Jump to content

Θα υπαρξει προβλημα?


beymakias

Recommended Posts

Καλημερα σας.......ειμαι καινουριος στο forum και καινουριος στο αθλημα....... :D

εχω ενα ενυδρειο 250λιτρων και θα το κανω αφρικανικο εχω ειδη 3ψαρακια το θεμα ομως ειναι οτι εχω ενα φιλτρο της RENA το XP2 που λειτουργει το ενυδρειο αποκτησα κιολας και της fluval το fx5(θειριο)αν τα βαλω και τα δυο θα υπαρξει προβλημα επειδη ειναι τοσο δυνατο???

Link to comment
Share on other sites

Αν και η ροή του FLUVAL FX5 είναι θεωρητικά 3500 L/H μπορείς να βάλεις ένα spray bar στην έξοδο του γυρισμένο προς το τζάμι. Αυτό θα μειώσει την πολύ ροή.

Η πολύ φίλτρανση δεν έκανε ποτέ κακό σε κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας αν και τωρα αρχιζω να ασχολουμαι με ενυδρεια εχω μαθει αρκετα......λοιπον τοτε θα το κανω οπως μου ειπατε!!!θεωρω το παν την φιλτρανση γι'αυτο πηρα και το fx5....να σας κανω ακομα μια απαντηση για να μην ανοιγω αλλο topik....Εκτες εκανα της μετρησεις μου μαζι ομως με την γυναικα απο το pet shop και ειχα χαληλω ph(7,2)και την σκληροτιτα χαμηλη και μου ειπε να προσθαισω 2 κρασοποτηρα αλλατι (2 κουταλιες της σουπας ανα μια ωρα)ετοιμαστηκα και εγω να βαλω αλλα δεν ειχα το χρονο γιατι εφευγα για φροντιστηριο και ειπα να το κανω το βραδυ αλλα μαλλον για καλη μου τυχη μου ειπαν οτι δεν κανει το αλλατι που βαζουμε στο φαγητο μας....και χρειαζομαι χοντρο αλατι!!!!που βρισκω τωρα αλατι????συγνωμη αν σας κουρασα.....

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε φιλε μου οτι με το χοντρο αλατι θα ανεβασεις το ph σου?

και ποσο θελεις να το φτασεις?το πιο φυσικο ειναι να βαλεις καμια ασβεστολιθικη πετρα μεσα.και προς θεου οχι αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλατι για το πεχα.

Ανοιξε αλλο θεμα και ανεφερε ολα τα στοιχεια του ενυδρειου.

Και μια φωτο του καλυτερα.

ΥΓ Η περιοχη σου ειναι Αιτωλοακαρνανία?

Αν οχι διορθωσε το στο προφιλ σου. Παιζει ρολο για να ξερουμε για τι νερο μιλαμε στην περιοχη σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν και η ροή του FLUVAL FX5 είναι θεωρητικά 3500 L/H μπορείς να βάλεις ένα spray bar στην έξοδο του γυρισμένο προς το τζάμι. Αυτό θα μειώσει την πολύ ροή.

Η πολύ φίλτρανση δεν έκανε ποτέ κακό σε κανένα.

Το Fluval με ονομαστικη ροη 3500 λιτρα/ωρα και το Rena με 630 λιτρα/ωρα,

συνολο 4130 λιτρα/ωρα

(ας πουμε 3500 λιτρα/ωρα πραγματικη κυκλοφορια νερου)

σε ενα ενυδρειο 250 λιτρων (δεν ξερουμε αν ειναι και καθαρα νερο ή συνολικος ογκος ενυδρειου)

δεν θα δημιουργησει κατασταση "πλυντηριου" με τουλαχιστον 14 φορες κυκλοφορια των λιτρων του στην ωρα?

Το να στρεψει το spraybar στο τζαμι δεν θα μειωσει τη ροη, απλα θα της σπασει την ορμη.

Ειμαι και εγω φαν της υπερβολικης φιλτρανσης, οχι ομως της υπερβολικης ροης.

Θελω πολλα μεν υλικα για σουπερ βιολογικη φιλτρανση, αλλα με νορμαλ ροη αναλογα το ειδος του ενυδρειου (των αναγκων ροης των εκαστοτε ψαριων εννοοω).

Εγω προτεινω να κρατησει μονο το fluval στο ενυδρειο και να μειωσει οπωσδηποτε και τη ροη απο τα βανακια.

Αν το Fluval ειναι το νεο αστρωτο φιλτρο, τοτε να παρει ολα τα υλικα απο το παλιο και να τα βαλει στο νεο φιλτρο, οπως και να ριξει ολη τη μουργα απο τον παλιο καδο, πανω στα νεα υλικα του fluval.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και το χρονο σας.....ασβεστολιθικες πετρες εχει μεσα αλλα το ph ειναι 7,2 και λογικα δεν πρεπει να φτασει γυρος στο 8,2????απο το pet shop μου το ειπανε!!!τωρα για τα φιλτρα σκεφτομαι να αφησω και τα 2 αλλα στο fluval να μειωσω την ροη απο τα βανακια.....ενταξει δεν θα ειναι???μου εκανε εντυπωση για το αλατι και αρχισα να ψαχνομαι αλλα ευτυχος που υπαρχεται και εσεις.... :D

απο οτι διαβασα θα χρειαστω ενα ph up η ενα buffer ανω τον 8(ετσι μου ειπαν)

θεωρουσα και θεωρω το παν η φιλτρανσει και πηγα και το πηρα το θηρειο.....αλλα τωρα απογοητευτικα!!!!!! ;)

ο νομος ειναι λαθος απο το περαμα ειμαι πειραια δηλαδη!!!!post-18214-1269108012_thumb.jpg

να και μια φωτογραφια εχω σκοπο να βαλω στις γωνιες πισω 2 κορμους σαν κολλονες δηλαδη τους εχω στο νερο αυτη την στιγμη.....μια βδομαδα μου ειπαν οτι χρειαζεται....

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω πριν απ'ολα να διασταυρωσεις τα αποτελεσματα των μετρησεων.

Ειμαι 99.9999% οτι ειναι λαθος και θα κανεις γκαφα πειραζωντας το νερο χωρις λογο.

Καλα κανεις και θεωρεις τη φιλτρανση το παν :D

Αλλο φιλτρανση γενικοτερα ομως και αλλο ροη.

Το FX φτανει και περισσεύει.

Θα το χρειαστεις και για το αμεσο μελλον (κανεις με τις αποψεις που βλεπω και εχεις δεν εμεινε στα 250 λιτρα ;) )

Βαλε την εισοδο απο τη μια μερια και την εξοαδα απο την αλλη ετσι ωστε αν κυκλοφορει παντου το νερο μεσα στο ενυδρειο.

Αφου πας για αφρικανες, μπες στο θεματικο των αφρικανων και παρε πληροφοριες για το στησιμο και τη συνθεση.

Ειναι πολυ δυνατο team και θα σε βοηθησει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16

ΥΓ Κανε κλικ στο "ΠΕ. μελους" (πανω δεξια) μετα > "επεξεργασια πληροφοριων προφιλ", και αλλαξε το νομο σε Αττικη :huh::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα το manual του fluval fx5.

http://www.marineandreef.com/v/vspfiles/pd...r_manual_EN.pdf

Τελικά η ονομαστική ονομαστική ροή είναι 2300 Λ/ώρα και αυτό χωρίς υλικά.

Αν βάλουμε υλικά και το ανέβασμα στο ύψος του ενυδρείου τότε.....

Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Στο δικό μου ενυδρείο έχω ονομαστική ροή 2500Λ/ώρα με 2 φίλτρα.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα προβλημα με τη δυνατη ροη.Βαλε και τα δυο φιλτρα για μενα,και την εξοδο του fluval σηκωσε τη ωστε να σου κανει καλη αναταραξη της επιφανειας.Αεραντλια δε χρειαζεσαι.

Κατα τη γνωμη μου μην κανεις τιποτα με το νερο.

Βαλε κι αλλες πετρες,να ειναι ομως ασβεστολιθικες.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα το manual του fluval fx5.

http://www.marineandreef.com/v/vspfiles/pd...r_manual_EN.pdf

Τελικά η ονομαστική ονομαστική ροή είναι 2300 Λ/ώρα και αυτό χωρίς υλικά.

Αν βάλουμε υλικά και το ανέβασμα στο ύψος του ενυδρείου τότε.....

Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Στο δικό μου ενυδρείο έχω ονομαστική ροή 2500Λ/ώρα με 2 φίλτρα.

:D Δεν μου ανοιγε το μανιουλ και βρηκα αυτο http://www.hagen.com/pdf/aquatic/FX5_user_manual_EN.pdf

Λεει 3500 η αντλια (θα εννοει ονομαστικη ροη) και 2300 κυκλοφορια νερου (πραγματικη). σελ 8

Με 2300 πραγματικη συν 500 απο το ρενα παμε στα 2800, ειναι 11 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.

Για αφρικανες δεν ξερω (μαλλον ειναι οκ) αλλα για φυτεμενο δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ονομαστική ονομαστική ροή είναι 2300 Λ/ώρα και αυτό χωρίς υλικά.

Αν βάλουμε υλικά και το ανέβασμα στο ύψος του ενυδρείου τότε.....

Άλλο πράγμα Pump Output: (3,500)

Άλλο πράγμα Filter Circulation: (2,300)

Και ξέχασε υλικά και ύψος

Link to comment
Share on other sites

Και 5000lt/h να ηταν απο τη στιγμη που θα βαλει αφρικανες,δεν εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και 5000lt/h να ηταν απο τη στιγμη που θα βαλει αφρικανες,δεν εχει προβλημα

:D

Θα έχει μια χαρά ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Το fx5 εχει 2 βανες πορτοκαλι στην ενωση των σωληνων με το φιλτρο.

''Πνιξε'' τη ροη αν θες βαζωντας τες στη μεση.

Θα ζοριζεις λιγο την αντλια του αλλα ειναι σκυλι...η φτερωτη του ειναι σαν τουρμπινα! :D

Link to comment
Share on other sites

:unsure::unsure::rasp::hysterical::blink:

Σας ευχαριστω παρα παρα πολυ για το χρονο σας και τις συμβουλες σας......αρα το αφηνω οπως εχει το νερο και βαζω και αλλες πετρες ασβεστολιθικες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πραγματικα οταν βλεπεις το ενυδρειο σου αλλαζει ολοι η διαθεση........ :D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...