Jump to content

Γέννα Corydoras Trilineatus


Alpha

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

μόλις τώρα γέννησαν τα corydoras trilineatus που έχω και γεννούν ακόμα. Το πρόβλημα είναι ότι έχω και cardinal μέσα. Αν μπορούσε κάποιος να μου πει τι να κάνω θα ήμουν ευγνώμων.

pH - 6.0

gH - 3.0

kH - 2.0

NO3 - 5

Link to comment
Share on other sites

Με μια καραντίνα, μπλε του μεθυλαινίου και μια δυνατή αεραντλία μπορείς να μεγαλώσεις τα αυγά-μωρά μόνα τους. Μεγάλη προσοχή στη θερμοκρασ'ια και την οξυγόνωση, σου μιλάει καμένος στο θέμα από βλακείες τέτοιες.

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=34338&hl=

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω πάρει ένα δοχείο μικρό, έχω βάλει νερό του ενυδρείου και θερμοστάτη στους 27C και αεραντλία με 2 αερόπετρες με σκοπό να πάρω τα αυγά από το ενυδρείο και να τα βάλω στο δοχείο για να μην τα φάνε τα cardinal. Να τα πάρω τώρα τα αυγά ή να περιμένω να γεννήσει κι άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω πάρει ένα δοχείο μικρό, έχω βάλει νερό του ενυδρείου και θερμοστάτη στους 27C και αεραντλία με 2 αερόπετρες με σκοπό να πάρω τα αυγά από το ενυδρείο και να τα βάλω στο δοχείο για να μην τα φάνε τα cardinal. Να τα πάρω τώρα τα αυγά ή να περιμένω να γεννήσει κι άλλα?

ότι βλέπεις το παίρνεις τώρα που υπάρχει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο τελικά να τα πάρω τα αυγά εκεί που τα έχουν κάνει ;) Πρέπει να ξηλώσω όλο το ενυδρείο, μόνο ένα κατάφερα και πήρα και συνολικά είδα μόνο 3, είναι δυνατό να έκανε μόνο 3 αυγά?

Link to comment
Share on other sites

Με μια καραντίνα, μπλε του μεθυλαινίου και μια δυνατή αεραντλία μπορείς να μεγαλώσεις τα αυγά-μωρά μόνα τους. Μεγάλη προσοχή στη θερμοκρασ'ια και την οξυγόνωση, σου μιλάει καμένος στο θέμα από βλακείες τέτοιες.

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=34338&hl=

Γιώργο τί είναι το μπλε του μεθυλαινίου; Χρειάζεται οπωσδήποτε για να εκκολαφθούν τα αυγά; Μεγαλώνω κ γω μωράκια Cory τα έχω μέσα στο ενυδρείο σε πλαστική γεννήστρα πολύ κοντά στην αεραντλία....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τί είναι το μπλε του μεθυλαινίου; Χρειάζεται οπωσδήποτε για να εκκολαφθούν τα αυγά; Μεγαλώνω κ γω μωράκια Cory τα έχω μέσα στο ενυδρείο σε πλαστική γεννήστρα πολύ κοντά στην αεραντλία....

Αντιμυκητικό είναι αλλά μόνο για χρήση σε καραντίνα όχι στο κυρίως ενυδρείο, για δώσε πληροφορίες για την εσωτερική γεννήστρα, εγώ απέτυχα και χάλασαν όλα έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμυκητικό είναι αλλά μόνο για χρήση σε καραντίνα όχι στο κυρίως ενυδρείο, για δώσε πληροφορίες για την εσωτερική γεννήστρα, εγώ απέτυχα και χάλασαν όλα έτσι...

κατάλαβα... τίποτα Γιώργο η κλασσική πλαστική γεννήστρα είναι την οποία την έχω βάλει στο πλάι του ενυδρείου έτσι ώστε να μπαίνει το οξυγόνο και η ροή του νερού στο εσωτερικό της! Ημουνα τυχερός γιατι αυτη τη φορά μου γεννησε πανω σ'ενα φυλλο ανούμπιας !! Αλλα σου μιλαω για παραπολλα αυγά !!!!! ;):D:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά μόνο 1 αυγό βρήκα, τα άλλα δεν τα βρίσκω με τίποτα, οπότε ή τα έφαγαν τα άλλα ή απλά δεν τα βλέπω, εντωμεταξύ γεννάει ένα αυγό κάθε μισή ώρα είναι φυσιολογικό αυτό? Αν τα βάλω σε γεννήστρα θα γίνει δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Τάισα αλλά δεν έφαγαν και πολύ γιατί μάλλον χόρτασαν με τα ξένα αυγά ;)

Σε περίπτωση που (λέμε τώρα) γεννηθούν ψαράκια, τα cardinal θα τα φάνε κι αυτά ή τρώνε μόνο αυγά?

Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτι θα τα φάνε...

Με βλέπω να πηγαίνω για νέο ενυδρείο με corys μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να πηγαίνω για νέο ενυδρείο με corys μόνο...

Και εγώ αν θέλει κανείς σωστές αναπαραγωγές σε corys σε αυτό έχω καταλήξει, δεν στρεσάρεις και τα ψάρια πέρα-δώθε, απλά δεν θα χρησιμοποιήσεις αντιμυκητικό παρά μόνο όση περισσότερη οξυγόνωση μπορείς, ακόμα και έξτρα κυκλοφορητή θα πρότεινα, πολύ σημαντικό!

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...