Jump to content

Τραυματισμένος Μονομάχος...συμβουλέψτε Με...


Recommended Posts

Kalhspera...exw agorasei enan panemorfo monomaxo...kai mazi me to enudreio mou protinane kapoia futa kai kapoia diakosmitika...to thema einai pws to psaraki mou eixe uperbolikh adunamia se ena diakosmitiko pulino bazaki pou mou eixan dwsei to opoio eixe duo trupoules kai mpainoebgaine ekei mesa...mono pou traumatisthke kai sthn raxh tou exoun fugei ta lepia...phga exthes sto pet city kai mou eipan oti den xreiazetai na parei antibiwsh ktl kai mou edwsan mono tis bitamines Atvitol...trwei kanonika apla apo tote pou xtuphse einai ligo upotonikos kapoies wres enw kapoies alles einai energhtikos...ennoeitai pws ebgala auto to pulhno...ti me sumbouleuete eseis? h plhgoula tou tha giatreutei?ta lepia sta psarakia ksanabgainoun?sas euxaristw gia to endiaferon ek twn proterwn...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :)

Καταρχήν διάβασε αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

Και μετά συμπλήρωσε αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 3 lλιτρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 μηνα περιπου

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 μονομαχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 2 φορες την ημερα(πρωι-βραδυ) με Sera Bloodworms, αντιχλωριο sera aquatan, αλλαζω το νερο 1 φορα την εβδομαδα το 2/3 εχοντας αφησει το νερο σε θερμοκρασια δωματιου μια ωρα περιπου...στο πετ σοπ μου ειπαν πως δεν χρειαζομαι φιλτρα κτλ...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:μονομαχος

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ολα ειναι κανονικα, και η ορεξη και τα περιττωματα και η κινητικοτητα εαν εξαιρεσω μερικες ωρες που καθεται στον πατο...

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:κανενα...

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:Στο πετ σοπ μου ειπαν πως δεν χρειαζεται αντιβιωση μονο τις βιταμινες Atvitol...

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα επισης οτι απο εχθες που του εβγαλα το πυλινο ειναι υποτονικος...πριν αν και τραυματισμενος ηταν απιστευτα υπερκινητικος...να φανταστεις ειχα κλεισει τισ τρυπες απο το πυλινο και αυτος εσκαψε απο κατω και μπηκε μεσα...και αυτος ηταν ο λογος που το εβγαλα γιατι η πληγουλα του ειναι νομιζω αρκετα βαθυα για να ξανατραυματιστει...τωρα ειναι ξαπλωμενος εκει που ειχα εχθες το πυλινο...

Link to comment
Share on other sites

κατ'άρχας κατα τη γνωμη μου μαλλον να σκεφτεις να αλλαξεις πετ...

απο εκει και μετα,αν δεν υπαρχουν φωτος καθαρες,εαν δεν εχεις κανει καποιες μετρησεις,και με την ανυπαρξια φιλτρου,αρα και βιολογιας,δεν εχουμε και πολλα να πουμε.βοηθησε μας για να σε βοηθησουμε.επισης κρινω ανεπαρκεστατες τις αλλαγες νερου,αρα ισως υπηρξε εξαρση αμμωνιας με το τελικο αποτελεσμα που σε εκανε να ποσταρεις.

οτι και να σου πουμε ομως δεν ειναι απλως παρα θεωρια...

Link to comment
Share on other sites

κατ'άρχας κατα τη γνωμη μου μαλλον να σκεφτεις να αλλαξεις πετ...

απο εκει και μετα,αν δεν υπαρχουν φωτος καθαρες,εαν δεν εχεις κανει καποιες μετρησεις,και με την ανυπαρξια φιλτρου,αρα και βιολογιας,δεν εχουμε και πολλα να πουμε.βοηθησε μας για να σε βοηθησουμε.επισης κρινω ανεπαρκεστατες τις αλλαγες νερου,αρα ισως υπηρξε εξαρση αμμωνιας με το τελικο αποτελεσμα που σε εκανε να ποσταρεις.

οτι και να σου πουμε ομως δεν ειναι απλως παρα θεωρια...

Η απαντηση που ζηταω ειναι ως προς την αντιβιωση...σε τραυματισμους χρειαζεται 'η οχι...και εγω αρχαρια ειμαι...μου τον κανανε δωρο και οταν πηγα στο πετ σοπ να αγαρασω τα διακοσμητικα μου ειπαν πως δεν χρειαζεται τιποτα...ουτε φιλτρα ουτε τιποτα...και το πετ σοπ μου ειναι το pet city που πιστευω εχει μια εμπειρια...τι να πω...ειναι αδικια να μην μπορει καποιος να συμβουλεψει σωστα...πηρα τηλεφωνο μεχρι και στον εθνικο συλλογο κτηνιατρων και μου ειπαν πως δεν χρειαζεται τιποτα...ελεος...αυτη τη στιγμη φοβαμαι τα μικροβια...ειναι πληγουλα ανοιχτη...

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση χρειάζεσαι διάβασμα. Ότι και να σου πούμε εμείς ή το κάθε πετ σοπ, εσύ είσαι που θα πρέπει να κρίνεις τι είναι καλύτερο για το κατοικίδιό σου.

Εδώ είναι κάποιες πληροφορίες για το ψαράκι σου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Σε πρώτη φάση αυτό που έχω να σου πω είναι πως έχεις ακατάλληλο χώρο για το ψαράκι σου. Οι συνθήκες που ζει αυτή την στιγμή δεν είναι σε καμία περίπτωση ιδανικές... ούτε καν οριακές. Φυσικά δεν φταις εσύ σε αυτό. Αυτό το αναφέρω διότι οι μη ιδανικές συνθήκες δεν μπορούν να γιατρέψουν ένα πρόβλημα. Αν είσαι κρυωμένη, ότι φάρμακο και να πάρεις, εάν δεν κλείσεις το παράθυρο και δεν ανάψεις την σόμπα, καλά δεν θα γίνεις.

Αυτό που θα ήθελα από σένα είναι:

1) Φωτογραφία του ψαριού καθαρή όπου θα φαίνεται το πρόβλημα

2) Τι μπουκαλάκια χρησιμοποιείς? Δηλαδή... Έχεις τίποτα τεστάκια, αντιχλώρια, βακτήρια?

3) Θερμόμετρο και θερμοστάτη έχεις μέσα στη γυάλα?

Απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις και χωρίς βιασύνες και απελπισμένες κινήσεις θα βρούμε την λύση :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...