Jump to content

Καλή μου αρχή - 120λίτρα


cosmo

Recommended Posts

Σήμερα μπήκαν και τα τελευταία κομμάτια βράχου αν και από ότι βλέπω θα χρειαστώ 5-6 κιλά ακόμα. Ο αραγωνίτης τρέχει εδώ και 3 εβδομάδες και με βράχο εδώ και μία. Μου λείπουν ακόμα πολλά πράγματα όπως φωτισμός, αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο μία λευκή 35watt αλλά σκέφτομαι τα led weipro του fish-street στα 25watt. Το ενυδρείο όπως είναι αναμενόμενο, γεμίζει με καφέ άλγη συνέχεια εδώ και μία εβδομάδα. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα, το μόνο που έχω μετρήσει είναι η αλατότητα 1,026.

335s.jpg

μια μικρή αναγνώριση ?

332me.jpg

329f.jpg

Έγινε επεξεργασία - cosmo
Link to comment
Share on other sites

Βρε πατριώτη μήπως να μην ξεκινούσες ακόμη το ενυδρείο και να ασχολιώσουν με τον βράχο που είναι γεμάτος απταίζιες ;)

Βλέπω το μεγάλο κομμάτι να είναι φουλ, προσωπική άποψη πάντα δεν θα σου συνηστούσα να βάλεις ζωντανά πρις τις εξολοθρέυσεις.

Για μένα έξω ο βράχος, βράσιμο ή να ξεραθεί και μετά μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά δεν έχω σκοπό να βάλω στα κοντά, όχι πριν πάρω καλές μετρήσεις και έρθει η άλγη και ο βράχος στα ίσια τους. Με τις aptaisia τι παίζει ???

Έγινε επεξεργασία - cosmo
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια μικρη αναζητηση στο φορουμ και θα δεις.... ;) Πολυ πικρα... :)

Παντως αυτο που σου ειπε ο Γιωργος ειναι το καλυτερο αφου εισαι ακομη στο ξεκινημα.

Εαν δεν καθαρισεις απο αυτες μην προσθεσεις κατι αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα έξω ο βράχος, βράσιμο ή να ξεραθεί και μετά μέσα :)

δεν είναι καλή ιδέα να αχρηστεύσει το ζωντανό βράχο προκειμένου να ξεφορτωθεί τις aiptasias , υπάρχουν και άλλοι τρόποι να απαλλαχτεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξερώ γω ρε Τάσο ;)

Ο καμένος φυσάει και το γιαούρτι φίλε μου!

και όπως λέω καλύτερα ένα κιλό πρόληψη παρά 1000 κιλά θεραπεία!

φυσικά μακάρι να απαλαχθεί χωρίς να αχρηστέψει τον βράχο χρησιμοποιώντας την λύση μου γιατί είναι η έσχατη αλλά πάλι είναι τόσο δύσκολα αυτά τα ζωντανά και απίστευτα :thumbup:

Δεν έτυχε να έχω ποτέ αλλά στα περισσότερα ενυδρεία φίλων βλέπω ότι είναι μια ανοικτή πλυγή :)

Link to comment
Share on other sites

έχω αντιμετωπίσει το πρόβλημα – όχι μόνο μια φορά –

αν είναι μόνο αυτές που βλέπω στη φωτογραφία , δεν μιλάμε για πρόβλημα , μπορείς να τις ξεπαστρέψεις εύκολα με kalkwasser

Link to comment
Share on other sites

Εκτος του προβληματος της aiptasia πρεπει να:

Βαλεις οσο το δυνατον πιο συντομα τον υπολοιπο βραχο που θελεις,γιατι με την εισαγωγη του θα ξεκινησει απο την αρχη νεος κυκλος αζωτου.Απο τη στιγμη που θα τον βαλεις,μετρα τακτικα αμμωνια και ΝΟ2,τα οποια οταν στρωσει το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι σταθερα 0.

Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο δεν φωτιζεται καθολου?Διακρινω πολλες αλγες.Αν φωτιζεις,θα πρεπει στη φαση του στρωσιματος να κρατησεις τα φωτα κλειστα,γιατι θα γεμισει ολο το ενυδρειο απο αυτες τις αλγες (πρασινες) και θα πνιγει ο βραχος.Οταν οι τιμες αμμωνιας και NO2 θα ειναι 0 και τα ΝΟ3 χαμηλα,θα ξεκινησεις σιγα σιγα να φωτιζεις λιγες ωρες τη μερα και σταδιακα θα αυξανεις το φωτισμο.

Για το θεμα των aiptasia:Αν ειναι μονο οι 2 που φαινονται στην φωτογραφια θα προτιμουσα να τις αντιμετωπισω οσο πιο γρηγορα γινεται με το να βγαλω το βραχακι να στεγνωσει για αρκετες μερες εκτος νερου(προσωπικα αυτο θα εκανα αν το βραχακι ειναι μικρο).Επισης θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις καποια ζουμια που υπαρχουν για αυτο το σκοπο ή kalkwasser οπως ειπε ο Τασος ή να τις καλυψεις με εποξικη κολα.Μην προσπαθησεις να τις βγαλεις με το χερι ή καποιο εργαλειο γιατι αν κοπουν κοματακια,καθε ενα απο αυτα θα καταλληξει να γινει και μια aiptasia.Μην το αμελεις λοιπον και αντιμετωπισε το οσο ειναι νωρις

Link to comment
Share on other sites

έχω ξεφορτωθεί τις περισσότερες απταίζιες.

Σήμερα έκανα μετρήσεις. Όλα είναι στο μηδέν (ΝΟ3, ΝΟ2 και ΡΟ4) αλλά η αμμωνία δεν φαίνεται να είναι μηδέν. Κάπου στο 0,1 πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το βράσιμο δεν το απέφυγα. Σήμερα μέτρησα καμιά 15αριά μικρές απταίζιες, απελπίστηκα και έβρασα τον μισό βράχο. Άντε να δούμε πότε θα αναστηθεί :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καινούριες φωτογραφίες μετά την τοποθέτηση 10 λευκών led xr-g της cree και 3ων μπλε xr-e της cree.

imgp0443e.jpg

imgp0442l.jpg

imgp0441q.jpg

imgp0439.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία φαίνονται

δώσε πληροφορίες για τα λεντ

εσύ τα μόνταρες ? τι φακούς έβαλες ? πόσα βατ είναι

μόνο αυτά φωτίζουν το ενυδρείο σου τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

http://img156.imageshack.us/img156/9305/imgp0443e.jpg

http://img198.imageshack.us/img198/9125/imgp0442l.jpg

http://img88.imageshack.us/img88/5728/imgp0441q.jpg

http://img299.imageshack.us/img299/9463/imgp0439.jpg

τα 10 gr-g είναι 2,3watt το κάθε ένα και τα 3α μπλε είναι 3watt όλα μαζί. Δεν υπάρχει άλλος φωτισμός στο ενυδρείο πέρα από αυτά και δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο φακό.

Τα led δεν τα δουλεύω στο τέρμα (4watt) αλλά περίπου στα μισά μιας και το φως που βγάζουν είναι υπέρ αρκετό.

τα πήρα από εδώ led-tech.de και κόστισαν 100ευρώπουλα.

Έγινε επεξεργασία - cosmo
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ενταξει απο αιπταζιες?Ριξε και 2 πεπερμιντ γαριδες αν εχεις ακομα και ασε λιγο ζωντανο βραχο..μην τον βρασεις ολο.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

απο τις απταιζιες δεν εχω γλιτώσει! και πεπερμιντ δεν μπορώ να βρω πουθενά. θα παίξω με aiptasia control και οτι γίνει. Ο βράχος άρχισε να ζωντανεύει ξανά ειδικά τώρα που έχω και φως...

Link to comment
Share on other sites

Παντως οσο δεν ξεμπερδευεις με αυτες,τοσο πιο δυσκολη θα ειναι η καταπολεμηση τους.

Πιασε δουλεια λοιπον :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως οσο δεν ξεμπερδευεις με αυτες,τοσο πιο δυσκολη θα ειναι η καταπολεμηση τους.

Πιασε δουλεια λοιπον :buttrock:

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...