Jump to content

S.o.s Ephyllia


Recommended Posts

χθες πήρα μια ephyllia η οποια ήταν μια χαρά.σήμερα είναι έτσι

post-15540-1268770959_thumb.jpg

μαζεμένη και κάπου κάπου βγάζει σαν βλενα.απο μέτρησης είμαι πολύ καλλα.απω φωτιζμο έχω 3 t5 24w.to ενυδρείο είναι 110l.

Link to comment
Share on other sites

αν πεθάνει πως θα το καταλάβω?θα χάσει εντελώς το χρώμα?θα αποσυντίθεται σιγά σιγά?

Link to comment
Share on other sites

αν πεθάνει πως θα το καταλάβω?θα χάσει εντελώς το χρώμα?θα αποσυντίθεται σιγά σιγά?

Δεν μου έχει τύχει θάνατος σε αυτο το είδος.Πάντως μην ανησυχείς,απλά φρόντισε να μην είναι σε δυνατά ρεύματα ειδικά τώρα στην αρχή.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το κομματι που φαινεται κουφιο στα αριστερα της φωτογραφιας ηταν ετσι οταν το πηρες;

Link to comment
Share on other sites

το έβαλα τέρμα κάτω σε σημείο που δεν το χτυπάει.όχι πως πριν το χτυπούσε.to κούφιο κομμάτι έτσι ήτανε όταν το πυρά.είναι και το πρώτο μου κοράλλι :huh::unsure::D;)

Link to comment
Share on other sites

Άκη συγνώμη που θα το ακούσεις ή θα το ξανά ακούσεις, αλλά θα πρέπει να το πω!

Κοράλλι σε τέτοια κατάσταση δεν πρέπει να πέρνουμε απο μαγαζί παρα μόνο αν το δίνουν δωρεάν και υπάρχει ελπίδα σωτηρίας σε εμάς ;)

Το κοράλλι δεν είναι στα καλύτερα του και σε τέτοια κατάσταση δεν είναι ότι καλύτερο να αλάζει περιβάλλον, όταν πεθαίνει αρχίζει να αποσυντήθετε και να αποβάλει πολύποδες και μπόλικη βλέννα.

Πριν πάρεις οποιοδήποτε επόμενο τουλάχιστον κοράλλι δες στο net πως είναι ένα υπο φυσιολογικές συνθήκες και υγιές για να έχεις μπούσουλα :huh:

Σου εύχομαι να επιβιώσει :D

Link to comment
Share on other sites

έχω δει πως είναι στα καλά του αλλα νόμιζα ότι θα ανοίξει.

post-15540-1268827334_thumb.jpg

δεν το βλέπω και πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

nervas έχεις δίκαιο αλλα μιση χαζομάρα δικη μου και άλλη μιση του μαγαζάτορα,διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Έγινε επεξεργασία - AKHS26
Link to comment
Share on other sites

Άκη το θέμα είναι ότι πλέον το πλήρωσες και θα την πληρώσεις όλη εσύ την χαζομάρα ;) το θέμα με το μαγαζάτορες είναι μεγάλο και η δική μου άποψη είναι μια, οι περισσότεροι είναι επαγγελματίες που είναι και εν μέρη χομπίστες, γνωρίζουν κάποιο αντικείμενο π.χ. γλυκού νερού ή pet αλλά δεν μπορούν να τα γνωρίζουν όλα, κάποιοι γνωρίζουν και θαλασσινό αλλά δεν είναι και παντογνώστες καθώς μια ζωή δεν σου φτάνει για να μάθεις όλη την βιοποικιλότητα του πλανήτη, ειδικά η θάλασσα μπορεί να φέρει τα πάντα και να σου ανατρέψει τα πάντα.

Τώρα αν γνωρίζει και σου το έδωσε έτσι για να φύγει είναι άλλο κεφάλαιο το οποίο δεν νομίζω ότι είναι θεματολογία του φόρουμ να λύσει.

Οπότε τα φόρουμ και το νετ αναλαμβάνουν τον ρόλο την εκμάθησης και της πληροφόρησης που είμαστε τυχεροι(εν μέρη) που ζούμε σε αυτή την εποχή της άφθονης πληροφόρησης.

Η άποψη μου είναι στόχευσε σε τι κοράλλια θέλεις να βάλεις μέσα, μάθε τα και στην συνέχεια κάποια στιγμή θα βρεθεί μπροστά σου, μην κάνεις επιπόλαιες κινήσεις και βιαστικές γιατί τα λεφτά σου χαλάς και το κυριότερο την διάθεση σου για το χόμπι, δεν θέτω τον θάνατο του οργανισμού σαν αντιεπιχείρημα γιατί είναι ήδη καταδικασμένο :huh:

Ταπινή μου άποψη τα παραπάνω και είναι κάτι το οποίο ακολουθώ :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...