Jump to content

"ΠΕΤΑΓΜΑ"...Μουσικός διαγωνισμός Mh


Recommended Posts

Για να μην παρεξηγηθώ, ΔΕΝ είμαι μουσικός. Με τρελαίνει η μουσική και ήμουν μέλος συγκροτήματος. Έχω συμμετάσχει σε πολλές πολυκάναλες ηχογραφήσεις, 2 των δικών μας δίσκων και σε αρκετές φίλων και γνωστών. Ενώ ΔΕΝ είμαι μουσικός, το ξέρω (και μου το λένε) πως το αυτί μου πιάνει πράγματα που κάποιοι δεν τα πιάνουν. Ίσως αυτό να συμβαίνει επειδή πέραν του να ακούω ένα τραγούδι και να λέω ότι μου αρέσει ή ότι δεν μου αρέσει, μου αρέσει να το ακούω και 2η και 3η φορά και να αναλύω τα όργανα, τις εντάσεις, τις χροιές και γενικώς να σκανάρω όσο μπορώ το κάθε τραγούδι πριν το κρίνω τελικά.

Όλα τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με σένα, απλά τα αναφέρω για να καταλάβεις πως κρίνω ένα τραγούδι αλλά και από την άλλη για να σου δώσω να καταλάβεις πως λόγο του ότι είμαι άσχετος μουσικά δεν ξέρω να σου πω κάποια πράγματα με μουσικούς όρους...

Η ένστασή μου είναι στη φωνή σου. Ενώ έχεις δυνατή, πολύ όμορφη και ταυτόχρονα γλυκιά φωνή, αυτό που με "χάλασε" είναι ότι βγαίνει περισσότερο η ανάσα παρά η φωνή, ενώ τα τελειώματα μερικών λέξεων είναι πολύ απότομα και "αυστηρά".

Στο αυτί μου δεν κάθονται "λάθος" (λάθος εννοώ όπως πχ ένα φάλτσο), αλλά θεωρώ πως "αλλιώς" θα μου καθόντουσαν καλύτερα. Πως αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω... ;)

Άκουσα και το "Χρώματα" που μου άρεσε αλλά και το "Η αυτοψία της αγάπης" που φέρνει περισσότερο στο "έντεχνο" όπως το έχω βάλει εγώ στο μυαλό μου και δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα.

Βέβαια το αν μου αρέσει εμένα ή όχι ένα τραγούδι δεν λέει κάτι καθότι προέρχομαι από εντελώς διαφορετική μουσική σκηνή :D

Σε ευχαριστώ πολύ....πάντως κατάλαβα τι ενοείς και υπενθυμίζω απλά ότι η ερμηνεία στο ΠΕΤΑΓΜΑ σκόπιμα βγήκε έτσι...ακριβώς όπως το λές σχεδόν ψιθυριστά, με τελειώματα αυστηρά, όπως αυστηρός είναι και ο θάνατος, γιατί περί θανάτου πρόκειται.

Αυτός ήταν ο σκοπός και οφείλω να σου πω ότι ερμηνευτικά κάτι τέτοιο είναι απείρως δυσκολότερο απο ότι μιά συνιθισμένη ερμηνεία.Γιά να πετύχω όσο πιό σωστά κάτι τέτοιο ούτε και εγω δεν θυμάμαι πόσες φορές έγραψα την φωνή.

Ο λόγος ...απλός....

Οι προσευχές είναι πάντοτε ψιθυριστές!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απόψε τα μεσάνυχτα ξεκινάει η τελική διαδρομή του διαγωνισμού....

Πολλά αξιόλογα τραγούδια και ο δρόμος πολύ δύσκολος....γιά να δούμε!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ση....ο όρος έντεχνο είναι αρκετά ασαφής...

Δεν μ' αρέσει αυτή η ετικέτα, υπάρχει η καλή και η κακή μουσική, καλά ή κακά τραγούδια. Προσωπικά ακούω τα πάντα από τα hip hop που ακούει ο γιός μου μέχρι "πέντε μάγκες στον Περαία" αρκεί να μου αρέσει. Αντίστοιχα όταν μαζεύομαστε να παίξουμε δεν βάζουμε περιορισμούς. Τα κλισέ είναι περισσότερο η αδυναμία μας να παραδεχτούμε ( να αποδεχτούμε ) κάποια πράγματα για τα οποία έχουμε πειστεί οτι δεν είναι καλά ( καθώς πρέπει).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ' αρέσει αυτή η ετικέτα, υπάρχει η καλή και η κακή μουσική, καλά ή κακά τραγούδια. Προσωπικά ακούω τα πάντα από τα hip hop που ακούει ο γιός μου μέχρι "πέντε μάγκες στον Περαία" αρκεί να μου αρέσει. Αντίστοιχα όταν μαζεύομαστε να παίξουμε δεν βάζουμε περιορισμούς. Τα κλισέ είναι περισσότερο η αδυναμία μας να παραδεχτούμε ( να αποδεχτούμε ) κάποια πράγματα για τα οποία έχουμε πειστεί οτι δεν είναι καλά ( καθώς πρέπει).

Δεν διαφωνήσω μαζί σου γιατί συμφωνώ και εγω.

Προσωπικά αποκαλώ έντεχνο τραγούδι οτιδήποτε έχει μελετηθεί ,δουλευτεί και ερμηνευτεί, πάνω σε κάποιες βασικές αρχές της μουσικής που σίγουρα υπάρχουν.

Το ποιές είναι αυτές,ίσως θα έπρεπε να το συζητήσουμε σε διαφορετικό θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε καλά παιδιά...το ΠΕΤΑΓΜΑ αυτη την στιγμή και σε 17 βαθμολογημένα τραγούδια απο τα 49 του τελικού είναι στην πρώτη θέση, έχοντας μάλιστα και μιά διαφορά 3 πόντων απο το δεύτερο.

clipboard01ku.png

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε καλά παιδιά...το ΠΕΤΑΓΜΑ αυτη την στιγμή και σε 17 βαθμολογημένα τραγούδια απο τα 49 του τελικού είναι στην πρώτη θέση, έχοντας μάλιστα και μιά διαφορά 3 πόντων απο το δεύτερο.

Πως μπορούμε να τους χακέψουμε και να δώσουμε μία μεγαλύτερη διαφορά ασφαλείας? ;)

Μπράβο ρε Γιάννη!!! Εύχομαι ακόμα μεγαλύτερες διακρίσεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να τους χακέψουμε και να δώσουμε μία μεγαλύτερη διαφορά ασφαλείας? ;)

Μπράβο ρε Γιάννη!!! Εύχομαι ακόμα μεγαλύτερες διακρίσεις! :D

Δεν μπορούμε ακόμη και να θέλαμε!!!

Πλεόν αυτοί που έχουν διακίωμα ψήφου στον τελικό δεν μπορούν να δούν βαθμολογίες πριν ψηφίσουν...απόλυτα δίκαιο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ...

Πλέον έχουν βαθμολογηθεί 47 τραγούδια απο τα 49 του τελικού και στο πανέρι μπήκαν ακόμη 6 πόντοι γιά το ΠΕΤΑΓΜΑ...(Το άριστα που μπορεί να δώσει κάποιος είναι 5 βαθμοί και η βαθμολογία κυμαίνεται απο το 1 έως το 5)

Τα δύο πρώτα τραγούδια μέχρι στιγμής προέρχονται απο το 5ο γκρούπ προκριματικών που διαγωνίστηκε και το ΠΕΤΑΓΜΑ.

Η διαφορά όπως βλέπετε απο το δεύτερο τραγούδι είναι θετική με 2 βαθμούς+ και 3 απο την πρώτη τριάδα η οποία και πέρνει τα βραβεία.

Εαν τερματίσει ακόμη και στην πρώτη 20άδα..(αυτη την στιγμή έχει +15 βαθμούς ασφάλεια σε αυτη) επίσης κερδίζει την διά παντός προβολή του, στην πρώτη σελίδα του MH.

clipboard01v.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν τα όργανα γιά τα καλά, και οι πόντοι πλέον υπάρχουν σε όλα τα τραγούδια του τελικού, σε κάποια απο αυτά πολλοί και μεγάλες ανατροπές.

Στο πανέρι επιπλέον 9 πόντοι γιά το ΠΕΤΑΓΜΑ και παρά την ασφυκτική πίεση,ξανά στην πρώτη θέση.Συνολικά μέχρι τώρα και απο χθές τα μεσάνυχτα 25 πόντοι.

Πριν απο καμιά ώρα είχε πέσει στην 6η θέση....

clipboard01n.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πετάξουμε στην κορυφή :D

Πότε κλείνει ο διαγωνισμός?

Link to comment
Share on other sites

Θα πετάξουμε στην κορυφή :D

Πότε κλείνει ο διαγωνισμός?

18 Απριλίου...έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμη και τα πράγματα θα είναι πολύ δύκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο για την προσπαθεια σου, ειμαι μελος εδω και χρονια αυτου του φορουμ στο οποιο υπαρχουν πολυ αξιολογοι μουσικοι.

Σιγουρα θα βρεις τον δρομο σου για να γραψεις και αλλες επιτυχιες, διοτι αυτο εγινε ηδη!!!

Πιο συνθεσαιζερ χρησιμοποιησες?

Μια ενσταση για την ενορχηστρωση σου φυσικα και προσωπικη μου αποψη και γουστο, στο στυλ του τραγουδιου δεν ταιριαζουν σαξοφωνα και τρομπετες χρειαζεται το καμματι κατι πιο αισθαντικο πιο αναγεννησιακο που να ταιριαζει στην χροια και ζεστασια της φωνης σου.

Έγινε επεξεργασία - kanarini
Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη σκεψη που εκανα ειναι μια πιο ethnic εκδοση του κομματιου

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο για την προσπαθεια σου, ειμαι μελος εδω και χρονια αυτου του φορουμ στο οποιο υπαρχουν πολυ αξιολογοι μουσικοι.

Σιγουρα θα βρεις τον δρομο σου για να γραψεις και αλλες επιτυχιες, διοτι αυτο εγινε ηδη!!!

Πιο συνθεσαιζερ χρησιμοποιησες?

Μια ενσταση για την ενορχηστρωση σου φυσικα και προσωπικη μου αποψη και γουστο, στο στυλ του τραγουδιου δεν ταιριαζουν σαξοφωνα και τρομπετες χρειαζεται το καμματι κατι πιο αισθαντικο πιο αναγεννησιακο που να ταιριαζει στην χροια και ζεστασια της φωνης σου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ γιά τις απόψεις σου και τα λόγια σου στο θέμα αυτό.

Οπως και εσυ ξέρεις μιά και κατέχεις τα πράγματα η ενορχήστρωση είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και ο κάθε ένας την δουλεύει διαφορετικά.

Εγω βρίσκω σε ένα τέτοιο κομμάτι κυρίως λόγω στοίχων απαραίτητα το σαξόφωνο και κυρίως την τρομπέτα.Ειδικά η τρομπέτα είναι απο τα λίγα όργανα που μπορούν να αποδώσουν εππικό ύφοςκάτι το οποίο ήταν αδιαπραγμάτευτο γιά εμένα.Σίγουρα μπορεί να κάνω και λάθος, όμως και γιά τα λάθη μου κρίνομαι.

Επαναλαμβάνω ότι δεν είχα τα απαραίτητα μέσα γιά να αποδώσω ακόμη πιό πιστά τα όργανα, άλλωστε η κυρίως δουελιά μου δεν είναι μουσικός.

Το θετικό είναι ότι απο χθές έως και τώρα που μιλάμε το ΠΕΤΑΓΜΑ έχει διπλασιάσει τους πόντους και διατηρείται σταθερά στην πρώτη τριάδα...

Ευχαριστώ απο καρδιάς όλα τα μέλη εκεί που με έχουν τιμήσει έστω και με έναν πόντο...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο καλή συνέχεια, μου θυμίζεις κάτι από Παπακωνσταντινου ελπίζω να διακριθείς χρειαζόμαστε τέτοιες χρείες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ γιά τις απόψεις σου και τα λόγια σου στο θέμα αυτό.

Οπως και εσυ ξέρεις μιά και κατέχεις τα πράγματα η ενορχήστρωση είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και ο κάθε ένας την δουλεύει διαφορετικά.

Εγω βρίσκω σε ένα τέτοιο κομμάτι κυρίως λόγω στοίχων απαραίτητα το σαξόφωνο και κυρίως την τρομπέτα.Ειδικά η τρομπέτα είναι απο τα λίγα όργανα που μπορούν να αποδώσουν εππικό ύφοςκάτι το οποίο ήταν αδιαπραγμάτευτο γιά εμένα.Σίγουρα μπορεί να κάνω και λάθος, όμως και γιά τα λάθη μου κρίνομαι.

Επαναλαμβάνω ότι δεν είχα τα απαραίτητα μέσα γιά να αποδώσω ακόμη πιό πιστά τα όργανα, άλλωστε η κυρίως δουελιά μου δεν είναι μουσικός.

Το θετικό είναι ότι απο χθές έως και τώρα που μιλάμε το ΠΕΤΑΓΜΑ έχει διπλασιάσει τους πόντους και διατηρείται σταθερά στην πρώτη τριάδα...

Ευχαριστώ απο καρδιάς όλα τα μέλη εκεί που με έχουν τιμήσει έστω και με έναν πόντο...

Ελπιζω να μεινει πρωτο μεχρι το τελος, δεν μου ειπες για το οργανο?

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μεινει πρωτο μεχρι το τελος, δεν μου ειπες για το οργανο?

Τίποτε το σπουδαίο γιατί δεν είχα την οικονομική δυνατότητα γιά κάτι καλύτερο.

ROLAND E09.....γιά αυτό σου λέω και πάλι ικανοιποιημένος είμαι.Πάτως στην κατηγορία που κινείται και γιά τα χρήματα που κοστίζει είναι αρκετά καλό.Εκεί που έχει πέσει χρήμα είναι στις κιθάρες στον ψηφιακό εγγραφέα και κυρίως στο μικρόφωνο.

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ψηφιακό εγγραφέα και κυρίως στο μικρόφωνο για πες να παρουμε καμια ιδεα μαρκα κτλ

Link to comment
Share on other sites

ψηφιακό εγγραφέα και κυρίως στο μικρόφωνο για πες να παρουμε καμια ιδεα μαρκα κτλ

Digital recorder Roland boss br 600

Microphone Rode K-2 Πυκωντικό διπλής τρίοδης λυχνίας 6072

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το μικροφωνο για το αλλο κοντα σε αυτα τα χρηματα θα σου προτεινα κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το μικροφωνο για το αλλο κοντα σε αυτα τα χρηματα θα σου προτεινα κατι αλλο.

Ασε τώρα που το έχω μάθει...μου έβγαλε την πίστη!!!

Γιά πες όμως να το έχω στα υπ'όψιν....

Link to comment
Share on other sites

Απόψε στη 1 μετά τα μεσάνυχτα έχουμε στο τρίτο πρόγραμμα της ΕΡΑ όπως σας έχω γράψει τα 3 τραγούδια που μελοποίησα και ερμηνεύω απο το Ολόγραμμα......είμαι περίεργος να ακούσω πως ακούγονται απο το ραδιόφωνο αυτά τα τραγούδια......

Εκπομπή γιά βρυκόλακες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε γιά θρίλερ κατάσταση.....

Απο το πουθενά έχει ξεπεταχθεί το τραγούδι "Σωπαίνουν αυτοί που αγαπούσαν"στην πρώτη θέση και σήμερα το ΠΕΤΑΓΜΑ ήταν συνεχώς πίσω του με διαφορά που έφτασε και στους 11 πόντους,καθώς έπεσε κάποια στιγμή στην τρίτη θέση.

Ομως μαζέψαμε 44 βαθμούς σήμερα!!! και τελικά επειδή έχει περισσότερα 5άστερα αν και ισοβαθμεί, το ΠΕΤΑΓΜΑ είναι και πάλι στην πρώτη θέση με 69 βαθμούς.

Το θετικό γιά αυτό είναι, ότι πλέον η διαφορά απο το 4ο είναι +16 και απο την 20άδα +29 πόντους.

clipboard01ir.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι το τελος, δυο μηχανηματακια που θα σου προτεινα ειναι το FR-2LE FOSTEX η το MR 8HD/CD fostex μαζι με cd rw ειναι φτηνα αλλα και καλα μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι το τελος, δυο μηχανηματακια που θα σου προτεινα ειναι το FR-2LE FOSTEX η το MR 8HD/CD fostex μαζι με cd rw ειναι φτηνα αλλα και καλα μηχανηματα.

Θα τα κοιτάξω άμεσα, αν και cdr δεν με ενδιαφέρει να έχει ο εγγραφέας, μιά που το έχω λύσει διαφορετικά το θέμα αυτό.....

Μόλις τώρα έριξα μιά ματιά στον διαγωνισμό και με έκπληξη βλέπω ότι προς το παρών Πετάξαμε στην πρώτη θέση με 11 πόντους διαφορά απο το δεύτερο τραγούδι!!!

clipboard01fk.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο ξεπεράσαμε τους 100 πόντους και συνεχίζουμε στην κορυφή...

clipboard01kl.png

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...