Jump to content

πρόβλημα με σκαλάρι


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,έχω το εξής θεματάκι..Εδώ και καμια εβδομάδα έχω παρατηρήσει στο ένα σκαλάρι απο τα 5 κάτι άσπρες μπιλίτσες στα "φτερά" του,είναι πολύ λίγες,3-4 ας πούμε αλλά σήμερα παρατήρησα να έχει βγάλει και στο σώμα του κάποιες,είναι ick? είναι κολλητικο? δηλαδή μπορεί να περάσει και στα άλλα?τί πρέπει να κάνω?πώς να δράσω?να αρχίσω να αγχώνομε?υπάρχει περίπτωση να το χάσω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω το εξής θεματάκι..Εδώ και καμια εβδομάδα έχω παρατηρήσει στο ένα σκαλάρι απο τα 5 κάτι άσπρες μπιλίτσες στα "φτερά" του,είναι πολύ λίγες,3-4 ας πούμε αλλά σήμερα παρατήρησα να έχει βγάλει και στο σώμα του κάποιες,είναι ick? είναι κολλητικο? δηλαδή μπορεί να περάσει και στα άλλα?τί πρέπει να κάνω?πώς να δράσω?να αρχίσω να αγχώνομε?υπάρχει περίπτωση να το χάσω???

Καλο είναι να συμπληρώσεις την ακόλουθη φόρμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Απλά μαντεύοντας δεν θα βρούμε το πρόβλημα και την λύση του :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου,αφου τη συμπληρώσω την ανεβάζω πάλι εδώ ε??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου,αφου τη συμπληρώσω την ανεβάζω πάλι εδώ ε??

Το θέμα σου μεταφέρθηκε στην σωστή θεματική ενότητα και τις πληροφορίες θα τις μεταφέρεις εδώ.

:D

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο δεν ανεβαίνει τί να κάνω?? :D

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 320

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Fluval 404 γεμάτι siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 5 σκαλάρια,20 αρλεκίνοι και ένας πλέκο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

τάισμα 2 φορές τη μέρα και αλλαγές νερού κάθε 20 μέρες περίπου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

- KH: 10

- GH: 9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Σκαλάρι

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): έχει χάσει λίγο το χρώμα του,κανονική κινητικότητα,γρήγορη αναπνοή

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

post-15601-1269601631_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: δε τρώει και έχει αυτά τα ασπράκια στο σώμα του και στα φτερά του

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις σου ή με το ενυδρείο σου. ΝΟ3 μηδέν χωρίς να μιλάμε για φυτεμένο είναι αδύνατο. Θα ήθελα μία διευκρίνιση πάνω σε αυτό...

Κατά τ'άλλα... Αλλαγή νερού στο 50% (με προετοιμασία) και ανέβασμα της θερμοκρασίας στους 30 βαθμούς ΑΜΕΣΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ερώτηση για το NO3 μου την έκανε και άλλος...Δεν έχω κάνει σίγουρα λάθος,το έχω μετρήσει πολλές φορές...

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ερώτηση για το NO3 μου την έκανε και άλλος...Δεν έχω κάνει σίγουρα λάθος,το έχω μετρήσει πολλές φορές...

Τότε κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο σου ή με τα τεστ σου (μπορεί να έχουν λήξει).

Είναι αδύνατον με την ιχθυοφόρτωση που έχεις και με την ρουτίνα ταΐσματος/αλλαγών να έχεις 0 νιτρικά σε μη φυτεμένο ενυδρείο!

Εκτός κι αν μπερδεύεις το ΝΟ2 με το ΝΟ3... Τι να πω? Πάντως απλά ΔΕΝ γίνεται αυτό το πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Νικο ο αλλος που εκανε τις ιδιες ερωτησεις ειμαι εγω...;)

Τα τεστακια ειανι τα δικα μου και εχουν ημερομηνια 17Α0509 οποτε συμφωνα με αυτο [Link] θα λειξουν σε δυο χρονια...Αλλα και εγω εχω προβληματιστει παραπολυ με τα μηδενικα ΝΟ3 που βγαζει στον Κωστα...Εμενα μου μετραει κανονικα 10-20 :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετή ροτάλα,μια ανούμπια,μία βαλισνέρια,ένα κρίνουμ και μία φτέρη...Είναι αρκετά αυτά για να μηδενίσουν τα NO3??

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετή ροτάλα,μια ανούμπια,μία βαλισνέρια,ένα κρίνουμ και μία φτέρη...Είναι αρκετά αυτά για να μηδενίσουν τα NO3??

Θεωρώ πως όχι... Μόνο τα καθαρά πυκνοφυτεμένα μπορούν να μηδενίσουν τα ΝΟ3... Δεν μπορώ όμως να επιμείνω. Το μόνο που έχω να σου πω είναι πως είναι κουφό!

Κάνε τις διαδικασίες που είπαμε ΑΜΕΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προμηθεύσου σήμερα κι όλας Sera Omnipur. Σήμερα (άμεσα) κάνε τις διαδικασίες που είπαμε και μη ξεχάσεις την αύξηση της θερμοκρασίας. Αύριο μας ενημερώνεις για το αποτέλεσμα κι αν βλέπεις λιγότερα στίγματα. Αλλιώς θα μπούμε σε άλλες διαδικασίες. Αύριο σήκωσε και νέα φωτογραφία ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Σε πρίπτωση που δε βρω το συγκεκριμένο,έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Σε πρίπτωση που δε βρω το συγκεκριμένο,έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο??

Ψάξε να βρεις αυτό αλλιώς το Furan 2 της Api.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...