Jump to content

Stc 1000


ReBeLoS

Recommended Posts

Τον συνδεσα συμφωνα με το σχεδιο του timnos και οι ανεμιστηρες δουλευουν μια χαρα! :)

Να ρωτησω κατι αλλο? Ο θερμοστατης θα πρεπει να συνδεθει στην αντιστηχη επαφη του controller η απευθειας στην πριζα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τον συνδεσα συμφωνα με το σχεδιο του timnos και οι ανεμιστηρες δουλευουν μια χαρα! :)

Να ρωτησω κατι αλλο? Ο θερμοστατης θα πρεπει να συνδεθει στην αντιστηχη επαφη του controller η απευθειας στην πριζα???

Aν το βαλεις στη μπριζα θα λειτουργει με βαση του δικου του θερμοστατη ο θερμαντηρας,αν τον βαλεις στην επαφη του ελεγκτη θα λειτουργει με βαση τον ελεγκτη.

Link to comment
Share on other sites

Aν το βαλεις στη μπριζα θα λειτουργει με βαση του δικου του θερμοστατη ο θερμαντηρας,αν τον βαλεις στην επαφη του ελεγκτη θα λειτουργει με βαση τον ελεγκτη.

Nα κανω μια σκεψη? Ετσι και αλλιως το ιδιο δεν ειναι αφου ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 25 βαθμους ειτε στην πριζα του δυκτιου τον συνδεσω ειτε στον ελεκτη το ιδιο πρεπει να ειναι... Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Οχι δεν ειναι το ιδιο. Ο ελεκτης εχει ΠΟΛΥ ΠΙΟ αξιοπιστο τροπο μετρησης και διατηρησης της θερμοκρασιας απο τον θερμαντηρα. Ετσι εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να σου "κολησει" ειτε στο μονιμα κλειστο ειτε στο μονιμα ανοιχτο.

Ο θερμαντηρας εχει μηχανικο τροπο με ενα διμεταλικο διακοπτη, αυτο μερικες φορες κολαει. Ο ελεκτης εχει ηλεκτρονικο τροπο ελεγχου με θερμιστορ και ελεκτη με ολοκληρωμενο κυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mολις παρελαβα τον STC-1000 :thumbup:

Θα ηθελα αν ειναι ευκολο ενα σχεδιαγραμα για το πως θα τον συνδεσω για θερμανση-ψυξη,καθως και καποια προβληματα-παρατηρησεις που συναντησατε μεχρι τωρα με τη χρηση του.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Mολις παρελαβα τον STC-1000 :thumbup:

Θα ηθελα αν ειναι ευκολο ενα σχεδιαγραμα για το πως θα τον συνδεσω για θερμανση-ψυξη,καθως και καποια προβληματα-παρατηρησεις που συναντησατε μεχρι τωρα με τη χρηση του.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Για κοιτα στο ποστ 17

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα στο ποστ 17

Σπυρο το εχω διαβασει το ποστ 17 και δεν εχω βγαλει ακρη μιας και δεν εχω καμια επαφη με αυτα,το μονο που καταλαβα στο περιπου ειναι οτι θα εχω ενα δικλονο καλωδιο 220v με αρσενικο μπριζακι στiς 2 πρωτες κλεμες(1,2),στις 2 επομενες κλεμες(3,4) θα μπει το καλωδιο του αισθητηρα και ακολουθουν 2 ζευγη κλεμες 1 ζευγος για δικλονο καλωδιο 220V(5,6) με θυλικο μπριζακι και στο 2 ζυγος(τελευταιο) ενα καλωδιο δικλονο 220V(7,8) με θυλικο μπριζακι.

Τα γεφυροματα δεν εχω καταλαβει σε ποιες κλεμες θα γινουν.

Το σχεδιαγραμα επισης απο οτι αναφερει ο φιλος μας ειναι μονο για ψυξη και οχι θερμανση-ψυξη οποτε υποθετω οτι κατι λειπει η' κατι μπορει να διαφερει.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μιλαμε για 220V τα οποια σκοτωνουν. Προτεινω να ερθεις στην συναντηση το Σαββατο με τον ελεκτη σου, φερε ενα κομματι χαρτι για να κανουμε σχεδιο και εαν θες φερε καλωδια και κοφτακι.

Φερε καλωδιο δικλωνο με φις και χυμα καλωδιο δικλωνο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μιλαμε για 220V τα οποια σκοτωνουν. Προτεινω να ερθεις στην συναντηση το Σαββατο με τον ελεκτη σου, φερε ενα κομματι χαρτι για να κανουμε σχεδιο και εαν θες φερε καλωδια και κοφτακι.

Φερε καλωδιο δικλωνο με φις και χυμα καλωδιο δικλωνο.

Eχω ενα θειο ηλεκτρολογο και απλα θα του δωσω το σχεδιο σε ενα χαρτι και θα τα συνδεσει αυτος.

Υπαρχει ενα ενδεχομενο να φυγω Παρασκευη και να γυρισω Τεταρτη,αν ακυρωθει τοτε θα ειμαι σιγουρα η' στη συναντηση στο Οympico η' τη Δευτερα στο Αιγαλεω.

Link to comment
Share on other sites

Aν το βαλεις στη μπριζα θα λειτουργει με βαση του δικου του θερμοστατη ο θερμαντηρας,αν τον βαλεις στην επαφη του ελεγκτη θα λειτουργει με βαση τον ελεγκτη.

όσον αφορά το θερμαντικο σώμα, δεν παίζει ρόλο και ο διακοπτης του θερμαντικου?

δηλ ο κοντρολερ θα δωσει ρευμα στο θερμαντικο σωμα αλλα αν ο διακοπτης ειναι στους 22 βαθμους δεν θα δουλεψει. επομένως ο διακοπτης του θερμαντικου θα πρεπει να ειναι τερμα δηλ στους 30 βαθμους ετσι ωστε οταν ο κοντρολερ του δωσει ρευμα να δουλεψει, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά ήρθε και ο δικός μου ο ελεγκτής και τελικά δε με κοροϊδεψαν είναι και μένα sct-1000 :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το θερμαντικο σώμα, δεν παίζει ρόλο και ο διακοπτης του θερμαντικου?

δηλ ο κοντρολερ θα δωσει ρευμα στο θερμαντικο σωμα αλλα αν ο διακοπτης ειναι στους 22 βαθμους δεν θα δουλεψει. επομένως ο διακοπτης του θερμαντικου θα πρεπει να ειναι τερμα δηλ στους 30 βαθμους ετσι ωστε οταν ο κοντρολερ του δωσει ρευμα να δουλεψει, σωστα?

Aν ο θερμαντηρας ειναι καινουριος θελει πρωτα καλιμπραρισμα και μετα να διαλεξουμε τη θερμοκρασια που επιθυμουμε αναλογα με το ενυδρειο μας σαν να λειτουργουσε μονος του.

Αν το χρησιμοποιουσαμε ηδη παραμενει οπως ειναι ισως και ενα βαθμο παραπανω δεν χρειαζεται να παει 30.

Ο ελεγκτης απλα ανοιγει και κλεινει τη παροχη ρευματος.

Υπαρχουν ομως και θερμαντηρες που δεν εχουν θερμοστατη οποτε τη δουλεια του θερμοστατη τη κανει ο ελεγκτης.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο δε λεμε? απλα εγω 30 ωστε να εισαι σιγουρος οτι μολις παρει ρευμα θα δουλεψει.

καλυτερα ομως να προτιμησουμε θερμαντηρα χωρις θερμοστατη ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, εχετε κανενα κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο δε λεμε? απλα εγω 30 ωστε να εισαι σιγουρος οτι μολις παρει ρευμα θα δουλεψει.

καλυτερα ομως να προτιμησουμε θερμαντηρα χωρις θερμοστατη ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, εχετε κανενα κατα νου?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1183

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με την προταση να τοποθετουμε καλυτερα θερμαντικο σωμα χωρις θερμοστατη. Πιστευω οτι υπαρχει ακομη μεγαλυτερη ασφαλεια εαν ρυθμισουμε τον ελεκτη πχ στους 26°C και τον θερμαντηρα/με θερμοστατη στους 27°C.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με την προταση να τοποθετουμε καλυτερα θερμαντικο σωμα χωρις θερμοστατη. Πιστευω οτι υπαρχει ακομη μεγαλυτερη ασφαλεια εαν ρυθμισουμε τον ελεκτη πχ στους 26°C και τον θερμαντηρα/με θερμοστατη στους 27°C.

Συμφωνω αλλο ο shego εχει κι αυτος τα πλεονεκτηματα του. Ειναι τιτανιου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Warhawk νόμιζα ότι μόνο με το F4 "Temperature calibration value" θα μπορούσε κάποιος να καλιμπράρει τον STC-1000... :bowdown:

Αν γνωρίζεις κάποιον άλλο τρόπο (κάποιο ίσως ποτενσιόμετρο πάνω στην πλακέτα του κοντρόλερ) ανυπομονώ να μας τον πεις! :thumbup:

Μολις τωρα ρυθμισα την θερμοκρσασια του controller με το F4... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά ήρθε και ο δικός μου ο ελεγκτής και τελικά δε με κοροϊδεψαν είναι και μένα sct-1000 :thumbup:

Ποσες ημερες εκανε να σου ερθει??Εμενα μου το εστειλε απο τις 26-5 και ακομα περιμενω.Φυσιολογικο??

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ημερες εκανε να σου ερθει??Εμενα μου το εστειλε απο τις 26-5 και ακομα περιμενω.Φυσιολογικο??

Εγω τον παραγγειλα στις 26/05/2010 τον πληρωσα στις 28/05/2010 και ηρθε 09/06/2010.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ημερες εκανε να σου ερθει??Εμενα μου το εστειλε απο τις 26-5 και ακομα περιμενω.Φυσιολογικο??

Eμενα παλι εκανε 17 ημερες να ερθει αλλο ο αποστολεας με ειχε προειδοποιησει για την καθηστερηση ζητωντας μου συγνωμη καθως ειχε προβλημα με τους υπολογιστες του...Λογικα θα το παραλαβεις πολυ συντομα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Άσχετο με τον controller αλλά σχετικό με τις αγορές από eBay από Κίνα.

Να προσέχετε τι αναγράφει ο πωλητής στους όρους Shipping (αποστολή). Μερικές φορές νομίζουμε ότι αίναι ακριβότερο αλλά δεν είναι.

Συγκεκριμένα αν γίνεται άποστολή με Registered Air Mail (Συστημένο Αεροπορικό Ταχυδρομείο) τα έξοδα είναι κατά 2 USD ακριβότερα αλλά το δέμα είναι συστημένο και ασαφαλισμένο με Kωδικό Συστημένου (Trucking Number) ανιχνεύσιμο στο Internet οπότε γνωρίζουμε την διαδρομή του και φτάνει σε 10-15 μέρες.

Ενώ με απλό Ταχυδρομείο είναι φτηνότερο μεν αλλά μπορεί να κάνει και 45 μέρες να φτασει ή και να χαθεί.

Σε όσους έχουν απλή αποστολή μπορείτε να ζητάτε πριν την πληρωμή την αποστολή με Registered Air Mail με μια μικρή επιβάρυνση συνήθως 2 USD ανά αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα ρυθμισα την θερμοκρσασια του controller με το F4... :thumbup:

τι παιζει δηλ με το F4?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το πατας και καλιμπαρεις την ενδειξη της θερμοκρασιας.

Αρκει να εχεις μια πιο αξιοπιστη ενδειξη για να βασιστεις.

Link to comment
Share on other sites

Bαζεις ενα αξιοπιστο θερμομετρο και συγκρινεις τη θερμοκρασια του ελεγκτη και τη θερμοκρασια του θερμομετρου.

Αν εχουν αποκληση πχ το αξιοπιστο θερμομετρο δειχνει 0.5 βαθμους παραπανω τοτε πας στη ρυθμηση F4 και δηλωνεις το +0.5,οποτε καλιμπραρεται ο ελεγκτης και σου δειχνει μονιμος +0.5 βαθμους παραπανω απο οτι θα εδειχνε κανονικα.

Αρα λοιπον αν ο ελεγκτης εδειχνε 26.5C και το θερμομετρο 27C βαζοντας στο F4 +0.5,εκει που εδειχνε οτι ειναι 26.5C δειχνει 27C.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...