Jump to content

Tanganyika ... 460 Days (part I)


sarevock

Recommended Posts

Τριανταφυλλε...

Ευχαριστουμε για ολα ρε φιλε!!!

Εισαι η αιτια που μπηκα στην αφρικη!!!

Θυμασαι?? :D

Γι'αυτόν τον λόγο οι Ασιάτες και οι Νοτιοαμερικάνοι ευγνωμονούν τον Τριανταφύλλο! Προσωπικά έχω προτείνει να κάνουμε άγαλμα του Τριαντάφυλλου και να αντικαταστήσουμε ΑΥΤΟ. Είμαι στις διαπραγματεύσεις τώρα!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

αλλα οι moss θα γεμισουν αλγη τοσο κοντα στο φως

Ευτυχως 3 μηνες τωρα αλγη ουτε για δειγμα! (φτου φτου σκορδα)

Να σας απαντήσω εγώ που ξέρω... ;)

"Ειναι φιλοι μας οι γερμανοι..." :)

Τριανταφυλλε...

Ευχαριστουμε για ολα ρε φιλε!!!

Εισαι η αιτια που μπηκα στην αφρικη!!!

Υπερβολες και εσυ! :D

Γι'αυτόν τον λόγο οι Ασιάτες και οι Νοτιοαμερικάνοι ευγνωμονούν τον Τριανταφύλλο! Προσωπικά έχω προτείνει να κάνουμε άγαλμα του Τριαντάφυλλου και να αντικαταστήσουμε ΑΥΤΟ. Είμαι στις διαπραγματεύσεις τώρα!

χαααχαχαχαχαχαχ αι ρε πρωι πρωι.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ, φίλε, βγάλε τις πέτρες τα ψάρια σου έχουν βγάλει καρούμπαλα... βάλε κανένα ξύλο... :D

Άψογο φίλε! Πραγματικά μου αρέσει! ;)

Περιμένω και παρουσίαση του "Πειράματος" βλέπω έφεση! :)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και παρουσίαση του "Πειράματος" βλέπω έφεση! :D

To παλεψα αρκετα αλλα με κέρδισε... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ο κύκλος της ζωής συνεχίζεται... :D

mom.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!! Πολύ όμορφο το ενυδρείο!!

Άντε με το καλό και οι απόγονοι!

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι όσο μεγαλώνουν οι φροντοζες τόσο μειώνεται ο τελικός αριθμός βρεφών! (λογικό) :D

Στην ουσία επιβιώνει το πιο έξυπνο-δυνατό ψάρι! (αρσενικά στην πλειοψηφία).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πολυ ομορφα τα ψαρακια σου,φανταζωμαι τωρα θα ειναι θηρια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ψαρακια σου,φανταζωμαι τωρα θα ειναι θηρια :buttrock:

Μεγαλώνουμε αργά και σταθερά... αλλά ακόμα είμαστε ανήλικα! (παμπερς και μπιμπερό) :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουμε αργά και σταθερά... αλλά ακόμα είμαστε ανήλικα! (παμπερς και μπιμπερό) :buttrock:

:buttrock::buttrock:

Αυτο το παρατηρισα και εγω.Ειχα παρει μαζι τα borley 3 cm kai frondoza 6 cm,και τωρα τα borley ειναι 11 και οι frondozes ειναι 9 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::buttrock:

Αυτο το παρατηρισα και εγω.Ειχα παρει μαζι τα borley 3 cm kai frondoza 6 cm,και τωρα τα borley ειναι 11 και οι frondozes ειναι 9 ποντους.

Σκέψου ότι το ψάρι μπορεί να φτάσει τα 20 χρόνια και... ζωής! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω και κατι αλλο.Εκτος απο το καρουμπαλο υπαρχει κατι αλλο που μπορω να ξεχωρισω το φυλο;Οταν τα πειρα τα κεφαλια τους ηταν καπως διαφορετικα,αλλα ειχαν και διαφορετικο μεγεθος,τωρα που μεγαλωσαν λιγο και εχουν περιπου το ιδιο μεγεθος τα βλεπω ιδια,μπορεις να μου πεις κατι;

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω και κατι αλλο.Εκτος απο το καρουμπαλο υπαρχει κατι αλλο που μπορω να ξεχωρισω το φυλο;Οταν τα πειρα τα κεφαλια τους ηταν καπως διαφορετικα,αλλα ειχαν και διαφορετικο μεγεθος,τωρα που μεγαλωσαν λιγο και εχουν περιπου το ιδιο μεγεθος τα βλεπω ιδια,μπορεις να μου πεις κατι;

Κοίτα, "καρούμπαλα" θα βγάλουν και τα αρσενικά και τα θηλυκά! (στην ουσία είναι προέκταση του ραχιαίου μυεί τους)...

Ο διαχωρισμός, όσο είναι μικρά τα ψάρια, είναι σχεδόν αδύνατος, εκτός αν υπάρχει εμπειρία πάνω σε αυτό!

Γίνεται βέβαια αλλά πρέπει να δεις τα γεννητικά όργανα του ψαριού! εδώ!

Τώρα, αν τα έχεις από μικρά o Alhpa Male σου θα αναπτυχθεί πολύ πιο γρήγορα από όλα τα άλλα ψάρια σου!

Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι στο "χαρεμακι" σου μπορεί να κρύβεται και ένας beta male, αυτός ΔΕΝ θα έχει την ίδια ανάπτυξη όπως ο πρώτος (και μια ζωή θα είναι μικρότερος από τον alpha), θα είναι πιο μικρός και γενικά θα τον καταλάβεις μετά από αρκετό καιρό! Ο λόγος είναι ότι στο χαρέμι ΕΝΑΣ είναι ο αρχηγός! :buttrock:

Tip: Τα θηλυκά έχουν την τάση να καβγαδίζουν μεταξύ τους (θα τα δεις να πιάνονται στόμα-στόμα) που και που.

Αρσενικό να "πιάνεται" με θηλυκό δε θα δεις σε μικρές ηλικίες, αν και νομίζω ούτε σε μεγάλες... συνήθως τα αρσενικά διώχνουν τα "ανεπιθύμητα" θηλυκά απλά κυνηγώντας τα προσπαθώντας να δαγκώσουν ουρά ή κάποιο πτερύγιο!

Επίσης θα διαπιστώσεις ότι ο alpha male σου θα επιλέξει κάποιες θηλυκές τις οποίες θα έχει υπό την προστασία του! Και σε ενδεχόμενο καβγά 2 θηλυκών ο αρσενικός θα βοηθήσει διώχνοντας το "ανεπιθύμητο" θηλυκό, όπως γίνεται σε μένα 2 βδομάδες τώρα! ( Αυτό το φαινόμενο βέβαια είναι πολύ πιο έντονο κατά την ενηλικίωση των ψαριών μετά την 3ετια δηλαδή και λίγο παραπάνω)

Αυτά... (πήρα φόρα!!!) :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο Κυρ Καρυδας εχει δικιο,πρεπει να μαθω να κανω αναζητηση θεματων.Ειναι πολυ χρησιμα αυτα που μου ειπες.Αλλα δυστυχως εγω δεν εχω χαρεμι,αλλα μονο 2 ατομα.Ενω στην αρχη ηταν παντα μαζι,τωρα το μεγαλο κυνιγα το μικρο στην ουρα και οχι στον στωμα.Τι θα ελεγες να βαλω αλλα 3 ψαρακια στο ενυδρειο ;Ξερω οτι ετσι οπος ειμαι δεν πρεπει,αλλα θα ηθελα πολυ να δω συμπεριφορες.Σιγουρα παω για δευτερο ενυδρειο του χρονου,αλλα επιδη μου ειπες οτι εχουν αργει αναπτυξη,θα ηθελα να ξεκινισω απο τωρα το χαρεμι.Μπορω;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να βάλεις να το κάνεις (θεωρώ δεδομένο ότι έχεις τα λίτρα έτσι?)! αλλά εξαρτάται τι άλλα ψαράκια έχεις μέσα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να βάλεις να το κάνεις (θεωρώ δεδομένο ότι έχεις τα λίτρα έτσι?)! αλλά εξαρτάται τι άλλα ψαράκια έχεις μέσα πάντα!

Τωρα εχω 180-60-65 600 λιτρα καθαρα.Λεω αυτο να κρατησω για της φροντοζες και ενα αλλο που θα φτιαξω του χρονου τον χειμωνα να βαλω της malaw που εχω τωρα.Για τα ψαρια που εχω κοιτα στην παρουσιαση που εκανα στο θεμα Καλντερα Σαντορινης και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι φροντοζες με εχουν τρελανει πραγματικα... σκευτομαι πολυ σοβαρα να φτιαξω ενα ενυδριο μονο με φροντοζες!!!! εντυποσιακα ψαρια! αλλο επιπεδο! αργουν ομως να μεγαλοσουν ακουσα και να φτασουν σε επιπεδο γεννας... και παλυ μπραβο για το ενυδριο σου ειναι πολυ σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

αργουν ομως να μεγαλοσουν ακουσα και να φτασουν σε επιπεδο γεννας...

Σεξουαλικά ωριμάζουν από 3-6 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...