κολυμπι.

Αν ειχες και ψαρια που ζουν σε παρομοιες παραμετρους νερου θα ηταν καλα.

Στις ανουμπιες ειναι φυτεμενο και το ριζωμα μεσα στο βυθο?

Σχεδόν όλα τα ψάρια εκτός απο κάποια ζωοτόκα που είναι απο γέννες και 2 Cory έχουν μεγαλώσει μαζί από άλλο ενυδρείο με παρόμοιες συνθήκες νερού εδώ και 3 χρόνια περίπου. Νομίζω ότι έχουν συνυθήσει αρκετά για να τους αλλάξω τώρα συνθήκες, έτσι δεν είναι?

Οι ανούμπιες είναι μόνο το ρίζωμα φυτεμένο, εκτός απο μία που είναι στο έλεος των πλέκο γιατί στο απο πίσω ξύλο πάνε και σκάβουν για να φωλιάσουν? να κρυφτούν? μάλλον θα την δέσω πάνω στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα στημενο :ninja:

αν μπορεις κατεβασε το PH στο 7 ώστε ολα τα ψαρια να ειναι ανετα

αν σκεφτεσαι για ''ζουγκλα'' το CO2 θα βοηθησει τα φυτα σημαντικα

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα στημενο :ninja:

αν μπορεις κατεβασε το PH στο 7 ώστε ολα τα ψαρια να ειναι ανετα

αν σκεφτεσαι για ''ζουγκλα'' το CO2 θα βοηθησει τα φυτα σημαντικα

Σκέφτομαι να φτιάξω γκαζόν το μισό κομμάτι αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα.

Κάτι δεν κάνω καλά στο φύτεμα ισως. Αν και είναι υγειές το γκαζόν δεν "ανοίγει" στα πλάγια.

Όσον αφορά το PH δεν έχω ξαναδοκιμάσει να το κατεβάσω και φοβάμαι μήπως έχω παράξενες αντιδράσεις στα ψάρια που έχουν συνυθήσει στο 7.5 εδώ και 3 χρόνια. Εσείς τι λέτε? Να δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιάξω γκαζόν το μισό κομμάτι αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα.

Κάτι δεν κάνω καλά στο φύτεμα ισως. Αν και είναι υγειές το γκαζόν δεν "ανοίγει" στα πλάγια.

Όσον αφορά το PH δεν έχω ξαναδοκιμάσει να το κατεβάσω και φοβάμαι μήπως έχω παράξενες αντιδράσεις στα ψάρια που έχουν συνυθήσει στο 7.5 εδώ και 3 χρόνια. Εσείς τι λέτε? Να δοκιμάσω?

πες μας πιο ''γκαζον'' εχεις βαλει

δεν ειναι ολα ιδια το καθενα εχει και διαφορετικες απαιτησεις

το PH αν το ριξεις σταδιακα δεν θα εχεις κανενα προβλημα...

μπορεις να προσθεσεις λιγη τυρφη λογικα μεσα σε 1 εβδομαδα θα εχει πεσει

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά φαίνεται ωραίο το ενυδρείο.

Τώρα για το γκαζόν που θέλεις να βάλεις το ενυδρείο σου δεν είναι σωστά στημένο.

Έτσι όπως το έχεις μπορείς να συντηρήσεις εύκολα φυτά αλλά όχι απαιτητικά.

Επίσης αναφέρεις ότι η ανάπτυξη των φυτών είναι πολύ καλή και αυτό είναι σχετικό και εξαρτάτε από πια οπτική γωνία το βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

όμορφο ενυδρείο, έχει πολλές προοπτικές κυρίως λόγω χώρου και επειδή έχεις μεράκι.

Αν δεν σου πετυχαίνουν τα απαιτητικά γκαζονάκια δοκίμαστε echinodorus tenellus, ας το να πυκνώσει πολύ και γίνεται καλύτερο και από cuba ή glosso κ.α.

Όμως δεν είναι σωστό να σκεφτόμαστε ότι τα ψάρια συνήθισαν σε κάποια παράμετρο λανθασμένη επειδή είναι πολύ καιρό. Ποιος σου λέει ότι την παλεύουν τόσο καιρό και περιμένουν να δουν μια άσπρη μέρα;

Οι αποφάσεις δικές σου.

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά φαίνεται ωραίο το ενυδρείο.

Τώρα για το γκαζόν που θέλεις να βάλεις το ενυδρείο σου δεν είναι σωστά στημένο.

Έτσι όπως το έχεις μπορείς να συντηρήσεις εύκολα φυτά αλλά όχι απαιτητικά.

Επίσης αναφέρεις ότι η ανάπτυξη των φυτών είναι πολύ καλή και αυτό είναι σχετικό και εξαρτάτε από πια οπτική γωνία το βλέπουμε.

Όταν λες δεν είναι καλά στημένο τι εννοείς. Για την παροχή CO2? Τα φυτά γίνονται τέρατα σε λίγες μέρες, έχω ελάχιστα έως καθόλου χαλασμένα φύλλα. Από κάποιο γνωστό σε όλους μαγαζί μετά απο Moss και κάτι που έμοιαζε με Moss μου έδωσαν τώρα ένα γκαζονάκι που μοιάζει με το κοινό γκαζόν γηπέδου επειδή όπως μου είπαν δεν έχει απαιτήσεις, αλλά περιμένω εδώ και κάμποσο καιρό να το δώ να ανοίγει αλλά τίποτα.

Πείτε μου γιατί είναι "οπτικά" μόνο ωραίο? Που κάνω λάθος εκτός απο την επιλογή ψαριών που είχε γίνει πριν 3 χρόνια που δεν είχα ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν είναι καλά στημένο τι εννοείς. Για την παροχή CO2? Τα φυτά γίνονται τέρατα σε λίγες μέρες, έχω ελάχιστα έως καθόλου χαλασμένα φύλλα. Από κάποιο γνωστό σε όλους μαγαζί μετά απο Moss και κάτι που έμοιαζε με Moss μου έδωσαν τώρα ένα γκαζονάκι που μοιάζει με το κοινό γκαζόν γηπέδου επειδή όπως μου είπαν δεν έχει απαιτήσεις, αλλά περιμένω εδώ και κάμποσο καιρό να το δώ να ανοίγει αλλά τίποτα.

Πείτε μου γιατί είναι "οπτικά" μόνο ωραίο? Που κάνω λάθος εκτός απο την επιλογή ψαριών που είχε γίνει πριν 3 χρόνια που δεν είχα ιδέα?

το ονομα του φυτου το ξερεις?

ορισμενα εχουν αργη αναπτυξη δεν ειναι ολα το ιδιο

(καλο ειναι να βαλεις και ανακλαστηρες στις λαμπες...φθηνη και αποδωτικη λυση στην αποδοση του φωτισμου)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

πολυ ομορφη προσπαθεια,χριζει ομως βελτιωσεων.οπως σου ειπε κασι ο χρηστος παραπανω υπαρχουν λαθακια στη συνθεση των ψαριων σου.

η φωτοπεριοδος σαφως και πρεπει να μειωθει στο 8αωρο.

λιγο πιο συχνη αλλαγη νερου θα βοηθησει,καθως και λιπανση πανω σε σωστη βαση και οχι οταν το θυμομαστε.

επισης κατα τη γνωμη μου γκαζονακια και πλεκο δεν ειναι και πολυ καλος συνδιασμος.θα το καταλαβεις οσο μεγαλωνει και κινειται το ''θηριο''.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

πολυ ομορφη προσπαθεια,χριζει ομως βελτιωσεων.οπως σου ειπε κασι ο χρηστος παραπανω υπαρχουν λαθακια στη συνθεση των ψαριων σου.

η φωτοπεριοδος σαφως και πρεπει να μειωθει στο 8αωρο.

λιγο πιο συχνη αλλαγη νερου θα βοηθησει,καθως και λιπανση πανω σε σωστη βαση και οχι οταν το θυμομαστε.

επισης κατα τη γνωμη μου γκαζονακια και πλεκο δεν ειναι και πολυ καλος συνδιασμος.θα το καταλαβεις οσο μεγαλωνει και κινειται το ''θηριο''.... :ninja:

επετρεψε μου να διαφωνησω

η διαρκεια της τροπικης μερας ειναι τουλαχιστον 10 ωρες...το 8αρο προτεινετε για φερσκοστημενα ενυδρεια για την αποφυγη αλγεων...και το ενυδρειο του φιλου τρεχει 4 μηνες δεν νομιζω να εχει καποιο προβλημα

η πιο συχνη αλλαγη σε τι θα βοηθησει....τρεχουν 2 εξωτερικα φιλτρα με τιγκα βιολογικο υλικο,μικρη ιχθυοφορτιση για 400λτ και τα NO3 ειναι σε ακρως αποδεκτα πλαισια (αν μηδενιστουν τα NO3 με τις πιο συχνες αλλαγες νερου μετα απο τι θα τρεφοντε τα φυτα?)...

τα φυτα που εχει ο φιλος φαινοντε για ευκολα δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε λιπασματα και co2

σιγουρα βοηθανε (ειδικα το Co2) αλλα ειναι κατι που το βλεπεισ και στη πορεια

για το πλεκο συμφωνω απολυτα...ειχα και εγω και τους εδωσα για τον ιδιο λογο :hysterical:

οσο για το γκαζον χωρισε το σε μικρα κομματια και φυτεψε τα σε μικρη αποσταση μεταξυ τους...

δωστου χρονο και θα αναπτυχθει

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο .εχω το ιδιο ενυδρειο με αγρια ψαρακια.οσο αφορα το ph ,θα ελεγα να παιξεις οπως ξερεις τοσα χρονια.νομιζω οτι στο φυσικο περιβαλλον σε λιμνες,το ph δεν ειναι π.χ. 7 ΑΚΡΙΒΩΣ σε ολη τι λιμνη.μην τρελαθουμε :ninja: επισης δεν ειναι και ιδια η θερμοκρασια.εχει διαφορες.και να θυμησω οτι με αλλαγες νερου πιο κρυου, ζευγαρωνουν σαν τρελλα.και γουσταρουν παρα πολυ το δροσερο νερακι.αυτα οσο αφορα αφρικανες.για τα ημερα δεν εχω τοση πειρα αλλα λογικα θα πρεπει να συμβαινει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω την σύνθεση των ψαριών.

Απλά και συνοπτικά αρκετά γρασίδια είναι απαιτητικά και αυτά που δεν είναι τόσο απαιτητικά αναπτύσσονται μεν αλλά όχι με τους ίδιους ρυθμούς και δεν έχουν το σωστό σχήμα, τα λείπει η χάρη.

Τα απαιτητικά φυτά θέλουν:

καλό φωτισμό (όχι σε ώρα αλλά σε ένταση) και σωστά κελβιν

ο βυθός πρέπει να αποτελείται από υπόστρωμα και λεπτό χαλίκι ή από σκέτη άμμο.

Δεν χρειάζονται αεραντλία

Χρειάζονται λίπασμα σε σταθερούς ρυθμούς

Χρειάζονται CO2

Εσύ τώρα:

4 λάμπες που έχεις είναι καλά αλλά κάπου μας τα λες μπερδεμένα δεν γίνεται να έχεις 2 άσπρες και 2 λευκές και να έχουν 10000Κ

Δεν ξέρω τη βυθό έχεις

Έχεις αεραντλία η οποία βοηθά στην διαφυγή του CO2 πρέπει να βγει

Δεν βάζεις λίπασμα σε σταθερούς ρυθμούς.

Και πρέπει να βάλεις CO2 τουλάχιστον σε οργανική μορφή αν δεν θέλεις το αέριο.

Link to comment
Share on other sites

:ninja: ειναι πολυ θετικο να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις.αυτο δειχνει υγεια στην κουβεντα μας.

συμφωνω για την τροπικη ημερα,αλλα στην πορεια ισως αποδειχθει μπουμερανγκ,καθως με την συγκεκριμενη φωτοπεριοδο την ελλειπη λιπανση και τις πιο αραιες αλλαγες νερου τα φυτα(οσο και ευκολα αν ειναι)θα φτασουν σε ενα επιπεδο οπου θα σταματησει κατα περιεργο τροπο η αναπτυξη τους χωρις καποιον εμφανη λογο.

οσο για τα νιτρικα και τον ρολο τους,σαφως και ειναι βασικος αλλα μπορει ο φιλος για να εχζει καλυτερο κοντρολ ειτε να προσθεσει περισσοτερα ψαρακια(σιγα-σιγα),ειτε να ριχνει αραια και που λιγα νιτρικα εαν κριθει αυτο απαραιτητο.

ανεβαινοντας στην πορεια σε κλιμακα φυτεμενου και απαιτησεων ισως αλλαξει ολοκληρη η ρουτινα που θα κανει στο ενυδρειο του.

η εβδομαδιαια αλλαγη νερου(εστω και με ενα 20-30%),θα δωσει στα φυτα τα ιχνοστοιχεια που χρειαζονται και καταναλωνουν,και απο τη στιγμη που ισως δοκιμασει και τη χορηγηση διοξειδιου,τοτε κρινεται και απολυτως αναγκαια.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλέκο μου μόλις κλείνουν χρόνο κα αρχίζουν να γίνονται τερατάκια πηγαίνουν για αντικατάσταση σε πετσοπά με μικρότερα. Λίπασμα είχα ρίξει πρίν λίγο καιρό και είχα άλγη. Το όνομα απο το γκαζονάκι δεν το ξέρω ργμτ αλλά μοιάζει με το γκαζόν κήπου. Το κακό είναι ότι δεν έχει χαλάσει, μεγαλώνει κανονικά αλλά δεν απλώνει στον χώρο.

Στα αριστερά του ενυδρείου που έχω κερατόφυλο σκέφτομαι να γεμίσω όλο τον χώρο μέχρι το 1/4 του ενυδρείου αλλά φοβάμαι μην μου ρουφήξει όλο το ΝΟ3. Τι λέτε?

Επίσης το φίλτρο έχει 4 μεγάλους κάδους με βιόσφαιρες, μακαρονάκι sera κανονικό και μίνι, 3 σφουγγάρια και υαλοβάμβακα. Σε λίγες μέρες και λάμπα UV (Αξίζει?)

Νομίζω οτί είναι εντάξει οι αλλαγές νερού.

http://www.kubazoo.com/en/freshwater-aquar...00-l-h-112.html

Link to comment
Share on other sites

απο τις photos μαλλον εχεις αυτο

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=345

το ειχα και εγω...αναπτυσεται πολυ αργα και θελει καλο φωτισμο (ο δικος σου ειναι αρκετος απο οτι ειδα)

βασικη προυποθεση για ολα τα χαμηλα φυτα τυπου ''γκαζον'' ειναι ο καλος φωτισμος...κοιτα να μη το σκιαζουν τα ψηλοτερα

σκεψου καλα το CO2 θα δεις αλλα φυτα πιστεψε με....βοηθαει πολυ στην αναπτυξη τους

υποστρωμα δεν μας ειπες αν εχεις για τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω την σύνθεση των ψαριών.

Απλά και συνοπτικά αρκετά γρασίδια είναι απαιτητικά και αυτά που δεν είναι τόσο απαιτητικά αναπτύσσονται μεν αλλά όχι με τους ίδιους ρυθμούς και δεν έχουν το σωστό σχήμα, τα λείπει η χάρη.

Τα απαιτητικά φυτά θέλουν:

καλό φωτισμό (όχι σε ώρα αλλά σε ένταση) και σωστά κελβιν

ο βυθός πρέπει να αποτελείται από υπόστρωμα και λεπτό χαλίκι ή από σκέτη άμμο.

Δεν χρειάζονται αεραντλία

Χρειάζονται λίπασμα σε σταθερούς ρυθμούς

Χρειάζονται CO2

Εσύ τώρα:

4 λάμπες που έχεις είναι καλά αλλά κάπου μας τα λες μπερδεμένα δεν γίνεται να έχεις 2 άσπρες και 2 λευκές και να έχουν 10000Κ

Δεν ξέρω τη βυθό έχεις

Έχεις αεραντλία η οποία βοηθά στην διαφυγή του CO2 πρέπει να βγει

Δεν βάζεις λίπασμα σε σταθερούς ρυθμούς.

Και πρέπει να βάλεις CO2 τουλάχιστον σε οργανική μορφή αν δεν θέλεις το αέριο.

Την αεραντλία την βάζω 2 ώρες το βράδυ πριν κλείσω τα φώτα και αυτό απο δική μου απλή παρατήρηση κάνοντας ένα πείραμα. Πριν 10-15 μέρες είχα φτάσει όντως ΝΟ3=0. Δοκίμασα λοιπόν να λειτουργώ την αεραντλία για λίγο περίπου 1 ώρα και τα μέτρησα να ανεβαίνουν λίγο. Στο τέλος κατέληξα ότι με την λειτουργία της για 2 περίπου ώρες τα ΝΟ3 παραμένουν περίπου στο 10 με τάση προς τα κάτω και τα φυτά εξακολουθούσαν να αναπτύσωνται.

Επίσης κάνοντας πιό συχνές αλλαγές παρατήρησα κάποια χαλασμένα φύλλα εν καιρώ.

Σκέφτηκα ότι με την αλλαγή έδιωχνα και τα τελευταία χρήσιμα βακτήρια για την τροφή των φυτών.

Και το κάνω έτσι (με την μεγάλη φωτοπερίοδο) για να αποφύγω την λίπανση που μου δημιουργεί άλγες.

Οι λάμπες είναι 2 λευκές και 2 κόκκινες. Για τα Κ στις κόκκινες δεν είμαι σίγουρος ότι είναι 10000 αλλά δεν έχουν ένδειξη όπως οι λευκές. Το ενυδρείο είναι μάρκας ANUBIAS αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει.

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα δεν έχω όμως έχω άμμο πούδρα που όπως μου είπαν στο κατάστημα που την πήρα δεν χρειάζεται υπόστρωμα.

Ναι, μάλλον αυτό είναι το γρασιδάκι. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο συγχαρητηρια :D

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα δεν έχω όμως έχω άμμο πούδρα που όπως μου είπαν στο κατάστημα που την πήρα δεν χρειάζεται υπόστρωμα.

Ναι, μάλλον αυτό είναι το γρασιδάκι. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Δύσκολο έως απίθανο οι κόκκινες λάμπες να είναι 10000Κ. Λογικά κυμαίνετε από 3000 έως 4500Κ, από λουμενς αναγράφουν τίποτα και όσο αφορά τους ανακλαστήρες καλό είναι αν δεν έχεις να βάλεις και θα διπλασιάσεις τα λουξ με αυτόν τον τρόπο. Αυτό το άρθρο το ποστάρω σε όλους όσους έχουν φυτεμένο γιατί μου άνοιξε πραγματικά τα μάτια στα περί φωτισμού και φυτά, διάβασε το όλο μην βαρεθείς, είναι μια αξιόλογη προσπάθεια του Χ. Κόκορα να προσεγγίσει το θέμα τεκμηριωμένα που του αξίζει ένα μεγάλο μπράβο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16618

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη, συγχαρητήρια, πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Τα ψαράκια είναι βασιλιάδες μέσα εκεί. Για τα γρασιδάκια είναι απαιτητικά και θέλουν υπομονή από όσο ξέρω. Και γώ θέλω να το κάνω το δικό μας ζούγκλα σιγά σιγά. Το co2 βάση φωτισμού, φυτών, λίπανσης, αν υπάρξει η σωστή ισοροπία το θεωρώ ψιλοαπαραίτητο όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...