Jump to content

Eheim 2213 - Μειωση ροης;


krisos

Recommended Posts

Μπορουμε στο EIHEIM 2213 να μειωσουμε την ροη γυριζοντας τα βανακια ..η θα εχω προβλημα με το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπορουμε στο EIHEIM 2213 να μειωσουμε την ροη γυριζοντας τα βανακια ..η θα εχω προβλημα με το φιλτρο?

Μπορούμε αλλά η αντλία πιστεύω πως θα ζορίζετε, έχει να κάνει και με το πόσο θα τα κλείσεις, αλλά γενικά αν τα κλείσεις πολύ μπορεί να έχει πρόβλημα η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε αλλά η αντλία πιστεύω πως θα ζορίζετε, έχει να κάνει και με το πόσο θα τα κλείσεις, αλλά γενικά αν τα κλείσεις πολύ μπορεί να έχει πρόβλημα η αντλία.

Εχω βαλει το συγκεκριμενο φιλτρο σε 60 λτρο και θελω να βαλω μεσα μονομαχο ...τωρα που το παρατειρω δημιουργει σχετικα δυνατη ροη ...καλως σ' ευχαριστω θα δω τι πατεντα θα κανω! ;):)

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το συγκεκριμενο φιλτρο σε 60 λτρο και θελω να βαλω μεσα μονομαχο ...τωρα που το παρατειρω δημιουργει σχετικα δυνατη ροη ...καλως σ' ευχαριστω θα δω τι πατεντα θα κανω! ;):)

Τα βανάκια μπορείς να τα γυρίσεις απλά σου προτείνω να μην τα γυρίσεις πολύ για να μην σου ζορίζεται η αντλία. Κάνε καμιά δοκιμή και βλέπεις. Spraybar έχεις? Αν έχεις γύρισέ το μπροστά σε κάποιο τζάμι αν γίνεται να σπάσει λίγο η ροή.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα dypass την έξοδο με την είσοδο με μία βάνα στην μέση και παίξε με αυτή.

post-16300-1269971469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το εξηγήσεις αυτό με βάση ποια αρχή δουλεύει;

είναι ενδιαφέρον, αν θες κάνε μα ανάλυση με απλά λόγια!

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μη παιδευεστε αδικα.

Θεωρητικα : ζοριζεται η αντλια.

Πρακτικα : ενας φιλος εχει μερικα classic eheim με μειωμενη ροη απο τα βανακια εδω και 20 χρονια και λειτουργουν το ιδιο καλα ακομα.

Η ιδια η eheim στην ερωτηση "πως μειωνεται η ροη των classic φιλτρων" απανταει "μειωνεται με τα βανακια ή με δαχτυλιδια στους σωληνες.

How can filter throughput be reduced? classic 2213, 2215, 2217

The filter performance can be reduced by means of a shut-off valve (no. 4004512 or no. 4004412) or a pressure regulator clamp (no. 4004960).

πηγη: http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?id=24985

Link to comment
Share on other sites

πάντως το δικό μου 2213 αν κλείσεις λίγο τα βανάκια αρχίζει και "χτυπάει" η φτερωτή, δηλαδή ζορίζεται πολύ εύκολα. Ίσως φταίει που έχω μπουκώσει και το φίλτρο με πολύ υλικό.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το δικό μου 2213 αν κλείσεις λίγο τα βανάκια αρχίζει και "χτυπάει" η φτερωτή, δηλαδή ζορίζεται πολύ εύκολα. Ίσως φταίει που έχω μπουκώσει και το φίλτρο με πολύ υλικό.

Αυτο που λες το παρατηρησα και εγω αλλα στο τελος τελος θα μειωσω ελαχιστα την ροη με τα βανακια ..δεν νομιζω να συμβει τπτ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το παρατηρησα και εγω αλλα στο τελος τελος θα μειωσω ελαχιστα την ροη με τα βανακια ..δεν νομιζω να συμβει τπτ! :)

Μειωσε μονο την εξοδο απο το φιλτρο... οχι την εισοδο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μειωσε μονο την εξοδο απο το φιλτρο... οχι την εισοδο... ;)

...ναι γιατι κανει περισοτερο θορυβο ετσι και δεν μπορω νακοιμηθω! :thumbup::thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας διαδεδομένος τρόπος ρύθμισης της ροής σε αντλίες που δεν

επιδέχονται μύωση των στοφών δεν είναι κάποια πατέντα δική μου.

Η λειτουργία του είναι πολύ απλή το νερό περνά μέσα από την αντλία

με την κανονική ταχύτητα και με τις βάνες ρυθμίζεις την ποσότητα

που θα επιστρέφει στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας διαδεδομένος τρόπος ρύθμισης της ροής σε αντλίες που δεν

επιδέχονται μύωση των στοφών δεν είναι κάποια πατέντα δική μου.

Η λειτουργία του είναι πολύ απλή το νερό περνά μέσα από την αντλία

με την κανονική ταχύτητα και με τις βάνες ρυθμίζεις την ποσότητα

που θα επιστρέφει στο ενυδρείο.

:)

Χρειαζονται μονο δυο T juctions, ενα βανακι και λιγος σωληνας αλλα δεν ειναι περιττο?

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικό το δικό μου και η μύωση της ροής περιττή είναι,

(εγώ στα 120 litra έχω 1000l/h) σε αυτή την περίπτωση και αν

είναι απαραίτητο θα αρκούσε μια μύωση στην αναρρόφηση.

Έχω το ίδιο και δοκιμασμένα με μία βάνα στην αναρρόφηση

πέφτει στα 300λ/ω. Και δουλεύει αθόρυβα μια ένδειξη ότι

δεν καταπονείτε και η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο λες να παραγγειλω και αυτα τα ''μπαλακια'' βασικα ..εχω βαλει μπολι μεσα στο ενυδρειο και προσπαθω να το στρωσω λες να μου χαλασει το στρωσιμο? ...να βγαλω μια φωτο με τα υλικα που εχω μεσα? παντως το μακαρονι το εχω κατω κατω και ειναι καπου στα 2/3 των υλικων που εχω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικό το δικό μου και η μύωση της ροής περιττή είναι,

(εγώ στα 120 litra έχω 1000l/h) σε αυτή την περίπτωση και αν

είναι απαραίτητο θα αρκούσε μια μύωση στην αναρρόφηση.

Έχω το ίδιο και δοκιμασμένα με μία βάνα στην αναρρόφηση

πέφτει στα 300λ/ω. Και δουλεύει αθόρυβα μια ένδειξη ότι

δεν καταπονείτε και η αντλία.

:)

Η καλη δυνατη ροη ειναι επιθυμητή για τη λειτουργια ενος ενυδρειου, αναλογα ομως τα ψαρια παντα ρυθμιζουμε καπως και την ροη.

Ο φιλος krisos εχει ενα 60αρι ενυδρειο που θελει να βαλει ενα μονομαχο.

Αν μεινει μονο σε αυτην την επιλογη ψαριου, η ροη το 2213 ειναι μεγαλη, για να μην πω και το ιδιο το φιλτρο περιττο.

3 λιτρα υλικα τι να χρειαστουν σε ενα φυτεμενο 6οαρι με μονομαχο?

Ενας μικρος κυκλλοφορητης ισα ισα να κινει το νερο ελαφρα θα ηταν αρκετος.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο λες να παραγγειλω και αυτα τα ''μπαλακια'' βασικα ..εχω βαλει μπολι μεσα στο ενυδρειο και προσπαθω να το στρωσω λες να μου χαλασει το στρωσιμο? ...να βγαλω μια φωτο με τα υλικα που εχω μεσα? παντως το μακαρονι το εχω κατω κατω και ειναι καπου στα 2/3 των υλικων που εχω μεσα

Απο τα υλικα που διαθετεις ηδη, βαλε κατω κατω 5 ποντους μακαρονι, μετα ενα μπλε σφουγγαρι και μετα το υπολοιπο μακαρονι και πανω πανω το ασπρο σφουγγαρι της eheim (το βαμβακερο) ή ελαχιστο χυμα filterwool.

Το βιολογικο μακαρονι το εχεις λαθος κατω κατω, "απροστοστατευτο" απο τα σκουπιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φαντάζομαι η μείωση με τα βανάκια θα ισχύει και για το 2211?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανοιξεις και λιγο μεγαλυτερες τις τρυπες που εχει το σπρευ μπαρ ετσι με ανοιχτα τα βανακια ελλατωνεται η πιεση . αρα λιγοτερη ροη .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό που θα προτείνω μια που δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά εάν συνδέσουμε έναν ροοστάτη( Dimmer) στο καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος και έτσι έχουμε την δυνατότητα να αυξομειώνουμε την τάση χειροκίνητα παίζει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το μοτέρ του φίλτρου;

Ξέρει κάποιος να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανοιξεις και λιγο μεγαλυτερες τις τρυπες που εχει το σπρευ μπαρ ετσι με ανοιχτα τα βανακια ελλατωνεται η πιεση . αρα λιγοτερη ροη .

Πάντως κλείνοντας ελάχιστα τα διπλά βανάκια της εξόδου, μειώθηκε όσο χρειαζόμουν η ροή χωρίς να ακουστεί κάτι περίεργο από το φίλτρο.

Σε βάθος χρόνου θα δείξει <_<

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτα δυσκολο , με την ακρη απο ενα ψαλιδι το κανεις , απλα βαζεις τη μυτη του ψαλιδιου μεσα στη τρυπα και του ριχνεις μια στροφη και εισαι κομπλε <_<

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανοιξεις και λιγο μεγαλυτερες τις τρυπες που εχει το σπρευ μπαρ ετσι με ανοιχτα τα βανακια ελλατωνεται η πιεση . αρα λιγοτερη ροη .

Η ροη ειναι ιδια.

Η πιεση αλλαζει μονο <_<

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω ένα spare spray bar και θα το δοκιμάσω κι αυτό <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...