Jump to content

μικρο ενυδρειο για γαριδες


Recommended Posts

γεια και παλι!μολις τελειωσα το κολημα των τζαμιων για ενα ενυδρειο(να εχουμε κατι να κανουμε μεχρι να στηθει το 250αρι :wootwoot: ) (20πλ,30μηκ,30υψ) στο οποιο θα μπουνε γαριδες απο την δικη μας θαλασσα,που θα μαζεψω εγω!!τωρα για τον εξοπλισμο θα βαλω την καινουργια λαμπα τησ αρκαντια 9 watt,θα ηθελα προτασεις για φιλτρο!

και επισης πληροφοριες για τους συγκεκριμενους οργανισμους και αν ειναι ευκολη η διατηρηση τους!το επιστημονικο τους ονομα δεν το ξερω!αναφερομαι στις γα

ριδες που βρισκουμε στα ακρωτιρια σε μικρες λακουβες με νερο!

Υ.Γ.και καθε προταση για επιλεον εξοπλισμο δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε tsigklas

Προσωπικά, σαν οπαδός των Natural Systems, θα έβαζα ασβεστιακές πορώδεις πετρούλες γύρω στα 2,5 κιλά, σε μια ωραία αισθητικά διάταξη, και ένα μικρό κυκλοφορητή pico.

Το μικρό αυτό συστηματάκι θα μπορεί να φιλοξενήσει αρκετές γαρίδες, μερικά σαλιγκάρια και μερικούς ερημίτες, ίσως και μία πολύ μικρή σαλιάρα και ένα ή δύο επίσης μικρούς αχινούς. Λίγα flakes, την ημέρα, θα είναι αρκετά για τη διατροφή των οργανισμών αυτών.

Η συχνή τακτική αλλαγή νερού, που είναι αστεία υπόθεση στην προκειμένη περίπτωση, μπορεί να αντικαταστήσει την χρήση skimmer και χημικού φίλτρου.

Εκτός από τις κοινές γαρίδες, τις οποίες βρίσκουμε εύκολα στις γούρνες, μπορείς να βρεις και πιο ενδιαφέροντα είδη γαρίδων, σε βάθη 10-15 μέτρα (και σε μεγαλύτερα βάθη βέβαια), ψάχνοντας προσεκτικά κάτω από πέτρες, αφού πρώτα τις αναποδογυρίσεις. Μια ενυδρειακή απόχη θα βοηθήσει πολύ.

Το μόνο πρόβλημα είναι η διατήρηση της θερμοκρασίας σε ανεκτά, για τους οργανισμούς επίπεδα. Αν καταφέρεις να διατηρήσεις, με τη βοήθεια ενός μικρού ανεμιστήρα, μια σταθερή για το καλοκαίρι θερμοκρασία 27-28 βαθμούς, με προσωρινές διακυμάνσεις έως max 30-31 τις πολύ δύσκολες ημέρες, πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

Καλή επιτυχία και περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικο καλησπερα!μπορεις να μου ποιες ειναι αυτες πετρες(ασβεστιακες) η αν εχεις καποια φωτο να μου δειξεις?

Υ.Γ.Συντομα θα ανεβασω και φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Οι ασβεστιακές πέτρες ξεχωρίζουν εύκολα γιατί δεν είναι συμπαγείς και είναι σχετικά ελαφριές.

Τέτοιες πέτρες θα βρεις ψάχνοντας προσεκτικά το βυθό σηκώνοντάς τες και ελέγχοντας το βάρος τους.

Εκατό τοις εκατό ασβεστιακές τέτοιες πέτρες δεν θα βρεις εύκολα, τουλάχιστον στις συνηθισμένες περιοχές, όπου κολυμπάμε. Αλλά θα βρεις σίγουρα πολύ πορώδεις πέτρες (βράχια) τα οποία εξυπηρετούν αρκετά καλά.

Πολύ καλοί ασβεστιακοί σχηματισμοί είναι αυτοί που δημιουργούνται από διάφορα οστρακόδερμα, όπως οι πετροσωλήνες.

Ο τρόπος μεταφοράς τους από τη θάλασσα στο ενυδρείο, έχει μεγάλη σημασία και πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα ώστε να μην νεκρωθούν.

Φωτογραφίες δεν έχω να σου δείξω, αλλά μοιάζουν αρκετά στη σύσταση και τα χρώματα με τον αντίστοιχο τροπικό βράχο, που θα δεις στα μαγαζιά.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

νικο ευχαριστο!καταλαβα για ποιες πετρες μιλας και μπορω να βρω ανετα!οσο αναφορα την αμμο τη λες!?να βαλω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι .Το όνομα από τις γαρίδες που θα συλλέξεις είναι Palaemon elegans.Στο ενυδρείο αναδεικνύουν αρκετά ενδιαφέροντα χρώματα .Στο reef μου εδώ και 1 χρόνο φιλοξενώ τρεις από αυτό το είδος και πραγματικά έχω να πω ότι είναι υπέροχα ζωντανά και επίσης έχουν τις ιδιότητες των cleaner γαρίδων,

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι .Το όνομα από τις γαρίδες που θα συλλέξεις είναι Palaemon elegans

ευχαριστω! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεται καποια διευθηνση συγκεκριμενα!απο μαγαζι αθηνα η πειραια που να εχει τον κυκλοφορητη pico! για δωσω την διευθηση σε ενα φιλο απο πειραια να παει το παρει για μενα!

Link to comment
Share on other sites

νικο ευχαριστο!καταλαβα για ποιες πετρες  μιλας και μπορω να βρω ανετα!οσο αναφορα την αμμο  τη λες!?να βαλω η οχι?

26118[/snapback]

Θα έλεγα να βάλεις λίγη ψιλή άμμο πχ 1-2cm, όχι τόσο για τη βιολογία αλλά περισσότερο για λόγους αισθητικής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...