Jump to content

Ιδού και το δικό μου (επι 5ετίας) "θηρίο" των 60 λίτρων!


chris13fan

Recommended Posts

Εδώ,η πρώτη φωτό είναι πριν 4 χρόνια περίπου (όπως το άφησα δηλ. πριν φύγω για φαντάρος...)!

8.jpg

Και εδώ οι πιο πρόσφατες!!!

[Αξίζει να πώ και ένα ευχαριστώ για το καλό "ξαναστήσιμο" στο κολλητάρι μου τον Φωτάκο (Fotisgt)!]

DSCN5338.jpg

DSCN5343.jpg

DSCN5352.jpg

DSCN5344.jpg

DSCN5357.jpg

DSCN5346.jpg

DSCN5354.jpg

DSCN5355.jpg

DSCN5333.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο των φυτών στο ενυδρείο !!

Αλλά:

Νομίζω ότι είδα εντλερ σε μια φωτογραφία.. Δεν πρέπει να τα βάζουμε μαζί με γκάπυ στο ίδιο ενυδρείο γιατί υβριδίζουν...

Και τα νεον με τα γκάπυ δεν ταιριάζουν όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού...

Τα γκάπυ σκληρό νερό, τα νέον μαλακό.. Τα κορυ επίσης μαλακό...

Μετρήσεις??

Ακόμα τα κόρυ θέλουν αμμώδη βυθό ή έστω πολύ πολύ λεπτόκοκκο χαλικάκι αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσουν τα μουστάκια τους..

Καλή συνέχεια!!!

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο των φυτών στο ενυδρείο !!

Αλλά:

Νομίζω ότι είδα εντλερ σε μια φωτογραφία.. Δεν πρέπει να τα βάζουμε μαζί με γκάπυ στο ίδιο ενυδρείο γιατί υβριδίζουν...

Και τα νεον με τα γκάπυ δεν ταιριάζουν όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού...

Τα γκάπυ σκληρό νερό, τα νέον μαλακό.. Τα κορυ επίσης μαλακό...

Μετρήσεις??

Ακόμα τα κόρυ θέλουν αμμώδη βυθό ή έστω πολύ πολύ λεπτόκοκκο χαλικάκι αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσουν τα μουστάκια τους..

Καλή συνέχεια!!!

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και πιστευω οτι μπορεις να το κανεις πολυ καλυτερο.Θα συμφωνησω ομως με τον φιλο μου.Καλη συνεχεια και απο εμενα!!!!!!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Το ότι υβριδίζουν τα Endlers με τα guppy το γνωρίζω πολύ καλά.Και πού είναι το κακό?Αυτό θέλω κιόλας.Και υβρίδια μωρά να βγούν,θα κρατήσω μερικά και τα υπόλοιπα θα τα δώσω.Υπάρχουν πολλοί που θέλουν υβρίδια.Εδώ και χρόνια επίσης έχω Neon μαζί με guppy και την παλεύουν μια χαρά με το θέμα νερού.Οι μετρήσεις στο νερό συνήθως βγαίνουν από απλά ικανοποιητικές έως πολύ καλές! :thumbup:

Οσο για τα κόρυ,σίγουρα έχεις δίκιο για την άμμο που λές,αλλά εδώ και χρόνια δεν μου έχουν πάθει κάτι τέτοιο με τα μουστάκια τους.Μπορεί και να μου έτυχε βέβαια.Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου πάντως. :helpsmilie:

Το ενυδρείο γενικά έχει "δέσει"!Μακάρι βέβαια να είχαμε και μεγαλύτερο,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

:)

Link to comment
Share on other sites

1. Το ότι υβριδίζουν τα Endlers με τα guppy το γνωρίζω πολύ καλά.Και πού είναι το κακό?Αυτό θέλω κιόλας.Και υβρίδια μωρά να βγούν,θα κρατήσω μερικά και τα υπόλοιπα θα τα δώσω.Υπάρχουν πολλοί που θέλουν υβρίδια.

2. Εδώ και χρόνια επίσης έχω Neon μαζί με guppy και την παλεύουν μια χαρά με το θέμα νερού.Οι μετρήσεις στο νερό συνήθως βγαίνουν από απλά ικανοποιητικές έως πολύ καλές! :)

3. Οσο για τα κόρυ,σίγουρα έχεις δίκιο για την άμμο που λές,αλλά εδώ και χρόνια δεν μου έχουν πάθει κάτι τέτοιο με τα μουστάκια τους.Μπορεί και να μου έτυχε βέβαια.Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου πάντως. :thumbup:

1. Υπαρχουν χομπιστες που επιθυμουν να κρατουν την καθαροτητα των ειδων, για αυτο το ηθικα σωστο ειναι να ενημερωνεις τον παραληπτη πριν του δωσεις τα ψαρια. :D

2. Αναλογα ποιες μετρησεις εννοεις.

Οι ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 ειναι κοινες για ολα τα ψαρια. Οι pH kH gH ποικιλουν για τα διαφορα ειδη των ψαριων.

Απλα "την παλευουν" :helpsmilie:

3. Τα κορυ ειναι καλο να τα διατηρουμε σε αμμο γιατι εκτος οτι ειναι πιο ασφαλης για τα μουστακια τους, μεσα απο τρεφονται πιο ευκολα και ταυτοχρονα προσφερουν και ωραιο θεαμα βουτωντας ολοκληρα μεσα της και μετα βγαζωντας την αμμο απο τα βραγχεια τους κλπ

Ομως το χαλικι δεν σημαινει αυτομα οτι θα τους κανει και κακο. Αν ειναι στρογγυλεμενο με λεια επιφανεια και δεν κοβει, δεν θα υπαρχει προβλημα.

:rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...