Jump to content

Zaire Blue


soto

Recommended Posts

Ψάχνω frontosa Zaire blue για το νέο μου ταγκανίκα.ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ; Ευχαριστώ προκαταβολικά. Σωτήρης.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω frontosa Zaire blue για το νέο μου ταγκανίκα.ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ; Ευχαριστώ προκαταβολικά. Σωτήρης.

Κάνε μια αναζήτηση στο θεματικό των καταστημάτων,αν δεν βρεις, ρώτησε αν είναι γίνεται να σου παρραγγείλουν!

Εχε υπ'οψη οτι αυτα τα ψάρια κοστίζουν..... :D

Εύχομαι να τα βρείς και να βάλεις και μια φώτο να τα χαζέψουμε!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι ακριβά ψάρια αλλά θα ήθελα να βάλω μόνο τέτοια στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα pet shop το οποίο θα φέρει zaire blue αλλά με μια τιμή γύρω στα 250 ευρω :);) (μέγεθος 8-9 εκατοστά). Την βρίσκετε λογική? Πως μπορώ να ξεχωρίσω αν πρόκειται πράγματι για zaire blue?

Link to comment
Share on other sites

Σου το είχα πει φιλε Soto οτι το ψάρι αυτό κοστίζει.....

Δες ΕΔΩ πληροφορίες γιατί κοστίζει...

Επίσης δες ΕΔΩ πληροφορίες για την Zaire blue εχει και φωτογραφίες και ΕΔΩ

εχεί αρκετες φωτογραφιες και πληροφοριες να σου λυθούν τυχών αππορίες!

Παλιότερα είχα ακουσει τιμη για το συγκεκριμένο 180ευρω.........και τοτε ακριβα μου φαινόταν... :)

Απο περιέργια φίλε μου σε πόσα λίτρα σκοπέυεις να τις βάλεις και πόσα ψάρια????

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ στις ήδη εδνιαφέρουσες πληροφορίες που παραθέτει ο PRINCE αυτό εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086

:)

Link to comment
Share on other sites

Σου το είχα πει φιλε Soto οτι το ψάρι αυτό κοστίζει.....

Δες ΕΔΩ πληροφορίες γιατί κοστίζει...

Επίσης δες ΕΔΩ πληροφορίες για την Zaire blue εχει και φωτογραφίες και ΕΔΩ

εχεί αρκετες φωτογραφιες και πληροφοριες να σου λυθούν τυχών αππορίες!

Παλιότερα είχα ακουσει τιμη για το συγκεκριμένο 180ευρω.........και τοτε ακριβα μου φαινόταν... :)

Απο περιέργια φίλε μου σε πόσα λίτρα σκοπέυεις να τις βάλεις και πόσα ψάρια????

Εχω 700 λίτρα καθαρό νερό στο οποίο τελειώνω τώρα το στρώσιμο (με αμμωνία) και θέλω να βάλω 7-8 ψάρια,με σκοπό να μείνουν ένα αρσενικό με 4 θυληκές. Βρήκα στο nternet έναν εκτροφέα στην αγγλία ο οποίος έχει όλα τα είδη φροντόζα και θέλω να επικινωνήσω μαζί του να μάθω τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 700 λίτρα καθαρό νερό στο οποίο τελειώνω τώρα το στρώσιμο (με αμμωνία) και θέλω να βάλω 7-8 ψάρια,με σκοπό να μείνουν ένα αρσενικό με 4 θυληκές. Βρήκα στο nternet έναν εκτροφέα στην αγγλία ο οποίος έχει όλα τα είδη φροντόζα και θέλω να επικινωνήσω μαζί του να μάθω τιμές.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω 700 λίτρα καθαρό νερό στο οποίο τελειώνω τώρα το στρώσιμο (με αμμωνία) και θέλω να βάλω 7-8 ψάρια,με σκοπό να μείνουν ένα αρσενικό με 4 θυληκές. Βρήκα στο nternet έναν εκτροφέα στην αγγλία ο οποίος έχει όλα τα είδη φροντόζα και θέλω να επικινωνήσω μαζί του να μάθω τιμές.

Μια χαρά είναι τα λίτρα σου και ο πλυθησμοός των ψαριών που σκέφτεσαι! :helpsmilie:

Εύχομαι πραγματικά να βρείς αυτό που ψάχνεις και το project σου να βγεί καταπληκτικό!!

Μην μας ξεχάσεις οταν στήσεις το ενυδρείο και βάλεις μέσα τα υπέροχα αυτά ψάρια....θελουμε φωτογραφικό υλικό!!!! :)

ΕΔΩ ειχε γίνει μια ωραία συζήτηση για ένα παρόμοιο project που έγινε πολύ όμορφο!

Ρίξε μια ματιά, εχουν κατατεθεί ωραίες προτάσεις και απόψεις!

Καλή συνέχεια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη τους οντως ειναι ακριβη,γιατι η διαδικασια ψαρεματος τους ειναι πολυ δυσκολη και χρονοβορα.

Και οπως καταλαβαινεις δεν ψαρευεται και μεγαλος αριθμος τους.

Αυτο που δεν ξερω να σου πω,ειναι το τι γινεται αυτη τη στιγμη με τους εκροφεις.

Αν δηλαδη υπαρχουν τετοια ψαρια αναπαραγωγης,οποτε και η τιμη τους θα ειναι σαφως μικροτερη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο τύπος στην Αγγλία δεν στελνει σε άλλες χώρες ψάρια:thumbup:

Οπότε με βλέπω αν θέλω zaire blue να τα πληρώνω χρυσά... :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλα με καποιο απο τα μαγαζια μηπως και μπορουν να σου φερουν.

Αυτο νομιζω γινεται αν δωσεις ορισμενο αριθμο ψαριων και καποια προκαταβολη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο τύπος στην Αγγλία δεν στελνει σε άλλες χώρες ψάρια:thumbup:

Οπότε με βλέπω αν θέλω zaire blue να τα πληρώνω χρυσά... :)

Κρίμα...πολύ κριμα!

Προτείνω να κάνεις υπομονή....αν και όσο πλησιάζει το καλοκαίρι οι εισαγωγές ψαριών μειώνονται.

Σίγουρα η Zaire blue είναι ενα πανέμορφο ψάρι....και τα άλλα είδη Frontoza όμως έχουν τη χάρη τους.....

Αφου έχεις τα λίτρα όμως μπορείς να πας και σε άλλα set up αν δεν θες να τα πληρώσεις χρυσά.....

Έχεις σκεφτεί καθόλου το ενδεχόμενο να κανεις το ενυδρείο σου κοινωνικό Tanganyika?

Επισης εχεις δει καθόλου ψαρια απο το ειδός Petrochromis?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις Zaire σκέψου και από άλλες περιοχες! :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Το τίμημα που σου ζητήθηκε (250 ευρώ) είναι εξωφρενικό, για μέγεθος 8-9 cm (μη διακριτό φύλο). Απλώς ξέχνα το, δεν υπάρχει τέτοια τιμή πουθενά κι όποιος την ζητεί μάλλον ρίχνει άδεια να πιάσει γεμάτα. Για wild caught (F0), σε αυτό το μέγεθος, να υπολογίζεις λιγότερα από τα μισά χρήματα. Για F1, ακόμη λιγότερα. Υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλεις μια ομάδα γύρω στα οκτώ και πλέον ψάρια, αρκεί να κάνεις λίγη υπομονή, ίσως και κάποιες εβδομάδες. Τουλάχιστον, μπορώ να σου πω από πού πήρα τα δικά μου, προ λίγων μηνών. Εδώ, από Αθήνα. Ήρθαν σε δύο εβδομάδες, ενώ είχα και τη δυνατότητα να τα δω σε φωτογραφία πριν την παραγγελία. Τα ψάρια έφθασαν σε εξαιρετική κατάσταση και χαίρουν όλα άκρας υγείας.

Εάν θες τη γνώμη μου, εφόσον έχεις αποφασίσει οριστικά για φροντόζες, μην απογοητευτείς και μην πας σε άλλο είδος πριν εξαντλήσεις τις πιθανότητες να τα βρείς σε εύλογο χρόνο και –κυρίως- σε δίκαιη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το τίμημα που σου ζητήθηκε (250 ευρώ) είναι εξωφρενικό, για μέγεθος 8-9 cm (μη διακριτό φύλο). Απλώς ξέχνα το, δεν υπάρχει τέτοια τιμή πουθενά κι όποιος την ζητεί μάλλον ρίχνει άδεια να πιάσει γεμάτα. Για wild caught (F0), σε αυτό το μέγεθος, να υπολογίζεις λιγότερα από τα μισά χρήματα. Για F1, ακόμη λιγότερα. Υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλεις μια ομάδα γύρω στα οκτώ και πλέον ψάρια, αρκεί να κάνεις λίγη υπομονή, ίσως και κάποιες εβδομάδες. Τουλάχιστον, μπορώ να σου πω από πού πήρα τα δικά μου, προ λίγων μηνών. Εδώ, από Αθήνα. Ήρθαν σε δύο εβδομάδες, ενώ είχα και τη δυνατότητα να τα δω σε φωτογραφία πριν την παραγγελία. Τα ψάρια έφθασαν σε εξαιρετική κατάσταση και χαίρουν όλα άκρας υγείας.

Εάν θες τη γνώμη μου, εφόσον έχεις αποφασίσει οριστικά για φροντόζες, μην απογοητευτείς και μην πας σε άλλο είδος πριν εξαντλήσεις τις πιθανότητες να τα βρείς σε εύλογο χρόνο και –κυρίως- σε δίκαιη τιμή.

Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να μου δώσεις πληροφορίες.Θέλω πολύ να βάλω το συγκεκριμένο είδος αλλά να δώσω τώρα και 1500 ευρώ για ψάρια..... :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν θα δώσεις τέτοιο ποσό, φίλε Soto. Είναι ανήκουστο, για ψάρια 8-9 cm. Για wild caught Ζαϊρ, για να υπολογίζεις γύρω στα 100 ευρώ, στο μέγεθος που είπαμε. Ρίξε μια ματιά και εδώ, ώστε να έχεις μια ιδέα, για τις τιμές έξω :

http://www.abysse-cichlides.com/pages/stoc...-tanganyika.htm

Επίσης, στείλε ένα mail στο www.airfish.de και ζήτα τιμοκατάλογο. Θα σου απαντήσει αυθημερόν ο Γερμανός και από κει θα δεις λεπτομερείς τιμές, ανά μέγεθος και υπο-ποικιλία Zαϊρ (και όχι μόνο).

Παράλληλα θα σου στείλω πμ, με τη διεύθυνση του αθηναϊκού καταστήματος απ’ όπου προμηθεύτηκα εγώ τις δικές μου, σε τιμή αντίστοιχη των πιο πάνω ευρωπαϊκών και σχεδόν αμέσως από την ημέρα της παραγγελίας.

Κατά τα λοιπά, ό,τι θέλει ο καθένας ζητάει. Τις προάλλες είχα δει μια φουκαριάρα Burundi, σε μεγάλο ενυδρειακό κατάστημα, πολύ γνωστό. Ζούσε σε ph 6,2 (αν είναι δυνατόν και όμως είναι), είχε μέγεθος γύρω στα είκοσι εκατοστά και γύρευαν γι’ αυτήν –κρατήσου- 300 ευρώ. Ολογράφως : Τριακόσια ευρώ, για μια ταλαιπωρημένη Burundi, πού ποιος ξέρει πώς βρέθηκε μόνη της εκεί μέσα.

Όταν λάβεις το πμ, επιβεβαίωσε σε παρακαλώ ότι το έλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Διαμαντή. Θα το ψάξω λίγο το θέμα και σ'ευχαριστώ για την βοήθεια. Έτσι κι αλλιώς το νερό μου δεν είναι ακόμα έτοιμο με τισ σκληρότητες οπότε.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...