Jump to content

υλικα για φιλτρο 2211 Eheim


New Blood

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.αυριο λεω να αγορασω ενα 2211 eheim για το 60λτ ενυδριο μου. αυτο που θελω να ρωτησω γιατι ζαλιστικα με τοσα που διαβασα,ειναι τι βιολογικα υλικα τελικα χρειαζετε να παρω?τι αλαζει με το substrat και το substrat pro? το substrat pro einai ιδιο με το siporax η λαθος καταλαβα?

τελικα τι βαζω αυτα τα 2 της eheim η siporax και substrat ?μπερδευτηκα. ;)

αν ξερει καποιος που το εχει και μπορει να μου πει και τις αναλογες ποσοτιτες για αποφυγη αγορας περισσιων ποσοτητων.

Ευχαριστω εκ προτερων :D

Link to comment
Share on other sites

το substrat pro είναι καινούργιο μοντέλο της eheim που αντικαθιστά το substrat. Με λίγα λόγια σε λίγο καιρο δε θα υπάρχει καθόλου το substrat. To siporax τώρα είναι απλά άλλης εταιρείας το ίδιο "καλό" πιστεύω. Οπότε διάλεξε ένα από τα δύο (αυτό που μπορείς να βρεις πιο φτηνό :D ) και τίγκαρε το φίλτρο :)

Ένα λίτρο πάρε... ;)

Link to comment
Share on other sites

substart θα σου χωρεσει περισσοτερο απο σιποραξ , βεβαια αν πας σε χυμα σιποραξ τοτε σε συμφερει η αγορα του , εχει γυρο στα 5-5.5 ευρο το λιτρο , με ενα λιτρο εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

τι ψάρια έχεις σκοπό να βάλεις μέσα; Έχεις σκεφτεί μήπως έπαιρνες το αμέσως μεγαλύτερο; 2213. Χωράει περισσότερο βιολογικό και μεγαλύτερο ροή. Θα έχει κανα 20ευρω διαφορά στην τιμή πιστεύω, αλλά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρων εχω 5 μολυ 1 πλεκο 1 αλμπινο και 1 ακομα βυθου.8 δλδ + 14 γενητουρια μολλυ( εβδομαδας).απο οσο κοιταξα νομιζω πως το 2211 με καλυπτει, το οποιο παραγγηλα και τελικα.

οσο για βιολογια κατελιξα σε substrat pro. κατι που εχω απορια ;) στο μηχανικο τομεα του φιλτρου.ζητησα στο καταστημα να παρω τα fimech δαχτυλιδια που ειναι για το φιλτρο αυτο και μου προτινε να βαλω siporax στο πατο του φιλτρου μιας και ετσι θα εχω 2 σε 1 και βιολογικο εχτρα μαζι. σωστο αυτο η οχι?? :D

Link to comment
Share on other sites

πιστευω να με καλυπτει τελικα το 2211 αλιως να κανω αλλαγη για 2213 ;)

Link to comment
Share on other sites

μικρη η διαφορα, το fimech γυρω στα 8 ε και το siporax στα 5.5 e. οσο για το 2211 αποτι καταλαβα με καλυπτει..

η coorier ειναι που μας εσκισε αλλα τι να κανουμε ;) αναγκαστικο αυτο.

Έγινε επεξεργασία - New Blood
Link to comment
Share on other sites

μικρη η διαφορα, το fimech γυρω στα 8 ε και το siporax στα 5.5 e. οσο για το 2211 αποτι καταλαβα με καλυπτει..

Κανονικα το Siporax επρεπε να ειναι το ακριβο που ειναι το βιολογικο υλικο. Οποτε εισαι σουπερ.

Σε καλυπτει απλα δεν ξερω το πλεκο, το αλμπινο και το ψαρι βυθου που λες ποια ειναι.

Αν ειναι τιποτα common pleco δεν σε φτανει οχι το φιλτρο αλλα ουτε το ενυδρειο σαν χωρος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αν μου λες για το μεγεθοσ τουσ αργοτερα δε σκοπευω να τα κρατησω οταν γινουν τεραστια.εκει θα σας τα κανω δωρεα ;) αν και νομιζω πωσ μονο το πλεκο θα γινει τερας. προς το παρων εχω σκοπο να ασχοληθω με μικρα ψαρια.αν ολα οκ αργοτερα δοκιμαζω και τιποτα αλλο σε περισσοτερα λιτρα :D

Link to comment
Share on other sites

αν μου λες για το μεγεθοσ τουσ αργοτερα δε σκοπευω να τα κρατησω οταν γινουν τεραστια.εκει θα σας τα κανω δωρεα ;) αν και νομιζω πωσ μονο το πλεκο θα γινει τερας. προς το παρων εχω σκοπο να ασχοληθω με μικρα ψαρια.αν ολα οκ αργοτερα δοκιμαζω και τιποτα αλλο σε περισσοτερα λιτρα :D

Hypostomus plecostomus Albino Cory kai to αλλο μου διαφευγει τωρα.κατι σε 7 εκατοστα ειδα πως μαξαρουν μεγεθος

post-17893-1269448791_thumb.jpg και το τριτο που δε ξερω φρσκο φρεσκο. μια ωρα μια φωτο δε το πανε το φακο τα ατιμα :)

Link to comment
Share on other sites

to πλεκο το πιρα για το κλασικο γλυφτη που εχουν ολοι κατι για 7 εκ μαξ μου ειπαν νομιζω. παλι γκαφα εκανα? ;)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ναι ,αυτο δε ποζαρει τρυπωνει ολο κατο απο μια ριζα μου εχω. ;)

Link to comment
Share on other sites

1 κοινό λάθος που γίνεται με πολλούς φίλους είναι το εξής:

αγοράζουν 1 ψάρι που το τελικό του μέγεθος μπορεί να ξεπερνά το πλάτος του ενυδρείου με το σκεπτικό ότι όταν μεγαλώσει θα το δώσουν. Το λάθος έγκειται στο γεγονός ότι το ψάρι αντιλαμβάνεται την έλλειψη χώρου και δεν θα μεγαλώνει, θα καταπιέζεται.

Τις συνέπειες αυτού δεν αναλύω εδώ γιατί θα είναι offtopic! Επίσης από pleco δεν ξέρω πολλά, αλλά νομίζω ότι θέλουν πιο μαλακό νερό από τα molly που είναι ζωοτόκα. Μην τρομάζεις, απλά ρίξε μια αναζήτηση όσο είναι νωρίς και μπορείς να πάρεις μέτρα!

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω ριξει τοσο διαβασμα και ψαξιμο (εκτος πωσ εχω δει διαφορες στα λεγομενα πολλων) που ειναι και λιγο κουραστικο ωρες ωρες,απο την αλλη οταν ρωτας ενα πετσοπα πληροφοριες για το ψαρι που ζητας και σου λεει οτι ειναι οκ ε τοτε ειναι και αυτος συνυπευθυνος.θα μου πεισ να πουλησει θελει οκ αλλα εχω μιλησει και με αλλους δεν αγοραςα τιποτα απο αυτουσ ,τους εφαγα και χρονο και ομως εξηγηθικαν σωστοτατα τα ατομα με λεπτομεριες. τεσπα θα κανω ενα replay για πληροφοριες σχετικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες ειναι τα πραγματα ;)

Καλο κανει το διαβασμα ομως και η διασταυρωση πληροφοριων.

Μαθαινεις επισης ετσι κι αλλα πραγμτα στο δρομο, που θα χρειαστουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...