Jump to content

Eheim 2213 και Ehfimech


tsoum

Recommended Posts

Μετα απο πρόσφατες οικονομιες ( :);) ) λέω να αγοράσω το 2213 για να αναβαθμίσω την φίλτρανσή μου, αλλα βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με τα υλικά του φίλτρου...

Υπάρχει ένα πακέτο τις Eheim που περιέχει σφουγγάρια, Ehfimech 1L, Substrat pro 2L. Δεν ξέρω αν αξίζει το Ehfimech.... Μήπως είναι καλύτερο ένα λίτρο Substrat (απλο);

Δηλαδή

Στην περίπτωση που πάρω το πακέτο το φίλτρο θα έχει (Απο κάτω προς τα πάνω):

Ehfimech 1L

Χοντρότρυπο σφουγγάρι

Λεπτότρυπο σφουγγάρι

Ενυδρειακό Βαμβακι

Substrat Pro 2L

Στην περίπτωση που αγοράσω ξεχωριστά τα υλικα:

Χοντρότρυπο σφουγγάρι

Λεπτότρυπο σφουγγάρι

Ενυδρειακό Βαμβακι

Siporax 2L

Substrat (απλο) 1L

Ενδιαφέρομαι κυρίως για το Ehfimech. Στο ιντερνετ αλλοι λένε οτι αξίζει αλλοι πως τζαμπα χώρο πιάνει... Εσείς πια απο τις δύο συνθέσεις θα διαλέγατε και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδια... Δεν ξέρει κανένας τι κάνει το Εχφιμεκ;

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδια... Δεν ξέρει κανένας τι κάνει το Εχφιμεκ;

Βιαζεσαι.... καποιοι ξερουν και ειμαι σιγορος οτι θα ποσταρουν... αλλα δουλευουν!!

Το μονο που μπορω να σου πω εγω ειναι οτι μπαινει κατω-κατω, στην εισαγωγη και ειναι μηχανικό το φιλτραρισμα του...

Τα υπολοιπα οσοι ξερουν περισσοτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πρόσφατες οικονομιες ( :);) ) λέω να αγοράσω το 2213 για να αναβαθμίσω την φίλτρανσή μου, αλλα βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με τα υλικά του φίλτρου...

Υπάρχει ένα πακέτο τις Eheim που περιέχει σφουγγάρια, Ehfimech 1L, Substrat pro 2L. Δεν ξέρω αν αξίζει το Ehfimech.... Μήπως είναι καλύτερο ένα λίτρο Substrat (απλο);

Δηλαδή

Στην περίπτωση που πάρω το πακέτο το φίλτρο θα έχει (Απο κάτω προς τα πάνω):

Ehfimech 1L

Χοντρότρυπο σφουγγάρι

Λεπτότρυπο σφουγγάρι

Ενυδρειακό Βαμβακι

Substrat Pro 2L

Στην περίπτωση που αγοράσω ξεχωριστά τα υλικα:

Χοντρότρυπο σφουγγάρι

Λεπτότρυπο σφουγγάρι

Ενυδρειακό Βαμβακι

Siporax 2L

Substrat (απλο) 1L

Ενδιαφέρομαι κυρίως για το Ehfimech. Στο ιντερνετ αλλοι λένε οτι αξίζει αλλοι πως τζαμπα χώρο πιάνει... Εσείς πια απο τις δύο συνθέσεις θα διαλέγατε και γιατί;

Τη σειρες των υλικων που εχεις βαλει τις εχει σκεφτει μονος σου ή στις προτεινε καποιος?

Το μηχανικο μακαρονι της eheim (το ehfimech) δεν πιανει τσαμπα χωρο. Αν χρειαζεσαι μηχανικη φιλτρανση ειναι καλο υλικο.

Το substrat το απλο εχει αντικατασταθει με το καλυτερο substrat pro και δεν το βρισκεις στα φιλτρα της eheim πλεον.

Αντιθετα το ehfimech ακομα και στο 2080 που πηρα προσφατα, ειχε 4 λιτρα σαν μηχανικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου 2213 έχω (από πάνω προς τα κάτω):

ενυδρειακό βαμβάκι

substrat pro

μπλε σφουγγάρι

Ehfimech

το Ehfimech είναι 5 cm το πολύ, οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι σχεδόν γεμάτο με substrat pro. Γενικά καλό είναι να ξέρουμε σε τι χρειάζεται κάθε υλικό στο φίλτρο μας και να μην ακολουθούμε πάντα τις έτοιμες συνταγές των εταιρειών ή των καταστημάτων. Όλα εξαρτώνται λοιπόν από τι ενυδρείο φτιάχνεις, τι οργανισμούς θα φιλοξενήσεις.

Το Ehfimech είναι καλό για μηχανικό φιλτράρισμα, όμως αν το ενυδρείο σου δεν έχει φυτά κλπ και κρίνεις ότι δεν θα εμφανίζονται τόσα πολλά σκουπιδάκια γνώμη μου είναι να μην χάσεις όγκο από το βιολογικό φιλτράρισμα για Ehfimech.

Από την άλλη, αν ψάξεις τη λύση Siporax της Sera για μηχανικό φιλτράρισμα θα δεις ότι κάνει και μηχανικό (έχει ίδιο σχήμα με Ehfimech) αλλά και βιολογικό αφού τα "μακαρόνια" είναι πορώδη και μπορούν και αυτά να αποικιστούν.

Μου φαίνεται επίσης ότι σκοπεύεις να βάλλεις πολλά σφουγγάρια... 1 μπλε για να ξεχωρίσεις τα 2 υλικά και 1 λεπτή στρώση ενυδρειακό βαμβάκι για να μην περνάνε σκουπίδια στην προπέλα είναι υπεραρκετά.

Τα παραπάνω από προσωπική εμπειρία βάσει των δικών μου ενυδρείων. Κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό, η λύση είναι διάβασμα, κατανόηση λειτουργίας κάθε υλικού και προσαρμογή στα δικά σου δεδομένα. Αν με ρωτήσεις πάντως θα πρότεινα την δική μου διάταξη, αλλά αντί για Ehfimech βάλε Siporax.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο δικό μου 2213 έχω ακριβώς τα ίδια υλικά με την ίδια σειρά με τον φίλο akkornteon και το ehfimech αξίζει για μηχανικό φιλτράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό είναι να ξέρουμε σε τι χρειάζεται κάθε υλικό στο φίλτρο μας και να μην ακολουθούμε πάντα τις έτοιμες συνταγές των εταιρειών ...

Από την άλλη, αν ψάξεις τη λύση Siporax της Sera για μηχανικό φιλτράρισμα θα δεις ότι κάνει και μηχανικό (έχει ίδιο σχήμα με Ehfimech) αλλά και βιολογικό αφού τα "μακαρόνια" είναι πορώδη και μπορούν και αυτά να αποικιστού....

Στη προκειμενη περιπτωση ομως, εχεις ακολουθησει ακριβως τις οδηγιες της eheim για τη σειρα των υλικων. :)

Αυτο με το siporax αντι του ehfimech ειναι ενα θεμα προς συζητηση.

Και τα δυο εχουν το σχημα του μακαρονιου που επιτρεπει τη ευκολη ροη του νερου αλλα η διαφορετικη υφη μπορει να παιζει ρολο στο μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα.

Δεν νομιζω να ηταν δυσκολο να εκαναν "αγρια" την υφη και στο ehfimech.

Ισως η λεια επιφανεια στο μηχανικο μακαρονι ενδείκνυται περισσοτερο.

Οπως επισης και το μεγεθος του μακαρονιου (To siporax εχει περιπου διπλασιο μεγεθος απο το ehfimech)

Καλυτερα θα ηταν να ειχε κανει καποιος πειραμα και να μας ελεγε τις παρατηρησεις του.

Εγω ξεκινησει ηδη σε ενα 2080 που του εχω μεσα για μηχανικη φιλτρασνη 4 λιτρα Siporax αντι ehfimech.

ΑΛλα θα αργησουν να βγουν ασφαλη συμερασματα γιατι πρεπει να τρεξει αρκετα το ενυδρειο (για να εχω και τη βιολογια εκτος του φιλτρου που θα βοηθαει) και να τελειωσει το στοκαρισμα του, να εχω ιδιους ρυπους, ετσι ωστε να εχω ιδιες συνθηκες συγκρισης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η μηχανική φίλτρανση βασίζεται στο στροβιλισμό του νερού μέσα από το υλικό (απλό μακαρόνι - ehfimech) και υπό αυτή την έννοια φαντάζομαι ότι αυτοί που κάνουν την επιφάνεια του ehfimech έτσι όπως την κάνουν ενώ του siporax διαφορετική ακριβώς κάτι τέτοιο έχουν κατά νου. Πιθανώς να μην έχουμε τα μηχανικά αποτελέσματα που θα θέλαμε και την παρακράτηση μεγάλων ρύπων στην πορώδη επιφάνεια.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Για την σειρά ναι (εξαιρώντας τον άνθρακα που δίνει παρέα), όχι όμως τις ποσότητες που λέει, έχω πολύ λίγο μηχανικό φίλτρο γιατί έχω βάλλει πρόφιλτρο diy ώστε να μην κινδυνεύουν τα γαριδάκια. Οπότε στο δικό μου ενυδρείο δεν είναι τόσο απαραίτητο!

Νομίζω όταν είναι πορώδες το υλικό δίνει περισσότερο αποικήσιμο χώρο από ότι ίδιου μήκους λείο υλικό, η εξήγηση είναι ότι καταλήγεις να έχεις μεγαλύτερο εκμεταλλεύσιμο συνολικό εμβαδόν. Αν θυμάμαι καλά κάπου το είχε γράψει παλιότερα ο Νίκος (strormtrooper).

Σίγουρα όμως ασφαλή συμπεράσματα δεν έχουμε ακόμη.

Πάντως αν το έστηνα τώρα, θα έβαζα siporax αντί ehfimech!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όταν είναι πορώδες το υλικό δίνει περισσότερο αποικήσιμο χώρο από ότι ίδιου μήκους λείο υλικό, η εξήγηση είναι ότι καταλήγεις να έχεις μεγαλύτερο εκμεταλλεύσιμο συνολικό εμβαδόν. Αν θυμάμαι καλά κάπου το είχε γράψει παλιότερα ο Νίκος (strormtrooper).

Σίγουρα όμως ασφαλή συμπεράσματα δεν έχουμε ακόμη.

Πάντως αν το έστηνα τώρα, θα έβαζα siporax αντί ehfimech!

Στο μηχανικο φιλτραρισμα ομως δεν μας ενδιαφερει η βιολογια τοσο οσο η κατακρατηση των σκουπιδιων.

Αν λοιπον η υφη του υλικου δίνει περισσότερο αποικήσιμο χώρο αλλα δεν διευκολυνει τη μηχανικη φιλτρανση δεν θα ηταν χρησιμο.

Αν δεν παιζει ρολο η yφη στην μηχανικη φιλτρανση τοτε φυσικα και θα προτιμηθει το υλικο που δίνει περισσότερο αποικήσιμο χώρο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σωστά!! μένει να μάθουμε αν η πορώδης επιφάνεια επηρεάζει ή όχι το στροβιλισμό, αν ναι προτιμάμε ehfimech, εάν όχι τότε το siporax μπορεί να λειτουργήσει και ως 2 σε 1!

Link to comment
Share on other sites

σωστά!! μένει να μάθουμε αν η πορώδης επιφάνεια επηρεάζει ή όχι το στροβιλισμό, αν ναι προτιμάμε ehfimech, εάν όχι τότε το siporax μπορεί να λειτουργήσει και ως 2 σε 1!

Δεν νομιζω να επιρρεαζουν οι ποροι στο στροβιλισμο.

Αλλα το αν "κολλανε" στους πορους τα σκουπιδια (ισως αυτο να ειναι για καλο ομως)

Link to comment
Share on other sites

Τη σειρες των υλικων που εχεις βαλει τις εχει σκεφτει μονος σου ή στις προτεινε καποιος? Η πρώτη είναι όπως την προτείνει η Eheim, η αλλη δικιά μου.

Το μηχανικο μακαρονι της eheim (το ehfimech) δεν πιανει τσαμπα χωρο. Αν χρειαζεσαι μηχανικη φιλτρανση ειναι καλο υλικο.

Το substrat το απλο εχει αντικατασταθει με το καλυτερο substrat pro και δεν το βρισκεις στα φιλτρα της eheim πλεον. Το substrat το απλο το είχα αγοράσει εγώ παλιότερα ξεχωριστα... Χαζομάρα μου...

Ολά τα υλικά που αναφέρεις φίλε μου είσαι σίγουρος οτι θα χωρέσουν?

Το πρώτο συνδυασμό τον προτείνει η ίδια η εταιρία οπότε λογικά χωράει.... (δες εδώ)

Το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο και έχει πολλά φύλλα που διαλύονται καθώς και Catappa που αποσυντιθενται εκεί μεσα, οπότε λογικά χρειάζομαι αρκετή μηχανική φίλτρανση. Σωστά;

Επίσης έχω μεγάλο αριθμό ψαρίων (guppy) γεννανε κτλπ οποτε ταίζω αρκετά, αρα χρειάζομαι και ισχυρή βιολογική φίλτρανση.

Μηπως να χρησιμοποιούσα Ehfifix; Η σειρά θα ήταν (απο κατω):

Ehfifix

Σφουγγάρι χοντρό

Σφουγγαρι ψιλο/βαμβακι

Βιολογικό όσο χωράει (Siporax)

ή μήπως είναι υπερβολή το Ehfifix; Ποσο χοντρά κομμάτια μπορεί να ρουφάει το φίλτρο;

Για να συμβάλλω και στην συζήτηση ( :) ) σχετικά με ehfimech & siporax: Γιατι να μην πάρει κανεις το BioMech που είναι σχεδιασμένο γι'αυτες τις εργασίες;

@Akkornteon: Τι DIY πρόφιλτρο έχεις εσυ; Γιατί και γαριδούλες έχω και μικρά guppy... Εννοώ πως το έφτιαξες;

Link to comment
Share on other sites

το BioMech δεν το έχω δοκιμάσει, λέει στο site ότι κάνει και βιολογική και μηχανική φίλτρανση. Σπύρο ξέρεις τίποτα για δαύτο;

για το diy πρόφιλτρο

1. έκοψα έναν κύβο μπλε σφουγγάρι

2. στη 1 έδρα έκανα τρύπα όση είναι η διάμετρος του κατακόρυφου σωλήνα που έχει το φίλτρο για έξοδο νερού από ενυδρείο,

3. έκοψα το κάτω μέρος του σωλήνα ώστε να είναι σαν πηρούνι γιατί από την δύναμη της αντλίας του 2213 το σφουγγάρι ώρες ώρες συρρικνώνονταν, στούμπωνε πάνω στο άνοιγμα και έκανε θόρυβο το φίλτρο. Τώρα δεν γίνεται αυτό καθώς οι προεξοχές από το "πηρούνι" το κρατάνε σε μια απόσταση. Και να σφηνώσει πολύ, πάντα υπάρχει χώρος να περάσει νερό από το πλάι (δηλ από τα κενά μεταξύ των δοντιών του πηρουνιού)!

Link to comment
Share on other sites

1. Το πρώτο συνδυασμό τον προτείνει η ίδια η εταιρία οπότε λογικά χωράει.... (δες εδώ)

Επισης η συγκεκριμενη εταιρεια δεν προτινει πουθενα το βαμβακι στη μεση ή στην αρχης της σειρας των υλικων, αλλα τελευταιο μετα τα βιολογικα.

2. Για να συμβάλλω και στην συζήτηση ( :) ) σχετικά με ehfimech & siporax: Γιατι να μην πάρει κανεις το BioMech που είναι σχεδιασμένο γι'αυτες τις εργασίες;

1. μην εκπλαγεις αν δεις να σου περισσευουν υλικα.

2. Γιατι μπορει να θελει υλικα μεγαλυτερης αντοχης στο τριψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το Ehfimech από το siporax μπορεί να μοιάζει το ίδιο αλλά δεν κάνει την ίδια δουλειά, το Ehfimech δεν είναι πορώδες, και εκτός την μηχανική φίλτρανση που κάνει βοηθά το νερό που μπαίνει από κάτω να εξαπλωθεί δηλαδή να ανοίξει σε όλο το εμβαδό του κάδου και να περνάει ομοιόμορφα από όλο το βιολογικό υλικό που έχουμε ποιο πάνω είτε είναι substrat pro, είτε siporax, και έτσι έχουμε καλύτερη απόδοση στην βιολογία. Κατά την γνώμη μου το siporax είναι το καλύτερο μόνο για βιολογική χρήση και όχι για μηχανική, και θα πρέπει να βάζουμε τα υλικά όπως μας δείχνει ο κατασκευαστής κατά την αγορά του φίλτρου στο κουτί. :)

Link to comment
Share on other sites

Για το Ehfifix τι έχετε να πείτε; Αξιζει;

Πια συνθεση προτεινετε σε σχεση με τα χαρακτηριστικα που σας ειπα πιο πανω; (φυτεμενο κ με αρκετα ψαρια) Απλα πρεπει να ξεμπερδεψω με το φιλτρο και τα υλικα μεσα στο Πασχα γιατι α) επιγει και β) μετα δεν θα έχω χρονο να ασχοληθω...

BTW καποιος ειπε για αντοχη των υλικων... εχω δεσει με greek patenta ενα κομματι σιποραξ στην έξοδο του σπρεϋμπαρ μου (οσο περισσότερο τόσο το καλυτερο) και μου φαίνεται πως εχει φαγωθεί λιγο, πως έχει διαλυθει στις ακρες. Μπορει να ισχυεί κατι τέτοιο ή μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το ιδιο φιλτρο και εχω βαλει μοναχα μακαρονι τα μπλε σφουγκαρακια και βαμβακι δεν θα εχω παλι το ιδιο αποτελεσμα με οσα λετε παραπανω? ..μηπως το πολυλεπτολογουμε? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το ιδιο φιλτρο και εχω βαλει μοναχα μακαρονι τα μπλε σφουγκαρακια και βαμβακι δεν θα εχω παλι το ιδιο αποτελεσμα με οσα λετε παραπανω? ..μηπως το πολυλεπτολογουμε? :)

Ποιο μακαρονι και σε ποια σειρα και ποσοτητα τα υλικα?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μακαρονι και σε ποια σειρα και ποσοτητα τα υλικα?

...κατω κατω μακαρονι μετα ακολουθει 2σφουγκαρακια βαμβακι ..αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μηχανικο μακαρονι καλα κανεις και το εχεις κατω.

Αν ειναι βιολογικο πχ siporax, και το εχεις στην αρχη της σειρας των υλικων (κατω κατω) και μετα εχεις τα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια), εχεις μειωμενη αποδοση φιλτρανσης.

Αν ειναι μηχανικο μακαρονι καλα κανεις και το εχεις στην αρχη (κατω κατω), αλλα ποσα λιτρα εχεις βαλει και χωρανε σε 3 λιτρα καδο μονο δυο σφουγγαρια και βαμβακι μετα?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μηχανικο μακαρονι καλα κανεις και το εχεις κατω.

Αν ειναι βιολογικο πχ siporax, και το εχεις στην αρχη της σειρας των υλικων (κατω κατω) και μετα εχεις τα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια), εχεις μειωμενη αποδοση φιλτρανσης.

Αν ειναι μηχανικο μακαρονι καλα κανεις και το εχεις στην αρχη (κατω κατω), αλλα ποσα λιτρα εχεις βαλει και χωρανε σε 3 λιτρα καδο μονο δυο σφουγγαρια και βαμβακι μετα?

...διβαζα την σειρα με τα υλικα (ενα θεματακι που ειχες κανει) και εχω πεθανει στα γελια

το μακαρονι ειναι της sera ξεχασα να σου πω πως εχω φαλει και ''μια λεπτη φετα'' τυρφης σε ενα σακουλακι τι διαφορα εχει το siporax απο το μακαρονι? το ενυδρειο ειναι 60λιτρα και συντομα θα φιλοξενισει εναν μονομαχο! :)

Link to comment
Share on other sites

...διβαζα την σειρα με τα υλικα (ενα θεματακι που ειχες κανει) και εχω πεθανει στα γελια

το μακαρονι ειναι της sera ξεχασα να σου πω πως εχω φαλει και ''μια λεπτη φετα'' τυρφης σε ενα σακουλακι τι διαφορα εχει το siporax απο το μακαρονι? το ενυδρειο ειναι 60λιτρα και συντομα θα φιλοξενισει εναν μονομαχο! :)

Αν διαβασεις ολα το τοπικ θα καταλπαβεις οτι μιλαμε για βιλογικο μακαρονι πχ sera siporax και μηχανικο μακαρονι πχ eheim ehfimech.

Η διαφορα ειναι απλη, το ενα ειναι βιολογικο και εχει κατασκευαστει για βιολογικο φιλτραρισμα και το αλλο ειναι μηχανικο και εχει κατασκευαστει για μηχανικο φιλτραρισμα.

Δεν μπορεις να κρινεις οπως καταλαβαινω την ικανοτητα φιλτραρισματος με το στησιμο που εχεις κανει, γιατι δεν φιλοξενει ακομα ψαρια.

1. Το στρωνεις?

2. Γιατι πεθανες στα γελια? δωσε ενα λινκ του θεματος να το θυμηθω μηπως γελασουμε μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...