Jump to content

Fish Only


theodosis32

Recommended Posts

χαιρεται και απο εμενα,εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα περιπου ζωντανο βραχο περιπου 25 κιλα και αραγωνιτη ψιλο.το ενυδρειο δουλευει 50 ημερες, εχω βαλει εχω βαλει 3 νταμπσελακια 1 κλοουνακι και ενα αγγελοψαρο κοραν.εχω βαλει και καποια μανιταρακια μεσα στο ενυδρειο. φιλτρο εξωτερικο eihaim, skimer tmc v800 και λαμπες 1 σετ t5. τα 2 νταμπσελακια καθαρισαν,και τα μανιταρια ειναι μαζεμενα.τι χρειαζομαι; και τι επιλογη ψαριων εχω;τον κοραν σκεφτομαι να τον δωσω εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις όλα αυτά τα ζωντανά έκανες μετρήσεις? έγινε ο κύκλος του αζώτου?

Link to comment
Share on other sites

Μετρησες αμμωνια και no2?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ενυδρείο για να μπορέσει να δεχτεί οτιδήποτε ζωντανό πρέπει πρώτα να να περάσει από μια διαδικασία ωρίμανσης που ονομάζεται "κύκλος του αζώτου"

Η διαδικασία αυτή προετοιμάζει το ενυδρείο σου δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες ώστε να γίνει κατοικήσιμο.

Αυτό το καταλαβαίνεις με μια σειρά μετρήσεων που γίνονται με τεστ ποιότητας νερού που τα πιο σημαντικά είναι η αμμωνία (ΝΗ3) και τα νιτρώδη (ΝΟ2) όπως σου είπε και ο Άκης.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει δουλεψει 40 ημερες εχω βαλει τα βακτηρια και το αντιχλωριο που μου ειπαν και μετα εβαλα τα ψαρακια,μετρησα την αμμωνια και ηταν σε καλα επιπεδα, τωρα για νιτρικα δεν το ειδα για να σας πω την αληθεια.αυτη την στιγμη ριχνω κατι.....probuffer αν το γραφω σωστα, και κατι για την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

το μοναδικό καλό επίπεδο για την αμμωνία είναι το μηδέν

συνέχισε με τα βακτήρια και με μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...