Jump to content

κατασκευη diy ενυδρειου


GXSARA

Recommended Posts

μπηκαν και οι 2 κοντρες επιπλεον δευτερα θα γινει το πρωτο γεμισμα το αφηνω 2 μερες για να κολλησει καλα .θελω καμια γνωμη για το τι να το κανω.ευχαριστω διαστασεις 1*40*60

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εχω στο 120αρι μου ενα ζευγαρακι σκαλαρια και αλλο?

Link to comment
Share on other sites

εχω στο 120αρι μου ενα ζευγαρακι σκαλαρια και αλλο?

Βαζεις το ζευγαρι στο μεγαλο και τα κανεις κοπαδι! :D

Link to comment
Share on other sites

εχω τρελα με τα σκαλαρια αλλα και οι δισκοι μου αρεσουν που εχουν ωραια χρωματα. :D

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα κοψω τις περιτες σιλικονες και παω για γεμισμα σε κανα 2 ωρο θα εχω τα πρωτα αποτελεσματα

η το πετυχαμε η ατυχησαμε. :D

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

το γεμισα για αρχη μεχρι τωρα παω καλα :D

Link to comment
Share on other sites

που θα βρω επιπλο 1*40 στο πετ σιτυ δεν τα δινουν ξεχωριστα και για παραγγελια μονο για επιπλο κανα 2 μηνες και αμα φερουν μονα τους χωρις γυαλλα.για κατασκευη δεν θελω.υπαρχουν ενυδρεια και επιπλα με αυτες τις διαστασεις οποτε θα κοιταξω για κατι ετοιμο.ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

μεχρι σημερα δεν βλεπω καμια διαρροη θα το αφησω μεχρι το σαββατο ;)

μετα εχει σειρα να φτιαχτη ο φωτισμος λεω για 2 λαμπες τ8. και λεω και led για moon light.εχω βεβαια led ειχα παρει με το μετρο ετοιμο 20 ευρω με μαγαζι με ηλεκτρονικα.τα κοβεις οπου θες και τα συνδεεις 12volt.βεβαια θελω να βαλω και 2 12βολτα ανεμηστιρακια θα ανεβασω φωτο μολις φτιαξω κατι. ελπιζω συντομα,ανυπομονω να το ετοιμασω

:D

Link to comment
Share on other sites

καλη συνέχεια και περιμενουμε να δουμε το καπάκι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.. ;) καπακι εχω φτιαξει μονο το αλουμινιο και απο μεσα ειναι αδειο ελπιζω να κανω κατι σκευτομαι για την υγρασια δεν ξερω. σκευτομαι να παρω ενα απλο διπλο φωτιστικο με λαμπες φθοριου και να φτιαξω κατι σαν κουτι απο αλουμινιο και να βαλω τους μετασχηματιστες η μακαρι να καταφερω να βαλω 3 τ8 αλλα δεν μπορω να βαλω ανεμιστηρακια.οταν κανω κατι θα βαλω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια που θα παω να βρω ακροφυσια στεγανα?

Link to comment
Share on other sites

στα μαγαζια με ηλεκτρολογικο εχουνε?για να μην περιμενω κανα μηνα να τα στειλουν απ εξω.καλα δεν ξερω και γερμανικα κιολας. ;)

Link to comment
Share on other sites

στα μαγαζια με ηλεκτρολογικο εχουνε?για να μην περιμενω κανα μηνα να τα στειλουν απ εξω.καλα δεν ξερω και γερμανικα κιολας. ;)

Καποιος συναδελφος σε παλαιοτερο post ειχε αναφερθει σε καποιο μαγαζι σε παραπλευρο δρομο της Φρατζη που ειχε τετοια ακροφυσια.

Κανε ενα search και θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα σε ετοιμο και φτηνο φωτισμο υπαρχη?η και τιποτα κατασκευης?

Link to comment
Share on other sites

βγάλε μια φωτο το καπακι να δουμε τι έκανες ( διαφορες κατοψεις και το εσωτερικο) θα σου δοσω ιδεες μιας και μεσα στο μήνα θα κανω και το δικο μου καπάκι απο αυτην την κατασκευη (ειμαι ηλεκρολογος)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=38051&st=0

αφου ειναι απο αλουμίνιο οπως λες εχεις πολλα πλεονεκτήματα και απο φωτισμο αλλα και απο ανεμιστηράκια... ανεβασε ομως μερικες φωτο για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα... οι μετασχιματιστές ενοητε εξω απο το καπάκι . εγω στο δικο μου θα τους καταλήξω με ενα αυτοκολητο ηλεκτρολογικο καναλι κατω στην βάση οπου εκει θα μαζευτουνε ολα τα ηλεκτρολογικα

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω συντομα φωτο.αυτο που εχω κανει ειναι απο την κατω πλευρα του καπακιου στην μεση ενα σαν κουτι οσο ειναο το μηκος τουενυδρειου που η πλευρα που θα ακουμπαει στο καπακι θα ειναι ανοιχτο κα λεω να βαλω εκει τους μετασχηματιστες.για την υγρασια σκευτομαι ενα λεπτο φυλο απο plexiglass στο οποιο θα μπει στο ενυδρειο στο πανω μερος σαν καπακι και απο πανω απο αυτο το καπακι με τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

το plexiglass δεν θα αντεξει στην μεγάλη θερμοκρασια απο την λάμπες.... 1000 φορες εξω να εισαι σηγουρος...

Link to comment
Share on other sites

oπως ειναι το καπακι απο κατω.εχω φτιαξει να σηκωνεται απο μπροστα και απο πισω σταθερο ειναι το μεσαιο.

εκει που ειναι σαν 2 γραμμες ελεγα να μπαινει το κουτι με τους μετασχηματιστες. και δεξια αριστερα 2 λαμπες τ8

Link to comment
Share on other sites

γιατι τ8?

Link to comment
Share on other sites

T5!

Link to comment
Share on other sites

χωρις να το συζητας!

εχουν και χαμηλοτερη καταναλωση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...