Jump to content

Ξυλο + φυτα!!


Recommended Posts

Λοιπον εδω και μερες σκεφτομαι να βαλω στο ενυδρειο μου ενα ξυλο και μερικα αληθινα φυτα για να αλλαξω την διακοσμηση και τα πλαστικα στολιδια που υπαρχουν μεσα!! Εχω δει κατι φυτα που μ'αρεσουν(ειχα κανει ενα αλλο ποστ) και βρηκα και ενα ξυλο που μ'αρεσει!!!

Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης:

Πως θα βαλω μεσα τα φυτα και το ξυλο??

Το ξυλο θα το βρασω ή θα το ξεπλυνω απλα??

Τα φυτα θελουν καποιο ιδιαιτερο ξεπλυμα ή μπαινουν κατευθειαν??

:);)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα, αν και καινούργιος στο χόμπυ θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.

Το ξύλο θα πρέπει τουλάχιστον να το ξεπλύνεις με αρκετό νερό. Ανάλογα το ξύλο που έχεις αγοράσει θα βγάλει από πάρα πολύ έως λίγο κιτρινίλα. Αν θέλεις να την αποφύγεις θα πρέπει να βράσεις το ξύλο ή να το αφήσεις για καμιά εβδομάδα σε κουβά ρίχνοντας ζεστό νερό μέσα τουλάχιστον δυο φορές την εβδομάδα. (προσοχή γιατί μπορεί στις αλλαγές νερού να βάψεις την μπανιέρα). Ένα ακόμη χαρακτησιστικό του ξύλου είναι ότι θα επιπλέει. Αν θέλεις να βυθιστεί θα πρέπει να ακολουθήσεις την παραπάνω διαδικασία για μικρότερο χρονικό διάστημα. Αν δεν θέλεις να ακολουθήσεις κάτι από τα παραπάνω προσθέτοντας στο φίλτρο σου φίλτρο ενεργού άνθρακα (μαύρο σφουγγαράκι) θα αρχίζει να καθαρίζει το νερό. Αυτό θα κρατήσει μερικους μήνες (περίπου 3). Αργά ή γρήγορα μέσα σε αυτό το διάστημα θα σου βυθιστεί. Η κιτρινίλα δεν επηρεάζει τα ψάρια, αντίθετα περιέχει πολλά συστατικά που αρέσουν στα ψάρια. Η απόφαση δική σου. Αν έκανα κάποιο λάθος ας με διορθώσουν κάποιοι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και μερες σκεφτομαι να βαλω στο ενυδρειο μου ενα ξυλο και μερικα αληθινα φυτα για να αλλαξω την διακοσμηση και τα πλαστικα στολιδια που υπαρχουν μεσα!! Εχω δει κατι φυτα που μ'αρεσουν(ειχα κανει ενα αλλο ποστ) και βρηκα και ενα ξυλο που μ'αρεσει!!!

Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης:

Πως θα βαλω μεσα τα φυτα και το ξυλο??

Το ξυλο θα το βρασω ή θα το ξεπλυνω απλα??

Τα φυτα θελουν καποιο ιδιαιτερο ξεπλυμα ή μπαινουν κατευθειαν??

:);)

Ξέχασα να σου γράψω για τα φυτά, θα πρέπει να βγάλεις το υλικό που είναι σαν βαμβάκι και να τα ξεπλύνεις κάτω από νερό. Απομακρύνεις σαπισμένα φύλλα και κόβεις ελαφρώς τις ρίζες. Ύστερα ανοίγεις μια τρυπούλα με το χέρι σου και τοποθετείς το φυτό ώστε οι ρίζες να είναι κάτω. Αφού κλείσεις προσεκτικά την τρύπα το τραβάς ελαφρώς προς τα επάνω ώστε οι ρίζες να έρθουν κατακόρυφα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω αλλά έχω να προσθέσω πως δεν επιπλέουν όλα τα ξύλα, πχ αυτά που επιπλέουν σχεδόν πάντα είναι τα red moorwood και τα μόνα προσωπικά που έχω δοκιμάσει και μου έχουν δημιουργήσει αυτό το πρόβλημα, mopani και bogwood δεν μου έχουν επιπλεύσει ποτέ δεν ξέρω αν έτυχε αλλά νομίζω πως έχει να κάνει με το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας... Μαλλον θα το αφησω στον κουβα για καμια εβδομαδα το ξυλο να βγαλει την κιτρινιλα!!! και μετα το βαζω!!! :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aquarium_9, στο παρακάτω βίντεο της tropica μπορείς να δείς οδηγίες για να σε βοηθήσουν στο φύτεμα των φυτών σου. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το video ειναι πολυ κατατοπιστικο!!! :);) Τωρα που ειδα και αλλα φυτακιασκεφτομαι να παρω πιο πολλα!!!! :thumbup::thumbup::o

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκτος απο τα bacopa caroliniana egeria densa που ημουν σιγουρος θελω να παρω και αλλα φυτα!!! Αυτα ειναι:

•Echinodorus 'Ozelot'

•Hemianthus callitrichoides ''Cuba''

•Anubias barteri var. barteri

Ταιριαζουν αυτα τα φυτα μεταξυ τους ή ειναι τελειως ακυρα???? Ευχαριστω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι χαλίκι έχεις στο ενυδρείο σου λεπτό ή πιο χοντρό;

Έχεις υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Ξ���Ο��ΏΟ����ΌΞ± :) Ξ΅Ο��λΡΟ�ΊΞ· ΞΊΞ±ΞΉ ΞΊΞΏΞΊΞΊΞΉΞ½Ξ· Ξ±ΞΌΞΌΞΏ ;)

Καταλαβατε???? :thumbup::thumbup::o:o

Συγνωμη αλλα εγραφα απο το κινητο και δεν ξερω τι εγινε και βγηκαν ετσι!!!

Λοιπον μεταφραση!!

Ναι εχω υποστρωμα.. Εχω λευκη και κοκκινη αμμο!!! :ninja::D

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

και αυτα τα φυτα που βαζει στο video δεν τα βαζει πολυ επιφανειακα? δεν θα επιπλεουν μολις γεμισει νερο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκτος απο τα bacopa caroliniana egeria densa που ημουν σιγουρος θελω να παρω και αλλα φυτα!!! Αυτα ειναι:

•Echinodorus 'Ozelot'

•Hemianthus callitrichoides ''Cuba''

•Anubias barteri var. barteri

Ταιριαζουν αυτα τα φυτα μεταξυ τους ή ειναι τελειως ακυρα???? Ευχαριστω!! :)

Ναι είναι τελείως ακυρα.

Η cuba είναι απο τα πιο δυσκολα φυτά και θελει πολλή φροντίδα/λίπασμα/φως/διοξείδιο του ανθρακα. Με λίγα λόγια δεν είναι ένα φυτό για αρχάριους.

Η ανούμπια θέλει λίγο φως ή να είναι στην σκια κάποιου φυτού γιατί αλλιώς πιανεί αλγη στα φύλλα και το αποτέλεσμα δεν είναι ομορφο. Επίσης δεν θέλει καθόλου λίπασμα.

---Μια πρόσθετη πληροφορία για το συγκεκριμένο είδος: αυτές πρέπει να τις δενεις με πετονια ή καποια κλωστη (πετονια καλύτερα γιατί είναι ανθεκτικη) σε μία πέτρα ή σε ένα ξύλο του ενυδρείου σου γιατί αλλιως σαπίζει..

Ο εχινόδορος που διάλεξες έχει μέτριες προς υψηλές απαιτήσεις σε φως. Γενικά τα κοκκινα φυτά και τα φυτα που σχηματίζουν "γκαζόν" θέλουν πολύ φως. Φυσικά, μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου αλλα τα κοκκινα σημάδια ίσως δεν είναι τόσο εμφανή αμα δεν έχεις την απαιτούμενη ποσότητα φωτος.

Αντί για ανούμπιες θα σου πρότεινα κρυπτοκορίνες. Είναι πιο όμορφες -κατα την άποψή μου- και πιο ενδιαφέρουσες σαν φυτο. Επίσης είναι πιο ευκολες απο της ανούμπιες κατα την άποψή μου διότι με πολύ φως οι ανούμπιες γίνονται χάλια. Αντίθετα η κρυπτοκορίνες την ψιλοπαλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

τσουμ,λιγη περισσοτερη προσοχη σε αυτα που λες...

η ανουμπια ηταν και θα ειναι το πιο ευκολο φυτο,και παει καλυτερα ακομη εαν λιπαινεται.απο εκει και μετα και εφοσων τηρουμε καποιους κανονες-ρουτινες σωστες τα παει υπερβολικα καλα.δεν θεωρω πως ειναι πολυ ευκολοτερη η κρυπτοκορινα απο την ανουμπια.

επισης δεν γνωριζω αν ξερεις πως η κρυπτοκορινα δεν αρεσκεται σε μεταφυτευσεις και μπορει απροσμενα να χαλασει.....

Link to comment
Share on other sites

τσουμ,λιγη περισσοτερη προσοχη σε αυτα που λες...

η ανουμπια ηταν και θα ειναι το πιο ευκολο φυτο,και παει καλυτερα ακομη εαν λιπαινεται.απο εκει και μετα και εφοσων τηρουμε καποιους κανονες-ρουτινες σωστες τα παει υπερβολικα καλα.δεν θεωρω πως ειναι πολυ ευκολοτερη η κρυπτοκορινα απο την ανουμπια.

επισης δεν γνωριζω αν ξερεις πως η κρυπτοκορινα δεν αρεσκεται σε μεταφυτευσεις και μπορει απροσμενα να χαλασει.....

Το έχω αντιμετοπίσει αυτό!!!!

Σωστός ο κλαζ :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου εψαξα τις απαιτησεις σε καθε φυτο ειδα οτι η Cuba θελει χαμηλο-πολυ υψηλο φωτισμο..

Το Ozelot Ειναι και αυτο απο χαμηλο-υψηλο(οσο για τα στιγματα λεει: Τα στίγματα είναι πιο σκούρα στα νεότερα φύλλα και αντίθετα με πολλά άλλα είδη Echinodorus με στίγματα στα φύλλα, το Echinodorus 'Ozelot' τα διατηρεί ακόμα και σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού. Είναι φυτό χαμηλών απαιτήσεων και ιδανικό για αρχάριους.)

Η Anubia Θελει πολυ χαμηλο εως μετριο...

Η Egeria θελει μετριο εως πολυ υψηλο

Η Bacopa caroliniana θελει χαμηλο-πολυ υψηλο!!

Τωρα βασικα απο ποσες ωρες λεμε οτι εχουμε μετριο φωτισμο??? ή χαμηλο!! :);)

Link to comment
Share on other sites

τσουμ,λιγη περισσοτερη προσοχη σε αυτα που λες...

η ανουμπια ηταν και θα ειναι το πιο ευκολο φυτο,και παει καλυτερα ακομη εαν λιπαινεται.απο εκει και μετα και εφοσων τηρουμε καποιους κανονες-ρουτινες σωστες τα παει υπερβολικα καλα.δεν θεωρω πως ειναι πολυ ευκολοτερη η κρυπτοκορινα απο την ανουμπια.

επισης δεν γνωριζω αν ξερεις πως η κρυπτοκορινα δεν αρεσκεται σε μεταφυτευσεις και μπορει απροσμενα να χαλασει.....

Δεν είπα οτι είναι πολύ ευκολότερη αλλα λίγο πιο ευκολή διότι σε συνθήκες με περισσότερο φως δεν πιάνει τόσες άλγες όσες η ανούμπια.

Όσο για τις μεταφυτευσεις το ξέρω. Εχω πέντε (5 για όσους δεν διαβασαν καλα :thumbup::thumbup: ) είδη. Τα δύο τα αγόρασα και τα υπόλοιπα τρία μου τα έδωσαν συνχομπίστες. Ισως είναι το χαλίκι μου, ίσως είναι το φως και γενικότερα οι συνθήκες μου, αλλα δεν μου έχει χαλάσει ποτε κρυπτοκορίνα...

Αφου εψαξα τις απαιτησεις σε καθε φυτο ειδα οτι η Cuba θελει χαμηλο-πολυ υψηλο φωτισμο..

Η Bacopa caroliniana θελει χαμηλο-πολυ υψηλο!!

Τωρα βασικα απο ποσες ωρες λεμε οτι εχουμε μετριο φωτισμο??? ή χαμηλο!! :);)

Για τον Οζελοτ έκανα λάθος. Σορρυ :o . Για τα άλλα καλα τα λες.

Η cuba θέλει απο πολύ μέχρι παρα πολύ φως! Μπορείς να ρωτήσεις όποιον θες που να έχει σχέση με το γλυκο, το ίδιο θα σου πει. Αυτο που εννοούν απο "χαμηλό-πολυ υψηλό" είναι οτι δεν θα χαλάσει αμα έχει λίγο φως, αλλα δεν θα πάει και καλα.

Επίσης κάτι δεν κατάλαβες καλα! Την ποσότητα του φωτός δεν την μετράμε σε ώρες αλλα σε βατ (watts). Τα φωτα σε ένα ενυδρείο τα έχεις αναμένα για 8-10 ώρες. Η ποσότητα του φωτός εξαρτάται απο πόσα βατ είναι οι λάμπες και τι κέλβιν βγάζουν. Ψαξε λίγο σε αυτή την κατηγορία και στα αρθα του AZ και θα βρείς αρκετά για τον φωτισμό φυτεμένου ενυδρείου. :o

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο 70λίτρων και η λαμπα πανω λεει..24w και Τc:65°C... To φως το αναβω για 8.5 ώρες!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Καλουτσικα είσαι. Είναι Τ5 ή Τ8 η λάμπα; Δηλαδή είναι χοντρή ή λεπτη; Μηπως λέει πουθενα πόσα κέλβιν είναι η λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι Τ5 αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος... Τωρα ποσα κελβιν δεν λεει!! :) Αρα ο φωτισμος μου τι ειναι χαμηλος, μετριος ή υψηλος ??

Link to comment
Share on other sites

Μέτριος. :)

Οι Τ8 είναι πιο χοντρες απο τον αντίχειρα ενός μέσου ανδρα πάντως, να ξές.

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγω τωρα παω για:

•Echinodorus 'Ozelot'

•Egeria densa

•Hemianthus callitrichoides ''Cuba''

•Bacopa caroliniana

•Anubias barteri var. Barteri

Ειναι καλα??? :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Την cuba θα σου πρότεινα να μην την βάλεις. Απο εκεί και πέρα αμα θές παρε 1 κομμάτι και δες πως μεγαλώνει. Αμα πάει καλά βάλε κι αλλη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...