Jump to content

Για μια αποτελεσματικοτερη ψυξη


Rik

Recommended Posts

Όπως σου είπα και στο ΠΜ δεν προλαβαίνω... Τα ενυδρεία μου έχουν φτάσει 28° και να δω τι θα κάνω... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όπως σου είπα και στο ΠΜ δεν προλαβαίνω... Τα ενυδρεία μου έχουν φτάσει 28° και να δω τι θα κάνω... :bowdown:

Σε καταλαβαίνω φίλε μου, στο τέλος θα κάνουμε μια καλή ψαρόσουπα και θα ησυχάσουμε! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άρχισα να ψάχνομε και εγώ λόγω καλοκαιριού και ανατολικού σπιτιού παραθέτω ένα κειμενάκι από το net για DIY chiller.

Όσον αφορά "αυτοσχέδιους chillers" κάπου είχα διαβάσει για μια πολύ εύκολη και φθηνή κατασκευή. Χοντρά χοντρά η λειτουργία του είναι η εξής: κάτω από το ενυδρείο βάζουμε ένα κουτί από αφρολέξ? (ή κάποιο υλικό που κρατάει σταθερή μια θερμοκρασία - βλ. σκεύασματα για τα αναψυκτικά που παίρνουμε στην παραλία και που γεμίζουμε με πάγο) και του βάζουμε κάποια ποσότητα νερού ενυδρείου ( ?3/4 γεμάτο? )*. Έχουμε αγοράσει ας πούμε 8 παγοκυψέλες (4 για την κατάψηξη, 4 για το cooler). Μέσα στο cooler (αφρολέξ) βάζουμε την πιο μικρή αντλία (κυκλοφορητής) που μπορούμε να βρούμε (ή powerhead) για να παίρνει μια μικρή ποσότητα ζεστού νερού από το ενυδρείο και να επιστρέφει πιο κρύο. Όποτε λιώσουν οι παγοκυψέλες τις αλλάζουμε με τις άλλες 4 που έχουμε στην κατάψηξη.

Κάπως έτσι ήταν. Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο "chiller" γιατί ο ανεμιστήρας (και το air conditioning) κάνει πολύ καλή δουλειά κρατώντας την θερμοκρασία στους 25-27C.

* εδω σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω κανονικό νερό βρύσης μαζί με τις παγοκυψέλες και απλά να "τυλίξω" με κάποιο τρόπο 2 μέτρα σωλήνα μέσα στο ψυγείο για την παραμονή του νερού κανένα 2λεπτό μέσα στο ψυγείο-αφρολέξ.

Πως το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το περιγραφεις θα ειμαστε ΣΚΛΑΒΟΙ των ενυδρειων μας. Θελουμε αυτοματοποιημενο συστημα και οχι να πρεπει να ειμαστε απο πανω καθε 2-4 ωρες να αλλαζουμε παγοκυψελες.

Τοσα χρονια στα ψαροκαμενα φορουμ, καθε ανοιξη βλεπω παντα τετοια θεματα με εναλλακτικους τροπους ψυξης DIY. Μεχρι στιγμης περα απο ιδεες δεν εχω δει ποτε καμια πρακτικη παρουσιαστη καποιας τετοιας εναλλακτικης που να εχει κανει δουλεια. Ελπιζω καποιος να το δοκιμασει στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός. Αν χρόνος που χρειάζεται να κάνεις 1-2 φορές την ημέρα αλλαγή στις παγοκυψέλες αντισταθμίζει τον χρόνο ετοίμασε νερό από ΑΟ για πλήρωση. Ξεκινάω να το ψάχνω και ελπίζω να έχω έτοιμα κάποια αποτελέσματα σύντομα (σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο υλικό απο νερό με μικρότερη θερμοαποβολή).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευεις οτι ο χρονος που θα κανει η παγοκυψελη να ερθει σε ισσοροπια με το περιβαλλον (να λιωσει ο παγος) θα ειναι 12-24 ωρες;

Δεν ξερω εαν υπαρχει υργο με μικροτερη θερμοαποβολη, αλλα εαν υπαρχει τοτε αυτο θα ανταλλασει θερμοτητα με πιο αργο ρυθμο, δηλαδη θα χρειαστεις περισσοτερες κυψελες. Η ΑΟ ισως να ειναι φτηνοτερη λυση. Σκεψου τι ενεργεια θελει το ψυγειο να ψυξει τις παγοκυψελες και τα συχνα ανοιγματα της πορτας.

Ελπιζω να σου δουλεψει ετσι οπως το σκεφτεσαι, περιμενω νεα σου και την παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

Απλα έτσι πως το υπολογίζω, ψηλές θερμοκρασίες έχεις 6 ώρες την ημέρα ,μια αλλαγή στην αρχή και μια προς το τέλος θα ισορροπεί την θερμοκρασία και αντί γι νερό κάποιο είδος γλυκερίνης η οποία αποβάλει το ψύχος σε μικρότερο βαθμό απο νερό θα έχει τα επυθημητά αποτελέσματα. Με μικρή συνεχόμενη κυκλοφορία οι μεταβολές θα είναι ισορροπημένες .Ακόμα το δουλεύω στο μυαλό μου και κάνω την έρευνα οπότε με βλέπω να καθυστερώ .

Link to comment
Share on other sites

...peltier... για να βρειτε την υγεια σας

Έχεις ασχοληθεί καθόλου? απ ότι διαβάζω δεν συμφέρει και πολύ. Πες μας κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

βρήκα και αυτό πολύ ενδιαφέρων ρίξτε μια ματιά. Ρίχνει την θερμοκρασία στο ψυγειάκι 12 βαθμούς σε 10 λεπτά με 12V 9A

diy peltier freeg

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

Το peltier ειναι ενα sandwich απο δυο κεραμικες πλακες αναμεσα στις οποιες υπαρχουν μικροι κυβοι συνηθως βυσμουθιου και τελουριου! Το peltier χρησιμοποιειται ως μια αντλια θερμοτητας που μεταφερει πολυ γρηγορα θερμοτητα απο τη μια κεραμικη πλακα στην αλλη, εχει μεγαλη διαρκεια ζωης, δεν ακουγεται και εχουμε καλυτερο ελεγχο της θερμοκρασιας! το αρνητικο που εχει ειναι η μεγαλη καταναλωση ισχυος για να μπορεσει να λειτουργησει και να αποδοση και για μεγαλα ενυδρεια ανεβαινει το κοστος αρκετα μια που τα watt μπορουν να φτασουν και στα 300 και 400.

Σε αυτη την περιπτωση καλυτερα να στραφουμε σε ετοιμες λυσεις, οπως τα chillers αλλα ξεφευγουμε με το οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Ο τυπας με 100 ευρο εχει και κρυες μπυρες! :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ασχοληθεί καθόλου? απ ότι διαβάζω δεν συμφέρει και πολύ. Πες μας κάτι παραπάνω

επειδη εχω ενα peltier και κατι ψυκτρες απο υπολογιστη που καθονται θα γινει do it myself κατασκευη για το ενυδρειο που ετοιμαζω... αφου τα υλικα υπαρχουν και ο τροπος κατασκευης ειναι ευκολος μολις βρω χρονο θα το φτιαξω...

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ενα peltier και κατι ψυκτρες απο υπολογιστη που καθονται θα γινει do it myself κατασκευη για το ενυδρειο που ετοιμαζω... αφου τα υλικα υπαρχουν και ο τροπος κατασκευης ειναι ευκολος μολις βρω χρονο θα το φτιαξω...

Εαν τα λιτρα σου ειναι καμια 50αρα, πιστευω πως θα καταφερεις να εχεις ενα καλο αποτελεσμα.

Θα περιμενουμε σιγουρα νεα σου! :D

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα μου θα ειναι καμια 200αρια αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα... αν δουλεψει σαν ιδεα μπορουμε να το προσαρμοσουμε σε καθε ενυδρειο τοποθετοντας περισσοτερα peltier η peltier με περισσοτερα watt...

το μονο προβλημα ειναι η ευρεση καποιου υλικου που να ειναι αρκετα θερμοαγωγημο και να μην αντιδρα με το νερο... στον υπολογιστη χρησημοποιουμε αλουμινιο η χαλκο αλλα απο οτι εχω διαβασει δεν κανει να εφαπτεται με το νερο ενυδρειου... θα μπορουσε να χρησημοποιηθει μια πλακα γυαλιου αλλα δεν ξερω κατα ποσο βοηθα την μεταφορα θερμοτητας...

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα μου θα ειναι καμια 200αρια αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα... αν δουλεψει σαν ιδεα μπορουμε να το προσαρμοσουμε σε καθε ενυδρειο τοποθετοντας περισσοτερα peltier η peltier με περισσοτερα watt...

το μονο προβλημα ειναι η ευρεση καποιου υλικου που να ειναι αρκετα θερμοαγωγημο και να μην αντιδρα με το νερο... στον υπολογιστη χρησημοποιουμε αλουμινιο η χαλκο αλλα απο οτι εχω διαβασει δεν κανει να εφαπτεται με το νερο ενυδρειου... θα μπορουσε να χρησημοποιηθει μια πλακα γυαλιου αλλα δεν ξερω κατα ποσο βοηθα την μεταφορα θερμοτητας...

Αν διαβασες ολο το θεμα θα δεις πως τον ιδιο προβληματισμο ειχα και εγω ως προς ποιο υλικο ειναι ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα οτι υπαρχει και παρομοιο τοπικ με 6 περιπου σελιδες οποτε δεν θα ηταν καλυτερα να συνεχισουμε εκει?

και εγω κατι παρομοιο ειχα στο μυαλο μου οπως στο αλλο τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν χρησιμοποιήσουμε ψυγείο για την παραλία, "τυλίξουμε" μέσα περίπου 3-4 μέτρα σωλήνα και γεμίσουμε μέχι πάνω με παραφλού και βάλουμε το στοιχείο της ψυχρής πλευράς μέσα σε επαφή με το παραφλού να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδη το καλοκαιρακι πλησιαζει και το θεμα της ψυξης ξαναερχεται δυναμικα στο παρασκηνιο, πιστευω πως με την παρακατω λυση θα σας ερθουν πολλες ιδεες μια που το κυριο προβλημα ειναι το υλικο που μπορει να μπει σε ενα ενυδρειο χωρις να βλαψει τους αγαπημενους φιλους μας.

Ριξτε μια ματια και τα ξαναλεμε! :thumbup:

http://www.selenlab.gr/page.php?id=4&s...49&sid5=911

Link to comment
Share on other sites

Ενα ψυγειακι απο μηχανακι με βεντιλατερ του οποιου το νερο με τη βοηθεια αντλιας κανει κυκλο μεσα απο αυτη τη πατεντα στη φωτο.Και απο τις αλλες 2 εξοδους κανει κυκλο το νερο του ενυδρειου χωρις να ερχεται σε επαφη με καμια βλαβερη ουσια!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ψυγειακι απο μηχανακι με βεντιλατερ του οποιου το νερο με τη βοηθεια αντλιας κανει κυκλο μεσα απο αυτη τη πατεντα στη φωτο.Και απο τις αλλες 2 εξοδους κανει κυκλο το νερο του ενυδρειου χωρις να ερχεται σε επαφη με καμια βλαβερη ουσια!!

Απλα και νοικοκυρεμενα! :blush:

Φτανει να το δουμε και στην πραξη και να δουμε τη αποδοση ψυξης μπορουμε να εχουμε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν οχι αζωτο θα βαλουμε και ξεμπερδεψαμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...