Jump to content

Eheim 2213. Πρόβλημα?


andreasp

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο του carrefure.

Σαν φιλτρα εχω το εσωτερικο που ειχε οταν το αγορασα , αλλα και ενα eheim 2213.

To Eheim το εχω σε τετοιο υψος, ετσι ωστε η κεφαλη του να βρισκετε στο υψος του πατου του ενυδρειου. (αν το αφησω στο πατωμα, δεν το συζηταω! το προβλημα μεγαλωνει και αλλο!)

Καθαρισα τα υλικα, καθαρισα τις σωληνωσεις, ξηλωσα και ξαναενωσα ολες τις σωληνες.

Παρολα αυτα η ροη του ειναι φανερα μικροτερη απο το εσωτερικο φιλτρο του carrefure με το κυκλοφορητακι της Hydor, Pico 300.

Ειναι λογικο?

Περα απο αυτο, συμβαινει και κατι αλλο.

Λιγο να κουνηθει ο καδος , αμεσως αρχιζει εντονος θορυβος αερα.

Απο που μπορει να παιρνει αερα? Απο τις ενωσεις? Μου φαινεται απιθανο! Ειναι αρκετα σφυγμενες! Φοβαμαι να σφιξω παραπανω, μην σπασει κανενα ρακορακι.

Γενικα ειμαι αρκετα δυσαρεστημενος απο αυτα τα δυο "προβληματα".

Πιστευα οτι θα ηταν κατι καλυτερο!

Τι λέτε?

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Να παίρνει αέρα από την ατμόσφαιρα είναι αδύνατο, μια και η εσωτερική πίεση είναι μεγαλύτερη από την εξωτερική. Αν είχε τρύπα ή κάτι άλλο δεν θα έπαιρνε αέρα, αλλά θα έχανε νερό! Μήπως έχεις συνδεδεμένο CO2 στο φίλτρο και αυτό που κάνει είναι να ξενερίζει? Μήπως το έχεις στουμπώσει πολύ με υλικά μέσα τα οποία είναι βρώμικα και κόβουν την κυκλοφορία νερού? Αν θες βγάλε τα υλικά και μέτρα με ένα κουβά τι ροή περίπου σου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχεις βάλει μέσα ;

26387[/snapback]

3 σφουγγαρια μπλε (του φιλτρου), και 1 λιτρο Fluval βιολογικο υλικο (κεραμικος κυλινδρος).

Link to comment
Share on other sites

Να παίρνει αέρα από την ατμόσφαιρα είναι αδύνατο, μια και η εσωτερική πίεση είναι μεγαλύτερη από την εξωτερική. Αν είχε τρύπα ή κάτι άλλο δεν θα έπαιρνε αέρα, αλλά θα έχανε νερό! Μήπως έχεις συνδεδεμένο CO2 στο φίλτρο και αυτό που κάνει είναι να ξενερίζει? Μήπως το έχεις στουμπώσει πολύ με υλικά μέσα τα οποία είναι βρώμικα και κόβουν την κυκλοφορία νερού? Αν θες βγάλε τα υλικά και μέτρα με ένα κουβά τι ροή περίπου σου βγάζει.

26388[/snapback]

Εχω μπουκαλα CO2 αλλα η διαχυση γινεται με την σκαλα της Hagen.

Δεν ειναι καθολου στουμπωμενο. Πολυ χαλαρα ειναι ολα μεσα.

Δεν εχω και κενα βεβαια αλλα δεν ειναι πιεσμενα.

Βρωμικα δεν ειναι σιγουρα, γιατι οπως ειπα και παραπανω καθαριστηκαν ολα με νερο του ενυδρειου.

Χωρις υλικα και σε μηδεν υψομετρικο , πρεπει να βγαζει τα 440λιτρα την ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπουκαλα CO2 αλλα η διαχυση γινεται με την σκαλα της Hagen.

Δεν ειναι καθολου στουμπωμενο. Πολυ χαλαρα ειναι ολα μεσα.

Δεν εχω και κενα βεβαια αλλα δεν ειναι πιεσμενα.

Βρωμικα δεν ειναι σιγουρα, γιατι οπως ειπα και παραπανω καθαριστηκαν ολα με νερο του ενυδρειου.

Χωρις υλικα και σε μηδεν υψομετρικο , πρεπει να βγαζει τα 440λιτρα την ωρα?

26390[/snapback]

Όταν λες μηδέν υψομετρικό τι εννοείς;

Να ξέρείς ότι όταν το ενυδρείο είναι ψηλότερα απο το φίλτρο λόγω της υδροστατικής το νερό που ρουφάει η κεφαλή αναπληρώνεται πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη πίεση μέσα στον κάδο. Έτσι ούτε ξενέρισμα έχεις αλλά και μέγιστη πίεση.

Βέβαια το ύψος θα πρέπει να είναι ανάλογο με την ισχύς του φίλτρου έτσι !

Link to comment
Share on other sites

Η δύναμη της κεφαλής είναι 440 lt/h. Δοκίμασε από έναν κουβά σε έναν άλλο να δεις πόσο μεταφέρει σε 1 λεπτό (αφού το φίλτρο έχει γεμίσει νερό, χωρίς υλικά μέσα και λειτουργεί κανονικά), πολλαπλασίασε επί 60 και βγάλε μια ενδεικτική τιμή. Αυτή θα πρέπει να ναι λίγο μικρότερη από 440 θεωρητικά. Τώρα αν μετρήσεις 200 λτ/ω έχεις πρόβλημα, αν όμως μετρήσεις 350-400 είσαι κανονικά. Πρόσεξε να μην τσακίσουν πουθενά τα σωληνάκια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μηδέν υψομετρικό τι εννοείς;

Να ξέρείς ότι όταν το ενυδρείο είναι ψηλότερα απο το φίλτρο λόγω της υδροστατικής το νερό που ρουφάει η κεφαλή αναπληρώνεται πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη πίεση μέσα στον κάδο. Έτσι ούτε ξενέρισμα έχεις αλλά και μέγιστη πίεση.

Βέβαια το ύψος θα πρέπει να είναι ανάλογο με την ισχύς του φίλτρου έτσι !

26391[/snapback]

Μέγιστη πίεση στον κάδο υπάρχει όσο μεγαλώνει η απόσταση φίλτρου-ενυδρείου. Γιατί η πίεση εξόδου του νερού μικραίνει όσο αυξάνει το υψομετρικό. Οι κεφαλές αναφέρουν ενδεικτικά την τιμή ροής της αντλίας και το μεγιστο υψομετρικο που μπορουν να δουλεψουν

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης...

Σε ενα ενυδρειο, με υλικα μεσα, δεν νομιζω οτι τελικα γυρναει πανω απο 250 λιτρα την ωρα.

Σωστα?

Κατι απο τα υλικα... κατι που ανεβαζει το νερο ψηλα, κατι που πιανουν βρωμα οι σωληνες... τελικα εκει καταληγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μέγιστη πίεση στον κάδο υπάρχει όσο μεγαλώνει η απόσταση φίλτρου-ενυδρείου. Γιατί η πίεση εξόδου του νερού μικραίνει όσο αυξάνει το υψομετρικό. Οι κεφαλές αναφέρουν ενδεικτικά την τιμή ροής της αντλίας και το μεγιστο υψομετρικο που μπορουν να δουλεψουν

26393[/snapback]

Το ίδιο πράμα λέμε Γιάννη !!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε andreasp

Θα προσθέσω και εγώ τα παρακάτω:

-Μήπως όταν κλείνεις το καπάκι του φίλτρου ο εγκλωβισμένος αέρας στα υλικά απελευθερώνεται και συγκεντρώνεται στο ανώτατο σημείο?

Δοκίμασε μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας να συμπληρώσεις με ένα ποτηράκι τη στάθμη του νερού.

-Μήπως η εισαγωγή του φίλτρου είναι κοντά σε κάποια αερόπετρα?

-Μήπως έχεις φίλτρο βυθού και η εισαγωγή του εξωτερικού φίλτρου είναι κοντά στην άμμο?

-Μήπως έχεις πιέσει πολύ τα σφουγγάρια ή τον υαλοβάμβακα, αν υπάρχει?

-Το φίλτρο αποδίδει καλύτερα όταν βρίσκεται πολύ πιο χαμηλά από τον πυθμένα του ενυδρείου. Δοκίμασε να το κατεβάσεις τουλάχιστον ένα μέτρο πιο χαμηλά. Αυτό άλλωστε προτείνεται και στις οδηγίες εγκατάστασης του φίλτρου. Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζεται μεγαλύτερη πίεση στο εσωτερικό του κάδου, που βοηθάει στη απομάκρυνση του εγκλωβισμένου αέρα, ενώ ταυτόχρονα η ωφέλιμη ροή δεν μειώνεται, λόγω της υψομετρικής διαφοράς, επειδή αυξάνεται η πίεση εισόδου.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αλλά θα σου πρότεινα να δώσεις μεγάλη σημασία στην τελευταία παράγραφο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε andreasp

Θα προσθέσω και εγώ τα παρακάτω:

-Μήπως όταν κλείνεις το καπάκι του φίλτρου ο εγκλωβισμένος αέρας στα υλικά απελευθερώνεται και συγκεντρώνεται στο ανώτατο σημείο?

Δοκίμασε μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας να συμπληρώσεις με ένα ποτηράκι τη στάθμη του νερού.

-Μήπως η εισαγωγή του φίλτρου είναι κοντά σε κάποια αερόπετρα?

Οχι!

-Μήπως έχεις φίλτρο βυθού και η εισαγωγή του εξωτερικού φίλτρου είναι κοντά στην άμμο?

Οχι!

-Μήπως έχεις πιέσει πολύ τα σφουγγάρια ή τον υαλοβάμβακα, αν υπάρχει?

Οχι! Υαλοβαμβακας δεν υπάρχει.

-Το φίλτρο αποδίδει καλύτερα όταν βρίσκεται πολύ πιο χαμηλά από τον πυθμένα του ενυδρείου. Δοκίμασε να το κατεβάσεις τουλάχιστον ένα μέτρο πιο χαμηλά. Αυτό άλλωστε προτείνεται και στις οδηγίες εγκατάστασης του φίλτρου. Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζεται μεγαλύτερη πίεση στο εσωτερικό του κάδου, που βοηθάει στη απομάκρυνση του εγκλωβισμένου αέρα, ενώ ταυτόχρονα η ωφέλιμη ροή δεν μειώνεται, λόγω της υψομετρικής διαφοράς, επειδή αυξάνεται η πίεση εισόδου.

Ετσι το ειχα, αλλα ηταν ακομα χειροτερα. Απο την στιγμη που το ανεβασα λιγο πιο πανω, ειναι καπως καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μυστήριο!

Δοκίμασες να το δουλέψεις χωρίς υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια από τις 2 σωλήνες εκεί που βγαίνει από το ενυδρείο σου έχει τσακίσει? Έχω 5 χρόνια το ίδιο φίλτρο και δουλεύει άψογα.

Επίσης πρέπει οι σωλήνες να πηγαίνουν από τον κάδο στο ενυδρείο χωρίς να κάνουν κουρμπες και κύκλους. Δηλαδή να έχεις ακριβώς όσο λάστιχο σου χρειάζεται να φτάσεις από το ενυδρείο στον κάδο και καθόλου παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μυστήριο!

Δοκίμασες να το δουλέψεις χωρίς υλικά?

26467[/snapback]

Οχι, και δεν προκειτε να σου πω την αληθεια, να το κανω.

Βαριεμαι στην διαδικασια.

Απλα δεν βγαζω το εσωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια από τις 2 σωλήνες εκεί που βγαίνει από το ενυδρείο σου έχει τσακίσει? Έχω 5 χρόνια το ίδιο φίλτρο και δουλεύει άψογα.

Επίσης πρέπει οι σωλήνες να πηγαίνουν από τον κάδο στο ενυδρείο χωρίς να κάνουν κουρμπες και κύκλους. Δηλαδή να έχεις ακριβώς όσο λάστιχο σου χρειάζεται να φτάσεις από το ενυδρείο στον κάδο και καθόλου παραπάνω.

26487[/snapback]

Δεν ειπα οτι δεν δουλευει το φιλτρο.

Απλα θελω να δω ποια ειναι η ροη του.

Μπορεις μηπως να βγαλεις την φλογερα , και να βγαλεις μια φωτογραφια την ακρη του λαστιχου εξαγωγης, να δω ποσο μακρια πεταει το νερο?

Το "προβλημα" μου ειναι οτι , το εσωτερικο φιλτρο του carrefure εχει αν οχι μεγαλυτερη ροη, την ιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άργα ομολογουμένως αλλά θέλω να το πώ. Το ίδιο πρόβλημα με τον andreasp έχω με το ίδιο φίλτρο. Μετά από ένα-δυό μήνα λειτουργίας μετά από μία αλλαγή νερού άρχισε και έκανε τα δικά του. Η ροή του έπεσε αισθητά σε σημείοκ που με ανάγκασε να πάρω και δεύτερο νέο φίλτρο και ν αβάλω το 2213 σε μικρότερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για να μην ταλαιπωρίσε με το φίλτρο σου επειδή έχω το ίδιο πολύ καιρό και δεν μου παρουσίασε ποτέ κανένα πρόβλημα και θόρυβο θα πρέπει να κάνεις τα εξής παρακάτω απλά βηματάκια.

Λογικά οι σωλήνες με το φίλτρο θα πρέπει να εννώνονται με ταχυσυνδέσμους σωστά αν όχι τότε θα σου πω τι να κάνεις.

Λοιπόν πρώτα ανοίγεις το κάννιστρό σου και το γεμίζεις μέχρι πάνω με νερό.

2) Κλείνεις την είσοδο του φίλτρου από τον ταχυσύνδεσμο και τον σωλήνα του ταχυσυνδέσμου από το μπαστούνι προς το φίλτρο το γεμίζεις επίσης με νερό και το συνδέεις και αυτό στο φίλτρο σου αφού πρώτα εισάγεις το μπαστούνι στο ενυδρείο.

3) Το αντίστοιχο κάνεις και με την εξαγωγή του νερού δηλαδή γεμίζεις με νερό τον σωλήνα τον ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο και από την άλλη το συνδέεις στο φίλτρο.

4) Βάζεις το φίλτρο σου στο ρεύμα και ανοίγεις τους ταχυσυνδέσμους .

Σε περίπτωση που υπάρχει θόρυβος απλά κούνα το φίλτρο σαν σέηκερ για απεγκλωβιστεί ο αέρας και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ματιά στο impeler δεν κάνει κακό. Μήπως έχει κάποια βλάβη ή έχει πιάσει πολύ μούργα.

Link to comment
Share on other sites

Το 2213 το έχει και ένας γνωστός μου και όντως έχει πρόβλημα.

Όποτε το ανοίγει για συντήρηση και το ξανακλείνει, για να επανέλθει η ροή του το κάνει τούμπες! Μέχρι να γίνει αυτό κάνει θόρυβο σα να προσπαθεί η κεφαλή να διώξει τον αέρα. Αν το αφήσει μόνο του, μπορεί να χρειαστεί και κανά τρίωρο για να σταματήσει ο θόρυβος! Του έχει σπάσει τα νεύρα το φίλτρο και σκέφτεται σοβαρά να το σουτάρει...

Εγώ πάλι βλέποντας τα δικά του τα προβλήματα πήγα χωρίς δεύτερη σκέψη στη σειρά ecco που έχει και την έξυπνη λαβή με την οποία όταν την κατεβάζεις αυτομάτως σπρώχνει έξω τον αέρα και ο χρόνος μέχρι την αθόρυβη επαναλειτουργία του είναι δευτερόλεπτα...

Μπορεί το 2213 σα φίλτρο να είναι όντως καλό αλλά μόνο και μόνο για την απουσία πρακτικότητας δε θα το πρότεινα σε κανέναν.

Εξάλλου τα ecco είναι πολύ κοντά σε τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 2213 εδω και 5 μήνες και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Η ροή του είναι περίπου 300lt με 2 σφουγγάρια και 1,5lt substrat pro και υαλοβάμβακα.Το μόνο θέμα που μπορεί να μειώσει την ροή είναι η άλγη που πιάνουν οι σωλήνες και θέλει ένα καθάρισμα κάθε 2-3 μήνες με το βουρτσάκι του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εχεις βαλει τη φλατζα??

που ενωνει τη κεφαλη με το καδο??

Καλοδεχούμενες οι συμβουλές αλλά φαντάζομαι ότι μετά από τρία χρόνια που πέρασαν από το αρχικό post κάποια λύση θα έχει βρει ο φίλος στο πρόβλημα του !! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...