Jump to content

100w και όμως δεν ζεσταίνει!


tsoum

Recommended Posts

Εχω έναν εκατοστάρη κινέζικο θερμαντήρα σε περίπου 65 λίτρα νερό. Τον έχω ρυθμισμενο γύρω στους 25-26. Το πρόβλημα είναι οτι το θερμόμετρο δείχνει 24.5-24.7... Αξίζει να σημειωθεί οτι το καπάκι δεν είναι κανονικά λόγω μίας πατέντας που έκανα στην φίλτρανσή μου. Το έχω λίγο διαγώνια και πατάει πάνω στο τζάμι (αντί να κάθεται). Δηλαδή είναι 3-4 εκατοστα πιο πάνω απο την επιφάνεια του νερού το χαμηλότερο σημείο του καπακιού)

Link to comment
Share on other sites

Εχω έναν εκατοστάρη κινέζικο θερμαντήρα σε περίπου 65 λίτρα νερό. Τον έχω ρυθμισμενο γύρω στους 25-26. Το πρόβλημα είναι οτι το θερμόμετρο δείχνει 24.5-24.7... Αξίζει να σημειωθεί οτι το καπάκι δεν είναι κανονικά λόγω μίας πατέντας που έκανα στην φίλτρανσή μου. Το έχω λίγο διαγώνια και πατάει πάνω στο τζάμι (αντί να κάθεται). Δηλαδή είναι 3-4 εκατοστα πιο πάνω απο την επιφάνεια του νερού το χαμηλότερο σημείο του καπακιού)

Βάλτον 1 βαθμό πιο πάνω και δες εαν θα ανέβει η θερμοκρασία στο θερμόμετρο. Εαν δεν ανέβει είναι χαλασμένος. Εαν ανέβει ρύθμισέ τον σύμφωνα με το θερμόμετρο και όχι με τη ρύθμιση τη δικιά του. Το πιθανότερο είναι να μην είναι χαλασμένος. Αυτός είναι και ο λόγος που στα ενυδρεία μας βάζουμε θερμόμετρα. Εδώ JAGER και χάνουν καμιά φορά 1 βαθμό από αυτόν που γράφουν πανω (βέβαια μπορείς να τους καλιμπράρεις), δε θα χάσει ο κινέζικος;!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!Εχει καποιους θερμοστατες που τους ρυθμιζουμε εμεις,μηπως ειναι απο αυτους ο δικος σου?

Επίσης και ο δικος μου ειναι λιγο οτι να ναι και τον εχω λιγο ποιο χαμηλα απο την θερμοκρασια που θελω και το νερο εχει την ζητουμενη θερμοκρασια.

Παιξε λιγο με τον θερμοστατη και ισως να δεις αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτον 1 βαθμό πιο πάνω και δες εαν θα ανέβει η θερμοκρασία στο θερμόμετρο. Εαν δεν ανέβει είναι χαλασμένος. Εαν ανέβει ρύθμισέ τον σύμφωνα με το θερμόμετρο και όχι με τη ρύθμιση τη δικιά του. Το πιθανότερο είναι να μην είναι χαλασμένος.

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και αν το θερμόμετρο είναι +/- 1 βαθμό και κανω χαμαμ τα ψαράκια μου;

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας.

ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ (ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΗ) ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ.

ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Κατι μου λέει οτι έχεις φαει αρκετά βολτ :)

Ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το προσεχω δεν εχω φαει ποτε μου κανενα volt. Απλα το αναφερα για να μην παθεις εσυ η ο οποιοσδηποτε αλλος κατι κακο. Εγραψες οτι ειναι και κινεζικος ο θερμαντηρας...

Link to comment
Share on other sites

Και αν το θερμόμετρο είναι +/- 1 βαθμό και κανω χαμαμ τα ψαράκια μου;

χλωμό το θερμόμετρο να είναι +-1 βαθμό άντε να είναι το πολύ +-0.5

τα ψαράκια σου δεν παθαίνουν απολύτως τπτ με 1 βαθμό παραπάνω... θα το δεις το καλοκαίρι όταν θα προσπαθείς να το κατεβάσεις από το 30 :thumbup:

όσο για τα 220V είναι ωραία εμπειρία μέχρι να πέσει το αντιηλεκτροπληξιακό :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Το πάτωμα είναι ξύλινο -> αρκετή αντίσταση (νομίζω). Λετε να φάω καμιά καμια ώρα; Πάντως τόσους μήνες (απο Οκτωβριο) δεν έχω πάθει τίποτα... Έτσι κι αλλιώς σκέφτομαι να πάρω Jager μετά το καλοκαίρι (αν έχω ακόμα το ίδιο ενυδρείο (ελπίζω να γίνω φοιτητής :)))

Link to comment
Share on other sites

Το πάτωμα είναι ξύλινο -> αρκετή αντίσταση (νομίζω). Λετε να φάω καμιά καμια ώρα; Πάντως τόσους μήνες (απο Οκτωβριο) δεν έχω πάθει τίποτα... Έτσι κι αλλιώς σκέφτομαι να πάρω Jager μετά το καλοκαίρι (αν έχω ακόμα το ίδιο ενυδρείο (ελπίζω να γίνω φοιτητής :)))

Και σε ξύλινο θα τη "φας" απλά θα τη φας ποιό λίγο. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι θέμα μάρκας. Απλά με τον jager έχεις λίγες καλύτερες πιθανοτητες να μην συμβεί και νιώθεις και πιο σίγουρος ψυχολογικά. Πάντως εάν παίζει μην τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Και αν το θερμόμετρο είναι +/- 1 βαθμό και κανω χαμαμ τα ψαράκια μου;

δοκιμασε και ενα δευτερο θερμομετρο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...