Jump to content

στρωσιμο ενιδρειου


Recommended Posts

Γεια σας!!!Πριν 10 μερες περιπου πηρα ενα ενυδρειο 60λτ...Εχω τον σχετικο εξοπλισμο αλλα αντιπετοπιζω καποιο προβλημα!Επειδη θελω να βαλω τροπικα ψαρια ο θερμοστατης ειναι στους 27 C σωστα ή κανω καποιο λαθος???Επισης μου ειπαν να ριχνω για 10 μερες denitrol και την πρωτη μερα 5 σταγονες nano biotopol...Εκανα τελοσπαντων οτι μου ειπαν και χθες εβαλα 4 τροπικα ψαρια....Απο αυτα επεζησαν μονο το ενα....Σημερα μου ειπαν οτι εχει ανεβει η αμμωνια και ετσι πεθαναν τα ψαρια...Ακομα εμαθα οτι εκανα λαθος που εβαλα 4 ψαρια μαζι κατευθειαν και οχι ενα ενα....Μου ειπαν να ριξω για 10 μερες ακομα ενα φαρμακο το τοξιδεκ(δεν ξερω αν το λεω σωστα) για να μπορεσω μετα σιγα σιγα να τοποθετισω τα ψαρια....Θα ηθελα να με βοηθησετε γιατι ειμαι αρχαριος και να μου προτεινεται τι μπορω να κανω για να εχω ενα καλο ενυδρειο...Συγνωμη αν εγινα κουραστικος απλα ηθελα να σας κανω να καταλαβετε καλυτερα το προβλημα μου!!!!Σασ ευχαριστω πολυ!!!θα περιμενω τις προτασεις-απαντησεις σας!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν για να στρώσεις ένα ενυδρείο, και ειδικά χωρίς <<μπόλι>> δηλαδή έτοιμα βακτήρια από άλλο ενυδρείο, θα χρειαστείς περίπου ένα μήνα αν θες να γίνει σωστά γιατί πρέπει να γίνει ο λεγόμενος κύκλος του αζώτου. Τεσπα δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει και πολύ αυτό. Λοιόν για να ενημερωθείς για τη διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου σου πήγαινε εδώ . Τέλος ήταν λάθος σου που έβαλες όλα τα ψάρια μαζί, αν και αυτό δεν νομίζω να έφταιγε πολύ! Έκανες προετοιμασία νερού στα ψαράκια πριν τα ρίξεις στο ενυδρείο σου? Και ακόμη πως βεβαιώθηκες ότι έφταιγε η αμμωνία σου?

Υ.Γ Δεν νομίζω ότι η προσθήκη του sera toxivec θα αλλάξει ριζικά την κατάσταση στο ενυδρείο σου. Αν θες κάτι παραπάνω, μπορείς ευχαρίστως να ρωτήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη βαζεις ψαρια μεχρι να διαβασεις τι ειναι ο κυκλος του αζωτου και να τον κατανοησεις οσο γινεται και μετα να διαβασεις πως γινεται το στρωσιμο και να στρωσεις το ενυδρειο σου.

Μπορεις να ξεκινησεις με αυτα να κατατοπιζεσαι

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες....διαβασα τα link που μου στειλατε.....ενημερωτικα εφταιγε η αμμωνια που πεθαναν τα ψαρια γιατι εκανα το τεστ...οποτε τωρα πιστευω με τις αλλαγες νερου που θα κανω και το denitrol που ριχνω για τα βακτιρια σε 10 μερουλες να αρχιζω σιγα σιγα να βαζω ψαρια.......καθε αρχη και δυσκολη.....πιστευω οτι σε λιγο καιρο τηα εχω ικανοποιητικα αποτελεσματα......και παλι σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει τωρα καθολου ψαρια μεσα στο ενυδρειο?

Αν οχι, πρεπει να ριχνεις λιγη τροφη για δημιουργια ρυπων για να τρεφονται τα βακτηρια και δεν χρειαζετα να κανεις αλλαγες νερου.

Η αμμωνια (που προεχεται απο τους ρυπους) χρειαζεται οταν δεν υπαρχουν ψαρια μεσα, για να αναπτυχθουν τα βακτηρια στο φιλτρο και να δημιουργησουν αποικιες που θα καθαριζουν βιολογικα το νερο.

Οταν στρωσει, κανεις μεγαλη αλλαγη να πεσουν και τα ΝΟ3 σε ασφαλη τιμη και μετα βαζεις το πρωτο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

εχει ενα ψαρι μεσα(δεν ξερω πως ονομαζεται εψαξα αλλα δεν βρικα)παντως ειναι πορτοκαλι και εχει μουστακια δεν ειναι σκαλαρι.....ανθεκτικο παντως ψαρι εζησε....επειδη ειμαι αρχαριος ποια και ψαρια πιστευεις οτι τηα ηταν τα ιδανικοτερα για να βαλω....;;;;;μου αρεσει να βαλω εναν καρχαρια αλλα διαβασα στο forum οτι δεν ειναι και οτι το καλυτερο για εναν αρχαριο....

Link to comment
Share on other sites

ή θα το δωσεις το ψαρι και θα στρωσεις ελευεθρα το ενυδρειο με τροφη και βακτηρια, ή θα κανεις αλλαγες συχνες αναλογα τη ποσοτητα της αμμωνιας και θα ταιζεις καθε 2 μερες 1-2 φυλαρακια ποσοτητα ελαχιστη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τιν συμβουλη σου!!!!!!!εχεις καμια ιδεα για το τι ψαρια τηα ηταν καλο να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου αφου πρωτα το στρωσω????

Link to comment
Share on other sites

....εχεις καμια ιδεα για το τι ψαρια τηα ηταν καλο να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου αφου πρωτα το στρωσω????

Τα ψαρια ειναι δικη σου επιλογη.

Εμεις εδω απλα μπορουμε να σου δωσουμε πληροφοριες για αυτα και τροπους για να κανεις σωστη επιλογη για το ενυδρειο σου και για το νερο που θα εχει μεσα.

Η προταση μου ειναι να επιλεξεις το "πρωτο" ψαρι του ενυδρειου, δλδ αυτο που σου αρεσει περισσοτερο, να εξετασεις αν μπορει να μπει στο ενυδρειο και αν μπορεις να του παρεχεις το νερο που θελει.

Αν οχι, πας στο επομενο που σου αρεσει μεχρι να βρεις το πρωτοι σου ειδος ψαριου για το ενυδρειο.

Μετα πανω σε αυτο θα επιλεξεις συγκατοικους (αν θελεις κι αλλα ψαρια μεσα)

Στα προφιλ ψαριων στο Aquazone μπορεις να δεις μερικα ειδη ψαριων και αναλυτικες πληροφοριες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Διαβασε και ενα παλιο μου ποστ που ισως σε βοηθησει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229527

Link to comment
Share on other sites

Σε 60 λίτρα, εγώ θα σου πρότεινα ζωοτόκα! Ειδικά αφού τώρα αρχίζεις την ενυδρειακή σου εμπειρία, θα ήταν καλό να ξεκινήσεις με ψαράκια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια για ολα...με εχετε βοηθησει πολυ...απλα τωρα πρεπει να εχω λιγη υπομονη να στρωθει το ενυδρειο και μετα σιγα σιγα να βαζω ψαρια....μια τελευταια ερωτηση για να μην σας κουραζω κιολας οταν βεβαια βαλω τα ψαρακια σιγουρα θα εχω ερωτισεις;).....πιστευετε οτι δεν μπορω να βαλω εναν καρχαρια πχ silver??Αν ναι, ποια ψαρια μπορουν να συγκατικισουν μαζι του....????

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια για ολα...με εχετε βοηθησει πολυ...απλα τωρα πρεπει να εχω λιγη υπομονη να στρωθει το ενυδρειο και μετα σιγα σιγα να βαζω ψαρια....μια τελευταια ερωτηση για να μην σας κουραζω κιολας οταν βεβαια βαλω τα ψαρακια σιγουρα θα εχω ερωτισεις;).....πιστευετε οτι δεν μπορω να βαλω εναν καρχαρια πχ silver??Αν ναι, ποια ψαρια μπορουν να συγκατικισουν μαζι του....????

για μενα μην βαλεις καθολου καρχαρια :D

Link to comment
Share on other sites

καρχαρια σε 60 λιτρα? φιλε μου αυτο λεγεται εγκλημα εκ προμελετης.το ψαρι αυτο θελει τουλαχιτστον 300 λιτρα για να ζει και να κολυμπαει ανετα.στα λιτρα σου θα σπου πρωτεινα αφου εστρωνες το ενυδρειο σου κανενα κοπαδοψαρο τετρας η ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια απλα ρωτησα για να μαθω....πιστευα οτι γινοταν...αλλα με αυτα που μου ειπατε το μετανιωσα γιατι ουτωσ ή αλλωσ εγω θελω να υπαρχει χρωμα στο ενυδρειο μου....μονομαχους θα μπορεσω να βαλω??δισκους???

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια απλα ρωτησα για να μαθω....πιστευα οτι γινοταν...αλλα με αυτα που μου ειπατε το μετανιωσα γιατι ουτωσ ή αλλωσ εγω θελω να υπαρχει χρωμα στο ενυδρειο μου....μονομαχους θα μπορεσω να βαλω??δισκους???

Δισκους οχι, γιατι χρειαζεται καποια βασικη εμπειρια απο τους χομπιστες και καποιος εξτρα εξοπλισμος.

Μονομοχοι οχι, ενας μονο ναι, αλλα με προυποθεσεις για τις υπολοιπες επιλογες διαβασε το προφιλ Betta Splendens.

Link to comment
Share on other sites

ελαγα για τον silver αλλα δεν το βλεπω να παιρνω με αυτα που με συμβουλευετε.....εναν αρσενικο μονομαχο και 2 θυλικουσ γινεται???Επειδη εχω προχωρισει πολυ και ακομα δεν εχω στρωσει το ενυδρειο μου σε 10 μερες που θα μπορεσω να βαλω το δευτερο ψαρι πρεπει να περιμενω αλλες 10 για το αλλο??

Link to comment
Share on other sites

ελαγα για τον silver αλλα δεν το βλεπω να παιρνω με αυτα που με συμβουλευετε.....εναν αρσενικο μονομαχο και 2 θυλικουσ γινεται???Επειδη εχω προχωρισει πολυ και ακομα δεν εχω στρωσει το ενυδρειο μου σε 10 μερες που θα μπορεσω να βαλω το δευτερο ψαρι πρεπει να περιμενω αλλες 10 για το αλλο??

Το αλλο ψαρι θα το βαλεις οταν στρωσει, αναλογα τη μετρηση.

Αν δεν κανεις μετρησεις περιμενε 30 μερες συνολο.

Για τους μονομαχους δες εδω τι μπορει να γινεται, αλλα διαβασε ολο το τοπικ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38125

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα για το στρώσιμο να είσαι όσο πιό μακρυά από χημικά μπορείς (Toxivec, Nitrivec). Τα φάρμακα αυτά δεν λύνουν το πρόβλημα με την αμμωνία, απλώς το κουκουλώνουν. Η ανυπομονησία μου έχει στείλει στον παράδεισο αρκετά ζωντανά μέχρι να καταφέρω να τη νικήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...