Jump to content

Διάρκεια στρωσίματος


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω ένα Rio125 σε φάση στρωσίματος εδώ και 50κάτι μέρες. Έχει χαλαζιακή άμμο, 3 μικρά ξύλα και φιλοξενεί μέχρι στιγμής φυτά (κερατόφυλλο, ανούμπια, αλτερναθέρα, βαλισνέρια), αρκετά σαλιγκάρια που έχουν γεμίσει με περιττώματα τα πάντα, 2 (πιθανόν και 3) προνύμφες κουνουπιών (λιβελούλες?), ύδρες και κάτι νηματοειδή σκουλικάκια. Τα τελευταία έχουν εξαφανιστεί τον τελευταίο καιρό, πιθανόν γιατί μετά από μία έξαρση υδρών και σαλιγκαριών, σταμάτησα να ρίχνω τροφή ελεύθερη στο ενυδρείο, αλλά την βάζω σε ‘σακουλάκι’ για υλικά φίλτρου fluval και την αλλάζω κάθε 2η μέρα.

Η απορία μου είναι: Πότε προβλέπεται να στρώσει??

Διότι το 30-40 μέρες το έχω ξεπεράσει. Εσείς τι στατιστικά δεδομένα έχετε για το χρόνο στρωσίματος με τροφή?

Μετρήσεις κάνω κάθε 4-5μέρες και είναι πάντα μηδενικές, εκτός από την 12η περίπου μέρα, που εμφανίστηκε μία πολύ μικρή διαφοροποίηση στους χρωματισμού των τεστ και μετά από 2μέρες ξαναμηδένισαν.

Λυπάμαι τα φυτά που ‘φυτοζωούν’....

2η άσχετη απορία: Στο φίλτρο έχω βάλει siporax σε αντίστοιχο ‘σακουλάκι’ fluval. Μήπως είναι πολύ πυκνό? Υπάρχει κάτι πιο κατάλληλο για αυτή την χρήση, πιθανόν σαν ‘δίχτυ’?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν οι μετρησεις NH3/NH4 και ΝΟ2 ειναι μηδενικες τοτε το ενυδρειο σου θεωρειται στρωμενο

και μπορεις να προσθεσεις λιγα ψαρια για αρχη και σταδιακα να προσθετεις (ανα 10-15 μερες περιπου)

σχετικα με το siporax δεν εχεις καποιο προβλημα

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

πρεπει οι μετρησεις σου nh3/nh4 και n02 να ειναι μηδεν.τοτε εισαι οκ.

και προσοχη στα ψαρακια που θα βαλεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

και οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω εγω στο δειχνω και με εικονα.ετσι πρεπει να ναι τα 2 πρωτα σε χρωμα (με τεστ tetra ειναι οι μετρισεις οι δικες μου) και τα NO3 αναλογως εαν εχεις φυτα η οχι και πετρες στο ενυδρειο.ενοειτε βαζοντας κανα φυτακι πεφτουν αναλογα και τα NO3.αλλα τα αλλα δυο πρεπει μηδεν.τοτε εισαι ετοιμος να γουσταρεις το ενυδρειο σου με ψαρια της αρεσκειας σου.ελπιζω να σε βοηθισε η εικονα μου.

post-16164-1268743149_thumb.jpg

post-16164-1268743177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να δω την αμμωνία να ανεβαίνει, μετά τα ΝΟ2 και τέλος τα Ν03, τα οποία μπορεί να τα καταναλώνουν τα φυτά. Και ότι όλη αυτή η διαδικασία θέλει μερικές μέρες.

Το θέμα μου είναι ότι ποτέ δεν είδα ΝΗ3/ΝΗ4 ή ΝΟ2. Τις πρώτες 3 εβδομάδες, βέβαια, έριχνα stress zyme.

Είναι δυνατόν να έγιναν όλα τόσο αστραπιαία??

Από την άλλη, το ενυδρείο έχει τόσα περιττώματα, φυλλαράκια που σαπίζουν, εκτός από την τροφή που βάζω, που δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να μην έχει δημιουργηθεί αμμωνία τόσο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

με τι μετρας(τεστ) ???? και πως(αναλυτικα τι κανεις) ??????? δεν νομιζω να κανεις λαθος στης μετρησεις σου?τι τεστ εχεις? 50 μερες οπως λες ακουγοντε πολλες.γραψε πιο αναλυτικα τι κανεις σε ολο αυτο το χρονικο διαστημα για να δουμε γιατι δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου ακομη.

Link to comment
Share on other sites

μπολι δεν μπορεις να παρεις απο καποιον γνωστο σου?βαλε μια αγελια να σου δωσει καποιος που ειναι κοντα σου.την διαδικασια στρωσιματος την κανεις σωστα?αναφερε τι ακριβως κανεις ολες αυτες της μερες που στρωνεις το ενυδρειο σου.και δεν καταλαβα αυτο με το σακουλακι στο φιλτρο που λες τι ενοεις?τι βαζεις εκει?

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά δεν έχεις γιατί τα λίγα που παράγονται τα καταναλώνουν τα φυτά.

Ξεκίνα να βάλεις κανένα ψαράκι μέσα

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ είναι της tropic marin. Τα κάνω σύμφωνα με τις οδηγίες και δεν μου φαίνονται τόσο δυσνόητα για να τα κάνω λάθος.

Το ενυδρείο γεμίστηκε με πλυμένη άμμο, μουλιασμένα για 24ωρες & ξεπλυμένα ξύλα, κάποια φυτά και νερό βρύσης με αντίστοιχο αντιχλώριο. Μετά από 24ώρες άρχισα να ρίχνω λίγη τροφή καθημερινά και stress zyme 1φορά την εβδομάδα (σύμφωνα με οδηγίες) για 3 εβδομάδες.

Σταμάτησα να ρίχνω βακτήρια γιατί θεώρησα ότι από την στιγμή που δεν εμφανίζεται αμμωνία, ότι ρίχνω πεθαίνει από ασιτία και εφόσον δεν έχω ψάρια μέσα δεν κινδυνεύει τίποτα από εμφάνιση υψηλών ποσοστών αμμωνίας.

Από την περίσσια τροφής έκαναν πάρτι τα σαλιγκάρια, οι ύδρες και τα νηματοειδή σκουληκάκια και από ότι διάβασα η κατάσταση αυτή δεν έπρεπε να ξεφύγει...

Μάζεψα αρκετά σαλιγκάρια, καθάρισα τα τζάμια με σφουγγάρι που έχω μόνο για το ενυδρείο μαζεύοντας έτσι αρκετές ύδρες και έκτοτε την τροφή την βάζω στο σακουλάκι της Fluval , το οποίο πιάνω με το καπάκι του ενυδρείου, στην άκρη του, ενώ το υπόλοιπο αιωρείται μέσα στο νερό. Κάθε 2η μέρα ξεπλένω το σακουλάκι αυτό με νερό βρύσης και τοποθετώ νέα τροφή.

Το ενυδρείο φωτίζεται για 8ώρες καθημερινά, έχει εμφανιστεί λίγη πράσινη άλγη (όχι σε ανησυχητικό βαθμό), αλλά τα φυτά δείχνουν ότι θέλουν τροφή. Μόνο η βαλισνέρια έχει γεμίσει το τόπο ‘παιδιά’, αλλά και πάλι τα φύλλα της μεγαλώνουν πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο με τάισμα για 50 μέρες θεωρείται στρωμένο, ο κύκλος διαρκεί 40 μέρες οπότε είσαι υπερκαλυμένος, προσοχή στον ρυθμό ιχθυοφορτωσης και ξεκίνα και κανένα υγρό λιπασματάκι σε μισή δόση και όσο πιο σπαστά μπορείς (αντί για κάθε εβδομάδα δια 7 καθημερινά)

Link to comment
Share on other sites

οι μετρισεις σου τι λενε λοιπον αφου περασαν τοσες μερες?εκανες τελευταια μετρηση?ποτε? και ποσο εδειξε?εαν ειναι σωστες ξεκινας.εισαι ετοιμη.δωσε της μετρησεις σου να δουμε εαν ολα πανε καλα.ειπαμε ολα στο μηδεν ετσι?ολα εννοω NH3/NH4 NO2.

Link to comment
Share on other sites

εδω η ντορα μας λεει οτι κατα την διαρκεια του κυκλου του αζωτου δεν ειχε ποτε αμμωνια και νιτρωδη.κανενα σχολιο για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα αυτο με το σακουλακι δεν εχω καταλαβει ακομη.τι εννοεις?και παρε απο παιδια που ειναι στην περιοχη σου μπολι και λιγο νερο σε κανα κουβα εαν υπαρχη και σε λιγες μερες θα σαι ετοιμη.μην παιδευεσε αλλο.ειναι κριμα τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Μην το παιδεύετε το θέμα. Το ενυδρείο είναι στρωμένο.

Ψάξτε για το "silent cycling" που είπε και ο viciouscircle.

Εξάλλου αυτή είναι στην ουσία και η μέθοδος που προτείνουν και ο Heiko Bleher και ο Dr. Ron Shimek.

Αυτοί μάλιστα δεν περιμένουν και 40 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ σε όλους!

Ούτε που είχα ακούσει για silent cycling. Προφανώς κάτι τέτοιο έχει γίνει!

Δεν έχω παιδευτεί καθόλου τόσο καιρό… Απλά το ταΐζω…

Ίσως λίγο τα σαλιγκάρια με παίδευσαν , αλλά τώρα είναι υπό έλεγχο. Στο μέλλον θα δούμε..

Τώρα θα παιδευτώ να βρω celestial pearl danio , που θα είναι οι πρώτοι επίσημοι κάτοικοι, και από ότι έχω δει δεν τα βρίσκεις τόσο εύκολα.

Ευχαριστώ,

Ντόρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...