Jump to content

Διαφορά στην ανάπτυξη μικρων (Fry) molly


Freeman

Recommended Posts

Λοιπων πριν απο περίπου 7 μήνες γέννησε το molly μου κάπου στα 12 fry.Τα έβαλα μονα τους σε ένα 20L που είχα κενό.Μετα απο 1-2 μήνες περίπου τα έπέστρεψα πάλι με τους γονείς τους στο rio 125.Τότε ένας φίλος μου είπε να του δώσω 2 να τα βάλει στο 30L του.Ετσι κι έγινε και χωρίστηκαν απο τα υπόλοιπα fry.Αυτά τα molly μένουν στο ενυδρείο του φίλου μου εδώ και 4 μήνες περίπου.

Σημερα που πήγα να τα δώ επαθα σοκ,το ένα απο τα 2 ειχε γίνει σχεδόν ενήλικο κάπου στα 5-6 cm ενώ τα δικά μου που είναι σε 125L είναι ακόμα στα 2,5cm!!!!!

Έπαθα την πλάκα μου!!!Δήλαδή τα δικά μου που είναι σε 125L έχουν πάθει νανισμό και εκεινου στα 30L!! έχουν γίνει ντερέκια???

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ???

Μηπως ήταν στο DNA του ψαριού να γίνει τοσο μεγάλο??

Οι μετρήσεις μου στο 125L είναι:

NH3NH4:0

NO3:25

NO2:0

GH:>7

KH:6

PH:7.2

Temp:27C

Ο φίλος μου δεν έχει κάνει μετρήσεις.Το μόνο που ξέρω είναι πως έχει θερμοκρασία 28C

(Μπορει ένας βαθμός C να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά δτην ανάπτηξη?)

Link to comment
Share on other sites

Το Rio 125 του φίλου freeman είναι αυτό. ;Ένα ενυδρείο με δραστήρια ψαράκια που χαίρουν άκρας υγείας.Γιατί όμως τα μικρά του molly έχουν τόσο μικρό μέγεθος ακόμα??? :)

Link to comment
Share on other sites

Όσο λιγότερα είναι τόσο περισσότερο τρώνε.

Μα η διαφορά είναι τεράστια!!!Δηλαδή το φαγητό εκανε όλη την δουλειά??

Ρε Aquaristas8 τί τάιζες τα μωρά μου?γαρδούμπες και κοκορέτσια?? :)

Link to comment
Share on other sites

Μα η διαφορά είναι τεράστια!!!Δηλαδή το φαγητό εκανε όλη την δουλειά??

Ρε Aquaristas8 τί τάιζες τα μωρά μου?γαρδούμπες και κοκορέτσια?? :)

ίσως και οι μεταξύ τους σχέσεις επηρρεάζουν την ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ταιζω λιγο περισσοτερο 2 φορες την ημερα αλλα δεν ξερω κατα ποσο αυτο παιζει καθοριστικο ρολο για την διαφορα μεγεθους.....

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ταιζω λιγο περισσοτερο 2 φορες την ημερα αλλα δεν ξερω κατα ποσο αυτο παιζει καθοριστικο ρολο για την διαφορα μεγεθους.....

Συμφωνώ, μαλλον ήταν στο DNA του ψαριού :)

Link to comment
Share on other sites

ίσως δεν είναι μόνο το φαί, αλλά ότι υπάρχει πολύυυ φαΐ! 2 σε 30 λίτρα ένιωθαν κυρίαρχοι και μεγάλωσαν!

Link to comment
Share on other sites

παντος αν θες και εσυ γρηγορη και υγειης αναπτυξη στα ψαρακια σου σου προτεινω να αρχισεις να τα ταΐζεις αρτέμη. Μπορεις να την προμηθευτεις απο petshop είτε καταψυγμενη είτε αυγα σε φακελακι οπου θα χρειαστεις να εκολαψεις μονος σου σε μικρο ενυδρειο με φως και φιλτρο. Η αρτέμη ενημερωτικα ειναι ζωοπλανκτον πολυ θρεπτικο γιατα ψαρακια σου, προσοχη ομως γτ λερωνει πολυ το νερο γι' αυτο σου συνηστω να ριχνεις μερα παρα μερα και θα δεις αποτελεσματα πολυ γρηγορα. :):thumbup::helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - Hunter
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν σκεφτηκε το γεγονος οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα μεγεθους αναμεσα στα 2 φυλα. Μηπως του φιλου σου ειναι θηλυκα και γι αυτο εχουν το διπλασιο μεγεθος απο τα δικα σου που ετυχε να ειναι αρσενικα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που είναι τεράστιο ειναι όντος θηλικό αλλα αποκλείεται να είναι μόνο αυτό.Τα αλλα θηλικά γιατι δεν εχουν μεγαλώσει τόσο πολύ :)

Εχω αρτέμια και μάλιστα εχει εκολαυθεί εδω και 4 μήνες περίπου και εχει γινει μεγάλη.Να την δώσω γαι μαμ?

Link to comment
Share on other sites

Τι μολυ εχεις δλδ μπαλουν ή σελφιν;

Τα δυο που του εδωσες ειναι μονα τους σε ενα ενυδρειο ενω τα δικα σου με ποσα ακομη ψαρακια τα εχεις κ τι τους δινεις για τροφη , υποθετω πλεον πως τρωνε την τροφη που τρωνε κ τα υπολοιπα. Την αρτεμια γιατι δεν τους την εδωσες οταν ηταν μικρη κ την κρατησες τοσους μηνες;

Παντως η διαφορα υπαρχει στο μεγαλωμα μεταξυ αρσενικων κ θηλυκων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς να έχω διαβάσει τι σου απάντησαν οι άλλοι θα μαντέψω πως στο ενυδρείο σου έχεις ιχθυοφόρτωση. Τα μικρά τα ψάρια για να αναπτυχθούν σε μέγεθος και χρώμα πρέπει να νιώθουν ασφαλή κάτι που νιώθουν στο ενυδρείο του φίλου σου. Εσύ τα έβαλες μαζί με τα μεγάλα μόλλεις αρα τα μικρά κρύβονται και τρώνε ότι φαγητό περισσέψει στα μεγάλα ή περνάνε πείνες. Έτσι όταν υπάρχουν θηρευτές ή ενήλικα ψάρια και πάμε να βάλουμε μικρά πρέπει να σιγουρευτούμε πως έχουμε κερατόφυλλο και άλλα φυτά επιφανείας τα οποία προσφέρουν και καταφύγιο στα μικρά αλλά και τροφή καθώς τα φυτά επιφανείας έχουν την ιδιότητα να συγκρατούν τροφή ανάμεσα στα φύλλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώνη κιόλας, αλλά αυτό το ενυδρείο έχει ιχθυοφόρτιση??? 18 ψαράκια σε Rio 125 τα θεωρείς πολλά??? Και αν βγάλεις και τα μικρά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...