Jump to content

Νερο απο α/ο


Giannis_4

Recommended Posts

Πηρα α/ο και ενα βαρελακι για να γεμιζω το νερο και απο εκει στο ενυδρειο.

Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι αν μπορω να εχω μεσα το νερο για καμια βδομαδα,να το εχω δηλ. ανα πασα στιγμη ετοιμο ή αλοιωνετε το νερο μετα απο μερες μεσα στο βαρελακι?post-18204-1268849034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πηρα α/ο και ενα βαρελακι για να γεμιζω το νερο και απο εκει στο ενυδρειο.

Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι αν μπορω να εχω μεσα το νερο για καμια βδομαδα,να το εχω δηλ. ανα πασα στιγμη ετοιμο ή αλοιωνετε το νερο μετα απο μερες μεσα στο βαρελακι?post-18204-1268849034_thumb.jpg

μπορεις να το κρατησεις οσο θελεις αρκει να βαλεις μια αεραντλια η μια αντλια να γυριζει το νερο

Link to comment
Share on other sites

εναν κυκλοφορητη και εναν μικρο θερμοστατη για να ζεστανεις το νερο πριν το βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου . Η αν βαλεις αεραντλια βαλε την αεροπετρα να ποιασει πατο και να σου κανει αναταραξη στο νερο , παντος γνωμη μου ειναι εναν μικρο κυκλοφορητη και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει δηλ να μενει στασιμο ε?τι ειδους αντλια ειναι αυτη που χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι ο κυκλοφοριτης?καμια εικονα?

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι ο κυκλοφοριτης?καμια εικονα?

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?o...d=1〈=en

Link to comment
Share on other sites

ωραια αρα χρειαζομαι εναν μικρο κυκλοφοριτη και εναν μικρο θερμοστατη και ειμαι οκ.

Ευχαρηστω πολυ για την βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια αρα χρειαζομαι εναν μικρο κυκλοφοριτη και εναν μικρο θερμοστατη και ειμαι οκ.

Ευχαρηστω πολυ για την βοηθεια!!!

να προσεξεις ο θερμοστατης να μην σου ακουμπησει στο πλαστικο του βαρελιου να μην εχεις τιποτα ιστοριες . στο κεντρο του βαρελιου βαλτον και στηριξε τον καπως και εισαι μια χαρα :D

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση γιατι με εβαλες σε σκεψεις...

Χρειαζεται και το ενυδρειο κυκλοφοριτη?

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση γιατι με εβαλες σε σκεψεις...

Χρειαζεται και το ενυδρειο κυκλοφοριτη?

εγω στο δικο μου δεν εχω αλλα κανω κατα τη γνωμη μου καλη κυκλοφορια του νερου με τα sprey bar των φιλτρων μου και με την αεραντλια .

Αλλοι βαζουν εγω οχι :D σε θαλλασινο σιγουρα θελεις

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Μια αεραντλια φτανει.

Αν βαλεις αντλια-κυκλοφορητη κοιτα να μην εχει μεγαλη καταναλωση.

πχ η αντλια που χρησιμοποιω εγω για να ανεβαζω το νερο στο ενυδρειο (eheim 1002) ειναι 23W και δεν συμφερει να τη χρησιμοποιω και για κυκλοφορητη στο βαρελι.

ΥΓ Με βρυσακι την εχεις την ΑΟ?

Ενα απλο σωληνακι μεσα στο βαρελι φτανει.

Καλη επιλογη ειναι το αυτοματο stop (auto shut off) για να μη πλημμυριζεις αν την ξεχασεις ανοιχτη.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με το αυτοματο στοπ το ειπα σε καποιο αλλο θεμα αλλα δεν καταλαβα πως θα σταματησει να τρεχει.

Το προβλημα μου ειναι μην χαλαει το νερο απο το πλαστικο βαρελι,δεν ηξερα ατι θελει και να αναταρασεται.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με το αυτοματο στοπ το ειπα σε καποιο αλλο θεμα αλλα δεν καταλαβα πως θα σταματησει να τρεχει.

Το προβλημα μου ειναι μην χαλαει το νερο απο το πλαστικο βαρελι,δεν ηξερα ατι θελει και να αναταρασεται.

για μια μερα να μεινει μεσα στο βαρελι χωρις αναταραξη δεν παθαινει τιποτα , αλλα εαν μιλαμε για παραπανω τοτε θα πρεπει να κανεις αναταραξη , το αυτοματο στοπ φαντασου πως λειτουργει οπως το καζανακι του σπιτιου σου ( με φλοτερακι ) :D

Link to comment
Share on other sites

για μια μερα να μεινει μεσα στο βαρελι χωρις αναταραξη δεν παθαινει τιποτα , αλλα εαν μιλαμε για παραπανω τοτε θα πρεπει να κανεις αναταραξη , το αυτοματο στοπ φαντασου πως λειτουργει οπως το καζανακι του σπιτιου σου ( με φλοτερακι ) :D

Το καταλαβα οτι ειναι σαν το καζανακι,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πω θα σταματησει το βρυσακι να τρεχει οταν σηκοθει το φλοτερ.

Καλημερα σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα οτι ειναι σαν το καζανακι,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πω θα σταματησει το βρυσακι να τρεχει οταν σηκοθει το φλοτερ.

Καλημερα σε ολους!!!

αυτο δεν το ξερω μιας και δεν το εχω :D οποτε ας σου απαντησει καποιος που να ξερει ( για να μην πω καμια @#$@$) εγω ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενας διακοπτης πιεσης που σταματαει την οσμωση να τραβαει νερο.

Επισης μπαινει ενα check valve στην εξοδο του καθαρου για να μη γυρισει νερο πισω.

Διαβαστε και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31167

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό φλοτέρ για καζανάκι στην παροχή μια απλή λύση αν και νομίζω ότι θα σου βγει

ποιο οικονομικό και σαφώς ποιο εργονομικό αυτό που σου προτείνει ο Delta66.

post-16300-1268947054_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό φλοτέρ για καζανάκι στην παροχή μια απλή λύση αν και νομίζω ότι θα σου βγει

ποιο οικονομικό και σαφώς ποιο εργονομικό αυτό που σου προτείνει ο Delta66.

Με το φλοτερ σκετο ομως, δεν θα σταματησει η ΑΟ να τραβαει νερο και να το πηγαινει στη μεμβρανη.

Το νερο απο την εξοδο με το "βρωμικο" της ΑΟ θα συνεχισει να τρεχει στην αποχετευση. Μονο το βαρελι δεν θα πλυμμηριζει.

Στην μεμβρανη ομως θα συνεχιζει να ασκειται πιεση απο το νερο που ερχεται απο τη βρυση (και δεν ξερω κατα ποσο την φθειρει αυτο)

Με το συστημα auto shut off σταματαει τελειως να τραβει νερο απο τη βρυση.

Και δεν ειναι πολυ πιο ακριβο απο το σκετο φλοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τέτοιο αναφέρομαι (ταλαιπωρία) :

Υ.Γ. Η κατασκευή του φλοτέρ θα είναι ποιο ακριβή με το σύνολο των

εξαρτημάτων και σαφώς μεγαλύτερη ταλαιπωρία.

post-16300-1269171006_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...