Jump to content

αντιμετωπιση Ick


Recommended Posts

ειχε παρουσιαση ick το blue tang και μου κολησε και το tricolor που ειχα στο ευδρειο μου.κατεβασα την αλατοτητα σταδιακα στο 1.017 και θερμοκρασια στους 29 και σημερα μετα απο περιπου 8 μερες βρεθηκαν πεθαμενα.επισης εδω και 3 μερες εχω να δω μεσα στο ενυδριεο μου εναν γιατρο και ενα κραμα λορεντο αν το λεω και σωστα.επιπλεον στο ενυδριο μου υπαρχουν 3 νταμσελ ενας κλοον οσελαρις ενας νασο ελεγγανς τι πρεπει να κανω τωρα αυτα τα ψαρια δεν εχουν δειξει τιποτα απο ασθενεια.οσο για τα 2 ψαρακια που προανεφερα που εχω να τα δω 2 μερες τι εχετε να μου πειτε?το ενυδρειο ειναι το ριο 300 με σαμπ 90 λιτρα.απο μετρησης ειμαι φυσιολογικα

ερτω

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας φυσιολογικές οι τιμές εννοείς???

Πόσο καιρό τρέχει το σύστημα σου??

Πες μας μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια 0

πεχα 8.2

νιτρικα 5

φωσφορικα 0

kh 10

αβεστιο 500

μαγγνησιο 1480

το ενυδρειο τρεχει απο αρχες γεναρη και εχει 35 κιλα ζβ και 40 η 50 κιλα ζωντανο αραγωνιτη(δεν θυμαμαι ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σταδιακά τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει ζωντανο βραχο/χρησιμοποιεις φιλτρο με βιολογικο υλικο.Αν ναι εδω και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

η αλατοτητα κατεβαινε ανα μερα γυρω στις 2 μοναδες απο 1025 πηγε 1023 και μετα πιο κατω παντα 2 μοναδες.οσο για την βιολογια μονο ζβ και αραγωνιτη....

σημερα δυστηχως δεν υπαρχει ουτε ενα ψαρακι ολα χαθηκαν και μερικα δεν τα βρηκα μεσα στο ενυδρειο γνωριζουμε γιατι?τι πρεπει να κανω τωρα για να μην μου ξανα συμβει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω :) ποιος λεει ασχετα με τα λιτρα να τιγκαρουμε το ενυδρειο στα ψαρια και ιδιως με τανγκς μεσα σε 2,3 μηνες τι να πω?ενα θαλασσινο συστημα χρειαζεται σταδιακο γεμισμα και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ υπομονη για να ξεκινησουμε με δυσκολα και απαιτητικα ψαρια. Υπαρχουν τοσα πραγματα που μπορουμε να ασχοληθουμε στο διαστημα αυτο...... κριμα για τα ψαρακια που τα καταδικαζεται ετσι... η συνεχεια γνωστη, ξενερωνουμε και τα παραταμε ... οσο για το προβλημα που αντιμετωπισες σε ενα ΚΑΛΑ στρωμενο ενυδρειο χωρις να κανεις το οτιδηποτε το ψαρι το ξεπερναει απο μονο του και δεν καταδικαζεις και τα υπολοιπα...τωρα αν θελεις να δινεις τα λεφτα σου ασκοπα στα μαγαζια ,.... οκ οπως νομιζεις........

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω :thumbup: ποιος λεει ασχετα με τα λιτρα να τιγκαρουμε το ενυδρειο στα ψαρια και ιδιως με τανγκς μεσα σε 2,3 μηνες τι να πω?ενα θαλασσινο συστημα χρειαζεται σταδιακο γεμισμα και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ υπομονη για να ξεκινησουμε με δυσκολα και απαιτητικα ψαρια. Υπαρχουν τοσα πραγματα που μπορουμε να ασχοληθουμε στο διαστημα αυτο...... κριμα για τα ψαρακια που τα καταδικαζεται ετσι... η συνεχεια γνωστη, ξενερωνουμε και τα παραταμε ... οσο για το προβλημα που αντιμετωπισες σε ενα ΚΑΛΑ στρωμενο ενυδρειο χωρις να κανεις το οτιδηποτε το ψαρι το ξεπερναει απο μονο του και δεν καταδικαζεις και τα υπολοιπα...τωρα αν θελεις να δινεις τα λεφτα σου ασκοπα στα μαγαζια ,.... οκ οπως νομιζεις........

Τιποτα απο ολα οσα λες δεν ειναι απολυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

απο το να κραζεις σαν εμπειρος στο χωρο του θαλασσινο αν δεν δωσεις εσυ καποιες συμβουλες πως ορισμενοι να μην τα παρατανε για πες μου?τι μου λετε να κανω τωρα ας με συμβουλεψει καποιος....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Παρτο απο την αρχη και πες μας ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,τι διαστασεις εχει,τι εξοπλισμο εχει,ποσο καιρο ετρεχε με τον βραχο πριν βαλεις ψαρια (σε ρωτησα αλλα δεν το εγραψες) και παρεθεσε μας τα αποτελεσματα μετρησεων σε αμμωνια,ΝΟ2,ΝΟ3,Ca,Mg,KH.

Θα το πιασουμε απο την αρχη για να βρουμε τα πιθανα λαθη που εγιναν.

Υπομονη λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο 300 λιτρα με σαμπ 90 λιτρα

εχει 35 κιλα ζβ και 40 η 50 ζωντανο αραγωνιτη

σκιμερ shuran 100

το ενυδρειο τρεχει απο αρχες γεναρη και τα ψαρακια μπηκαν σταδιακα μετα απο 2 μηνες περιπου σταδιακα 1 με 2 καθε βδομαδα σχεδον

αμμωνια 0

πεχα 8.2

νιτρικα 5

φωσφορικα 0

kh 10

αβεστιο 500

μαγγνησιο 1480

μια απορια δεν μου εχει απαντηθη ακομα μερικα ψαρια που πεθαναν δεν τα βρηκα μεσα στο ενυδρειο γνωριζουμε γιατι?

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο 300 λιτρα με σαμπ 90 λιτρα

εχει 35 κιλα ζβ και 40 η 50 ζωντανο αραγωνιτη

σκιμερ shuran 100 για πόσα λιτρα λέει πως είναι

το ενυδρειο τρεχει απο αρχες γεναρη και τα ψαρακια μπηκαν σταδιακα μετα απο 2 μηνες περιπου σταδιακα 1 με 2 καθε βδομαδα σχεδον το άφησες αρκετό καιρό να στρώσει,καλό αυτό.

το λάθος ήταν που δεν άφησες το σύστημα μετά την προσθήκη του κάθε ψαριού να ωριμάζει και να προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα.

Όταν είναι ανώριμο το ενυδρείο μετά την προσθήκη ψαριού το αφήνουμε να τρέξει και το πότε είναι ικανό

δεχτεί κι'άλλο ψάρι μας το λένε οι μετρήσεις

αμμωνια 0

πεχα 8.2

νιτρικα 5

φωσφορικα 0

kh 10

αβεστιο 500 κάπως υψήλό,ρίχνεις συμπληρωμα ασβεστιου; αν ρίχνεις σταμάτα το λίγο

μαγγνησιο 1480

μια απορια δεν μου εχει απαντηθη ακομα μερικα ψαρια που πεθαναν δεν τα βρηκα μεσα στο ενυδρειο γνωριζουμε γιατι? τι συνεργείο καθαρισμού έχεις;(γαρίδες,καβούρια,σαλιγκάρια κτλ)

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

1.to λεει για 500 λιτρα full stock.αλλα εγω δεν εχω κοραλια

2.καβούρια,σαλιγκάρια υπαρχουν στο ενυδρειο και εχει βγαλει και ο βραχος καποια σαλιγκαρια και να φανταστειτε οτι εχω αρχισει και βγαζω σιγα σιγα και κοραλινη πανω σε κυκλοφορητες κ πολυ λιγο στο πισω τζαμι

ακου συμβουλες πως να προχωρισω σωστα

Link to comment
Share on other sites

1.to λεει για 500 λιτρα full stock.αλλα εγω δεν εχω κοραλια καλό είναι

2.καβούρια,σαλιγκάρια υπαρχουν στο ενυδρειο και εχει βγαλει και ο βραχος καποια σαλιγκαρια και να φανταστειτε οτι εχω αρχισει και βγαζω σιγα σιγα και κοραλινη πανω σε κυκλοφορητες κ πολυ λιγο στο πισω τζαμι δεν βάζεις άλλο ψάρι μέχρι να στρώσουν και τα υπόλοιπα.

ακου συμβουλες πως να προχωρισω σωστα

Όταν ξεμπερδέψεις με το ικ κάνεις μετρήσεις και βλέπεις.Τάισε τα να τα βοηθήσεις.

Ανέβασε και την αλατότητα στα κανονικά επίπεδα.

Για συνθήκες υποαλατότητας έπρεπε να πας πολύ πιο κάτω,εκεί που είσαι δεν βοηθάει σε κάτι.

Σιγά-σιγά όμως... :)

Link to comment
Share on other sites

1.to λεει για 500 λιτρα full stock.αλλα εγω δεν εχω κοραλια καλό είναι

2.καβούρια,σαλιγκάρια υπαρχουν στο ενυδρειο και εχει βγαλει και ο βραχος καποια σαλιγκαρια και να φανταστειτε οτι εχω αρχισει και βγαζω σιγα σιγα και κοραλινη πανω σε κυκλοφορητες κ πολυ λιγο στο πισω τζαμι δεν βάζεις άλλο ψάρι μέχρι να στρώσουν και τα υπόλοιπα.

ακου συμβουλες πως να προχωρισω σωστα

Όταν ξεμπερδέψεις με το ικ κάνεις μετρήσεις και βλέπεις.Τάισε τα να τα βοηθήσεις.

Ανέβασε και την αλατότητα στα κανονικά επίπεδα.

Για συνθήκες υποαλατότητας έπρεπε να πας πολύ πιο κάτω,εκεί που είσαι δεν βοηθάει σε κάτι.

Σιγά-σιγά όμως... :)

edit**

ασ σβήσει κάποιος την διπλή δημοσιευση.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ζηταω συγγνωμη αν ημουν αποτομος η απολυτος αλλα με αυτον τον τροπο προσπαθησα να αποθαρυνω κ αλλους αρχαριους που ενδεχομενος κανουν τα ιδια λαθη με σενα... οπως καταλαβαινεις αυτα τα ψαρια ειναι πιαστα και οχι αναπαραγωγης και ειμαι πολυ περρισοτερο ευαισθητοποιημενος.... Σιγουρα με το να ρωτας τις οποιες αποριες εχεις θα καταφερεις να φτιαξεις σιγα σιγα κατι πολυ καλο μιας και εισαι και σε καλα λιτρα...

Λοιπον αναλυσεμας τι φωτισμο εχεις ?τι κυκλοφορια?πως ειναι το σαμπ?εχεις μακροαλγες μεσα?για reef η για fish only το πας ?

η απορια γιατι δεν βρηκες τα ψαρια που πεθαναν ειναι γιατι υπαρχουν πτωματοφαγοι οργανισμοι οπως οι πολυχαιτοι,τα σαλιγκαρια ,τα καβουρια κτλπ.. αυτοι βοηθουν πραγματικα στο συστημα μας αν καποιο ψαρι πεθανη και ετσι δεν ανεβαζει τις διαφορες τιμες (αμωνια νιτρικα κτλπ)αν βεβαια εχεις πολλες απωλειες ειναι πολυ πιθανο να ανεβουν αυτες οι τιμες... οποτε ανεβασε σιγα σιγα αλατοτητα(1025) κατεβασεθερμοκρασια 25-26 και κανε καμια μικρη αλλαγη νερου να βοηθησεις το συστημα σου... και μετρα τις τιμες πολυ πιθανων να σου ανεβουν... ασε το συστημα να ηρεμησει για κανα 2 βδομαδες και ενημερωνε μας...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ζηταω συγγνωμη αν ημουν αποτομος η απολυτος αλλα με αυτον τον τροπο προσπαθησα να αποθαρυνω κ αλλους αρχαριους που ενδεχομενος κανουν τα ιδια λαθη με σενα... οπως καταλαβαινεις αυτα τα ψαρια ειναι πιαστα και οχι αναπαραγωγης και ειμαι πολυ περρισοτερο ευαισθητοποιημενος.... Σιγουρα με το να ρωτας τις οποιες αποριες εχεις θα καταφερεις να φτιαξεις σιγα σιγα κατι πολυ καλο μιας και εισαι και σε καλα λιτρα...

Λοιπον αναλυσεμας τι φωτισμο εχεις ?τι κυκλοφορια?πως ειναι το σαμπ?εχεις μακροαλγες μεσα?για reef η για fish only το πας ?

η απορια γιατι δεν βρηκες τα ψαρια που πεθαναν ειναι γιατι υπαρχουν πτωματοφαγοι οργανισμοι οπως οι πολυχαιτοι,τα σαλιγκαρια ,τα καβουρια κτλπ.. αυτοι βοηθουν πραγματικα στο συστημα μας αν καποιο ψαρι πεθανη και ετσι δεν ανεβαζει τις διαφορες τιμες (αμωνια νιτρικα κτλπ)αν βεβαια εχεις πολλες απωλειες ειναι πολυ πιθανο να ανεβουν αυτες οι τιμες... οποτε ανεβασε σιγα σιγα αλατοτητα(1025) κατεβασεθερμοκρασια 25-26 και κανε καμια μικρη αλλαγη νερου να βοηθησεις το συστημα σου... και μετρα τις τιμες πολυ πιθανων να σου ανεβουν... ασε το συστημα να ηρεμησει για κανα 2 βδομαδες και ενημερωνε μας...

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα...απλά να πω ότι τα φώτα δεν έχουν καμία σχέση με το πρόβλημα του φίλου μας.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό φάρμακο αντιμετώπισης του ICK είναι ο χαλκός αλλά δεν το χρησιμοποιούμαι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε reef ενυδρεία η έστω σε συστήματα FO με ζωντανό βράχο , από εκεί και πέρα μπορείς να βοηθήσεις τα ψαράκια σου μουλιαζονταντας την τροφή τους σε σκορδοζουμο και σε βιταμίνη C υπάρχουν στο εμπόριο τα ανάλογα σκευάσματα , τα παραπάνω δεν αποτελούν φαρμακευτική αγωγή αλλά δυναμώνουν το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών ώστε να τα βοηθήσει να το ξεπεράσουν. Αυτό που θα πρέπει να μάθεις είναι ότι ick εμφανίζεται λόγω στρες ( το ick είναι μια καθαρά ενυδρειακη ασθένεια στην φύση δεν υφίσταται ) , οι λόγοι λοιπών που το προκαλούν είναι πολλή , κακή ποιότητα νερού ,εύκολα μεταβαλλόμενες τιμές , τσακωμοί μέσα στο ενυδρείο μεταξύ των ψαριών και αλλά πολλά, άρα λοιπών η καλύτερη αντιμετώπιση του είναι να αποφεύγουμε όλα αυτά που το προκαλούν .

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει ουτε ενα ψαρακι μεσα στο ενυδρειο οσο τωρα για τις μετρησης μου ειναι φυσιολογικες το ενυδρειο παει για fo

Link to comment
Share on other sites

σε ένα ενυδρείο με σταθερό βιοφορτίο υπάρχουν φυσιολογικές αστάθειες στην αμμωνία και νιτρώδη ακόμα και μετά από 3 μήνες λειτουργίας τουλάχιστον

το πώς θα αντιδράσει κάθε ενυδρείο είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων

tsagaris λυπάμαι για τις απώλειες σου

κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο απλή η διάγνωση του ick , αν θέλεις να βαδίσεις πιο σίγουρα για τη συνέχεια μη βάλεις ψάρια μέχρι να περάσει ο κίνδυνος να έχει μολυνθεί το ενυδρείο , αυτό το διάστημα είναι ένας μήνας τουλάχιστον , μετά μπορείς να ξεκινήσεις με μικρά και ανθεκτικά ψάρια σίγα – σιγά παρακολουθώντας τις αντιδράσεις του ενυδρείου , καλό είναι να έχεις χρονικό ορίζοντα ενός έτους για πλήρες φορτίο

να ξέρεις ότι οποιαδήποτε εισαγωγή ζωντανού οργανισμού και ζωντανού βράχου εγκυμονεί κινδύνους για το ενυδρείο , για αυτό η καραντίνα είναι απαραίτητη αν θέλουμε να τους αποφεύγουμε, αλλιώς παίρνουμε σοβαρό ρίσκο !

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν υπαρχει καραντινα αυτη την στιγμη οταν ειναι να γινεται η προσθεση ψαριου μπορει να μπαινει πρωτα στο σαμπ?αν εχει κατι το ψαρακι με αυτο το τροπο αποφευγουμε την εξαπλωση καποιας ασθενειας?

Link to comment
Share on other sites

( το ick είναι μια καθαρά ενυδρειακη ασθένεια στην φύση δεν υφίσταται )

Πάνο αυτός είναι ένας από τους πολλούς μύθους που υπάρχουν στο χόμπι μας,ick υπάρχει και στην φύση,το παράσιτο που προκαλεί την ασθένεια λέγεται Cryptocaryon irritans, και είναι ένα Βλεφαριδοφόρο πρωτόζωο.

Απλά στα ενυδρεία μπορεί και χτυπάει τα ίδια ψάρια λόγω κλειστού κυκλώματος και τής ιδιομορφίας του κύκλου ζωής του παράσιτου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν υπαρχει καραντινα αυτη την στιγμη οταν ειναι να γινεται η προσθεση ψαριου μπορει να μπαινει πρωτα στο σαμπ?αν εχει κατι το ψαρακι με αυτο το τροπο αποφευγουμε την εξαπλωση καποιας ασθενειας?

μακάρι να ήταν τόσο απλό ,

δεν μπορείς να αποφύγεις τη μετάδοση ασθενειών με αυτό το τρόπο , ούτε μπορείς να ρίξεις φάρμακα στο sump αν χρειαστούν τα ψαράκια σου

Link to comment
Share on other sites

αρα αναγκαστικα παμε κ για καραντινα?αν ναι χρειαζετε και αυτη σκιμμερ κ ζωντανο βραχο η μπορυμε να το δουλευψουμε με ενα εξωτερικο φιλτρακι?

Link to comment
Share on other sites

ουτε σκιμμερ,ουτε βραχος,ουτε αμμος!

βαλε μερικους σωληνες pvc ωστε να εχουν καποιες κρυψωνες

απο φιλτρα μπορεις να χρησιμοποιησεις κ εξωτερικο αλλα κ ενα δυνατο

εσωτερικο

οτι εχεις απο τα 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...