Jump to content

2213 Eheim και θορυβος


Nikolakias

Recommended Posts

Ειναι σε λειτουργια εδω και 10 μερες αλλα δεν λεει να σταματησει ο θορυβος.Διαβαζω απο πολλους εδω πως ειναι αθορυβα αλλα δεν εχω δει κατι τετοιο.Οχι τιποτα αλλο αλλα το εχω και στο δωματιο μου :)

Εβγαλα το βαμβακι της εταιριας και εβαλα μια πιο λεπτη στρωση μηπως και αλλαζε κατι αλλα τιποτα.Επισης το κουναω για να φυγει ο αερας αφου το ανοιξω και παλι τιποτα.Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ενας από τους λόγους που το έχω στο πατάρι είναι και αυτός. Είχα δοκιμάσει τα πάντα και ο αέρας δεν έφευγε. Τσέκαρε αν έχει κλείσει καλά το καπάκι, η αν έχεις από κάπου διαρροή.

Δες και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε λειτουργια εδω και 10 μερες αλλα δεν λεει να σταματησει ο θορυβος.Διαβαζω απο πολλους εδω πως ειναι αθορυβα αλλα δεν εχω δει κατι τετοιο.Οχι τιποτα αλλο αλλα το εχω και στο δωματιο μου :thumbup:

Εβγαλα το βαμβακι της εταιριας και εβαλα μια πιο λεπτη στρωση μηπως και αλλαζε κατι αλλα τιποτα.Επισης το κουναω για να φυγει ο αερας αφου το ανοιξω και παλι τιποτα.Καμια ιδεα?

Bγαλτο απο την πριζα... και εχε ανοιχτα τα βανακια.....

Μετα κλεισε τα βανακια της επιστροφης.

Στη συνεχεια αποσυνδεσε την επιστρροφη.... στα βανακια...

Μετα ανοιξε το βανακι να περασει το νερο απο το φιλτρο και ναι βγαινει εξω.... σε ενα κουβα φυσικα.

Καντο για 1-2 λεπτα.

Μετα κλεισε το βανακι.

Συνδεσε το με το αλλο, βαλτο στην πριζα και μετα ανοιξε τα βανακια της επιστροφης.

Σε μπερδεψα?? :)

Link to comment
Share on other sites

Bγαλτο απο την πριζα... και εχε ανοιχτα τα βανακια.....

Μετα κλεισε τα βανακια της επιστροφης.

Στη συνεχεια αποσυνδεσε την επιστρροφη.... στα βανακια...

Μετα ανοιξε το βανακι να περασει το νερο απο το φιλτρο και ναι βγαινει εξω.... σε ενα κουβα φυσικα.

Καντο για 1-2 λεπτα.

Μετα κλεισε το βανακι.

Συνδεσε το με το αλλο, βαλτο στην πριζα και μετα ανοιξε τα βανακια της επιστροφης.

Σε μπερδεψα?? :)

Οπως λεει και η υπογραφη σου!!! :thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι είδους θόρυβος είναι; Σα να ρουφάει αέρα η ένας έντονος σαν τρίξιμο/βουητό;

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε μηπως εννοεις να κλεισω την εξοδο και μετα να ανοιξω το βανακι της εξοδου για να φυγει το νερο ?Γιατι εβγαλα νερο απο το κατω μερος του φιλτρου δηλαδη και τη βρωμα που κραταει στο κατω μερος και δεν ξερω αν ηταν καλο αυτο :)

Dark κανει ενα βουητο και οχι σαν να εχει αερα μεσα..

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά Νικ τότε. Κάποιο μπούκωμα ίσως. Για να βουίζει σημαίνει ότι κάπου ζορίζεται το φίλτρο από την άλλη μεριά είναι πολύ νωρίς (10 μέρες) για να μπουκώσει. Το δικό μου άρχισε να βγάζει παρόμοια προβλήματα (πρώτα με αέρα και μετά με βουητό) σε 1.5 μήνα. Εβγαλα σωλήνες/ φίλτρο και τα καθάρισα όλα με σχολαστικότητα. Τις πρώτες 3 μέρες όλα καλά. Μετά πάλι τα ίδια (βουητό και θόρυβο αναρόφησης. Το έβγαλα τελείως, το στέγνωσα και το έβαλα στο πατάρι. Πήγα πήρα ένα Fluval και ησύχασα. (Δεν λέω να κάνεις το ίδιο βέβαια απλά περιγράφω τι έκανα εγώ).

Αν η ροή σου είναι εντάξει και δεν έχει μειωθεί δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπα να κανεις ειναι για να φυγει τυχων αερας που εχει μεσα...

Οπότε καλό εινα η εξοδος να ειναι αρκετα ψηλα, αλλα πιο χαμηλα απο την εισοδο οταν το κανεις αυτο, για να αδειασει απο αερα.

Χθες ημουν αρτεμιδα... αν το λεγες θα περνουσα μια βολτα να το κοιταγαμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τα εξης.

Για να ξεκινας το φιλτρο, βαζε νερο απο το ενυδρειο στο φιλτρο, σχεδον γεματο δλδ τα 9/10.

Βαλτο στην πριζα αστο να δουλεψει λιγο, βγαλτο απο τη πριζα, αστο για λιγο και ξαναβαλτο.

Μπορει να χρειαστει να το κανεις 2-3 φορες ακομα ή να χρειαστει να γυρεις δεξια αριστερα το φιλτρο 2-3 φορες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε το στόμιο του σωλήνα επιστροφής να βρίσκεται έξω

από την επιφάνεια του νερού και δοκίμασε επανειλημμένες

επανεκκινήσεις αν είναι αέρας τότε σε κάθε OFF θα βλέπεις

και μια φυσαλίδα να εμφανίζεται στο σωλήνα.

ΒΑΣΙΚΌ να μην είναι μέσα στο νερό ο σωλήνας

μιας και θα έρχεται σε ισορροπία το νερό και ο

αέρας θα μένει στην αντλία.

Κάνε και μια περιγραφή του ήχου είναι βρουου ή

κρουκρου όμοιος με τον ήχο εκκίνησης.

Πάω ταξίδι ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε το στόμιο του σωλήνα επιστροφής να βρίσκεται έξω

από την επιφάνεια του νερού και δοκίμασε επανειλημμένες

επανεκκινήσεις αν είναι αέρας τότε σε κάθε OFF θα βλέπεις

και μια φυσαλίδα να εμφανίζεται στο σωλήνα.

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...