Jump to content

Περίεργη μέτρηση No3


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,ενώ πίστευα πως όλα πάνε τέλεια με το ενυδρείο μου,είδαν κάποιοι τις μετρήσεις μου και τους φάνηκε περίεργο το ότι έχω no3 πάντα 0.Το ενυδρείο είναι ελάχιστα φυτεμένο,έχω μπόλικη ροτάλα,μία ανούμπια nana,μία βαλισνέρια,μία φτέρη και ένα crinum,δείτε και τις πιο πρόσφατες μετρήσεις

GH=9

KH=10

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=0

Το ενυδρείο είναι 320 λίτρα και φιλοξενεί 5 σκαλάρια,20 αρλεκίνους και έναν πλέκο,να προσθέσω ότι έχουν κάνει την εμφάνησή τους αρκετά σαλιγκάρια τα οποία είναι πάνω στα φύλλα στο βυθό και όχι στο τζάμι,και κάτι άλλο περίεργο,είδα μερικά κελύφη σαλιγκαριών χωρίς σαλιγκάρι μέσα,γίνεται να ψωγάνε έτσι?Ή να τα τρώει ο πλέκο?

Link to comment
Share on other sites

με τι τεστ μετράς;

μήπως δεν είναι αξιόπιστα;

πότε το έστησες το ενυδρείο σου; πόσο καιρό δηλαδή τρέχει και πότε έβαλες τα ψάρια; έχεις μετρήσει ποτέ ΝΟ3 ή ήταν 0 από την αρχή;

κάθε πότε κάνεις αλλαγή;

μήπως κάνεις πολύ συχνά οπότε είναι πολύ χαμηλά τα ΝΟ3 και σε συνδυασμό με ροταλα, φτέρη και valisneria (που αν δεν κάνω λάθος είναι ταχείας ανάπτυξης) είναι πολύ χαμηλά και σχεδόν μη προσμετρήσιμα; Αν και αυτό μου φαίνεται λίγο απίθανο.. ωστόσο αν κάνεις πολλές και συχνές αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο...Για το λόγο ότι το ΝΟ3 είναι 0 κάνω πολύ αραιες αλλαγές,μία φορά το μήνα υπολόγιζε,το ενυδρείο τρέχει απο τα χριστούγεννα σχεδόν,3 μήνες περίπου,μετράω με υγρά τεστ API και με στικς της -eSHa- δεν έχει λήξει κανένα απο τα 2.Το φίλτρο το μπόλιασα και ψάρια έβαλα μετα απο 10-15 μέρες αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Ταισματα και φιλτρανση νομιζω θα βοηθαγαν. Για παραδειγμα αν τα ταισματα σου ειναι ελαχιστα με μεγαλο ογκο φιλτρανσης και σε συνδυασμο με τα φυτα μπορει να μετρας παντα 0. Δωσε μας κι αλλες πληροφοριες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Να ταίζω περισσότερο εννοείς??Φίλτρο έχω το fluval 404 το οποίο είναι όλο γεμάτο με siporax και ταίζω 2 φορές τη μέρα,είναι πρόβλημα αλήθεια άν έχω no3=0??για τα σαλιγκάρια έχετε να πείτε κάτι?μήπω συμβάλλουν και αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα κατι τετοιο απλα ως παραδειγμα το εφερα για να καταλαβουμε τι ειναι αυτο που κανει το Νο3 να ειναι 0. Το γεγονος οτι ειναι 0 ισα ισα που ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρακια σου. Τα σαλιγκαρια δεν συμβαλουν στην αποροφηση των νιτρικων ισα ισα τα αυξανουν αν πεθανουν και δεν τα εχεις βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ της API είναι από τα αξιόπιστα, τα eSHa δεν....

αν δεν έχεις πρόβλημα ανάπτυξης με τα φυτά σου και είσαι ευχαριστημένος, μην αλλάξεις τίποτα από τις ρουτίνες σου. Τα ΝΟ3 ωφελούν μόνο τα φυτά, αν αυτά είναι ΟΚ με τόσο χαμηλές συγκεντρώσεις τότε κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα ανάπτυξης...Ειδικά στη βαλισνέρια,2 μήνες και δεν έχει πάρει ούτε πόντο,ενώ η ροτάλα ας πούμε αναπτύσεται πολύ γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Οι valisneries είναι λίγο περίεργα φυτά. Εύκολα μεν αρκεί να τους αρέσει η θέση στο ενυδρείο. Δεν έχω μπορέσει να τις καταλάβω ακόμη. Προσπαθούσα μήνες να καλύψουν την πλάτη του ενυδρειου μου χωρίς αποτέλεσμα στο τέλος τις ξηλωσα τις φύτεψαν στο πλάι και έβγαλαν δρομείς και σιγά σιγά γέμισαν οοοολη την πλάτη!!

Δωσε χρόνο στα φυτά σου να εγκλιματιστούν. Αν δεν κιτρινιζουν σαπίζουν χαλάνε κλπ και απλά μένουν στάσιμα ας και παρακολούθησε τα. Συγκεκριμένα εμένα έριξαν όλα τα φύλλα τους και πέταξαν νέα πιο λεπτά και μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...