Jump to content

Αλγη.!!!προβλημα ????


Recommended Posts

καλημερα σας θα ηθελα να μου λυσετε καποια απορια, ενυδρειο 160 λτ στρωμενο απο της 10/3/10 βεβαια χρησιμοποιηθηκε {μπολι} απο αλλο για να στρωθει κανονικα και γρηγορα, το θεμα ειναι πως αρχιζει να μου γεμιζει αλγη τα τζαμια και το χαλικι :D οι μετρησεις ειναι --- NH4 0 NO3 0 NO2 0 PH 6,8-7 ---- εχθες εγινε μια αλλαγη νερου 20 λτ, σημερα εβαλα και οξυγονο και ελατωσα τον φωτισμο απο εχθες απο 9 ωρες στανταρ πηγε στης 6. απο φυτα εχω μια ανουμπια 2 εχινοδορους μια βαλισνέρια και ενα που δεν θυμαμαι πως λεγεται.. χρησημοποιω λιπασμα της seachem Flourish potassium ανα 3 μερες 5ml. Oσπου να παρουν τα ισα τους τα φυτα. απο ψαρια ειναι 3 σκαλαρια 1α 2θ 3 γκαπυ 1α 2θ 2ξυφοφοροι 1α 1θ 2γαριδες 1 πλεκο αλμπινο και 5 απο αυτα γιατι δεν θυμαμαι πως λεγονται. ;) σας λεω ακριβως τι ειχα,πως εγινε,τι εχω μεχρι τωρα, για να σας βοηθεισω περισοτερο.Δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο με την αλγη δεν θελω να χειροτερεψει....

Τι να φταιει? θερμοκρασια 26, η υχθιοφορτιση ? ελειψη οξυγονου?.Απο τροφη λιγο καθε μερα βαζω και εξαφανιζετε μεσα σε 1 λεπτο. Υποψιν η αλγη ειναι πρασινη στο τζαμι μερικες κυλιδες στο χαλικι αρχιζει και σκεπαζει περισοτερο.... εκει που ειναι η βελισνερια και διπλα ο εχινοδορος ο ενας. Φταιει το λιπασμα ? εχω μεγαλο προβλημα,δεν μου εχει ξανα τυχη και φοβαμαι.

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας κουρασα με τον μεγαλο προλογο μου.

post-15692-1269341526_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο πρέπει να διορθώσεις κάποια πράγματα:

Καταρχάς δεν φαίνεται τίποτα στη φωτογραφία, υποθέτω οτι έχεις αυτό που είναι διάτομα:

3169d1069421791-brown-algae-106_0662.jpg

Τα διάτομα φεύγουν πάντα και μάλιστα σύντομα, είναι συχνό φαινόμενο στα ανώριμα συστήματα, μην δίνεις σημασία όλα πάνε καλά σε 1-2 εβδομάδες θα εξαφανιστεί, εσύ ασχολήσου με το να κρατάς υγειή τα φυτά.

Φωτισμό πάντα 8-11 ώρες, μια χαρά ήταν στις 9, οι 6 είναι υπερβολικά λίγες και η αλλαγή απότομη, θα κάνει κακό στα φυτά.

Το potassium είναι Κάλιο και τα φυτά χρειάζονται και άλλα στοιχεία, κυρίως θέλουν φώσφορο, άζωτο, κάλιο και σίδηρο (μαγκάνιο, ψευδάργυρο κλπ έχει το νερό βρύσης και συνήθως καλύπτονται) οπότε αν θες πάρε και σίδηρο που θεωρητικά θα είναι εντάξει ή πάρε ένα πλήρες υγρό λίπασμα της ίδιας εταιρίας.

Υπάρχει περίπτωση αν τα φυτά δεν μπορούν να τραβήξουν όλο το λίπασμα που τους ρίχνεις να μένει και να το τρώνε οι άλγες οπότε παίξε λίγο με τη δόση μέχρι να βρεις πόσο αρκεί στα φυτά για να είναι καλά (ξεκίνα σπάζοντας την εβδομαδιαία προτεινόμενη δόση ώστε να ρίχνεις κάθε μέρα και πάλι δια δύο και αν χρειάζεται το αυξάνεις).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο πρέπει να διορθώσεις κάποια πράγματα:

Καταρχάς δεν φαίνεται τίποτα στη φωτογραφία, υποθέτω οτι έχεις αυτό που είναι διάτομα:

3169d1069421791-brown-algae-106_0662.jpg

Τα διάτομα φεύγουν πάντα και μάλιστα σύντομα, είναι συχνό φαινόμενο στα ανώριμα συστήματα, μην δίνεις σημασία όλα πάνε καλά σε 1-2 εβδομάδες θα εξαφανιστεί, εσύ ασχολήσου με το να κρατάς υγειή τα φυτά.

Φωτισμό πάντα 8-11 ώρες, μια χαρά ήταν στις 9, οι 6 είναι υπερβολικά λίγες και η αλλαγή απότομη, θα κάνει κακό στα φυτά.

Το potassium είναι Κάλιο και τα φυτά χρειάζονται και άλλα στοιχεία, κυρίως θέλουν φώσφορο, άζωτο, κάλιο και σίδηρο (μαγκάνιο, ψευδάργυρο κλπ έχει το νερό βρύσης και συνήθως καλύπτονται) οπότε αν θες πάρε και σίδηρο που θεωρητικά θα είναι εντάξει ή πάρε ένα πλήρες υγρό λίπασμα της ίδιας εταιρίας.

Υπάρχει περίπτωση αν τα φυτά δεν μπορούν να τραβήξουν όλο το λίπασμα που τους ρίχνεις να μένει και να το τρώνε οι άλγες οπότε παίξε λίγο με τη δόση μέχρι να βρεις πόσο αρκεί στα φυτά για να είναι καλά (ξεκίνα σπάζοντας την εβδομαδιαία προτεινόμενη δόση ώστε να ρίχνεις κάθε μέρα και πάλι δια δύο και αν χρειάζεται το αυξάνεις).

viciouscircle ακριβως αυτο εχω .! αυτο που φαινεται στην φωτο σου.! :D απλα εβγαλα φωτο για τα ψαρια που ειναι μεσα τα 5,για να εξηγησω αναλυτικα. Σε ευχαριστω για την συμβουλη σου και τον χρονο που αφιερωσες για το προβλημα μου ;) .

Υ.Γ. ελπιζω να φυγει και η θολουρα απο το τζαμι μαζι με αυτο υο διατομα. γιατι βαριεμαι να την καθαριζω....

Link to comment
Share on other sites

zebra danio λέγονται τα 5. ;)

εισαι αρχηγος.!!! ;) αλλα αν μπορεις να μου πεις θα φυγει αυτη η θολουρα απο το τζαμι ? η θα την καθαριζω συνεχεια ? και κατι αλλο σημερα τα εκανα ανω κατω λιγο... :D αλλαξα σχεδον ολο το ενυδρειο ολη την διακοσμιση απο φυτα και ξυλα .! { τα υπαρχον } δεν προσθεσα κατι η εβγαλα...

ανακατεψα λιγο την αμμο για να φυγει λιγο η αλγη. σωστο η λαθος? εβγαλα τα φυτα που ειχαν πιασει πολυ καλες ριζες και τα μετεφερα αλλου...

θα επειρεασει κατι ???? :)

να και πως ηταν πριν το ενυδρειο και πως τα αλλαξα....

[attachmentid=39601 δευτερη φωτο ηταν πριν και η 1 ειναι τωρα.

post-15692-1269354459_thumb.jpg

post-15692-1269354481_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xristos dimakopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...