Jump to content

Αλλαγή απο πλαστικά σε αληθινά


Recommended Posts

καταρχήν γεια σε όλους

θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές δειλα δειλα απο πλαστικά φυτά και διακοσμητικά

(προ aquazone εποχή) σαν πρώτη φάση επειδή δεν εχω υπόστρωμμα δυστυχώς

λέω να βάλω μια ριζα (που βγάζει αυτό το σκούρο χρώμα) ονομασία δεν ξέρω

στην οποία θα δέσω ΑΝΟΥΜΠΙΑ η οποία δεν χρειάζεται φύτεμα

απο ψάρια αν παίζει ρόλο 6 τιγράκια, 2 αγκιστρους, 2 σαλιγκάρια, προσεχώς μάλον 3 περλ γκουράνι.

Υ.Γ. 1) να δούμε πότε θα φέρει το petshop

2) κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη για το δέσιμο, τοποθέτηση και φροντίδα (λίπασμα, νερό και αλλα)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά που δεν χρειάζονται λίπασμα για να αναπτυχθούν , εξαρτάται βέβαια από τον φωτισμό σου :D Εκτός απο αυτό, και λίπασμα να μην έχεις, υπάρρχουν ταμπλέτες στο εμπόριο τις οποίες χώνεις στο χώμα και βοηθούν τα φυτά στην πρώτη τους ανάπτυξη

Μην νομίζεις λοιπόν ότι η έλλειψη λιπάσματος σε περιορίζει μονάχα σε ανούμπιες και γενικά φυτά που δένονται σε ξύλο ;)

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δειλά ;) Για την ανούμπια και για πολά άλλα φυτά δε χρειάζεσαι υπόστρωμα,απο λίπασμα καμια ταμπλετούλα η υγρό θα είσαι μια χαρά,βάλε και βαλισνέρια,είναι πανέμορφη και εύκολη,εγώ τα έχω και τα 2 συν τη ροτάλα και με dark water τα πάνε μια χαρά :D τα τιγράκια είναι πολί γρήγορα και αγριούτσικα όπως και το γκουράμι που λές με τι διαφορά όμως ότι αυτό είναι πιο αργό..Ίσως να έχεις πρόβλημα με αυτα τα ψαράκια αν και εγώ το προτείνω γιατί κάποτε τα είχα και εγώ χωρίς προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δειλά ;) Για την ανούμπια και για πολά άλλα φυτά δε χρειάζεσαι υπόστρωμα,απο λίπασμα καμια ταμπλετούλα η υγρό θα είσαι μια χαρά,βάλε και βαλισνέρια,είναι πανέμορφη και εύκολη,εγώ τα έχω και τα 2 συν τη ροτάλα και με dark water τα πάνε μια χαρά :D τα τιγράκια είναι πολί γρήγορα και αγριούτσικα όπως και το γκουράμι που λές με τι διαφορά όμως ότι αυτό είναι πιο αργό..Ίσως να έχεις πρόβλημα με αυτα τα ψαράκια αν και εγώ το προτείνω γιατί κάποτε τα είχα και εγώ χωρίς προβλήματα...

dark water ενοείς το black water της tetra (για την ώρα βάζω τέτοιο υγρό)

Link to comment
Share on other sites

Όχι...dark water εννοώ την καφετίλα απο τις ρίζες ή απο τύρφη

Link to comment
Share on other sites

Όχι...dark water εννοώ την καφετίλα απο τις ρίζες ή απο τύρφη

ok κατάλαβα

η τύρφη τι ακριβώς είναι και πως την χρησιμοποιούμε???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο,απλώς ανέφερα τους τρόπους..εγώ απλά έχω ρίζες και μου έχουν κάνει τέλειο χρώμα νερού :D τη τύρφη απο ότι ξέρω τη βάζεις στο φίλτρο,κατεβάζει και το ph και μαλακώνει νομίζο το νερό

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο,απλώς ανέφερα τους τρόπους..εγώ απλά έχω ρίζες και μου έχουν κάνει τέλειο χρώμα νερού :D τη τύρφη απο ότι ξέρω τη βάζεις στο φίλτρο,κατεβάζει και το ph και μαλακώνει νομίζο το νερό

ότι μειώνει το ph είναι σίγουρο απλα νομίζω οτι το χρεισιμοποιούν στην προετοιμασία του

νερού αλλαγής αλλα πως ακριβώς και τι ποσότητα.........?????????????

Link to comment
Share on other sites

Τρία pearl gourami σε ενυδρείο 100 λίτρων μαζί με τα τιγράκια δεν θα είναι καλή παρέα.

Άσε που και τα pearl από μόνα τους αργά μπορεί να είναι αρκετά επιθετικά μεταξύ τους δε σίγουρα (άσχετα αν θεωρούνται από τα πιο ήσυχα). Καλύτεραμ αν θέλεις να βάλεις gourami να προτιμήσεις dwarf gourami (colisa lalia).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το με τα dwarf gurami αν και πιστεύω ότι ίσως να έχεις και εκεί πρόβλημα,τα τιγράκια μπορεί να τσιμπάνε τισ κεραίες απο τα γκουράμι ο οποίες είναι ζωτικής σημασία; για αυτα,δε τα εμπιστεύομαι τα τιγράκια και πολύ :D ασε που αν βάλεις καμια 10αριά τιγράκια και ένα ζευγάρι dwarf ίσως τα dwarf να μη φάνε ποτέ με τη μανία και τη ταχύτητα των tiger,για το θέμα της τύρφης καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος ;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το με τα dwarf gurami αν και πιστεύω ότι ίσως να έχεις και εκεί πρόβλημα,τα τιγράκια μπορεί να τσιμπάνε τισ κεραίες απο τα γκουράμι ο οποίες είναι ζωτικής σημασία; για αυτα,δε τα εμπιστεύομαι τα τιγράκια και πολύ :unsure: ασε που αν βάλεις καμια 10αριά τιγράκια και ένα ζευγάρι dwarf ίσως τα dwarf να μη φάνε ποτέ με τη μανία και τη ταχύτητα των tiger,για το θέμα της τύρφης καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος :unsure::rasp:

ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας ρε παιδιά αλλα εχω σκάσει για να βρω τι ταιριάζει με τα άτιμα τα τιγράκια

κάποιος με είπε για pearl gourami και εσείς για dwarf αν και είδα στο theaquariumwiki οτι ούτε το ενα

ούτε το αλλο ταιριάζει με τα τιγράκια ......................... :D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το ενυδρείο που γράφεις στο προφίλ σου έτσι??Εγώ φίλε μου θα σου πρότεινα να το "γεμίσεις" με τα τιγράκια να μη βάλεις τίποτα άλλο εκτός απο κάποιον ανχίστρους και πραγματικά θα τα ευχαριστηθείς,ειδικά όταν τα δεις στο τοπ μέγεθός τους θα ξετρελαθείς,φουσκώνουν πολύ και γίνονται "τουμπανάκια" ;):huh::unsure: βάλε ένα κοπάδι με 12-14 τιγράκια και θα γίνεται χαμός στο ενυδρείο σου,είναι πολύ δραστήρια :D

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το ενυδρείο που γράφεις στο προφίλ σου έτσι??Εγώ φίλε μου θα σου πρότεινα να το "γεμίσεις" με τα τιγράκια να μη βάλεις τίποτα άλλο εκτός απο κάποιον ανχίστρους και πραγματικά θα τα ευχαριστηθείς,ειδικά όταν τα δεις στο τοπ μέγεθός τους θα ξετρελαθείς,φουσκώνουν πολύ και γίνονται "τουμπανάκια" ;):huh::unsure: βάλε ένα κοπάδι με 12-14 τιγράκια και θα γίνεται χαμός στο ενυδρείο σου,είναι πολύ δραστήρια :D

εχω ήδη και 2 αγκιστρους αλλα θα ήθελα και κατι αλλο εκτος απο τα τιγράκια

αλλα το ψάχνω στις λεπτομέριες

εσυ φίλε τιγράκια εχεις και τους 3 χρωματισμούς????

και κάτι ακόμα απο τροφή τι τα δίνεις και με πια συχνότητα???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας ρε παιδιά αλλα εχω σκάσει για να βρω τι ταιριάζει με τα άτιμα τα τιγράκια

κάποιος με είπε για pearl gourami και εσείς για dwarf αν και είδα στο theaquariumwiki οτι ούτε το ενα

ούτε το αλλο ταιριάζει με τα τιγράκια ......................... :D;):huh:

Βάλε λιονταράκια ή ελεφαντάκια :unsure::unsure::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λιονταράκια ή ελεφαντάκια :D;):huh:

σιγά μη βάλω και γαβράκια :unsure::unsure::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...