Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ


Recommended Posts

ΑΡΧΙΚΑ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ AQUAZONE

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΤΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ(60 LT). ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΤΗΣ EHEIM AQUABALL EINAI ΚΑΛΟ?? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και έχω να πώ ότι δέν υπάρχουν άνθρωποι πίσω από το Aquazone!

Το Aquazone είμαστε όλοι μας και υπάρχει μέσα από τα μυνήματα και τις συζητήσεις που κάνουμε προσπαθώντας να προωθήσουμε το χόμπυ που λέγετε ΕΝΥΔΡΕΙΟ !

Τώρα για το φίλτρο σου,το Aquaball είναι αρκετά καλό άν και εγώ θα σου πρότεινα να πάς σε εξωτερικό και συγκεκριμένα στο EHEIM 2213 Classic.Μπορεί να είναι ποιό ακριβό αλλά αξίζει από όλες τις απόψεις!

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σου και καλώς μας ήρθες! :wootwoot:

Ελπίζω να τα πούμε σύντομα σε κάποια από τις συναντήσεις μας!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου πάντα, μπορείς να βάλεις το Aquaball 2208. Το συγκεκριμένο φίλτρο έχει 2 σφουγγάρια. Θα ήταν καλύτερο να αντικαταστήσεις το επάνω σφουγγάρι με 250ml Eheim SUBSTRAT PRO που χωράνε στη θέση του και είναι καλύτερο βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω και εγώ υπέρ του 2213. Απαράμιλη αξιοπιστία και κερδίζεις το χώρο που θα έχανες αν χρησιμοποιούσες ένα εσωτερικό φίλτρο, που στην περίπτωση του δικού σου ενυδρείου είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα πε ο Torm.

Άσε που μετά το 60 λιτρο μπορεί να γίνει 120 λίτρο και έτσι το 2213 πάλι θα σε καλύπτει αντι του εσωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως και το θέμα της τιμής. Το 2213 κοστίζει 67€ (το κόστος ολόκληρου του ενυδρείου πόσο είναι:wootwoot: και το 2208 περίπου 35€.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου ψηφος παει στο 2213 γιατι και λιτρα κερδιζεις οπως ειπε ο torm

και θα ειναι πιο ευκολο στην συντηρηση του απο το εσωτερικο.

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:;););)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ NMANCER 2213 είναι και η δική μου

άποψη......

Link to comment
Share on other sites

Κρίνεις βάση της τσέπης σου!

Πάντως δές και λίγο μπροστά δεν βλάπτει αντίθετα συμφέρει θα έλεγα!

Εγώ που έχω μόνο εσωτερικά θα σου έλεγα ότι απλά δεν θα ξαναπάρω όσο κι αν συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

2213 δαγκωτό.Σε βάθος χρόνου θα το δείς ότι τελικά κερδισμένος θα βγείς κι ας κοστίζει παραπάνω. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

2213 δαγκωτό.Σε βάθος χρόνου θα το δείς ότι τελικά κερδισμένος θα βγείς κι ας κοστίζει παραπάνω. :wootwoot:

26406[/snapback]

Έτσι έτσι... Νομίζω ότι αξίζει και με το παραπάνω τα 30 ευρώ της διαφοράς σε βάθος χρόνου

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε NMANCER !!!! :wootwoot::wootwoot:

Και γω θα σου ελεγα να πας να παρεις το 2213 και χεις το κεφαλι σου υσηχο !!

Υ.Γ. Το NMANCER βγενει απο το necromancer ?? επεζες/παιζεις lineage ??? :wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ

ΓΙΑΤΙ 2213 ΚΑΙ ΟΧΙ 2211

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε NMANCER

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε μία ερώτηση, που δεν έκανες αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει.

Λοιπόν η ερώτηση είναι: Γιατί εξωτερικό φίλτρο και όχι εσωτερικό?

Απ. Το εξωτερικό φίλτρο δουλεύει σε συνθήκες υψηλής πίεσης. Αυτή η αυξημένη εσωτερική πίεση δημιουργείται λόγω της διαφοράς ύψους μεταξύ ενυδρείου και κάδου. Σημειώνω ότι το εξωτερικό φίλτρο τοποθετείται πάντα σε χαμηλότερο σημείο από το ενυδρείο.

Η αυξημένη εσωτερική πίεση, εξασφαλίζει την ροή του νερού σε όλα τα σημεία του κάδου και κατά συνέπεια σε όλή την επιφάνεια των υλικών που εμπεριέχει.

Αντίθετα το εσωτερικό φίλτρο λειτουργεί αποκλειστικά με την διαφορά πίεσης που του εξασφαλίζει ο κυκλοφορητής, που διαθέτει. Είναι πολύ φυσικό όταν θα συσσωρευτούν στο εσωτερικό του, διάφορα σωματίδια να υπολειτουργεί. Αυτό θα έχει σαν συνέπεια το συχνό καθαρισμό του, που εξαρτάται βέβαια από το βιοφορτίο που διαθέτεις και τον τρόπο που ταΐζεις, για να είσαι σίγουρος ότι αποδίδει το μέγιστο των δυνατοτήτων του και εξασφαλίζει την απαιτούμενη βιολογική ισορροπία στο σύστημά σου. Και απ' ότι καταλαβαίνεις, η πιθανότητα αμέλειας , κάποια στιγμή από μέρους σου, δεν συγχωρείται.

Τα παραπάνω δεν ισχύουν για ένα εξωτερικό φίλτρο. Η συχνότητα καθαρισμού του είναι πολύ πιο αργή και θα σε συγχωρέσει αν κάποια φορά ξεχάσεις να το καθαρίσεις.

Τώρα θα σου απαντήσω στην ερώτηση που έθεσες.

ΓΙΑΤΙ 2213 ΚΑΙ ΟΧΙ 2211

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΜΟΥ

Θα σου έλεγα ότι κάνεις ένα μικρό λάθος. Μην κρίνεις τις δυνατότητες ενός φίλτρου από τα λίτρα που καλύπτει και αναφέρονται στις οδηγίες. Οι τιμές που αναγράφονται είναι ενδεικτικές για να βοηθήσουν τον αγοραστή.

Η επιλογή ενός φίλτρου γίνεται πάντα με τις απαιτήσεις του συστήματος στο οποίο θα συνδεθεί και είναι ανάλογο με το βιοφορτίο και τις διατροφικές συνήθειες των οργανισμών, που φιλοξενεί.

Πιστεύω να βοήθησα λίγο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...