Jump to content

Recommended Posts

4439342694_8fa7d0fa2c_b.jpg

Καλησπέρα

Σήμερα ανακάλυψα αυτούς τους δυο οργανισμούς, μοιάζουν με ισόπεδα.

Τα έχω σε καραντίνα μέσα στο ενυδρείο, περιμένω ενημέρωση από τους παλιούς, για τις επόμενες κινήσεις μου.

Ευχαριστώ.

:D

Link to comment
Share on other sites

για δες για Excorallana tricornis.

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη μοιάζουν πάρα πολύ, αυτά πρέπει να είναι. Οπότε τώρα τι κάνω? ;)

Λίγες πληροφορίες βρήκα και αναφέρουν ότι είναι παρασιτικοί οργανισμοί, τα αφήνω στην καραντίνα και περιμένω προτάσεις αν κανείς τα έχει ξανασυναντήσει.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη είναι σαν αυτό που είχαμε απομωνόσει απο το βραχάκι στο ενυδρείο φίλου :D

αν είναι ισόποδο παρασιτικό λογικά Κώστα μόνο με wrasse, Pseudochromis και Dottyback Fish θα μπορέσεις να τα αντιμετωπίσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη είναι σαν αυτό που είχαμε απομωνόσει απο το βραχάκι στο ενυδρείο φίλου :D

αν είναι ισόποδο παρασιτικό λογικά Κώστα μόνο με wrasse, Pseudochromis και Dottyback Fish θα μπορέσεις να τα αντιμετωπίσεις ;)

Ναι Γιώργο και εμένα αυτό μου θυμίζει,και σε αναζήτηση που έκανα τότε είχα καταλήξει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παρασιτικά Isopods αλλά καθαριστές, χρειάζονται στο ενυδρείο γιατί είναι παμφάγα και τρέφονται με νεκρούς οργανισμούς και άλγη.

Ανήκουν στην οικογένεια Sphaeromatidae και είναι αβλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Μarine parasite lice!!!!Ο συγκεκριμενος οργανισμος παρασιτει ΕΠΑΝΩ στο ψαρι ή ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ στου.Τρεφεται με το αιμα του ψαριου κ πρεπει να αφαιρεθει οπωσδηποτε.Θα κανεις το εξης γιατι κ εγω ειχα το ιδιο προβλημα.Το βραδυ καμια ωριτσα αφου κλεισουν τα φωτα παρε εναν φακο με κοκκινο φως κ ξεκινα να ψαχνεις για κατι μικρο που ''πηδαει'' απο σημειο σε σημειο...η κινηση που κανει ειναι πολυ χαρακτηριστικη.Συνηθως κινηται στον αραγωνιτη.Παρε ενα μικρο διχτακι κ βγαλτο!Αυτα τα παρασιτα προκαλουν πολυ μεγαλη ζημια μιας κ στρεσαρουν πολυ το ψαρι.Επισης κ ο μανταρινος τα τρωει αυτα οταν ειναι ακομα μικρα...

Link to comment
Share on other sites

Μarine parasite lice!!!!Ο συγκεκριμενος οργανισμος παρασιτει ΕΠΑΝΩ στο ψαρι ή ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ στου.Τρεφεται με το αιμα του ψαριου κ πρεπει να αφαιρεθει οπωσδηποτε.Θα κανεις το εξης γιατι κ εγω ειχα το ιδιο προβλημα.Το βραδυ καμια ωριτσα αφου κλεισουν τα φωτα παρε εναν φακο με κοκκινο φως κ ξεκινα να ψαχνεις για κατι μικρο που ''πηδαει'' απο σημειο σε σημειο...η κινηση που κανει ειναι πολυ χαρακτηριστικη.Συνηθως κινηται στον αραγωνιτη.Παρε ενα μικρο διχτακι κ βγαλτο!Αυτα τα παρασιτα προκαλουν πολυ μεγαλη ζημια μιας κ στρεσαρουν πολυ το ψαρι.Επισης κ ο μανταρινος τα τρωει αυτα οταν ειναι ακομα μικρα...

Έχεις ψάρια στο ενυδρείο σου??

Αν ναι,γιατί χοροπηδάνε στο πυθμένα και δεν είναι επάνω στα ψάρια σου να τρέφονται ??

Υπάρχουν και καλά Isopods που βοηθάνε στο κύκλο ζωής του ενυδρείου και στην ισορροπία του, υγείες θαλασσινό ενυδρείο δεν είναι αυτό που έχει μόνο κοράλλια και ψάρια, αυτά είναι οι πρωταγωνιστές....

Από πίσω πρέπει να δουλεύουν χιλιάδες κομπάρσοι και τεχνικοί για να έχει επιτυχία το έργο. :D

Link to comment
Share on other sites

Απλα τα πραγματα.Αν τα δεις πανω σε καποιο ψαρι,ηρθε η ωρα να τα αποχωριστεις.

Αλλιως αν δεν υπαρχει ενδειξη οτι κανουν κακο,τα αφηνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου εχει ψαρια....Η ομοιοτητα στα ισοποδα που ειχα με τα ισοποδα που εχει ο φιλος μας ειναι τρομερη.Κ οπως ειπα τα ισοποδα αυτα πηδανε για να βρουν λεια δεν ειπα οτι στο πρωτο σαλτο βρησκουν κατευθειαν τον ξενιστη τους :D .Τωρα αν θελεις φιλε μου να περιμενεις να τους δεις επανω στο ψαρι σου για να τους αποχωριστεις τοτε εχε στο νου σου πως θελεις νυστερι κ πολυ υπομονη για να τους αφαιρεσεις απο το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Για καλό και για κακό, από την απομόνωση τα τηλεμετέφερα στον Θερμαϊκό (ή στον βιολογικό καθαρισμό).

Άλλα δεν βρήκα ευτυχώς. :D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου εχει ψαρια....Η ομοιοτητα στα ισοποδα που ειχα με τα ισοποδα που εχει ο φιλος μας ειναι τρομερη.Κ οπως ειπα τα ισοποδα αυτα πηδανε για να βρουν λεια δεν ειπα οτι στο πρωτο σαλτο βρησκουν κατευθειαν τον ξενιστη τους :D .Τωρα αν θελεις φιλε μου να περιμενεις να τους δεις επανω στο ψαρι σου για να τους αποχωριστεις τοτε εχε στο νου σου πως θελεις νυστερι κ πολυ υπομονη για να τους αφαιρεσεις απο το ψαρι.

Φίλε Αντρέα ελπίζω ποτέ μην χρειαστεί πραγματικά να αντιμετωπίσεις παρασιτικά Isopods, γιατί δεν θα έχεις και πολλές λύσεις.

Η θα πρέπει να βγάλεις τα ψάρια μέσα από το ενυδρείο σου για τρεις τέσσερις μήνες για να βεβαιωθείς ότι όλα τα isopods έχουν πεθάνει από την πείνα η να διαλύσεις το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για καλό και για κακό, από την απομόνωση τα τηλεμετέφερα στον Θερμαϊκό (ή στον βιολογικό καθαρισμό).

Άλλα δεν βρήκα ευτυχώς. :D

Κώστα κακώς έκανες! αν θέλουμε να απομακρύνουμε οργανισμούς απο το ενυδρείο μόνο στον Θερμαικό δεν πρέπει να τους ρίχνουμε, γιατί είναι είδη που προέρχονται απο αλλού και μπορεί να προκαλέσει καταστροφή οικοσυστημάτων η εισαγωγή ξενικών ειδών.

Τουλάχιστον εμείς πρέπει να το κρατήσουμε σαν ευαγγέλιο.

Προτιμότερο εξολόθρευση και πέταμα στα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

:D

Αουτς, σωστός... λογικά λειτούργει ο βιολογικός καθαρισμός. Την επόμενη κάδος αντί WC.

Και πάλι χωματερή και γλαροπούλια, φτου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα ελπίζω ποτέ μην χρειαστεί πραγματικά να αντιμετωπίσεις παρασιτικά Isopods, γιατί δεν θα έχεις και πολλές λύσεις.

Η θα πρέπει να βγάλεις τα ψάρια μέσα από το ενυδρείο σου για τρεις τέσσερις μήνες για να βεβαιωθείς ότι όλα τα isopods έχουν πεθάνει από την πείνα η να διαλύσεις το ενυδρείο σου.

Ειχα στο ενυδρειο παρασιτικα isopods κ δεν χρειαστηκε να απομονωσω τα ψαρια μου απο το ενυδρειο μου.Εκανα ακριβως αυτο που εκανε κ ο φιλος μας...καρτερι!Κ με υπομονη τα εβγαλα...Δεν αναπαραγονται τοσο γρηγορα κ αν αναπαραχθουν ο μανταρινος κανει παρτι.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στο ενυδρειο παρασιτικα isopods κ δεν χρειαστηκε να απομονωσω τα ψαρια μου απο το ενυδρειο μου.Εκανα ακριβως αυτο που εκανε κ ο φιλος μας...καρτερι!Κ με υπομονη τα εβγαλα...Δεν αναπαραγονται τοσο γρηγορα κ αν αναπαραχθουν ο μανταρινος κανει παρτι.

Μπορεί να έχεις δίκιο, απλά δεν συμπίπτει με την δικιά μου άποψη όσο αφορά τα isopods. ;)

Ο μανδαρίνος θα φάει isopods,αλλά όχι τα παρασιτικά μόνο τα safe τα οποία είναι και ένα πολύ καλό γεύμα και για άλλα ψάρια.

Αν δεν θέλεις να το διαβάσεις όλο,ρίξε μια ματιά στο τέλος.

http://reefkeeping.com/issues/2002-05/rs/

If you notice one of these animals in your tank, and it leaves the fish, there is almost nothing that may be done to catch it. They are very fast and quite capable of avoiding a net. And if it is a pregnant female (and remember, all female isopods have brood pouches), and the brood hatches, you have REAL problems. There are only three courses of action in this situation; and I truly am not jesting about these responses. The first is to remove all the fish from the tank and wait the two or three months until you are certain that all the isopods have died from starvation. The second solution is to effectively nuke the tank. Remove all live rock and discard it as the isopods may hide in it and, as some of the isopods bury in the sand, you should also remove and discard the sand.

You may, of course, take the third option and do nothing. The most likely outcome in this situation will be that the isopods will kill your fish one by one. These isopods are masterfully designed predators. Hope fervently that you never have to deal with them.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς και οι δικές μου πληροφορίες συμφωνούν με τα παραπάνω

σωτηρία για το προσβεβλημένο ψάρι υπάρχει , για το ενυδρείο όμως όχι .. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...