Jump to content

κατι μικρο και ηρεμο για 60λιτρο


spyros-DH

Recommended Posts

για σας !

πρεπει να αποφασεισω τι γατοψαρα να βαλω στο ενυδρειο ( 60 λιτρων juwel)

δεν τα θελω τοσο πολυ σαν καθαριστες αλλα επειδη ειναι το αγαπημενο μου ειδος!

(ενταξει δεν λεω να μην καθαριζει και κατι)

απλα επειδη εχω μεσα στο ενυδρειο ενα μονομαχο χρειαζομε ενα ηρεμο ειδος . τι γατοψαρο (που να μην ξεπερναει τα 10-11 εκατοστα )

αλλα ουτε να ειναι και πολυ μικρο προτεινετε?

Έγινε επεξεργασία - spyros-DH
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη, Χρόνια πολλά.

Οπως σου είπε και ο Νίκος,

το Ancistrus cf. cirrhosus ειναι το ιδανικότερο για την περίπτωσή σου :thumbup:

και αν βάλεις και ζευγάρι, ακομα καλύτερα, γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα δεις και μίκρα....

αν τους παρέχεις τις κατάλληλες συνθήκες :)

Link to comment
Share on other sites

αλιθως!

αυτο το γατοψαρακι ειναι οτι πρεπει!!!!!

αλλα αν μπορει κανεις να μου πει το ελληνικο ονομα για να ξερω τι να πω στο pet shop!

Link to comment
Share on other sites

αλιθως!

αυτο το γατοψαρακι ειναι οτι πρεπει!!!!!

αλλα αν μπορει κανεις να μου πει το ελληνικο ονομα για να ξερω τι να πω στο pet shop!

Δεν υπάρχει ελληνικό όνομα. Οι περισσότεροι το ξέρουν με την ονομασία Ancistrus sp3

Link to comment
Share on other sites

thx για την βοηθεια !!

ξερει κανεις την τιμη ενος ζευγαριου Ancistrus sp3 στο περιπου???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σου δώσω ένα θυληκό :thumbup: οπότε σου μενεί ένα αρσενικό... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σου δώσω ένα θυληκό :thumbup: οπότε σου μενεί ένα αρσενικό... :)

1) σιγουρα δεν το θες το ψαρακι σου??

2) ποσο χρωνων ειναι?

3) ξερερεις τιμη στο περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετά, απο 3 cm εως τελικό μέγεθος,(αλλά είναι ολα θυληκά)

ότι πιασουμε, εννοήτε ότι δεν θελω χρήματα :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετά, απο 3 cm εως τελικό μέγεθος,(αλλά είναι ολα θυληκά)

ότι πιασουμε, εννοήτε ότι δεν θελω χρήματα :)

ευχαριστω πολυ

θα ηθελα ενα θυλικο οτι πιο μικρο εχεις αλλα πρεπει να βρω και ενα αρσενικο

σε πια περιοχη εισαι?

σιγουρα δεν θες λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην περιοχή Μακρυγιάννη -Νέος Κόσμος , στην αρχή της Λ. βουλιαγμένης.

δεν θέλω χρήματα απλώς να φροντίζεις όποιο απο τα 'παιδιά μου' πάρεις :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά πάντως 28 ευρω ειχα βρει ένα sp3 σε pet shop του Ηρακλειου, δεν φανταζομαι να κοστιζουν τοσο....

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά πάντως 28 ευρω ειχα βρει ένα sp3 σε pet shop του Ηρακλειου, δεν φανταζομαι να κοστιζουν τοσο....

Ούτε για πλάκα τόσα χρήματα... Μέχρι 10 ευρώ είναι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και με 7 η και πιο κατω βρισκεις... :wacko: λιγο ψαξιμο παραπανω θελει.

εμενα μου ζητησαν 35 euro για ενα apistogramma cacatuoides σε pet shop στην αττικη (δεν θελω να αναφερω που) και κοντεψα να ξυρισω το κεφαλι μου... ελεος ποσο μεγαλη βιτρινα εχουν τελικα

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω χρήματα απλώς να φροντίζεις όποιο απο τα 'παιδιά μου' πάρεις :bowdown::wub:

Από τα πιό όμορφα λόγια που έχω διαβάσει για το χόμπυ...

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιό όμορφα λόγια που έχω διαβάσει για το χόμπυ...

:wacko:

Και τα λεει ο Χρηστος.

Ενας απο τους καλυτερους χομπιστες που εχω γνωρισει.

Αυτον εμπιστευτηκα να φροντισει ενα ψαρι μου και δεν βγηκα χαμενος.

Μακαρι να φροντισουν το ιδιο και τα δικα του ψαρια, οσοι εμπιστευθει.

:bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για πλάκα τόσα χρήματα... Μέχρι 10 ευρώ είναι καλά :bowdown:

και με 7 η και πιο κατω βρισκεις... :wacko: λιγο ψαξιμο παραπανω θελει.

εμενα μου ζητησαν 35 euro για ενα apistogramma cacatuoides σε pet shop στην αττικη (δεν θελω να αναφερω που) και κοντεψα να ξυρισω το κεφαλι μου... ελεος ποσο μεγαλη βιτρινα εχουν τελικα

Για τι μέγεθος μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Για τι μέγεθος μιλάμε?

το sp3 3cm. μικρό αλλα θα μεγαλώσει. προτιμώ να τα περνώ μικρά όλα τα ζωντανά μου. αν ρωτάς για το apistogramma μπορούς να ξεχωρίσεις φίλο. δεν ήταν μωράκια αλλα 35???????? υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα μπορεί κάποιος όμως να μας πει γιατί οι απόψεις διχαζουν

για το αν μπορούν να ζήσουν σε ένα περιβάλλον 60lt.Ρωτάω διότι σε κάποιο

μαγαζί που βρθηκα και έκανα συζήτηση περί του θέματος οι απόψεις διχαζαν η μια την άλλη και δεν κατέληγαν πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορεί κάποιος όμως να μας πει γιατί οι απόψεις διχαζουν

για το αν μπορούν να ζήσουν σε ένα περιβάλλον 60lt.Ρωτάω διότι σε κάποιο

μαγαζί που βρθηκα και έκανα συζήτηση περί του θέματος οι απόψεις διχαζαν η μια την άλλη και δεν κατέληγαν πουθενά

Γίνε πιο σαφής για το που διχάζουν οι απόψεις και θα σου απαντήσουμε. Χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς τον "διχασμό" θα σου πω πως ελάχιστες απόψεις μαγαζιών με χομπιστών είναι ίδιες ή παρόμοιες κι αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους :D

Link to comment
Share on other sites

Παντα θα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις.

Δυο Ancistrus cf. cirrhosus (πρωην Sp3) διαφορετικου φυλου ομως, μπορουν να διατηρηθουν ανετα σε 60 λιτρα και να εχεις και αναπαραγωγες.

Μετα απο λιγο καιρο θελει φυσικα να δωθουν τα μικρα λογω χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας οπότε και σας απαντώ στο που ακριβώς γίνεται ο διχασμός..

1ον στην ονομασία του αξιαγάπητου αυτού πλάσματος..όπου ο εν λόγω μαγαζάτορας δεν το ήξερε με την ονομασία Ancistrus sp3 αλλά Ancistrus L144(αν θυμάμαι καλά έτσι μου το είπε)που δεν γνωρίζω αν καν είναι σωστό οπότε θα αφήσω τους ποιο έμπειρους να απαντήσουν.

2ον στο κυβικό όγκο νερού που θέλει να ζήσει αυτό το είδος που όπως πρότεινε θα πρέπει να είναι από 200lt και πάνω...

3ον ότι στα 60lt θα είναι πολύ δύσκολο έως φυσικά αδύνατο να κρατήσεις σταθερές τιμές του νερού και τις υπόλοιπες συνθήκες διαβίωσης...

4ον ότι είναι είδος όχι γλυκού νερού αλλά αλμυρού.

τώρα πιστεύω πως μπορείτε να απαντήσετε στο που ακριβώς διχάζονται οι απόψεις.

Έγινε επεξεργασία - Spike
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας οπότε και σας απαντώ στο που ακριβώς γίνεται ο διχασμός..

1ον στην ονομασία του αξιαγάπητου αυτού πλάσματος..όπου ο εν λόγω μαγαζάτορας δεν το ήξερε με την ονομασία Ancistrus sp3 αλλά Ancistrus L144(αν θυμάμαι καλά έτσι μου το είπε)που δεν γνωρίζω αν καν είναι σωστό οπότε θα αφήσω τους ποιο έμπειρους να απαντήσουν.

2ον στο κυβικό όγκο νερού που θέλει να ζήσει αυτό το είδος που όπως πρότεινε θα πρέπει να είναι από 200lt και πάνω...

3ον ότι στα 60lt θα είναι πολύ δύσκολο έως φυσικά αδύνατο να κρατήσεις σταθερές τιμές του νερού και τις υπόλοιπες συνθήκες διαβίωσης...

4ον ότι είναι είδος όχι γλυκού νερού αλλά αλμυρού.

τώρα πιστεύω πως μπορείτε να απαντήσετε στο που ακριβώς διχάζονται οι απόψεις.

1) Άλλο το ένα είδος και άλλο το άλλο. Συγγενικά μεν, αλλά διαφορετικά. ΤΙ χρώμα ήταν το ψάρι αν ήταν καφέ/μαύρο τότε δεν ήταν L144.

2) Ένα ψάρι που φτάνει τα 10-12 εκατοστά και μάλιστα πλεκοειδή, σε καμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητα αυτά τα λίτρα. Ιδανικά ναι, με την προϋπόθεση ότι θα έχεις 15-20 από αυτά για να φτιάξεις έναν πλεκο-οικισμό.

3) Υπερβολικός... Τα 60 λίτρα είναι πιο δύσκολα από τα 300 για την διατήρηση σταθερών τιμών και τα 300 είναι πιο δύσκολα από τα 1000. Αν έχεις καλό φίλτρο και υπομονή για να φτιάξεις καλές συνθήκες όλα θα πάνε καλά. Δεν είναι 15-20 λίτρα. 60 είναι!!!

4) Μήπως δεν κατάλαβες καλά? Είναι πολύ χοντρό αυτό για να πιστέψω ότι το είπε μαγαζάτορας. Ο εχθρός των Αμαζονιακών γατόψαρων είναι το αλάτι. Όχι μόνο αλμυρό νερό δεν θέλει, αλλά πρέπει να είναι πιο μαλακό και όξινο νερό από αυτό της βρύσης μας!

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να ακουστεί χαζό όντως είπε αλμυρό νερό όσο για το είδος ήταν ακριβώς αυτό που αναφέρεις στο δεύτερο σου post σε αυτό το τόπικ

ο μόνος λόγος που το συνεχίζω είναι απλά διότι ενδιαφέρομαι να στήσω ένα 60lt ενυδρείο με ένα ζευγάρι

από αυτά τα αξιολάτρευτα πλασματάκια απλά επειδή το κάθε μαγαζί λέει τα δικά του δεν βγάζω άκρη...

Έγινε επεξεργασία - Spike
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...