Jump to content

Πρώτη προσφορά για εξοπλισμό.


Recommended Posts

Τελικά σήμερα παρέλαβα το Trigon 190 και μάλιστα μόλις το έστησα στη θέση του!!!

Αναψα μάλιστα και τις λάμπες και...μια χαρά δείχνει κι έτσι να σας πω την αλήθεια...είναι σίγουρο οτι το νερό, τα ψάρια και ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι απαραίτητα;;; :thumbup:

Κάτι τέτοια σκέφτομαι τώρα που τελειώνοντας το στήσιμο είπανα δω και την προσφορά για τον υπόλοιπο απαραίτητο εξοπλισμό που μου έκανε το κατάστημα που το πήρα. :thumbup:

Το προηγούμενο ενυδρείο το είχα πάρει μεταχειρισμένο και με όλο τον εξοπλισμό και τώρα κάπως μου φαίνεται...αλλα μια ξεκίνησα και το συγμεκριμένο χόμπυ είναι oneway θα το εξοπλίσω...αρκεί βέβαια να το κάνω σωστά και εδώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

Το είδος που προσανατολίζομαι είναι μάλλον το fish only with live rock όπως το κατέταξε ο πωλητής όταν του είπα οτι θέλω να έχει ...απ' ολα...

Το ονόμασε μάλιστα F.O.W.L.V και ο εξοπλισμός που μου πρότεινε μαζί με τις τιμές είναι παρακάτω...οποιαδήποτε γνώμη πάνω στην ποιότητα του εξοπλισμού αλλα και τις τιμές βέβαια θα είναι εξαιρετικά απαραίτητη μια και μένα δε μου λένε τίποτα...ακόμα... (εκτός απ' το οτι θα ζοριστώ να βρώ τα λεφτά να τα αποκτήσω) ;)

Οπότε έχουμε και λέμε...

TRIGON 190

Θαλασσινό F.O.W.L.V

-Εξωτερικό φίλτρο Rena XP-4 ΑΠΟ 299 - 175 €

-Αραγονίτης 3x 10kg - 96€

-SKIMMER Deltec MC 300E - 300€

- Αλάτι (10kg Tropic Marine Pro) - 39€

-Πυκνόμετρο - 25€

-Λάμπες 2χ25 -50€

-Live Rock 10kg x 15€ - 150€

-Αντιχλώριο -18€

-Βακτήρια - 13€

- Αντιφώσφορος -12€

-2 κυκλοφορητές 2χ50 - 100€

Σύνολο 978 €...ούτε 1000... μάλλον τσάμπα γκρινιάζω! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει αν πουλας τον εξοπλησμο η αν ζητας γνωμες για να δεις αν εκανες καλες αγορες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει αν πουλας τον εξοπλησμο η αν ζητας γνωμες για να δεις αν εκανες καλες αγορες!! :)

Τίποτα απ' τα δύο φίλε μου! ;)

Μόλις αγόρασα το ενυδρείο μόνο και ρωτάω αν είναι σωστός ο βασικός εξοπλισμός που μου πρότεινε το κατάστημα να αγοράσω και λογικές οι τιμές για να δω μετά ΠΩΣ θα τα αγοράσω!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απ' τα δύο φίλε μου! ;)

Μόλις αγόρασα το ενυδρείο μόνο και ρωτάω αν είναι σωστός ο βασικός εξοπλισμός που μου πρότεινε το κατάστημα να αγοράσω και λογικές οι τιμές για να δω μετά ΠΩΣ θα τα αγοράσω!!! :thumbup:

Ααααα ενταξει τοτε!

Σορρυ για το ακυρο!Καλη συνεχεια! :)

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα αντι για πυκνομετρο που δεν ειναι αξιοποιστα να παρεις ενα ρεφρακτομετρο και να πας για 20-25 κιλα βραχι για αν κρατησεις βιολογια αφου θα το κανεις fish only επισης θα σου ελεγα να πας κοντα στα 100watt στο φωτισμο σου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παρέλαβα το Trigon 190 και μάλιστα μόλις το έστησα στη θέση του!!!

Αναψα μάλιστα και τις λάμπες και...μια χαρά δείχνει κι έτσι να σας πω την αλήθεια...είναι σίγουρο οτι το νερό, τα ψάρια και ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι απαραίτητα;;; :thumbup:

Κάτι τέτοια σκέφτομαι τώρα που τελειώνοντας το στήσιμο είπανα δω και την προσφορά για τον υπόλοιπο απαραίτητο εξοπλισμό που μου έκανε το κατάστημα που το πήρα. :thumbup:

Το προηγούμενο ενυδρείο το είχα πάρει μεταχειρισμένο και με όλο τον εξοπλισμό και τώρα κάπως μου φαίνεται...αλλα μια ξεκίνησα και το συγμεκριμένο χόμπυ είναι oneway θα το εξοπλίσω...αρκεί βέβαια να το κάνω σωστά και εδώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

Το είδος που προσανατολίζομαι είναι μάλλον το fish only with live rock όπως το κατέταξε ο πωλητής όταν του είπα οτι θέλω να έχει ...απ' ολα...

Το ονόμασε μάλιστα F.O.W.L.V και ο εξοπλισμός που μου πρότεινε μαζί με τις τιμές είναι παρακάτω...οποιαδήποτε γνώμη πάνω στην ποιότητα του εξοπλισμού αλλα και τις τιμές βέβαια θα είναι εξαιρετικά απαραίτητη μια και μένα δε μου λένε τίποτα...ακόμα... (εκτός απ' το οτι θα ζοριστώ να βρώ τα λεφτά να τα αποκτήσω) ;)

Οπότε έχουμε και λέμε...

TRIGON 190

Θαλασσινό F.O.W.L.V

-Εξωτερικό φίλτρο Rena XP-4 ΑΠΟ 299 - 175 € eheim 2215 ή eheim 2217

-Αραγονίτης 3x 10kg - 96€ Αν είναι ζωντανός η τιμή ειναι φυσιολογικη

-SKIMMER Deltec MC 300E - 300€ Με αυτά τα € αγοράζεις το mce 600

- Αλάτι (10kg Tropic Marine Pro) - 39€

-Πυκνόμετρο - 25€ Αγόρασε ρεφρακτομετρο

-Λάμπες 2χ25 -50€

-Live Rock 10kg x 15€ - 150€

-Αντιχλώριο -18€ Δεν χρειάζεται

-Βακτήρια - 13€

- Αντιφώσφορος -12€

-2 κυκλοφορητές 2χ50 - 100€ ποιοί κυκλοφορητές είναι;

Σύνολο 978 €...ούτε 1000... μάλλον τσάμπα γκρινιάζω! :)

Γενικά κάνε έρευνα αγοράς πριν αγοράσεις το οτιδήποτε.

Καλή συνέχεια :o

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν όπως είπε και ο jumaru82 βάλε 20-25 κιλά βράχο και μην βάλεις καθόλου φίλτρο. Βάσισε την βιολογία στο βράχο.

Κάνε το φίλτρο του trigon χημικό με άνθρακα και αντιφόσφωρο.

Αραγονίτη μπορείς να βάλεις 10 κιλά ζωντανό και το υπόλοιπο νεκρό.

Και εδώ θα σε στενοχωρήσω. Πρέπει να πάρεις μία αντίστρωφη όσμοση. Είναι μονόδρομος αν δεν θέλεις να αποκτήσεις ένα θαλασσινό φυτεμένο. (με άλγες)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παρέλαβα το Trigon 190 και μάλιστα μόλις το έστησα στη θέση του!!!

καλορίζικο !!

Αναψα μάλιστα και τις λάμπες και...μια χαρά δείχνει κι έτσι να σας πω την αλήθεια...είναι σίγουρο οτι το νερό, τα ψάρια και ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι απαραίτητα;;; :thumbup:

όχι ! μπορείς να βάλεις μια γλάστρα ! :thumbup:

Κάτι τέτοια σκέφτομαι τώρα που τελειώνοντας το στήσιμο είπανα δω και την προσφορά για τον υπόλοιπο απαραίτητο εξοπλισμό που μου έκανε το κατάστημα που το πήρα. :o

Το προηγούμενο ενυδρείο το είχα πάρει μεταχειρισμένο και με όλο τον εξοπλισμό και τώρα κάπως μου φαίνεται...αλλα μια ξεκίνησα και το συγμεκριμένο χόμπυ είναι oneway θα το εξοπλίσω...αρκεί βέβαια να το κάνω σωστά και εδώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

Το είδος που προσανατολίζομαι είναι μάλλον το fish only with live rock όπως το κατέταξε ο πωλητής όταν του είπα οτι θέλω να έχει ...απ' ολα...

το <απ όλα > λέγετε reef πες στον φίλο μας , είναι αυτό που έχει και κοράλλια και ψάρια και άλλα ασπόνδυλα

Το ονόμασε μάλιστα F.O.W.L.V και ο εξοπλισμός που μου πρότεινε μαζί με τις τιμές είναι παρακάτω...οποιαδήποτε γνώμη πάνω στην ποιότητα του εξοπλισμού αλλα και τις τιμές βέβαια θα είναι εξαιρετικά απαραίτητη μια και μένα δε μου λένε τίποτα...ακόμα... (εκτός απ' το οτι θα ζοριστώ να βρώ τα λεφτά να τα αποκτήσω) ;)

Οπότε έχουμε και λέμε...

TRIGON 190

Θαλασσινό F.O.W.L.V

-Εξωτερικό φίλτρο Rena XP-4 ΑΠΟ 299 - 175 €

σου προτεινανε καλύτερο και φτηνότερο της eheim

-Αραγονίτης 3x 10kg - 96€

-SKIMMER Deltec MC 300E - 300€

ψάξε το καλύτερα όπως σου είπαν

- Αλάτι (10kg Tropic Marine Pro) - 39€

-Πυκνόμετρο - 25€

αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για refractometer

-Λάμπες 2χ25 -50€

-Live Rock 10kg x 15€ - 150€

αν θέλεις μπορείς να μείνεις με τα 10 κιλά αν δε βάλεις πολλά ψάρια , μπορείς να προσθέσεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο για ενίσχυση της <βιολογίας >

, αν βάλεις 20 περίπου κιλά δεν χρειάζεσαι άλλο βιολογικό φίλτρο , φτάνει να μη βάλεις πολλά ψάρια

-Αντιχλώριο -18€αν χρησιμοποιήσεις νερό από αντίστροφη όσμωση , αυτό δεν χρειάζεται , αν όχι , να πάρεις αυτό που είναι κατάλληλο για θαλασσινά ενυδρεία

-Βακτήρια - 13€ όσο ξεκινάς με υπομονή, αυτά είναι περιττά

- Αντιφώσφορος -12€

-2 κυκλοφορητές 2χ50 - 100€ μάρκα τύπος ?

Σύνολο 978 €...ούτε 1000... μάλλον τσάμπα γκρινιάζω! :)

κατά τη γνώμη μου ένα μικρο ενυδρείο δεν μπορεί να γίνει fish only ,

μπορεί να γίνει ένα πρώτης τάξεως reef

καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν όπως είπε και ο jumaru82 βάλε 20-25 κιλά βράχο και μην βάλεις καθόλου φίλτρο. Βάσισε την βιολογία στο βράχο.

Κάνε το φίλτρο του trigon χημικό με άνθρακα και αντιφόσφωρο.

Αυτό σημαίνει μια δυσκολία επιπλέον αν κατάλαβα καλα; Καλό θα είναι να μην μπει πρόσθετο φίλτρο βέβαια, αλλά μήπως είναι καλή λύση τη στιγμή που δεν υπάρχει αρκετή εμπειρία;

Η αντίστροφη όσμωση υποθέτω είναι κάτι άλλο απο το skimmer dimitrig, σωστά; :)

Αν και το rena xp4 είδα οτι έχει κυκλοφορία 1550λ/ω και συστήνεται για ενυδρεία έως 1000λ και το eleim2217 1000λ/ω και συστήνεται για εως 600λ ενυδρείο.

Χρειάζεται όντως κάτι τόσο δυνατό το 190λιτρο αν τελικά μπεί τη στιγμή που υπάρχει και το εσωτερικό ή είναι υπερβολή;

φίλε jimk1 έχεις πμ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει μια δυσκολία επιπλέον αν κατάλαβα καλα; Καλό θα είναι να μην μπει πρόσθετο φίλτρο βέβαια, αλλά μήπως είναι καλή λύση τη στιγμή που δεν υπάρχει αρκετή εμπειρία;

Η αντίστροφη όσμωση υποθέτω είναι κάτι άλλο απο το skimmer dimitrig, σωστά; :)Η αντίστροφη όσμωση είναι μια συσκευή που καθαριζει το νερο και βγάζει μόνο Η2Ο και με την προσθήκη αλατιού γίνεται κατάλληλο για το ενυδρεία μας.

Αν και το rena xp4 είδα οτι έχει κυκλοφορία 1550λ/ω και συστήνεται για ενυδρεία έως 1000λ και το eleim2217 1000λ/ω και συστήνεται για εως 600λ ενυδρείο.

Χρειάζεται όντως κάτι τόσο δυνατό το 190λιτρο αν τελικά μπεί τη στιγμή που υπάρχει και το εσωτερικό ή είναι υπερβολή; Υπάρχουν δυό λύσεις:ή αφαιρείς το εσωτερικό και κερδίζεις σε χώρο στο ενυδρείο,άρα αγοράζεις το eheim 2215 ή κρατάς το εσωτερικό και αγοράζεις μια μεγαλύτερη αντλία

δηλ. με πιο πολλά λ/ω.Και τα δυό θα σου κάνουν δουλειά,ότι αρέσει σε σένα.Η αντλία που έχει το

φίλτρο για πόσα λ/ω γράφει πως είναι;

Το mce300 είναι οριακό για τα λίτρα σου.

φίλε jimk1 έχεις πμ. ;)

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

gregog7 αυτή είναι μια πολύ καλή σκέψη...θα ήθελα να αφαιρέσω το εσωτερικό σαν εμφάνιση αλλα θα ήθελα να το αφήσω μόνο του σαν βιολογικό αν ο βράχος μπορέσει να στηρίξει το σύστημα μόνος του που απο οσα μέχρι τώρα διάβασα μπορεί να γίνει...

Το που γράφει η αντλία πόσα λίτρα είναι δεν μπόρεσα να δω γιατί σήμερα τα 'παιξα απ΄το διάβασμα και δε λέει...αύριο θα το ανακαλύψω, που θα μου πάει! :)

Επίσης σήμερα έμαθα οτι το skimmer mce300 πωλείται προς 168€ αντι για 300 που αρχικά μου ζήτησαν...

Αν δεν πρόκειται για λάθος υπάρχει χώρος που να μπορούμε να κράξουμε "επαγγελματίες" του χώρου ή όχι...σα νέο μέλος δε θέλω να κατηγορηθώ για δυσφήμιση, αλλα σαν 40άρης δε θέλω να με περνάνε και για παιδάκι που απλώς κοιτάει τα ψαράκια και χαίρεται και οτι του πουν θα δώσει...

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι οτι το forum εκτός απο ανταλλαγή απόψεων είναι και για αυτό τον σκοπό.

Γιατι να μην λέμε τα πράγματα με το όνομα τους?

Βρηκες κάτι σε προσφορά ή σε πολύ καλή αντικειμενικά τιμή? Να το πείς δημόσια να το γνωρίζουμε και να επωφεληθούμε και εμεις.

Όπως επίσης και αν κάπου συναντησεις αντιεπαγγελματική συμπεριφορά και "κοροιδία"....

ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ....

Προς γνώση και συμμόρφωση....

Γιατι δηλαδη πρέπει να κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας?

Link to comment
Share on other sites

gregog7 αυτή είναι μια πολύ καλή σκέψη...θα ήθελα να αφαιρέσω το εσωτερικό σαν εμφάνιση αλλα θα ήθελα να το αφήσω μόνο του σαν βιολογικό αν ο βράχος μπορέσει να στηρίξει το σύστημα μόνος του που απο οσα μέχρι τώρα διάβασα μπορεί να γίνει... Ότι μπορεί να γίνει,είναι σίγουρο,αλλά χρειάζεσαι πιο πολύ βράχο,

ένας τυπικός κανόνας-μπούσουλας λέει ότι θέλουμε το 10% των λίτρων μας σε βράχο.Όλα εξαρτώνται από

την ποιότητα του βράχου.

Το που γράφει η αντλία πόσα λίτρα είναι δεν μπόρεσα να δω γιατί σήμερα τα 'παιξα απ΄το διάβασμα και δε λέει...αύριο θα το ανακαλύψω, που θα μου πάει! :)Το αναγράφει πάνω στην αντλία σε ένα ταμπελάκι.

Επίσης σήμερα έμαθα οτι το skimmer mce300 πωλείται προς 168€ αντι για 300 που αρχικά μου ζήτησαν... Στο γράφω και πιο πάνω:κάνουμε έρευνα για ότι πρόκειται να αγοράσουμε.Πολλά πετ σοπ

έχουν την εντύπωση ότι με το θαλασσινό έχουν χτυπήσει φλέβα χρυσού...Στο ξαναγράφω το mce300 είναι

οριακό για τα λίτρα σου.Το σκίμμερ είναι επένδυση για το ενυδρείο μας.

Αν δεν πρόκειται για λάθος υπάρχει χώρος που να μπορούμε να κράξουμε "επαγγελματίες" του χώρου ή όχι...σα νέο μέλος δε θέλω να κατηγορηθώ για δυσφήμιση, αλλα σαν 40άρης δε θέλω να με περνάνε και για παιδάκι που απλώς κοιτάει τα ψαράκια και χαίρεται και οτι του πουν θα δώσει...

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά τη σημερινή επίσκεψη στο κατάστημα τα πράγματα δείχνουν να μπαίνουν στη θέση τους...

Αν και αρχικά υποστήριξε οτι η τιμή που μου δώθηκε αρχικά ήταν η καλύτερη δυνατή λόγω προμηθευτή δεσμεύτηκε οτι απο την ερχόμενη εβδομάδα θα έχω νέα πρόταση για το mce600 που πιθανόν να μην έχει μεγάλη απόκλιση απο αυτή που μου υπέδειξε ο gregog7 νωρίτερα... ;)

Αυτό για μένα σημαίνει σωστή κίνηση απο τον επαγγελματία και με αφήνει ικανοποιημένο.

Οπότε με τα νεότερα δεδομένα πάω για skimmer mce600 μια και δε θέλω να παίξω στα όρια των δυνατοτήτων μιας τόσο σημαντικής συσκευής.

Για φίλτρο καταλήγω στο rena xp4 λόγω της μεγαλύτερης ικανότητας στα λίτρα/ανα ώρα και μια και η έντονη ροή του θα λειτουργήσει σαν επιπλέον κυκλοφορητής στο σύστημα...ελπίζω να είναι έτσι μια και το αγόρασα ήδη.

Σκέφτομαι μάλιστα να το δουλέψω μαζί με το εσωτερικό αλλά και επιπλέον βράχο μια και θέλω να φτιάξω κάτι δυνατό που να μπορεί να αντέξει επιπλέον ψάρια μια και τη βλέπω τη δουλειά να το γεμίζω σιγά σιγά...

Ετσι κι αλλιώς καλύτερα να στοκάρω κάτι που όταν αποκτήσω εμπειρία ίσως είναι περιττό, παρά να ξεκινήσω κάτι που δε θα τα βγάλει πέρα στην πορεία,εκεί καταλήγω διαβάζοντας...και το να γλυτώσω 100 € τώρα και να το πληρώσω αργότερα δεν είναι λύση...

Επίσης πήρα 2 κυκλοφορητές marea magnetic 2400 και 3200 στα 100 €

Η αντλία του εσωτερικού φίλτρου είναι για 600λ/ωρα τελικά...

Μόλις κατάλαβα σε τι χορό μπήκα με την ιδέα μου να πάρω ενυδρείο και να το κάνω και θαλασσινό...αλλά και μόλις αρχίζει να μου αρέσει πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά...κάτι το Πάσχα με τα θαύματα του κάτι τα πόστ σας, τα pm και η ενημέρωση...το skimmer mce600 το παραλαμβάνω αύριο με ...290 €!!! :D

Οπότε απο εξωτερικό, εσωτερικό φίλτρο, κυκλοφορητές, skimmer είμαι οκ...και πάμε τώρα για την αντίστρωφη όσμωση...διάβασα πολλά και πουθενά δεν κατέληξα... :thumbup:

Δε μου κάνετε τη χάρη να μου πείτε "πήγαινε πάρε αυτό" να πάω να τελειώνουμε;...ή μάλλον ...να ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ επιτέλους;;;

Υπέροχη η όψη του άδειου ενυδρείου σα φωτιστικού εδώ και μια βδομάδα δε λέω, αλλά αρχίζω και βλέπω ψαράκια μέσα και άρχισα να ανησυχώ!!! :helpsmilie:

Μετά και απο αυτό νομίζω οτι μπορώ να βάλω αραγονίτη, βράχο και νερό να δουλεύουν και να πάρουν σιγά-σιγά (πολύ σιγά όμως) τα πράγματα το δρόμο τους...

Καμιά καλή ιδέα? :)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά καλή ιδέα? :)

υπομονη και διαβασμα.
Link to comment
Share on other sites

Και τελικά...κάτι το Πάσχα με τα θαύματα του κάτι τα πόστ σας, τα pm και η ενημέρωση...το skimmer mce600 το παραλαμβάνω αύριο με ...290 €!!! :rasp:Ωραία :thumbup:

Οπότε απο εξωτερικό, εσωτερικό φίλτρο, κυκλοφορητές, skimmer είμαι οκ...και πάμε τώρα για την αντίστρωφη όσμωση...διάβασα πολλά και πουθενά δεν κατέληξα... :helpsmilie:Στα φίλτρα θα σου έλεγα να μην βάλεις βιολογικό υλικό,προσπάθησε να στηρίξεις τη βιολογία στον ζωντανό βράχο.

θα σε γλυτώσει από πολλά προβλήματα αργότερα.

Δε μου κάνετε τη χάρη να μου πείτε "πήγαινε πάρε αυτό" να πάω να τελειώνουμε;...ή μάλλον ...να ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ επιτέλους;;; Κοίτα σε αυτήν την σελίδα.Και οι τρεις συσκευές είναι σούπερ.(Το GPD σημαίνει galons per day).

Σου προτείνω την πρώτη ή την τρίτη συσκευή στα 150gpd.Η δεύτερη είναι πολύ καλη,αλλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή.:holloween:

Υπέροχη η όψη του άδειου ενυδρείου σα φωτιστικού εδώ και μια βδομάδα δε λέω, αλλά αρχίζω και βλέπω ψαράκια μέσα και άρχισα να ανησυχώ!!! :DΕίναι μια φάση που όλοι την έχουμε περάσει :rasp:

Μετά και απο αυτό νομίζω οτι μπορώ να βάλω αραγονίτη, βράχο και νερό να δουλεύουν και να πάρουν σιγά-σιγά (πολύ σιγά όμως) τα πράγματα το δρόμο τους... Μέσα από το ΑΖ είσαι στο σωστό δρόμο

Καμιά καλή ιδέα? :)Διάβασε όλα τα θέματα που είναι παρόμοια με το δικό σου ενυδρείο,έχει αρκετά.Καλό διάβασμα... :bigemo_harabe_net-172:

Καλή συνέχεια...

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αν η τρίτη συσκευή κάνει οτι πρέπει να κάνει σωστά δεν έχω κανένα λόγο να πάω στις 2 ακριβότερες. Αν θα υπάρξει κέρδος όμως στην ποιότητα θα πήγαινα και στην δεύτερη. Για χρόνο πλήρωσης κλπ δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και ούτε πρόβλημα ροής έχει το Περιστέρι απ' οσο ξέρω.

Οπότε οχι βιολογικό υλικό στα φίλτρα...πάει κι αυτό! :) και ενα τελευταίο τώρα...(για τώρα μάλλον)

Μια και πήρα το rena xp4 που είναι το δυνατότερο της σειράς σε ροή (1550 λ/ω) και με αρκετά διαμερίσματα να χωρέσει οτι χρειαστεί πιστεύω οτι μπορώ χωρίς πρόβλημα να καταργήσω το εσωτερικό φίλτρο των 600λ/ω ώστε να κερδίσω σε χώρο και εμφάνιση...σωστά;

Απαντήθηκε και νωρίτερα νομίζω, αλλά επειδή αν το βγάλω δε βλέπω να μπορεί να ξαναμπεί είπα να το επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Για όσμοση θα σου πρότεινα μία πέντε σταδίων με Μονάδα ρητίνης απιονισμού.

Π.Χ. http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=190

Link to comment
Share on other sites

Για όσμοση θα σου πρότεινα μία πέντε σταδίων με Μονάδα ρητίνης απιονισμού.

Π.Χ. http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=190

αυτός είναι πολύ καλός συνδυασμός , τα προφιλτρα που έχει είναι απαραίτητα για να προστατεύουν τη μεμβράνη

έχω παρόμοιο σύστημα και δουλεύει άψογα 1,5 χρόνο με την ίδια μεμβράνη σε νερό με αρκετό χλώριο και το 250dts το κάνει 6 πριν το DI

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...